Ce jucati in momentul de fata

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DANiel »

Mai am putin din RDR 2, si am zis sa arunc niste bani pe geam si imi cumpar The Witcher 3 pe PS4, cu toate ca am jucat jumatate din el pe pc. Se misca frumos, ma enerveaza ca are controalele opuse cu RDR2, dar damn, este facut downscale calumea. Merge foarte fluent (in RDR2 sunt framedropuri calumea) dar este diferenta enorma intre PC si consola. Arata mai mult a The Witcher 2 pe max, poate nici macar atat de bine. Sunt cateva chestii care lipsesc la greu, mai exact mai trebuia ceva AA, texturile sunt poate undeva pe mediu din setarile din PC si totodata detaliile pe vegetatie. But hey, poate asa mi se pare mie, dar again, se misca foarte fluent.

EDIT: Am revenit. Stiu, a sunat a hate din aprtea mea. Sunt diferente la nivel de grafica daca esti un maniac sa tragi de ele, dar ot ce tine de mood, detaliile pe personae (unde sunt hainele sunt texturi putin mai slabe) sau altce chestii din jos sunt aceleasi cu cele de pe PC, deci nimic sa strice experienta sau chestii de genul. Ba dimportiva, are acelasi framerate mereu, ceea ce nu iti dai din elan.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Am terminat dead space dar n-am gasit doua arme :lol: si am dat de bugul care iti schimba dificultatea. Deci din hard am ajuns la medium ceea ce a facut boss-ul final sa fie putin usor.
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Klamath »

Life is strange - cu gagica :-)
Metro Last Light ca sa fiu ready pentru Exodus - terminat main story, acum butonez DLC-urile;
Broken Age - am reluat un save de acum 5 ani - trebe terminat si asta - un adevarat clasic deja;
Nightlong Union City Conspiracy - sa dea dracu daca stie cineva de asta :-)) joc din anii '90 pe care il butonez pe un retro PC care are in dotare si 2 Voodoo 2 in SLI - acest joculete nu le foloseste, totusi :-)
Resident Evil 7 in VR - e ingrozitor, nu-l bot butona decat asistat de cineva, e absolut terifiant in VR - trebe sa am pe cineva aproape cand il joc :-)
Deux Ex Human Revolution - il joc pe Wii U - e o adevarata experienta, clar cea mai reusita versiune a acestui joc datorita folosirii ingeniuoase a gamepad-ului/ second screen-ului
Aaaa si Octopath Traveler pe Switch la care am deja 110 ore bagate - lung joc dom'le! :-)
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Jaunty »

Salut Klamath! Long time no post.
Klamath wrote: 28 Jan 2019, 00:50 Nightlong Union City Conspiracy - sa dea dracu daca stie cineva de asta :-)) joc din anii '90 pe care il butonez pe un retro PC care are in dotare si 2 Voodoo 2 in SLI - acest joculete nu le foloseste, totusi :-)
Parcă l-am terminat. Un adventure cyberpunk chiar mișto, dacă nu mă-nșeală nostalgia.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by juve3332 »

L-ai si ales la Adventure Draft. :)
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Jaunty »

Asta chiar uitasem. :)
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by marvas »

Dreamfall Chapters. Tin minte ca review-urile nu ii erau tare favorabile, dar sunt la jumatatea jocului si ma simt bine cu el. Am uitat povestea din The Longest Journey si Dreamfall: The Longest Journey, deci multe referinte trec complet pe langa mine. Insa tot reusesc sa savurez conversatiile, unele puzzle-uri si cele doua taramuri principale unde au loc povestile.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

Am jucat astăzi Sundered ca spartul împreună cu un prieten în local coop. Lots of fun, recomand. E un fel de Dead Cells mai iertător.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Rukifer »

marvas wrote: 28 Jan 2019, 23:24 Dreamfall Chapters. Tin minte ca review-urile nu ii erau tare favorabile, dar sunt la jumatatea jocului si ma simt bine cu el. Am uitat povestea din The Longest Journey si Dreamfall: The Longest Journey, deci multe referinte trec complet pe langa mine. Insa tot reusesc sa savurez conversatiile, unele puzzle-uri si cele doua taramuri principale unde au loc povestile.
Povestea în sine nu e aiurea - şi-a primit review-uri proaste în comparaţie cu primele două părţi care sunt absolut geniale. Dar, dacă îl iei de unul singur, Dreamfall Chapters nu are nimic atât de aiurea încât să ştergi pe jos cu el. Poate doar sfârşitul, dar ăsta e subiectiv. Aştept postul cu impresii după ce îl termini. :D
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

M-am apucat de Mafia, că tot am văzut MOD-ul ăla remastered, nu e prima dată când joc și sincer, la mine în cap grafica era bună oricum. Nici nu știu dacă funcționează cum trebuie și se aplică toate efectele. :D

În schimb, shit is fun, după Max Payne 2 parcă m-a luat cheful de feeling-ul ăla mai old school.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
omega
Space Invader
Posts: 6
Joined: 21 Nov 2018, 12:05

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by omega »

Am terminat recent WItcher 3 GOTY (dupa ce il mai incepusem de 2 ori si il abandonasem). Mi-a placut, dar mi s-a parut prea lung, Blood and Wine l-am facut pe repede inainte doar main quests si atat.
Acum am inceput Final Fantaxy XV si sunt la capitolul 2. Este un mix ciudat, uneori mi se pare foarte interesant, in timp ce alteori mi se pare plictisitor si cu niste limitari absurde de explorare (comparandu-l cu AC Origins unde puteam merge oriunde vedeam cu ochii).
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by cg1700 »

Am terminat in sfarsit toate Kingdom Hearts-urile vechi si sunt pregatit sa ma apuc de asta nou. Per total seria e destul de faina ca gameplay, desi cele mai noi jocuri au dat-o in bara rau de tot in anumite aspecte si povestea e batshit insane.Adica chiar trecand peste faptul ca disney + anime e destul de greu de inghitit modul in care povestea a evoluat de-a lungul timpului si directiile complet absurde in care s-a dus ma fac extraordinar de entuziasmat sa vad ce idiotenii o sa ne mai prezinte ultimul joc.
Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by McWilliams »

All you need to know is The Darkness! Video-ul lui Jim Sterling privind povestea din Kingdom Hearts m-a lamurit bustean.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Bogdan »

Nu stiu nimic despre poveste, dar imi vine foarte greu sa inteleg apealul si successul pe care il are seria. Adica de ce oameni adulti vorbesc la modul atat de serios despre Mickey si Donald. Seems like a joke that has gone too far.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by cg1700 »

Oamenilor le place fiindca e distractiv.
Image
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Bogdan »

Da, probabil eu sunt prea dismissive. O sa incerc sa il joc impreuna cu fiica-mea, peste cativa ani.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Divine Divinity - văleu dar n-a îmbătrânit bine deloc. Nici când a apărut (2002) nu cred că era chiar ok. :lol: N-am jucat diablo 1 sau 2, singurul hack and slash cu care îl pot compara este Sacred care a apărut cu 2 ani după el și mi se pare din amintiri că se controla mulllllt mai bine.
L-aș compara cu fallout 1 și 2 la felul în care se simte controlul personajului doar că nu e turn-based, e real time with pause.
Absolut nici un feedback pentru click, e un fel de ruletă dacă magiciana mea va fugi înapoi să facă kite cu arcul sau dacă va merge înainte în 10 inamici.

I'll stick with it dar n-am fost așa frustrat la un joc de mult. Probabil o să-mi placă mai mult după ce înțeleg mai bine cum se joacă. Îmi plac dialogurile și umorul, e ok. Inițial am vrut să mă plâng și de dificultate dar nu-i asta problema, problema e controlul de anul 1997.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Eu nu am întâmpinat mari probleme când l-am încercat mai recent. Dar de ce nu joci OS? E cum ar fi vrut Larian să fie DD dar nu s-a putut.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

O să joc și OS dar vroiam să le încerc și celelalte jocuri. Divine Divinity și Beyond Divinity erau trei lei fiecare pe gog :lol: Mă rog m-am plâns în celălalt post dar adevărul este că veneam fresh frustrat de la niște mini boss fight enervante unde am murit de câteva ori din cauza controlului. O să-mi placă mai mult după ce mai joc.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Nu am jucat Divine cu arcul, cred ca aveam ceva melee cu magie? Asa ca nu stiu ce sfat sa dau in cazul ala. Nu tin minte sa ma fi deranjat controalele, pe mine m-a prins si nu m-a lasat din secunda in care am auzit Roads Shaded by Green Eaves :-D

Exploreaza and stuff, do some quests, get some levels, cauta skill-uri care ti se par ca se potrivesc mai bine, incearca fara arc etc. Ai timp de schimbat arme si skills, jocul te va tine cel putin vreo 30 ore. Spre final o sa observi ce lume huge si RPG-worthy au facut Larian acolo.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests