Ce cititi momentan?

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce cititi momentan?

Post by ola small dickie »

E ok si engleza, nu i problema. Pana la urma am facut comanda pe emag, o vinde pe emag libris sau ceva de genu. Cica ajunge in 10 zile. Sa vedem

Da, ma gandeam si la varianta sa merg prin carturestiul din constanta sau alte librarii din oras
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Ce cititi momentan?

Post by ciolan »

https://www.bookdepository.com/Trieste- ... 0544538504

Transport moca, ajunge cam în opt, nouă zile. Dar presupun că e prea tîrziu.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce cititi momentan?

Post by ola small dickie »

ciolan wrote: 26 Aug 2018, 21:19 https://www.bookdepository.com/Trieste- ... 0544538504

Transport moca, ajunge cam în opt, nouă zile. Dar presupun că e prea tîrziu.
Mersi! o sa tin minte si varianta asta pt viitor. deocamdata las doar comanda de la emag, sunt curios in cat timp ajunge, avand in vedere ca e prin terti
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce cititi momentan?

Post by ola small dickie »

Haha tocmai ce am fost sunat de la Libris (comanda emag) ca nu se mai gaseste cartea si nu pot onora comanda. Asta dupa ce mi-au zis aceeasi chestie dupa ce am facut comanda saptamana trecuta si cei de la carturesti :lol:

acum am de asteptat restituirea sumei de pe 2 site-uri si voi incerca a treia varianta, cea oferita de ciolan cu bookdepository :lol:

a si varianta lui Patrunjelu, books express
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce cititi momentan?

Post by Mahdi »

Dacă e importantă livrarea rapidă, vezi că nici cu bookdepository nu e garantat că o să îți ajungă în 8-9 zile. Poate fluctua mult de la o livrare la alta, mai ales că e implicată și Poșta Română.

De vreo două ori mi-au ajuns cărțile după o lună. Dar în ultima vreme a fost ok, cam toate au ajuns în 1-2 săptămâni.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce cititi momentan?

Post by Magicake »

Ia de la Books man, isi respecta termenii de livrare si folosesc doar curieri rapizi. Pe langa asta mai primesti si un semn de carte si un mesaj random pe o scrisoare. Si o buburuza lipita de plic. Ce altceva mai vrei?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce cititi momentan?

Post by ola small dickie »

da, fac comanda la books
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Ce cititi momentan?

Post by Triggerix »

Tocmai am terminat primul volum din 1Q84. Ma apuc maine de al doilea. :mrgreen:
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ce cititi momentan?

Post by Bogdan »

E ok? De la Murakami am citit Padurea Norvegiana, care mi-a placut mult si Cronica Pasarii Arc, care mi s-a parut ciudata si pretentioasa.

Ca sa contribui la topic, acum citesc "Silzonul. Inceputurile" de Hugh Howley, (Dust in engleza), care e prequel la romanul care l-a facut celebru - Silozul (Wool). A inceput lent, dar m-a prins.


Pentru cine nu stie despre ce e vorba - ganditi-va la cum ar fi viata in Vault-urile din Fallout. Prima nuvela a seriei e gratis pe amazon:
https://www.amazon.com/gp/product/B005F ... tkin_p1_i0


Thousands of them have lived underground. They've lived there so long, there are only legends about people living anywhere else. Such a life requires rules. Strict rules. There are things that must not be discussed. Like going outside. Never mention you might like going outside.

Or you'll get what you wish for.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Ce cititi momentan?

Post by Triggerix »

Da, a fost ok. Am citit doar primul volum, vreau să le citesc și pe celelalte două dar momentan m-am apucat de ”Killing Commendatore”, tot de-a lui și în paralel citesc ”The Shining” a lui Stephen King. Dacă ți-a plăcut ”Pădurea Norvegiană” și ”Cronica Păsării-arc” ți s-a părut pretențioasă, nu știu dacă e pentru tine Murakami. Majoritatea cărților lui sunt asemănătoare celei din urmă, au elemente fantastice și urmăresc de obicei două fire narative. Depinde ce-ți place. Eu ți-aș recomanda de la el ”Kafka pe malul mării”, mi se pare cea mai bună carte a lui. Dacă aia nu-ți place, nu știu dacă o să îți placă vreuna. Eventual, să citești o antologie (spre exemplu volumul ”Desire” sau ”The Elephant Vanishes”), alea sunt mai realiste, mai apropiate ca stil de ”Pădurea Norvegiană” decât de celelate romane.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce cititi momentan?

Post by Magicake »

Pătrunjelu' wrote: 9 Jul 2018, 14:02 I really want this, e 700 ron tho :-(
https://www.youtube.com/watch?v=59Qd6W29_bQ
Dar! Ma acopera mosu'.

Albumul e IMENS, gen "8 kg intr-o cutie de carton proprie si te dor genunchii si mainile daca nu folosesti o masa" imens. Nu e neaparat cel mai util lucru din biblioteca da' sa mor daca nu e cel mai misto :lol:
Spoiler for pics:
Zici ca-i macbook:
Image
Comparison cu o carte obisnuita:
Image
Image
Image
adriano13

Re: Ce cititi momentan?

Post by adriano13 »

M-am apucat si eu de "Dreamcatcher" - Stephen King. Am vazut de multe ori filmul, si de obicei cartile sunt mult mai bune ca adaptarile, sper sa nu ma dezamageasca...
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Ce cititi momentan?

Post by Azad »

Am plecat sa-mi cumpar niste baterii, m-am intors cu "Simpatizantul" de Viet Thanh Nguyen si "Vegetariana" de Han Kang. Am auzit numai de bine despre literatura asiatica postmoderna sau doar contemporana. Nguyen si Kang sunt deja niste nume destul de mari, asa ca sunt tare curios ce ma asteapta.

Momentan citesc "Portret al artistului la tinerete", de Joyce. Delicioasa cartea, mai ales versatilitatea prozei lui Joyce. Incepe cu o proza simpla, naiva si evolueaza impreuna cu personajul principal intr-o forma matura, cu diferite nuante de sensibilitate.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce cititi momentan?

Post by Magicake »

Recomand inca Books Express pentru comenzi mai mici, ca si alternativa (mai) hassle-free cu ramburs la Amazon, dar grija pentru comenzile mai mari. De exemplu, Grand Tour din postul meu de mai sus ar fi cu cel putin 100 lei si cu cel mult 250 lei mai scump decat Amazon, in functie de tipul de livrare. Motiv? Habar n-am.
Last edited by Magicake on 28 Jan 2019, 11:50, edited 1 time in total.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Ce cititi momentan?

Post by cg1700 »

M-ai corupt si pe mine cu Books Express. Imi place in mod special faptul ca au sediul aproape de locul meu de munca si pot sa aleg optiunea sa ma duc la ei sa imi ridic comanda ca sa nu imi mai bat capul cu posta romana. Am comandat la sfarsitul anului trecut vreo 5 volume de Monogatari si a fost ok.
Image
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Ce cititi momentan?

Post by Triggerix »

Am scris și eu un review pentru primul volum din 1Q84 a lui Murakami, dar nu știu dacă ar trebui să fac alt topic, așa că îl postez aici, aștept feedback și eventual dacă vreun moderator consideră că e ok să facă alt topic și să mute nebunia, so be it.

1Q84-Haruki Murakami

Image
After you do something like that, the everyday look of things might seem to change a little. Things may look different to you than they did before. But don't let appearances fool you. There's always only one reality.
Acum câteva săptămâni am început „1Q84” de Haruki Murakami. Eram convinsă că o să-mi placă deoarece sunt mare fană a stilului lui și majoritatea romanelor pe care le-am citit m-au lăsat cu un sentiment asemănător pe care nu-l pot descrie. Murakami te întoarce când pe-o parte, când pe alta, îți insuflă o idee, iar apoi imediat după una contrară celei anterioare. Pe scurt, te zăpăcește până nu mai știi în cine poți să ai încredere și cine îți redă povestea în autenticitatea ei (nu că ar conta foarte mult).

1Q84 a fost inițial publicat în Japonia în trei volume, în perioada 2009-2010, ca apoi să fie retipărit într-un singur roman în limba engleză ce cuprinde toate trei cărțile, în 2011. Numărul de pagini este unul spectaculos, 928, iar Murakami a stat patru ani la scrierea acestui roman, după ce venise cu ideea pentru titlu și scena de deschidere.

Titlul este un joc de cuvinte și o referință pentru romanul lui George Orwell cu același titlu. Litera Q și cifra 9 (pronunțat ca "kyū") sunt omofone și sunt folosite des în jocurile de cuvinte japoneze. Unul dintre personajele principale face referire la titlu și chiar încearcă să îl explice:
Q is for <<question mark>>. A world that bears a question.
Simbolul semnului de întrebare e strecurat de Murakami și prin alte locuri în poveste, uneori chiar în dialog. Un alt personaj intonează întrebările ca pe niște propoziții enunțiative, lucru pe care autorul îl scoate în evidență prin lipsa semnului de întrebare. Cumva, Haruki Murakami se joacă cu cititorul constant pe durata întregului roman.

Primele două volume au fost publicate în 29 mai 2009, iar cel de al treilea în 16 aprilie 2010. Evenimentele au loc în anul 1984, fiind situate în perioada aprilie-iunie. Povestea se dechide cu personajul Aomame, deși se va continua cu două fire narative (caracteristică a stilului lui Murakami ce poate fi observată și în alte volume precum „Cronica păsării-arc” sau ”Kafka pe malul mării”), împreună cu un alt personaj, Tengo. Deși cele două povești par total separate, existând anumite detalii care se găsesc în amândouă, ele nu ajung să se întâlnească și să se combine total în final, niponul reușind să le facă să se atingă exact cât trebuie pentru ca ele să nu fie străine una de cealaltă.

La fel ca în alte romane ale lui Murakami, apare un element fantastic, de data aceasta prin personajul Fuka-eri, observată prin ochii lui Tengo, un profesor de matematică ce scrie ficțiune în timpul liber. El revizuiește manuscrise pentru concursuri, iar când dă peste un manuscris cu o poveste interesantă, dar cu un stil foare ciudat presărat cu multe greșeli gramaticale, primul său gând e de a-l duce la Komatsu, prietenul și sfătuitorul lui, pentru a-și spune și el părerea în calitate de editor. Asta îl duce pe erou pe un drum complicat în care întâlnește tot felul de personaje care mai de care mai excentrice și ciudate, toate acestea cu dorința a reuși în cele din urmă să scrie povești la fel de atrăgătoare ca cele create de Fuka-eri.

De cealaltă parte se află Aomame, care se trezește în mijlocul unei drame personale dată de faptul că amintirile ei se amestecă sau dispar, dar și de lupta morală care se duce înăuntrul ei din cauza profesiei sale. Intriga sa începe cu un eveniment relativ neînsemnat, aceasta observă pe stradă faptul că un polițist poartă o altfel de uniformă și o altfel de armă decât cele pe care le știa ea. Astfel, eroina începe să se informeze, iar concluzia la care ajunge o lasă într-o lume a incertitudinii:
How could I have overlooked such a major event, one that shook the whole of Japan? And this incident is not the only one [...]. It's absolutely mystifying [...]. I'm too observant, too meticulous for that [...]. This is why I've been able to survive.

În momentul ăsta lovitura pe care ți-o administrează Murakami e una sub centură, pentru că Aomame pare personajul mai rațional dintre protagoniști, pare foarte calculată, așa cum afirmă chiar ea, iar faptul că se îndoiește de propriile amintiri te face să nu mai ai încredere în personajele pe care ar trebui să te bazezi în relatarea onestă a poveștii din care fac parte. Apoi, mai departe, Murakami se gândește că doar atât nu e de ajuns, vrea să îți mai dea una când ești deja pe jos schelălăind de durere, dar nu e de ajuns orice fel de lovitură, omul te calcă efectiv pe cap, prin intermediul lui Aomame și a gândurilor ei:
Maybe I can look at it this way- the problem is not with me but with the world around me. It's not that my consciousness or mind has given rise to some abnormality, but rather that some kind of incomprehensible power has caused the world around me to change.
Ce înseamnă asta? Că autorul vrea practic ca tu să nu mai ai încredere în nimeni. Nici în personajele prin ochii cărora vezi tot ce se întâmplă, dar nici măcar în lumea în care e plasată acțiunea. Acest „ficțional” 1984 își întinde la maxim atributul, elemente ce sunt în mod normal anorganice, devenind organice într-un mod forțat și grotesc. Nu te simți niciodată în siguranță în romanele lui Murakami, mereu te simți privit, simți că tot decorul din jurul tău trăiește și te judecă, se schimbă și te face să pui la îndoială tot ce există. De aceea, când Aomame începe să dezvolte o teorie a unor lumi paralele, povestea dă în SF fără a ne arăta explicit ceva. Sunt doar gândurile unui personaj, nu există dovezi clare într-un sens sau în celălalt. Tinzi să fii de acord când cu o teorie, când cu cealaltă.

Structura romanului este una destul de simplă, câte un capitol este rezervat fiecărui personaj, poveștile lor evoluând concomitent. Totuși, iese foarte bine în evidență contrastul dintre cei doi protagoniști: Aomame, sigură și calculată, dispusă să își asume riscuri pentru a face ceea ce trebuie, și Tengo, nesigur și cu dubii legate de propria persoană, dispus să își asume riscuri pentru a face un lucru imoral dar pe care și-l dorește mult prea mult pentru a-și pune moralitatea înaintea lui. De aceea, când Aomame este cea care pare să nu fie întocmai în deplinătatea facultăților mentale, Murakami ridică din umeri și se preface că el nu știe despre ce e vorba, continuând să tasteze fericit la un alt roman care ne va pune la fel de mult în încurcătură.

Murakami iubește muzica clasică iar în cazul acestui volum, piesa recurentă este este „Sinfonietta” lui Leoš Janáček, care apare în cele mai cruciale momente ale poveștii.

Murakami nu te lasă niciodată cu un deznodământ sau o învățătură. De fiecare dată când termin de citit ceva ce a scris el am nevoie de cel puțin câteva zile să „digerez” tot ce am citit, exact pentru că sfârșitul poveștii/poveștilor este unul deschis. Murakami îți dă o carte de 500 de pagini, te pune să o citești, și la sfârșit te întreabă „cum ți s-a părut?” și tu ai tendința de a te simți contrariat și confuz pentru că nu știi cum te simți, nu știi ce trebuia să înțelegi sau dacă e măcar ceva de înțeles din ce ai citit.

Personajele din toate romanele niponului sunt complexe și greu de înțeles. De aceea, atunci când sunt puse în scenariile fantastice care se regăsesc în multe din romanele lui Murakami, ele devin și mai enigmatice, lucru ce pare greu de înțeles dacă nu ai citit niciuna din cărțile lui pentru că te întrebi cum nu pot înțelege deloc un personaj când am citit 500 de pagini de gânduri care-i trec prin cap, lucruri pe care le face și moduri în care interacționează cu alte personaje. Dar exact asta vrea autorul. Pe el nu-l interesează personajele, nu vrea să le înțelegi, dar nu-l interesează nici morala unei povești.

Romanele lui Murakami sunt acolo doar pentru a fi citite. Nu pentru a fi înțelese sau pentru a învăța ceva din ele, și asta le face foarte interesante pentru că îți e mai ușor să rezonezi cu tot ce se întâmplă. De foarte multe ori lucrurile care se întâmplă nu au un anumit motiv, sunt lucruri banale pe care le facem și noi, cititorii, în fiecare zi, dar pe care japonezul le împachetează într-un fel aparte caracteristic stilului lui, iar la sfârșit mai pune și un nod deasupra în locul unei fundițe, lucru care simbolizează exact faptul că Murakami nu se gândește niciodată la sfârșitul romanelor lui. Ele se pot încheia oricând, sau pot continua pentru totdeauna. Dacă mi-ar oferi cineva câte un singur captiol dintr-o care de-a lui în fiecare zi fără să-mi zică numărul total de pagini pe care le voi citi, aș putea continua astfel ani de zile, și nu m-aș plictisi în nici un moment.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce cititi momentan?

Post by DANiel »

Am primit recent "Sapiens" de Yuval Noah Harari, cu care eram amenintat de mult. Exact cum a fost prezis s-a si intamplat, cartea chiar imi place foarte mult. Este fix genul meu de carte. Me like it, dar rusine mie, o rasfoiesc doar pe tren sau cand am timp asa mort. Rusine mie again, lucrez sa schimb asta.
Acum despre carte, fizic (palpabil), cam slaba calitatea filelor si parca sunt lipite prost. Also, este superba fara protectia aia lucioasa si alunecoasa.

Image
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Ce cititi momentan?

Post by Triggerix »

Pe mine mă enervează teribil cărțile care au coperta din aia dublă. Feels like they're useless în majoritatea timpului și sunt al naibii de enervante când ții cartea în mână să o citești. Eu mereu le dau jos și nu le pun la loc decât când termin de citit și o pun în bibliotecă. :D
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce cititi momentan?

Post by DANiel »

Si eu le urasc da la mine este fix invers. Cartea este "foarte buna de biblioteca" dar fara protectie. Eu le citesc cu protectia pe ele cu frica de a nu le uza, si dupa le pun in biblioteca fara. Sau ma rog, raft, ca fiind mereu pe drum am lasat carti peste tot.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Ce cititi momentan?

Post by Triggerix »

Sunt singura care face color coding în timp ce citește o carte? Așa arată Killing Commendatore, tocmai am terminat-o. Sper să revin cât mai curând cu o recenzie (da, i-am dat jos coperta dublă, de aia arată așa).
Spoiler:
Image
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests