Amazon Prime

Post Reply
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Amazon Prime

Post by marvas »

Zilele trecute mi-am facut cont pe Amazon Prime ca sa incerc show-urile lor de casa, American Gods si The Tick 2017). Mai au ei cateva seriale proprii, dar nu prea ma atrage altceva in acest moment.

The Tick. Primul contact l-am avut cu The Tick pe Fox Kids. Mi se parea un serial amuzant si destept, care se adreseaza si adultilor prin subtilitatile sale. "Batmanuel" ramane unul dintre numele preferate de super-eroi. Dupa o vreme parca Antena 1 a difuzat serialul The Tick (2001) din care am prins cateva episoade. Audienta vizata era clar o generatie mai in varsta decat cea de pe Fox Kids, dar show-ul a reusit sa pastreze absurditatea din desenele animate si sa devina chiar mai amuzant.

Din fericire Amazon Prime are in lista serialul din 2001, deci m-am pus sa il vizionez pe tot. N-a trecut mult ca sunt doar 9 episoade a cate 20 de minute. Dar ce episoade! Patrick Warburton e perfect pentru rolul principal. Daca nu as fi stiut ca exista benzile desenate, as fi zis ca rolul l-au croit in jurul personalitatii sale. E un show care nu se ia in serios si nu incearca sa te duca de manuta, explicandu-ti motivatiile din spatele fiecarui personaj. Esti luat si pus intr-un univers deja existent, asa ca "enjoy the ride". Din punctul meu de vedere e cea mai buna parodiere a povestilor cu super eroi. Vi-l foarte recomand.

Am terminat sezonul si am trecut entuziasmat la serialul facut de Amazon. Am rezistat fix un episod. Ce-am gasit bun la el: personajul principal e destul de potrivit, desi nu se apropie de cel din primul sezon. In rest nu mi-a placut mai nimic. Nu mai e amuzant. Ni se explica de ce aghiotantul Arthur a ales sa fie super-erou, cu traume din copilarie, o sora care nu il intelege si ceva neajunsuri de nivel psihologic. Arthur se ia in serios, raufacatorii se iau in serios, efectele speciale se iau in serios. Bleah.



American Gods. Din ce am citit despre American Gods, e un serial bazat pe benzi desenate si are parte de recenzii pozitive. Am vizionat 5 episoade, dar m-am oprit. Imi place personajul principal, Shadow Moon, si Mr. Wednesday. Dar nu o mai suport pe sotia lui Shadow Moon. Nu o sa dau spoilere, o sa adaug doar ca m-as fi bucurat sa aud despre ea doar in primul episod si atat. Cand arcul narativ a inceput sa o includa, eu mi-am pierdut imersiunea si nu mai imi vine sa ma apuc de el.



Deci am renuntat dupa vreo 3 zile la Amazon Prime, raman cu Netflix si HBO Go. Dar daca sunt fani ai acestui serviciu de streaming pe forum, acum avem si topic pentru asta.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Amazon Prime

Post by cg1700 »

Am vazut si eu prima jumate a noului Tick cand a aparut si mi-a placut destul de mult. Mie mi se pare ca merge fiindca, desi o gramada de elemente se iau in serios, Tick ca personaj e exact la fel ca intotdeauna. Plus ca incepe sa devina mai putin serios incepand cu episodul 2. Bine ca mi-am adus aminte de el ca poate zilele astea o sa ma uit si la a doua jumatate a sezonului.
Image
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Amazon Prime

Post by DANiel »

Am vrut si eu sa imi fac cont pe Amazon Prime insa mi se pare ca are o librarie cam mica. Am gasit intradevar cateva chestii pe care nu le gaseam pe Netflix, dar nu cat sa dau banii pe el. CIne stie, poate o sa ma leg de el cand o sa apara serialul Lord of the rings.
Momentan folosesc netflix, insa nu imi place cum scot filme bune parca prea repede, si filmele facute de ei sunt efectiv gunoaie. Am apreciat insa Big Mouth si Paradise PD facute de ei, si am totodata am pe el Brooklyn 99 (primele 4 sezoane) ceea ce ma face sa raman lipit de el.
Also, HBO GO este cel mai praf, si la nivel de platforma cat si la chestii pe care le are.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Amazon Prime

Post by cg1700 »

Eu nu am decat netflix dar nu ma uit decat o data la cateva luni. L-am impartit cu un prieten si cu verisoara mea si ei ce se mai uita. Poate ma apuc si eu de toate star trek-urile in curand ca sa simt ca-l folosesc si eu cat de cat.

A da, si daca tot vorbeam de Netflix e timp-ul pentru ranting. Ma scoate din sarite cum ei sunt practic singurul serviciu de streaming care in loc sa difuzeze anime-uri noi episod cu episod cum apar le tin ostatice si le lanseaza la cateva luni dupa ce sezonul e gata. Fuck you netflix, seriale americane le poti difuza saptamanl, dar nu si anime-uri.
Last edited by cg1700 on 28 Jan 2019, 14:50, edited 2 times in total.
Image
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Amazon Prime

Post by DANiel »

Don't get me wrong, am HBO GO pentru ca imi intra in pachetul de televiziune, nothing more, nothing less. Nu as da bani pe el.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Amazon Prime

Post by marvas »

cg1700 wrote: 28 Jan 2019, 14:20Plus ca incepe sa devina mai putin serios incepand cu episodul 2.
hmmm, bine, poate ca ii mai dau si eu o sansa.
Post Reply

Return to “Seriale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests