Metro Exodus

Discuții axate pe jocurile ce ne pun nervii și reflexele la încercare.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Metro Exodus

Post by McWilliams »

Eu zic ca daca-l relanseaza pe Steam la o saptamana dupa Epic Store, put sa puna lacat pe usa si sa scoata activele la mezat. Pentru ca o sa-i usture si in gaura neagra a metroului, dupa ce o sa jumuleasca Epic Store. Bad enough you backed down out of one deal, but two in short succession... They gambled. Si ramane de vazut daca au ales bine, pe parcursul anului.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Metro Exodus

Post by MC »

Cu toate astea, in prezent sunt mai multe jocuri bune de jucat decat o sa am eu timp vreodata.

@McWill. S-au multumit cu o suma uriasa (probabil) si sigura venita de la Epic decat sa astepte vanzarile. S-au uitat peste cifrele de vanzari ale jocurilor precedente si ce-au zis: "Ba suntem multumiti cu suma asta? Ne-am scos investitia plus profitul generos? Ok, daca o-m mai vinde ceva bine, daca nu.. iarasi bine."
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Metro Exodus

Post by TG »

Eh, dacă nu se vinde o să implementeze game cards și pe Epic și bam, 70% din comunitatea Steam e acolo. All forgiven. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Metro Exodus

Post by McWilliams »

Ce voiam sa zic este ca deja umbla vorba-n targ ca esti curva, ca ti-ai parasit barbatul cu o saptamana inainte de casatorie; daca-l parasesti si pe-al doilea, la o saptamana dupa casatorie, nu-ti faci viata mai usoara. Cu atat mai mult cu cat te lauzi ca vrei sa faci o dinastie.

Vreau sa vad intai cum este jocul, dar o parere proprie pur conspirationista inainte de asta (de a butona jocul/de a vedea jocul butonat) ar fi ca developer-ii s-au supralicitat in ce pot face cu Metro vs costurile pe care asta le-ar implica. Adica au vrut sa faca mai mult, insa au ajuns doar sa plateasca mai mult. Motiv pentru care da, pare ca s-au multumit cu o multime de bani pe loc, fata de a "risca" sa vada cum decurg vanzarile.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
kostyka
Headless Kamikaze
Posts: 284
Joined: 28 Feb 2017, 23:39

Re: Metro Exodus

Post by kostyka »

Mc, cine e bagaboanta mai arivista, 4a games, deep silver sau Epic (store)?! :D Cred ca o sa fie un fiasco de proportii, de abia astept sa vad cum se deruleaza. Cand o sa se dea la lumina ce combinatii de culise a facut deep silver cu epic, cred o sa ramanem masca! Cred ca 4a games sunt mai inocenti pentru ca au fost idioti, cel putin in idea ca au vrut bani pentru proiect si au semnat un contract nasol/nu sunt foarte buni afaceristi.

Nu si-au dat seama ca pentru Deep Silver si Epic, Exodus nu e decat un pion de sacrificiu. Mai ales pentru Epic. Epic mizeaza ca o sa le legitimeze magazinul iar Deep Silver se bucura de o caciula de bani aaparent pomana, ca orice publisher. Super nasol doar pentru developeri o sa fie. Sunt singurii care au de pierdut masiv indiferent de cum se deruleaza situatia.

A, si mai arunc o speculatie, cred ca o sa fie o ciurda day one de cumparatori Epic, dar cand sa-si downloadeze jucaria nu cred ca o sa-i tina magazinul pe Epic, ca store frontu' ca store frontu', da' mai trebuie si sa pompezi date! Si acolo nu mai merge cu finete, iti trebuie infrastructura zdravana. Zic, nu stiu, poate chiar e ceva trivial in 2019. Dar daca am dreptate cred ca si la o saptamana de la release o sa fie oameni care nu o sa poate instala jocul! Sa vezi presiuni atunci sa fie jocul pe steam.

Poate nici nu o sa fie probleme de infrastructura, poate o sa-i ddos atace vre-o organizatie de anonimi doar de fita. Sau, si mai tare, sa le fure parolele si datele bancare la clientela, doar ca sa le deminstreze cat de prost e magazinul.

Dar revenind la idea ca e poate deficil sa distribui jocuri online fara experienta multa, daca mai pui si probabilitatea unui day one patch de gen 100 de giga, cred ca o sa vada epic exact cu ce se mananca platformele astea, ca nu e chiar asa usor, poate Steam sunt aroganti, cer 30 a suta, da' au o platforma serioasa.

Ar fi tare sa inchida Epic magazinul, gen sa iasa cu un comunicat pe vre-un website - "e greu sa faci magazin in 2019:postmortem!) Eh visez si eu! Ar fi misto insa sa trebuiasca sa faca vre-un contract secret cu Steam sa le furnizeze jocul! hehe!

Gen, discutie cu Gabe: Epic: Gabe, if we don't manage to actually deliver by March, they gonna linch us, one by one, you need to help us out, death is way too much of a lesson for us; plus, we pay you 90%, you guys are tech wizards, make it happen! Gabe:... 96% Epic: Ok Gabe. Gabe: ok, now on to the second part of our agreement, bend over! Epic: Here?! Right now?! Gabe: Yes. Right Now. Here. It's gonna be epic.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Metro Exodus

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

phpBB [video]

un comentariu wrote: RTX on can illuminate the empty space in your wallet!
:lol:
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Metro Exodus

Post by McWilliams »

Senzatia este ca ma uit la ultimul joc din seria S.T.A.L.K.E.R., nu la unul din seria Metro. Arata bine, gameplay-ul pare decent, insa... Probabil ca si Geralt sau Raziel ar putea fi protagonistul unui joc de tip Dark Souls; insa tot te-ai intreba "but why?!".
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
kostyka
Headless Kamikaze
Posts: 284
Joined: 28 Feb 2017, 23:39

Re: Metro Exodus

Post by kostyka »

Eu ma uitam la gameplay pe canalul Theradbrad, ala joaca toate aaa-urile, ca, na, trebuie trafic pe youtube. Macar nu e cu sageata pe ecran, dar oricum e mai tubular ca un furtun. E gen Stalker dar ultra lite si cu toate rotile ajutatoare posibile. Au pus in joc si anomalii electrice, dar de neam prost, niste alea mari sa le vezi de la distanta..

In alta ordine de idei l-au bombardat userii cu review-uri negative pe metacritic. Macar atat. Dar daca nu era faza cu epic, pun pariu ca-si lua nota mare si de la utilizatori.

https://www.metacritic.com/game/pc/metro-exodus
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Metro Exodus

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Anomaliile respective erau și-n primul joc.
Spoiler for mic spoiler dacă n-ai jucat metro 2033:
phpBB [video]
Oricum din ce-am auzit nu ducem lipsă de open world-uri pe piață. Într-un review cineva îl numea un ”controlled open-world” ceea ce-i ok pentru mine.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Metro Exodus

Post by MC »

kostyka wrote: 17 Feb 2019, 00:19 Macar nu e cu sageata pe ecran, dar oricum e mai tubular ca un furtun.
Si primele au fost. Care e ideea?
Sa te plangi de liniaritate intr-un joc ca Metro.... :roll:
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Metro Exodus

Post by cg1700 »

kostyka wrote: 17 Feb 2019, 00:19 e mai tubular ca un furtun.
A, deci e un joc bun, Ok, am inteles.
Image
kostyka
Headless Kamikaze
Posts: 284
Joined: 28 Feb 2017, 23:39

Re: Metro Exodus

Post by kostyka »

MC wrote: 17 Feb 2019, 13:27
kostyka wrote: 17 Feb 2019, 00:19 Macar nu e cu sageata pe ecran, dar oricum e mai tubular ca un furtun.
Si primele au fost. Care e ideea?
Sa te plangi de liniaritate intr-un joc ca Metro.... :roll:
Ma gandeam la Stalker, si acolo aveai zone de loading, iar al doilea in serie era din design liniar, si cel mai nasol. dar erau timpurile, calculatoare mai slabe, mai puteai sa scuzi deciziile de design, etc. Degeaba ai ditamai calculatorul in 2019 ca tot trebuie sa astepti in loading screens.

Macar primele Metro erau in subteran, era parca mai ok sa fie liniare, desi nici acolo nu era obligatoriu, puteau sa-l faca fara nici un loading screen daca vroiau. Dar in Exodus scoti capul la lumina si esti la fel de claustrofob. E decizie de design sa nu te simti pierdut prin spatiu, gen metoda de tinut de mana. Mi-e sila de jocuri de astea.
cg1700 wrote: 17 Feb 2019, 13:55
kostyka wrote: 17 Feb 2019, 00:19 e mai tubular ca un furtun.
A, deci e un joc bun, Ok, am inteles.
E plictisitor boss, esti doar spectator, pe aici trebuie sa mergi, acolo trebuie sa impusti, aici etc, etc. Nu ai spatiu de gameplay emergent, sa faci ceva la ce nu s-a gandit producatorul.
Ferrrrrrrrrdinand wrote: 17 Feb 2019, 01:31 Anomaliile respective erau și-n primul joc.
Spoiler for mic spoiler dacă n-ai jucat metro 2033:
phpBB [video]
Oricum din ce-am auzit nu ducem lipsă de open world-uri pe piață. Într-un review cineva îl numea un ”controlled open-world” ceea ce-i ok pentru mine.

Acum vad ca se si plimba anomaliile alea! Cum le-o fi justificat, e curentul neplatit rusesc manat de dorinta de razbunare?! :D

"controlled open world" Cum sufletu' mai e open daca e controlled?! :D E gen inghetata fiarta si bagata la cuptor!
kostyka
Headless Kamikaze
Posts: 284
Joined: 28 Feb 2017, 23:39

Re: Metro Exodus

Post by kostyka »

Din retrospectiva saptamanii (mersi Cristan, etc.): "The Epic Store has an offline mode now, development roadmap coming soon"!
https://www.pcgamer.com/the-epic-store- ... -mode-now/
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Metro Exodus

Post by MC »

@kostika eu inteleg ce zici, dar Metro Exodus e cel mai "neliniar din serie". Da, e un joc liniar raportat la alte jocuri din aceeasi categorie, dar seria asta nu s-a vrut de la inceput una neliniara. De asta ziceam ca e un pic ciudat sa te plangi de liniaritate intr-un joc din seria Metro
Ok, nu iti place tie, nu e pentru tine, dar inca se mai fac si jocuri liniare axate pe un fir narativ si fara jde mii de puncte de interes pe harta.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Metro Exodus

Post by Mahdi »

REMEMBER CITADEL
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Metro Exodus

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Ceea ce e bine I guess. Cică jocu-i bun.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Metro Exodus

Post by Cristan »

E un titlu atractiv, dar nu e o comparație relevantă. Nu știm cât ar fi vândut pe Steam. E un joc mai mare și mai avansat tehnologic decât precedentele, are mai multe selling points și e deja o serie ajunsă la maturitate, cel mai probabil că ar fi vândut oricum mai mult decât al doilea.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Metro Exodus

Post by MC »

E simplu. Cei care au cumparat jocul de pe Epic l-ar fi cumparat de pe oricare alta platforma sau chiar daca ar fi fost lansat exclusiv pe un site propriu al jocului.
Vanzarile ar fi fost impresionant de mari daca lansau si le Steam.
DAR baietii de la 4A Games au "jucat" foarte destept deoarece peste un an vor lansa jocul si pe Steam. Acest moment va reprezenta un nou boom in vanzari cand, teoretic, dupa un an de la lansare orice joc axat pe single incepe sa intre pe la reduceri.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Metro Exodus

Post by Mahdi »

https://twitter.com/MetroVideoGame/stat ... 5482169346
Journey beyond in the critically acclaimed #MetroExodus - returning to the Steam Store on Saturday 15th February 2020. Release times as follows:

00:00 ET
5:00 GMT / UTC
6:00 CET
6:00 AEDT
fyi - este inclus și în Game Pass pe PC
REMEMBER CITADEL
Post Reply

Return to “Action”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests