Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Cristan »

Uhm... nu prea știu cum funcționează SoundCloud, dar am primit recomandarea asta:

Image
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
PaulP
Space Invader
Posts: 36
Joined: 28 Jan 2019, 13:49

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by PaulP »

Surprinzător dar funcționează corect. Câțiva din oamenii care lucrează la proiectul ăla ne ascultă și pe noi.
The artist formerly known as Silverbolt
User avatar
PaulP
Space Invader
Posts: 36
Joined: 28 Jan 2019, 13:49

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by PaulP »

Am elucidat misterul further. Dăduse Edgar like la track de pe contul podcastului și SoundCloud bagă automat în queue chestiile la care ai dat like după ce se încheie episodul. Also nu am mai forum de mult. De ce nu am buton de edit? Expiră după X minute?

EDIT: Se pare că da. Păi și eu ce fac? Trăiesc cu prostiile pe care le-am scris dacă nu mă răzgândesc suficient de repede?
The artist formerly known as Silverbolt
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Cristan »

PaulP wrote: 31 Jan 2019, 15:15Also nu am mai forum de mult. De ce nu am buton de edit? Expiră după X minute?

EDIT: Se pare că da. Păi și eu ce fac? Trăiesc cu prostiile pe care le-am scris dacă nu mă răzgândesc suficient de repede?
Da, ai 30 minute. Sau modifică un admin.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
PaulP
Space Invader
Posts: 36
Joined: 28 Jan 2019, 13:49

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by PaulP »

cu "disregard that I suck dicks"
The artist formerly known as Silverbolt
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Cristan »

Nu știu cum era pe vremea ta, dar adminii de acum sunt oameni serioși.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Edgar
Zergling
Posts: 172
Joined: 16 May 2018, 11:59
Location: București
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Edgar »

Oooops, nu știam că trece in feed. Nu mă înțelegeți greșit, recomand Contrasens dar o să dau like cu mobilul de acum înainte că altfel o să umplu feed-ul cu Chapo Trap House. :(
PRO TIP: Shoot at it until it dies.
User avatar
Edgar
Zergling
Posts: 172
Joined: 16 May 2018, 11:59
Location: București
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Edgar »

Ne vedem la stream? La ora 21:00. Învățăm să pick-up artistry cu Super Seducer (ceruse cineva, am uitat cine :( ).
STREAM AICI!
PRO TIP: Shoot at it until it dies.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Cristan »

Din streamurile pe care le-am văzut până acum, respectiv ăsta de aseară și cel precedent cu mad max pe motociclete, parcă nu s-au lipit așa de tare de mine cum au făcut-o podcasturile. Nu știu care e explicația - dacă sunt jocurile de vină sau poate doar episoadele astea v-au ieșit altfel - dar nu mă văd așteptând un live stream așa cum aștept un podcast. Eu nu urmăresc nimic live în general, deci părerea mea nu cred că e „reprezentativă”, dar cam astea ar fi diferențele pe care le văd:

- natura live a streamului - sunt mai mulți timpi morți comparativ cu podcastul unde se editează pauzele
- e un singur subiect despre care se discută în toată transmisiunea, spre deosebire de podcast, unde e ceva nou și angajant care să mențina atenția în permanență - mai multe subiecte, discuții mai concentrate, mai multe posibilități de glumă
- asta cu atenția e și mai importantă acum, pentru că transmisiunea e live și trebuie să stau la calculator, nu e ceva portabil ca podcastul, timp în care pot să mai fac și altceva dacă e un subiect care nu suscită interes


Vouă vă plac streamurile voastre? Vi le-ați urmări? Again, nu le-am urmărit decât pe astea două (cred că am văzut puțin și din ăla cu XCOM), dar cred că ar trebui să clarificați mai bine ce vreți să faceți cu streamul, ca să fie engaging constant:

- un joc cunoscut de voi - punctul de interes să fie ce spuneți voi despre joc, plus alte informații suplimentare; ce se întâmplă în joc e doar fundalul pentru discuție
- un joc cunoscut de voi - punctul de interes să fie ce se întâmplă în joc, ceva caterincos sau interesant în alte moduri; ce spuneți voi despre joc e doar un bonus
- un joc (sau mai multe) necunoscute - punctul de interes e descoperirea gameplay-ului și reacțiile voastre (riscul e mai mare aici să dați de un joc fără potențial)

Și,dacă-mi permiteți, o sugestie legată de punctul 3, dar cu mai multe jocuri - luați câte un bundle cu jocuri necunoscute, cum sunt cele de pe la Indie Gala sau Groupees sau Fanatical etc, sau cumpărați dinainte vreo 4-5 jocuri ieftinache de pe Steam și le jucați pe toate în timpul streamului. Vor fi mai multe noutăți pe parcurs și, cu jocurile astea ieftine, posibilitățile sunt două - jocuri atât de nasoale încât aveți material de lol sau, câteodată, chiar o descoperire mișto. Ar fi practic același efect ca deschiderea unui loot box - nu știi ce primești, dar e sentimentul ăla plăcut de surpriză. Ca pe vremuri când luam câte un CD cu multe jocuri crăckuite și le încercam pe toate să vedem cum sunt.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by marvas »

- e un singur subiect despre care se discută în toată transmisiunea

uhm, spune-le asta celor care scot zeci de mii de dolari din streaming de Fortnite sau mai stiu eu ce
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Cristan »

Acolo făceam comparația cu podcastul. Am scris mai jos ce mi s-ar părea interesant la streamurile cu un singur subiect/joc. Iar ăia care scot bani din Fortnite streams presupun că ori joacă foarte bine și sunt entertaining, ori oferă multe informații și tips despre joc, ori ambele. Cam ce ziceam și eu.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Edgar
Zergling
Posts: 172
Joined: 16 May 2018, 11:59
Location: București
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Edgar »

You're not wrong, Cristan. Streamul e cel mai aiurea de nimerit. Il facem rar, am venit cu chat pe ecran, incercam sa avem volumele ok dar se mai intampla sa nu ne iasa. Avantajul podcastului a fost ca il faceam saptamana de saptamana si prin trial and error am reusit sa gasim o formula ascultabila.
PRO TIP: Shoot at it until it dies.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by cg1700 »

Am urmarit si eu cam jumate de stream si mi-a placut. Adica na nu urmaresc eu decat foarte putine let's plays, dar calitatea discutiei mi s-a parut comparabila cu alte let's play-uri care imi plac. Oricum, impresia mea e ca in general oamenii care urmaresc game streams fac asta findca le plac personalitatea streamerilor si vor sa ii vada cum reactioneaza la diverse jocuri.

Oricum, probabil ca pe viitor ar fi o idee buna sa evitati jocuri care stiti sigur ca nu o sa va placa deloc.
Image
User avatar
PaulP
Space Invader
Posts: 36
Joined: 28 Jan 2019, 13:49

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by PaulP »

O să încerc să răspund punctual.
Cristan wrote: 1 Feb 2019, 19:05 Eu nu urmăresc nimic live în general
Nici noi lel dar am auzit că se poartă :v
Cristan wrote: 1 Feb 2019, 19:05 - natura live a streamului - sunt mai mulți timpi morți comparativ cu podcastul unde se editează pauzele
Nici măcar. În afară de niște bucățele pe care le scoatem la început de tot înainte să începem efectiv episodul din fișierul audio dispar la editare în medie între 3 și 5 minute și alea cu Truncate Silence automat din Audacity distribuite uniform printre restul de 60-90 de minute, deci probabil și dacă nu le-am tăia abia s-ar simți.

Dar formatul audio e unul în care ținem flow-ul (eu sigur, Edgar bănuiesc) mai ușor, pentru că e doar, cum s-a mai remarcat, discutat despre jocuri la o bere (berulă, bericică, beroanță, berzebut) și pentru mine particular săpat un strip mine în Minecraft. Pot să fac asta natural. La stream, respectiv format video e un echilibru mai delicat de atins între atenție la joc, atenție la conversație, atenție la chat interaction, să nu vorbești peste chestii pe care poate vrea publicul să le audă, etc. Încercăm să găsim echilibrul ăla.
Cristan wrote: 1 Feb 2019, 19:05 - e un singur subiect despre care se discută în toată transmisiunea, spre deosebire de podcast, unde e ceva nou și angajant care să mențina atenția în permanență - mai multe subiecte, discuții mai concentrate, mai multe posibilități de glumă
Very fair point, și gândindu-mă retroactiv, unele alegeri de joc pentru stream nu au fost foarte inspirate pentru că au gameplay loop-uri foarte simple și nu prea ai cum să îl ții interesant mult timp. Unul poate părea interesant până ajungi să îl difuzezi efectiv și realizezi că doar te joci și cineva se uită. Ești prietenul ăla cu calculator din generală care te chema să te uiți cum se joacă. Ar merge niște jocuri mai variate ca gameplay sau chiar cu story care oferă posibilități de comentat sau divagat. E o chestie la care trebuie să lucrăm.
Cristan wrote: 1 Feb 2019, 19:05 - asta cu atenția e și mai importantă acum, pentru că transmisiunea e live și trebuie să stau la calculator, nu e ceva portabil ca podcastul, timp în care pot să mai fac și altceva dacă e un subiect care nu suscită interes
Cum am zis mai sus, eu cel puțin nu urmăresc live gaming și nici nu înțeleg exact de ce îl urmărește lumea (bănuiesc că motivele sunt variate), dar e ceva ce lumea cere și la care lumea răspunde pozitiv (cel puțin în numere mai mari decât când am încercat să facem prerecorded videos nu foarte bune)
Cristan wrote: 1 Feb 2019, 19:05 Vouă vă plac streamurile voastre? Vi le-ați urmări?
Nu. Nu îmi place nimic din ce fac și nu aș consuma. Urmărindu-le după ce sunt înregistrate sunt de departe de cea mai îndoielnică calitate chestie pe care o facem. Cred că încă nu ne-am găsit nișa. În doi ani am făcut 13 streamuri dar ne-am propus să încercăm să le facem mai des anul ăsta. Mi se par hit and miss. Există highlights. Există multă monotonie. Trebuie să alegem mai atent jocurile cum ai zis și tu mai jos.
Cristan wrote: 1 Feb 2019, 19:05 Again, nu le-am urmărit decât pe astea două (cred că am văzut puțin și din ăla cu XCOM), dar cred că ar trebui să clarificați mai bine ce vreți să faceți cu streamul, ca să fie engaging constant:

- un joc cunoscut de voi - punctul de interes să fie ce spuneți voi despre joc, plus alte informații suplimentare; ce se întâmplă în joc e doar fundalul pentru discuție
- un joc cunoscut de voi - punctul de interes să fie ce se întâmplă în joc, ceva caterincos sau interesant în alte moduri; ce spuneți voi despre joc e doar un bonus
- un joc (sau mai multe) necunoscute - punctul de interes e descoperirea gameplay-ului și reacțiile voastre (riscul e mai mare aici să dați de un joc fără potențial)
adică aici. Complet de acord. Am avut de exemplu un stream recent în care eu jucam Serious Sam pentru prima oară în viața mea. Ăla cred că e dintre cele care au ieșit decent. L-am jucat pe penultimul nivel de dificultate, cred, și uitându-mă la el pe urmă se putea vedea o evoluție clară în skill pe măsură ce prindeam learning curve-ul, s-au discutat chestii pe fundal, CRED că a fost unul din cele bune.
Cristan wrote: 1 Feb 2019, 19:05 Și,dacă-mi permiteți, o sugestie legată de punctul 3, dar cu mai multe jocuri - luați câte un bundle cu jocuri necunoscute, cum sunt cele de pe la Indie Gala sau Groupees sau Fanatical etc, sau cumpărați dinainte vreo 4-5 jocuri ieftinache de pe Steam și le jucați pe toate în timpul streamului. Vor fi mai multe noutăți pe parcurs și, cu jocurile astea ieftine, posibilitățile sunt două - jocuri atât de nasoale încât aveți material de lol sau, câteodată, chiar o descoperire mișto. Ar fi practic același efect ca deschiderea unui loot box - nu știi ce primești, dar e sentimentul ăla plăcut de surpriză. Ca pe vremuri când luam câte un CD cu multe jocuri crăckuite și le încercam pe toate să vedem cum sunt.
Asta e o idee foarte bună. Practic e fix ce am făcut cu Super Seducer, dar you know, nu cu un joc de căcat.

Mulțumim pentru feedback. Unul din motivele pentru care streamul e în situația actuală e și că primim feedback foarte rar spre deloc. Nu știm exact ce vrea publicul de la noi și e una din probleme. E ușor să pierdem din vedere când facem streams că totuși ar trebui să fie entertainment, preferabil entertainment bazat pe reacții naturale, nu pe shouty streamy gamer man.

TL;DR încă încercăm să ne găsim vocea și nișa apreciem orice fel de feedback sperăm să o găsim în curând ms pwp

PS Pe tema contentului video și ca să dovedesc că suntem totuși în stare, avem un long play în 4 părți de A Way Out, full, care IF I SAY SO MYSELF cred că a ieșit destul de bun exact pentru că jocul oferă situații variate de gameplay și chestii la care se poate comenta. Nu l-am streamuit, a fost preînregistrat dar cred că ar merge și pe stream ceva similar, vedem menuț

https://www.youtube.com/watch?v=CoB3cIt ... LOG9VklxHA
The artist formerly known as Silverbolt
User avatar
PaulP
Space Invader
Posts: 36
Joined: 28 Jan 2019, 13:49

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by PaulP »

cg1700 wrote: 1 Feb 2019, 21:27 Am urmarit si eu cam jumate de stream si mi-a placut. Adica na nu urmaresc eu decat foarte putine let's plays, dar calitatea discutiei mi s-a parut comparabila cu alte let's play-uri care imi plac. Oricum, impresia mea e ca in general oamenii care urmaresc game streams fac asta findca le plac personalitatea streamerilor si vor sa ii vada cum reactioneaza la diverse jocuri.

Oricum, probabil ca pe viitor ar fi o idee buna sa evitati jocuri care stiti sigur ca nu o sa va placa deloc.
Promisesem Super Seducer cuiva și nici măcar nu mai știm cui. Oricum, am crezut în mod fals că e genul de joc cu potențial să fie atât de prost încât e bun. Nu a fost.

Sunt de acord că probabil majoritatea urmăresc youtubers/streamers pentru personalitate, dar o să mai așteptăm până să ajungem la nivelul de AROGANȚĂ necesar ca să credem că merităm :'(
The artist formerly known as Silverbolt
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Cristan »

PaulP wrote: 1 Feb 2019, 21:28PS Pe tema contentului video și ca să dovedesc că suntem totuși în stare, avem un long play în 4 părți de A Way Out, full, care IF I SAY SO MYSELF cred că a ieșit destul de bun exact pentru că jocul oferă situații variate de gameplay și chestii la care se poate comenta. Nu l-am streamuit, a fost preînregistrat dar cred că ar merge și pe stream ceva similar, vedem menuț

https://www.youtube.com/watch?v=CoB3cIt ... LOG9VklxHA
Da, îmi aduc aminte că ai mai zis la podcast de el. O să mă uit.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Edgar
Zergling
Posts: 172
Joined: 16 May 2018, 11:59
Location: București
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Edgar »

Săptămâna asta trebuie să fie un record sau ceva. PODCAST!
PRO TIP: Shoot at it until it dies.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Cristan »

Seria Settlers e una din seriile mele „de suflet” - le-am jucat pe toate mai mult sau mai puțin, începând cu primul (eu l-am prins ca Serf City) pe care am învățat să-l joc prin trial & error.

Nu știam că au lansat deja ediția aniversară, am aflat când ați postat pe Facebook. Aduce ceva nou, pierd ceva dacă rămân doar la variantele GOG? A, și am impresia că nu include și remake-ul aniversar pentru al 2-lea joc, nu?
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Edgar
Zergling
Posts: 172
Joined: 16 May 2018, 11:59
Location: București
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Edgar »

Pachetul aniversar nu include ediția aniversară de 2. Adevărat. Dar cele care vin cu pachetul au suport pentru rezoluții mai mari și HUD scalat corect pe widescreen. Posibil să poți face asta și cu widescreen fix-uri? Nu am căutat. Dacă le ai pe GoG poți să stai liniștit.

Eu tot prin trial and error (mă gândesc că nici nu nu aveai manualul jocului :V) am învățat să joc dar aveam doar Settlers 2, am învățat târziu că primul se mai numea și Serf City. :(
PRO TIP: Shoot at it until it dies.
Post Reply

Return to “Streaming, podcasts, canalizare”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests