Anthem

Discuții axate pe jocurile RPG.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Anthem

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

phpBB [video]

phpBB [video]


Rip Bioware?
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Anthem

Post by MC »

M-as bucura. Isi merita soarta.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Anthem

Post by Bogdan »

https://www.metacritic.com/game/pc/anthem

62/100 momentan. RIP Bioware. INB4, EA ii inglobeaza in Respawn ca sa faca skinuri pentru Apex.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anthem

Post by cg1700 »

Image

Deja au inceput damage control-ul.
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Anthem

Post by TG »

Ce mi-e Anthem, ce mi-e skin pentru Apex. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Anthem

Post by Bogdan »

Cum adica blacklisted and had to delete it? Cum vine chestia asta?

M-am uitat pe twitterul lui (habar nu am cine e) si zice ca face re-upload.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anthem

Post by cg1700 »

Postase Ferdinand review-ul lui mai sus si de asta apare ca unavailable.
Image
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Anthem

Post by Bogdan »

Mie mi-a placut review-ul asta. E foarte calm si bine argumentat, dupa 50 de ore de gameplay si tot contentul parcurs, nu angry rant, cum e la moda:


phpBB [video]
User avatar
SnipeRulz
Headless Kamikaze
Posts: 428
Joined: 31 Mar 2014, 19:34

Re: Anthem

Post by SnipeRulz »

How BioWare's Anthem Went Wrong

https://kotaku.com/how-biowares-anthem- ... 1833731964

TL,DR: EA is shit
User avatar
SnipeRulz
Headless Kamikaze
Posts: 428
Joined: 31 Mar 2014, 19:34

Re: Anthem

Post by SnipeRulz »

*nu mai puteam da edit*
Also si Bioware au partea lor de vina. Cica au stat 5 sau 7 ani in pre-productie, timp in care nu facusera aproape nimic

phpBB [video]


In video se discuta ce e in articolu postat mai sus
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Anthem

Post by DarthZombie »

Era clar ca o sa suga de cand Bioware a fost pusa sa faca un FPS sci-fi generic, lucru care ar fi lasat asteptari proaste chiar si in vremurile cand erau o companie respectabila si nu gluma care au devenit.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Anthem

Post by MC »

Mie si Mass Effect tot un sci-fi generic mi se pare.
E drept l-am terminat doar pe primul.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Anthem

Post by TG »

SnipeRulz wrote: 3 Apr 2019, 10:28 TL,DR: EA is shit
Chair că DR, lol. Na, până la urmă din cauza EA au ajuns aici, dar citind articolul ăla, reiese mai degrabă că Bioware în forma lor actuală ar fi incapabili să scoată vreun joc decent (sau măcar mediocru), cu sau fără publisher. Ar fi vremea să-i treacă pe F2P-uri, nimic de valoare nu ar fi pierdut.

Nu că dacă totul ar fi ieșit bine în procesul de producție, jocul ăsta ar fi fost altceva decât o mizerie. Are și Zombie dreptatea lui.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Anthem

Post by DarthZombie »

Bioware si-a pierdut toti oamenii care au facut studioul unul respectat si ca atare nu cred ca este cale de intoarcere pentru ei in afara unei schimbari totale a personalului, lucru care este absolut nerealist. E foarte important pentru un studio sa-si pastreze un nucleu de oameni care sa supervizeze tranzitia catre oamenii noi pentru a pastra standardele, iar in cazul asta este mai mult decat evident ca nu s-a facut asta. Practic daca maine Bioware se desfiinteaza efectiv nothing of any value would be lost. In anii urmatori Blizzard va ajunge intr-o situatie similara, astia au avut aproape 2 decenii de schimbari intense de cadre coordonate de catre un nucleu stabil care s-a straduit sa mentina cultura companiei iar acuma acel nucleu a fost spulberat si practic numai numele a mai ramas din Blizzard. Da, stiu ca TG o sa rada ca mentionez Blizzard, dar adevarul este ca timp de 20 de ani au reusit performanta de a lansa joc un joc bine cizelat dupa celalalt, intr-o perioada stiai ca un joc facut de ei o sa fie unul bine facut indiferent daca-ti placea directia de design abordata sau nu.

Un exemplu pozitiv este situatia de la id Software care cum-necum au reusit sa pastreze linia dupa ce rand pe rand fondatorii au plecat. Eu zau ca ma asteptam sa ajunga precum e Bioware acuma, dar oameni gen Stratton au fost un liant intre id Software ala cu care am crescut si prezent si ca atare am avut parte de un Doom de zici ca s-au reunit Carmack cu Romero si restul echipei, nu altceva.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Anthem

Post by DANiel »

MC wrote: 3 Apr 2019, 15:29 Mie si Mass Effect tot un sci-fi generic mi se pare.
Pentru ca el cam asta este. SI o face bine asa cum este. Cred ca cel mai mult nu conteaza de modul in care este jocul, ci asteptarile pe care le ridici si ceea ca crezi ca vrei sa faci. Fix aceeasi problema cu MA Andromeda. S-au dat peste cap sa faca chestii care in idee ar fi misto si toata lumea a fost dezamagita (pentru ca se puteau face mult mai bine) insa daca ar fi urmat acelasi fir ca in restul jocurilor poate foarte putin modificat ar fi fost ridicat in slavi.
User avatar
SnipeRulz
Headless Kamikaze
Posts: 428
Joined: 31 Mar 2014, 19:34

Re: Anthem

Post by SnipeRulz »

TG wrote: 3 Apr 2019, 15:41
SnipeRulz wrote: 3 Apr 2019, 10:28 TL,DR: EA is shit
Chair că DR, lol. Na, până la urmă din cauza EA au ajuns aici, dar citind articolul ăla, reiese mai degrabă că Bioware în forma lor actuală ar fi incapabili să scoată vreun joc decent (sau măcar mediocru), cu sau fără publisher. Ar fi vremea să-i treacă pe F2P-uri, nimic de valoare nu ar fi pierdut.

Nu că dacă totul ar fi ieșit bine în procesul de producție, jocul ăsta ar fi fost altceva decât o mizerie. Are și Zombie dreptatea lui.
Well EA au gresit ca le-au bagat pe gat Frostbite (care din ce ziceau cei de la Bioware nu ar fi un engine bun pentru RPG/Loot games si le-ar fi dat mari batai de cap), si le-au tot luat din devii ce stiau sa lucreze cu Frostbite mai bine ca sa ii mute pe alte proiecte gen FIFA
Dar e clar ca si Bioware au fost idioti din moment ce din 7 ani doar 18 luni au fost production.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Anthem

Post by DarthZombie »

Frostbite e infernal de prost cand vine vorba de UI, for some reason. E motivul principal pentru care Battlefield 3 avea toata partea de server search in browser si nu in-game. 8 ani mai tarziu problema nu a fost rezolvata.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Anthem

Post by tnt »

Bun articol! O oglindire desavarsita a industriei jocurilor de astazi. Multe relatari foarte interesante acolo; eu nu stiu ce e mai surprinzator, faptul ca devii nu stiau la ce fel de joc lucrau pana in momentul in care si-au vazut trailerul la E3, sau faptul ca Bioware a pacalit EA timp de vreo 5 ani (mda, se pare ca am auzit-o si pe asta, it wasn't all EA's fault).
Aceasta a doua relatare imi aduce aminte de o poveste adevarata de pe santierele din Londra, de acu cativa ani buni, cand banii erau atat de multi incat britanicii nu mai stiau ce sa faca cu ei sa-i puna in circulatie (cam asa cum e in industria jocurilor acum), iar de celalalt capat se facea banul si prost daca erai. Asadar, unor muncitori romanasi, self-employed, platiti la zi, le-a fost alocat un etaj dintr-un turn aflat in post-constructie cu un termen de 3 zile. Tot atata au dormit si baietii nostri pe schele, vopsele si dusumele (in tandem cu insi de la alte etaje, de altfel). Asta pentru ca in a 3-a zi, la vizita managerului de proiect, sa zica "uite dom'le in ce hal arata, inca mai e multa munca de facut, cel putin inca o saptamana". Si uite asa faceau si rulau banii. Toata lumea era multumita.
Bravo, Bioware! Tu-va-n gura de mogarlani :lol:
Post Reply

Return to “Role Playing Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests