Ce cititi momentan?

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce cititi momentan?

Post by Fular »

Dacă găsesc ceva care-mi stârnește interesul, un pasaj, un citat, etc. îi fac o poză cu telefonul. Așa m-am putut duce la lucru liniștit și le-am citit colegilor din Boccaccio :lol:

Și să nu fiu complet off topic. Astăzi am terminat Moartea lui O-Tsuya de Tanizaki. E surprinzător de profundă pentru o cărticică așa subțire, și deși Tanizaki nu se complică cu un maldăr de figuri de stil reușește să evoce și să formeze un episod foarte vivace, foarte veridic în ciuda subiectului destul de întunecat.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Ce cititi momentan?

Post by Iavo »

Eu am ajuns sa citesc carti pe telefon dupa ce am reusit sa imi pierd readerul (sau "mi-a fost pierdut", who knows? there are mean people everywhere :D ) asa ca pot sa fac direct screen shot-uri pe care in general nu le arat nimanui si le si sterg dupa cateva zile/saptamani :D Nu tin neaparat sa fiu on topic ceea ce e lenes si trist dar hei, asa sunt si eu :P
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Ce cititi momentan?

Post by Soarecu »

Am terminat acum doua zile "Dincolo de bine si de rau" si probabil ca o sa o recitesc la un moment dat. Acum nu stiu daca sa incerc sa termin si ce mai am de terminat din Camus sau sa ii mai dau o sansa lui Dostoieski.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce cititi momentan?

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Încearcă „Idiotul”.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Ce cititi momentan?

Post by Soarecu »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 3 Mar 2019, 16:36 Încearcă „Idiotul”.
As vrea sa termin momentan cu cartile pe care le am deja cumparate. De la Dostoieski am (inceput chiar) "Umiliti si obiditi" si "Demonii", desi ultima cel putin a fost o greseala sa o incerc la ~15 ani.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce cititi momentan?

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Umiliți și obidiți e puțin sec comparat cu ce a mai scris el.
Demonii începe cam greoi cu multă expoziție dar are și acțiune mai încolo. N-aș începe cu asta din Doestoevsky, e o carte bună dar doar dacă deja îți place autorul.

Eu cu Idiotul am început. E mai ușor de digerat decât celelalte fără să-și piardă din complexitate. A rămas preferata mea din cărțile lui (în principal, primul volum).
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Ce cititi momentan?

Post by Soarecu »

Singura carte pe care am terminat-o scrisa de el a fost "Insemnari din subterana" si, desi mi-a lasat un gust de "as mai vrea", stilul lui mi se pare pe alocuri greoi, poate de asta nici nu m-am incumetat prea tare sa il citesc.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce cititi momentan?

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Însemnări din subterană e voit scrisă greoi ca să imite modul haotic în care gândește subteranul. Știe să scrie și povești normale. :lol:
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce cititi momentan?

Post by Fular »

J U C Ă T O R U L pentru începători, apoi Nopți Albe. Mai apoi ia-le în ordine: Crimă și Pedeapsă, Idiotul, Adolescentul, Demonii și termini cu Frații.

Evită cu putință Amintiri din casa morților, ți se poate apleca, cel puțin o vreme până mai crești.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce cititi momentan?

Post by juve3332 »

Apropo de carti, ca sa nu mai fac offtopic pe zizek vs. peterson, ca banuiesc ca Iavo da si pe aici cu ochiul: Barthes cu Mitologiile e publicat in romana si e o carte de mini-eseuri foarte accesibila si simpatica, pe care o poti lua si lasa din mana la interval de cateva minute, la o adica, avand in vedere lungimea textelor si faptul ca nu au legatura unele cu altele decat metodologic.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Ce cititi momentan?

Post by Iavo »

Duly noted Juve desi nu mai sunt chiar f aproape de librariile din Romania. Tin minte ca am vrut sa iau o data ceva de Barthes da' am avut retineri tocmai pt. ca respectiva carte (foarte posibil sa fi fost chiar Mitologiile) era f subtire si mi-am zis ca nu se cade sa incep asa timid cu un nume vehiculat cu atata drag de fosti studenti la filozofie si alte personaje sofisticate ( nu e ironie la adresa ta). In schimb am scos America de Baudrillard, dupa primele fraze imi aduce aminte de The Air Conditioned Nightmare de Henry Miller, sper sa imi placa mai mult decat aia :D
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce cititi momentan?

Post by juve3332 »

Aaa, iei contact cu Occidentul decadent, de aici puseul conservator. :D
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Ce cititi momentan?

Post by Iavo »

Sa speram ca asta e explicatia si ca e ceva trecator. Dezorientarea mea ca Vestul oricum se duce pe p...apa sambetei :D
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce cititi momentan?

Post by ola small dickie »

Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce cititi momentan?

Post by Fular »

Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte?
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce cititi momentan?

Post by ola small dickie »

Damn right! O capodopera. Si niste ilustratii geniale in editia asta
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Ce cititi momentan?

Post by Soarecu »

Azi am terminat "Clopotul de sticla". Plath reuseste sa surprinda foarte bine depresia, dar modul in care isi revine Esther (personajul-narator) din starea asta mi s-a parut putin prea brusc.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce cititi momentan?

Post by Fular »

Ai fi preferat să se trezească brusc jumate în aragaz ca Plath irl?
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Ce cititi momentan?

Post by cg1700 »

Fular wrote: 27 Mar 2019, 17:06 Ai fi preferat să se trezească brusc jumate în aragaz ca Plath irl?
Exista alt sfarsit posibil pentru depresie severa?
Image
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce cititi momentan?

Post by Fular »

Da, există o plenitudine de moduri de a te sfârși.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests