Ce jucati in momentul de fata

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by marvas »

Hitman - Season 1. Parca as juca Commandos in 1st person. I like!
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Bogdan »

Ugh... Mi-ai adus aminte de Commandos Strike Force. Are cineva o lamaie?
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by sebas »

Mi-a crapat sursa si tot caut timp sa surubaiesc prin PC pentru reparatii. Intre timp mi-am pus Switchul pe monitor si ma bucur de Hollow Knight, Labyrinth of Refrain si acus Dead Cells si XC2.

Tare am impresia ca generatia urmatoare de Switch va deveni my main gaming rig.
dump CHA
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DANiel »

Inca joc The Witcher 3 pe PS4 si cu parare de rau o spune, este facut un donwgrade configurat prost. Arata ca un cur pe langa versiunea pe PC dar marea problema este ca are buguri (sau cel putin configurat prost). Ma lupt in multe momente cu camera care nu stiu de ce fuge ori sus ori jos, am loading time imens si totodata sunt momente in care am un fel de loading time in timpul conversatiilor (practic se blureaza ecranul si incarca ceva acolo). Also, inca o chestie care nu imi surade este modul in care isi alege tinta in momentul luptelor. Patesc de multe ori fie sa nu pot selecta pe cine sa targetez si ataca haotic cu sabie, fie targeteaza o anumita tinta in pofida faptului ca eu am altceva. Damn, sunt dezamagit de portarea asta. :(
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by cg1700 »

sebas wrote: 9 Feb 2019, 13:47 Intre timp mi-am pus Switchul pe monitor si ma bucur de Hollow Knight, Labyrinth of Refrain si acus Dead Cells si XC2.
Si cum ti se pare Labyrinth of Refrain? Jucasem si eu cam primele 3 lumi dar dupa aia l-am cam lasat deoparte. Mi se pare ca are o gramada de mecanici si chestii de genul dar per total jocul era destul de usor cat sa nu fi fost nevoie sa folosesc multe din ele. Also mecanismul de squads mi se pare ciudat cand esti obisnuit cu reteta standard a jocurilor de genul.
Image
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Bogdan »

DANiel wrote: 11 Feb 2019, 10:17Also, inca o chestie care nu imi surade este modul in care isi alege tinta in momentul luptelor. Patesc de multe ori fie sa nu pot selecta pe cine sa targetez si ataca haotic cu sabie, fie targeteaza o anumita tinta in pofida faptului ca eu am altceva.
Nu folosesti target lock? (R3/RS)
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DANiel »

Aici este chestia, ca nu inteleg de ce nu functioneaza mereu. Este un fel de hit or miss. Also, recent am avut un boss fight (sau ceva acolo- era un tip din Wild Hunt) unde aveam si alti inamici pe langa el. Nu aveam target lock, ca sa pot sa dau in ce este pe langa, nu puteam da target lock pe nimeni, iar singur directie in care lovea era catre boss.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Stokkolm »

TG wrote: 7 Feb 2019, 09:58 Eu nu am întâmpinat mari probleme când l-am încercat mai recent. Dar de ce nu joci OS? E cum ar fi vrut Larian să fie DD dar nu s-a putut.
As zice ca Divine Divinity e totusi cel mai bun din serie, urmat de Ego Draconis/Dragon Knight Saga. Original Sin are combat bun, dar worldbuilding-ul e un generic fantasy lipsit de vlaga.
Bogdan wrote: 8 Feb 2019, 16:14 Ugh... Mi-ai adus aminte de Commandos Strike Force. Are cineva o lamaie?
Hmm, am jucat Commandos Strike Force anul trecut, si nu mi s-a parut chiar atat de rau. Misiunile cu spionul sunt un fel de Hitman in WWII. Cele cu pac pac intr-adevar sunt jenibile. Dar la stealth nu-s pretentios, daca nu e buggy rau si are ceva atmosfera cat de cat, I'm sold.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Lolnu la ambele Stokkolm. Sigur, lumea din OS e fantasy generic, dar lipsit de vlagă? Cred că glumești. Plus că orice mai puțin sistemul de luptă, libertatea de mișcare, experimentarea și abordare a situațiilor, reprezintă o părticică mică și irelevantă a jocului. Povestea și settingul sunt menite doar să fie funcționale, opus lui Divine Divinity unde Larian căutau orice metodă de a se manifesta.

Divinity 2 e cu totul alt joc ce nu are treabă cu discuția asta, foarte mișto de altfel. Mă rog, mie și Dragon Commander mi-a plăcut. :D
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Stokkolm »

Nu stiu ce particica mica sunt ca dupa o juma de ora de incalzire ajungi in primul oras si esti lovit de ore bune de dialog si quest-uri non-combat, ceea ce intr-un joc ca Fallout ar fi un deliciu, dar nu si aici.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Quest-urile non combat au și ele soluții multiple, organic implementate. Dar da, dacă nu îți place lumea, îmi imaginez că e greu să treci peste faza asta. Dialogurile sunt scurte în general și mai light. Mie mi-au plăcut pentru ce au fost, nu am simțit că trag jocul în jos și nici nu am avut pretenții pe partea asta. E... funcțional, cum ziceam.

Ca și componentă de joc, da, sunt o parte foarte mică, chit că inițial nu ai zice asta. Nu mă refer neapărat ca timp petrecut, pentru că e un joc lung, deci evident că le simți.

Iar dacă e să discutăm despre world building generic, nici cu Fallout 2 nu mi-e rușine. :lol: Practic doar pe primul l-aș considera un joc superior lui OS, dacă e să balansez ce face fiecare bine și cât contează la rezultatul final.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by McWilliams »

Are dreptate, Stokkolm. Primul oras din OS este picatura chinezeasca a jocurilor video. Bai, nici eu nu dau drumul la atata text cat da OS, timp de 3-4 ore. And that's saying something!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by cg1700 »

TG wrote: 11 Feb 2019, 19:32 Mă rog, mie și Dragon Commander mi-a plăcut. :D
Asta nu e ala cu waifus?
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Ba da. :lol:

McWilliams wrote: 11 Feb 2019, 20:24 Bai, nici eu nu dau drumul la atata text cat da OS, timp de 3-4 ore. And that's saying something!
Yes, that you need more patience. Sunt nefericite primele 3-4 ore, dar câte jocuri bune nu încep absolut execrabil?
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

Lal. Cred că la oraș m-a luat și pe mine lehamitea. Altfel, drăguțel jocul, dar rămâne pentru la iarnă.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Acolo l-am lăsat și eu. Eram la un quest într-un spital cred care m-a teleportat într-o dimensiune unde un șoarece parcă îmi zicea nu știu ce expoziție despre cum se întâmplă ceva cu timpul, spațiul, profeție etc. N-am mai intrat în joc după. :lol:
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

Pacat...ai pierdut un joc pe exceptional.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by sebas »

@cg1700
N-am apucat sa butonez decat demoul. Mi-a placut mult, sigur o sa il iau. Plus ca, nah, nu e ca si cum ai multe variante de dungeon crawlers pe Switch. Chiar nu inteleg unde sunt, avand in vedere ca 3DS e plin de ele. Sau devsii asteapta succesul SMTV inaite de a sari cu ele?

Cat despre Larian, universul lor e unic in mintea me prin umorul Benny Hill de care e plin. Da, o fi generic fantasy in materie de world building dar lumea are un spirit aparte.

Dragon Commander mi-a adus aminte de multele ore petrecute cu Uprising 2 Lead and Destroy. Chiar ma mir ca nu s-a bagat cineva deja sa faca un F2P MP in stilul asta. Sau, ma rog, Planetside si BF sunt oarecum pe linia asta.
dump CHA
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by cg1700 »

sebas wrote: 12 Feb 2019, 12:51 Plus ca, nah, nu e ca si cum ai multe variante de dungeon crawlers pe Switch. Chiar nu inteleg unde sunt, avand in vedere ca 3DS e plin de ele. Sau devsii asteapta succesul SMTV inaite de a sari cu ele?
Cred ca devsii inca le faceau pentru vita, dar cum vita e mort si in Japonia de acuma ar trebui sa inceapa sa se redirectioneze de acuma catre switch.
Ce imi pare rau in schimb e ca nu stiu daca o sa mai faca vreun Etrian Oddisey nou pentru Switch ca ar trebui sa schimbe mult ca sa il faca sa mearga pe un sistem cu un singur ecran.
Image
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DANiel »

Mi-am luat Prey pe PS4 si am inceput sa il butonez. Imi place mai mult decat pe PC pentru ca mi se pare mult mai "pentru consola", mai bine zis nu prea simt lipsa mouseului (m-am apucat de el pe PC acum ceva vreme si again nu aveam neaparat nevoie de atingerea fina a mouse-ului). Este interesant, se simt ca un Bioshock in spatiu. Si cam atat. Povestea efectiv nu ma atrage (nu am jucat prea mult), mai mult ma atrage ca tot lootezi chestii si apar chestii noi. Neavand neaparat (sau pana acum) cea mai interesanta poveste, ma tem ca o sa il abandonez fara sa il termin. Inamicii sunt pe cat se poate de neinteresanti- vorbind aici de modul in care arata. Ma bucur de el dar cred ca modul meu maniac de scavenging pe care il am o sa imi omoare toata partea de Fun in joc. Also, intre timp, The Witcher 3. Si sunt in RDR2 aproape de sfarsit si astept sa ia amploare MP-ul ca sa il pot juca in continuare.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests