Subnautica

Mașini, avioane, tancuri, nave, fotbal, zei, ingineri - despre toate se discută aici.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Subnautica

Post by Cristan »

Mai joacă cineva jocul ăsta? Eu l-am luat de la Epic Store și oh-my-god nu-mi vine să cred cât de tare m-a prins.

Pe scurt, e un survival sim pe o planetă extraterestră oceanică. La început „baza” ta e capsula de salvare cu care ai scăpat de pe nava spațială care s-a prăbușit pe planetă. De aici începi să explorezi oceanul și să aduni cele necesare pentru a supraviețui, a te dezvolta și a continua povestea. Zona de început e un recif de corali, dar peisajul se schimbă pe măsură ce te îndepărtezi. Și asta e partea care m-a prins cel mai tare - explorarea. Peisajul subacvatic e incredibil de variat - culorile, vegetația, relieful, lumina, culoarea apei, jocul ăsta e pur și simplu superb.

Image

Ziceam mai sus că e „survival sim”, dar nu e nimic hardcore - ai doar câțiva parametri de care să ții seama - foame, sete, oxigen și sănătate, dar toate se rezolvă relativ ușor, ba chiar foamea și setea pot fi dezactivate într-unul din modurile de joc. Sistemul de crafting e ușor de folosit și nu e complicat, iar majoritatea chestiilor pe care le faci vin în ajutorul explorării, care e în general chill și rewarding. Cum zic review-urile și trailerele, există și o componentă mai horror, dată de vulnerabiltatea personajului în fața prădătorilor din ocean, mai ales la adâncimi mari - nu devii niciodată stăpânul lumii aici, aici în general eviți „monștrii”, nu-i omori - dar eu n-am ajuns încă acolo (mă rog, a fost un moment de m-am-căcat-pe-mine-de-frică, dar nu dau detalii aici). Cum n-am ajuns încă nici să-mi construiesc o bază submarină, dar am primit deja suficiente indicii cât să-mi dau seama că e bine dezvoltată și variată și partea asta.

Aveți niște poze aici, deși acum realizez că n-am făcut destule poze sub apă.



Review-ul ăsta de pe RPS prezintă jocul destul de bine, fără spoilere. Și interviul ăsta despre cum au fost realizate zonele și plantele din joc (și are și mai multe poze subacvatice):
The references used for the look and feel of Subnautica are so varied and numerous it is hard to narrow down. Certainly the movie The Abyss was a big inspiration behind the game. Subnautica is like some mashup of The Abyss, Avatar, and Finding Nemo, in the way we tried to create a beautiful, vibrant and exotic world, in an underwater setting. It was important to have unique creatures and environments that are clearly alien, yet relatable and believable, therefore many real world references were closely studied to achieve the desired naturalistic look.

Vă recomand călduros să-l luați, de pe Epic cât mai e gratis (azi), dar merită și prețul întreg dacă îl cumpărați ulterior.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Subnautica

Post by ne0lith »

L-am inceput si eu astazi, are niste peisaje superbe si exploratul e o placere intr-adevar. Sper sa aiba o durata ok pentru ca am ajuns relativ repede sa craftuiesc chestii ce credeam ca sunt avansate si ca o sa necesite mai mult timp. Poate o sa se schimbe treaba cand e vorba de baze submarine. Oricum e clar peste majoritatea jocurilor survival.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Subnautica

Post by Cristan »

Dacă ai jucat pe Survival, aș fi surprins să fi ajuns atât de repede la chestii „avansate”. Eu de-abia recent am ajuns să mă aventurez la adâncimi mai mari de 100 m - e drept că nici nu m-am grăbit - dar am găsit mesaje în joc care fac trimiteri la explorări sub 1000 m. Pe lângă baze, există submarine pe care le poți construi pentru a te avânta în adâncimile întunecate. Nu-mi fac griji în privința conținutului.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Subnautica

Post by ne0lith »

Da, joc pe survival si am realizat pana la urma ca jocul are mai mult continut decat pare la prima vedere, mai ales ca gasesti blueprinturi noi pe parcurs. Eu am ajuns la Seaglide in primele cateva ore de joc si tot pe la 100m, inseamna ca am cale mai lunga decat credeam lol. Good to know.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Subnautica

Post by MC »

Pfff ce pofta mi-ati facut!
Il am de ceva vreme in backlog, dar mi-a fost lene sa ma apuc de el crezand ca e ceva asa...."random exploration", fara un sistem atat de misto de progresie (tehnologii noi, adancimi din ce in ce mai mari etc).
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Subnautica

Post by ne0lith »

Am facut prima mea baza:

Image

E mica, dar important e cum o folosesti si pana la urma nu conteaza ce zice lumea.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Subnautica

Post by Triggerix »

ne0lith wrote: 28 Dec 2018, 13:16 E mica, dar important e cum o folosesti si pana la urma nu conteaza ce zice lumea.
That's what he said.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Subnautica

Post by Cristan »

ne0lith wrote: 28 Dec 2018, 13:16Am facut prima mea baza
Înțeleg că nu ai planuri încă și pentru camere? Poți să stai înăuntru fără masca de oxigen?

Și eu tocmai am făcut prima bază. Am găsit planurile necesare după ce am urmat puțin firul poveștii, deși nu e obligatoriu să aștepți, se pot găsi și fără asta. (Dacă vrea cineva un mic spoiler ca să ajungă mai repede la partea de construcție, pot să vă zic cum să le găsiți mai repede.) Ah, și mini-submarinul ăla e grozav, ajută explorarea enorm, e ca o bază mobilă, pentru că produce oxigen. Fă-ți-l imediat ce poți.

Image

@MC: you have no idea :)
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Subnautica

Post by ne0lith »

Am planuri pentru camere si am facut scanner room intre timp, dar am facut baza mai mult ca spatiu de stocare si sa vad cum se construieste. Macar e functionala si nu imi trebuie masca de oxigen. Ma gandesc sa fac ceva mai serios prin zonele cu adancime mai mare si cu resurse mai bogate. Mini-submarinul ala incerc sa il fac si eu acum, dar mai am de gasit o piesa din blueprint. O sa fie binevenit cand se intampla, dar nu ma deranjeaza sa explorez pana dau de ea, e mai misto asa decat sa caut direct locatiile.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Subnautica

Post by Cristan »

Cât am mai jucat... câte alte jocuri puteam să mai joc în timpul ăsta... Dar iată ce tocmai am făcut:

Image

Image

Încă n-am făcut Prawn Suit. Și nici nu pot spune că am explorat foarte mult, dar am ajuns cu mini-submarinul până aproape la 900m (cu upgrade-uri).

Image

Și asta-i harta mea până acum (nu am marcat chiar tot):
Spoiler:
Image
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Subnautica

Post by Cristan »

N-am mai postat aici, dar am terminat jocul după 47 de ore. Mă rog, am ajuns la sfârșit, dar nu mă îndur să-l termin.

Între timp a apărut și expansion-ul standalone Below Zero în early access. Mă tentează, dar o să-l las să se lanseze proper.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Subnautica

Post by TG »

https://www.nexusmods.com/subnautica/mo ... e/?adult=2

Cateva mod-uri mișto. Deși eu personal nu aș recomanda harta, BetterScannerBlips și MoreQuickSlots mi se par must have. Default markerele de la scanner room sunt horror și îți blocheaza tot ecranul practic, iar numărul de quick slots nu văd de ce ar fi așa de mic din moment ce poți deține în inventar mai multe.

Am jucat și eu vreo 20 de ore, e mișto, bă. Acum termin și cyclops și mă arunc în adâncimi. Fain de explorat, mi-a vindecat puțin retardismul de orientare, cred că o să mă descurc mai bine în RPG-uri. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Subnautica

Post by ne0lith »

Pe ce apas sa ies din lifepod?
"da" - chestrony, 2016
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Subnautica

Post by TG »

Ctrl + Alt + Deleteyourselffromthisthread.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Subnautica

Post by DarthZombie »

User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Subnautica

Post by TG »

*sigh*
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Subnautica

Post by ola small dickie »

Daca v-a placut Subnautica puteti sa incercati si Sub Culture

https://en.wikipedia.org/wiki/Sub_Culture
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Subnautica

Post by Mahdi »

Sau In Search for Dr. Riptide.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Subnautica

Post by Cristan »

Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Subnautica

Post by TG »

"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Post Reply

Return to “Simulatoare”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests