Trackere private

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Trackere private

Post by DarthZombie »

Sunt atehnic pe partea asta, dar un ISP nu poate vedea ce site-uri accesezi si ce conexiuni faci? Plus ca nu stiu de cata vreme au trecut trackerele mainstream pe https, banuiesc ca torrentele au devenit mai populare decat DC++ cu ani de zile inainte de aceasta schimbare.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Trackere private

Post by Stokkolm »

Trackerele sunt prin protocolul bittorrent, care e criptat. DC++ folosea comunicare in plain text, am inteles ca mai tarziu au trecut la o versiune de comunicare secure. Soulseek cica are un protocol propriu.

Oricum nu cred ca ar avea vreun motiv ISP-urile sa isi vaneze userii, decat daca sunt fortati din exterior.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Trackere private

Post by zme-ul »

DarthZombie wrote: 26 Mar 2019, 10:45 Sunt atehnic pe partea asta, dar un ISP nu poate vedea ce site-uri accesezi si ce conexiuni faci? Plus ca nu stiu de cata vreme au trecut trackerele mainstream pe https, banuiesc ca torrentele au devenit mai populare decat DC++ cu ani de zile inainte de aceasta schimbare.
si daca intru pe un tracker ce? ISPu nu poate vedea ce faci exact pe acel site
人は地獄を作った
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Trackere private

Post by McWilliams »

I mean, if the ISP "catches" you on brazzers.com, what's your excuse? That you were mining client data off the site? :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Trackere private

Post by zme-ul »

McWilliams wrote: 26 Mar 2019, 17:50 I mean, if the ISP "catches" you on brazzers.com, what's your excuse? That you were mining client data off the site? :lol:
a calcat pisica pe tastatura
人は地獄を作った
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Trackere private

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Au trecut 3 luni de când am închis signup-ul și am dorit să facem o actualizare legat de acest lucru.
Din acest moment se pot folosi din nou invitațiile și signup-ul este deschis.

Ne-am dorit ca userii să nu sufere și să își poată invita prietenii, apropiații etc. Vedem cum evoluează lucrurile și evaluăm din nou situația dacă este nevoie.

S-au efectuat următoarele modificări:
- invitația din shop costă acum 10.000 FLCoins, în loc de 3000 FLCoins cât era înainte.
- VIP permanent din shop are acum invitațiile reduse ca și cel de pe pagina de donații.
- am redus de 4 ori numărul de invitații de la donații. VIP permanent primea 64 de invitații și acum primește 16. VIP pe 2 luni avea 4 și acum are doar una. Și tot asa. Totuși, ca să nu se supere nimeni că doar am tăiat, am adăugat un bonus de FLCoins la donații. Modificările se pot vedea aici.
- datorită feedback-ului oferit de comunitate, am introdus o nouă măsură de securitate și de monitorizare. Evident că nu putem da detalii amănunțite, dar citind cele 46 de pagini scrise de către voi, esența este destul de clară și de limpede. Cu ocazia asta vă și multumim tuturor pentru implicare și sfaturi!

O mica notă pentru cei cu Special Rank: nu ne-am atins de beneficiul cu invitații nelimitate pentru că știm că voi aveți acel beneficiu ca să puteți oricand și la orice oră să invitați pe cineva drag și cunoscut. Asta nu înseamnă că puteți da invitații fără limită și fără nicio responsabilitate. Știu că deja știați asta, am vrut doar să vă reamintesc tuturor.

Toate cele bune,
FileList Staff
Vești bune, TG. :D
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Trackere private

Post by TG »

Pfoai, de când așteptam. Ms Ferd!
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Trackere private

Post by Magicake »

Curios ca Gibbous sta bine mersi pe filelist desi politica site-ului este de a interzice produse romanesti.

Image

:lol:
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Trackere private

Post by ciolan »

Mda, e plin de balauri pe acolo. Jocul e de căcat, da-l piratez numa de-al dracu. Indivizii de genu ăsta sunt ca-n bancu ăla cu bulă care a mers la un interviu de traducător, deși nu știa o boabă de limbă străină, doar să le spună ălora să nu conteze pe el.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Trackere private

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Cautati pe filelist thief 2 the metal age si cititi comentariile. :lol:

am aflat de la joc si vorbe
Spoiler for mostra:
Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Trackere private

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 1 Feb 2020, 14:31 Pro-tip pentru cine are chef să joace originalul: Blizzard a scos înainte să anunțe reforged niște patch-uri pentru clasic ce-i permit să ruleze în widescreen (începând cu 1.29).

https://www.eurogamer.net/articles/2018 ... widescreen
Chiar acum am aflat că kit-ul de w3 pe care-l aveam în calculator de un an și ceva instala un coin miner cu jocul. L-a prins windows defender. Am și stat la seed la el tot timpul asta. :(

...game works tho
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Trackere private

Post by cg1700 »

Tot suna mai bine decat Reforged.
Image
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Trackere private

Post by Jaunty »

Filelist a împlinit 13 ani, ocazie cu care utilizatorii primesc cadouri zilnice între 1 și 7 septembrie.

Am primit un invite code care expiră în 2 zile. Îl vrea cineva?
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Trackere private

Post by Jaunty »

În 2-3 luni se închide FileList.
Dragilor,
Îmi pare rău că trebuie să vă adresez acest anunț, însă aici se încheie activitatea trackerului nostru. Este important să înțelegeți și să acceptați această decizie. Deși a fost una dificilă, a fost luată în urma unor evaluări atente și din motive bine întemeiate.

Din nefericire nu mai dispun de timpul necesar pentru a mă ocupa de site. Un asemenea site necesită o implicare destul de mare și prioritățile mele din viața de zi cu zi s-au schimbat în ultimii ani. Timpul este cea mai prețioasă resursă pentru noi toți iar eu am investit suficient timp aici.

Am vrut să las site-ul altcuiva, care să se ocupe de comunitate în continuare dar din păcate nu am cui să-l las. ToXiC, cel care urma să îmi ia locul nu mai este printre noi.

Responsabilitatea este mare, avem un număr imens de useri care au și date sensibile ce nu pot fi lăsate pe mâinile oricui. Se pot face abuzuri mari și cine are puterea absolută poate decide orice cu privire la tot ce ține de comunitate, deci evident este nevoie de un om de încredere, capabil dar care să aibă și cunoștințe tehnice foarte avansate pentru a asigura securitatea userilor și buna funcționare a site-ului.
Destul de greu de găsit un asemenea om care să fie integrat aici și să împărtășească aceleași valori și să aibă aceeași dedicare de care v-ați bucurat în ultimii 16 ani.

Am decis că cel mai OK este să închid site-ul decât să risc cu asa ceva.
Îmi pare sincer rău, am investit și eu foarte multă muncă aici și mereu am avut comunitatea în suflet.

În calitate de SysOp vă mulțumesc pentru implicarea voastră activă în comunitatea noastră. Am apreciat profund contribuțiile valoroase, pasiunea pe care ați adus-o și efortul depus. FileList nu ar fi ce este astăzi fără implicarea voastră, a tuturor!

Ce se întâmplă de acum înainte?
Din momentul acesta donațiile sunt închise iar suma pe care o deținem acoperă cheltuielile pentru încă 2-3 luni de zile.
În acest timp vă puteți încă bucura de site, puteți descărca ce aveți nevoie de aici și puteți să vă postați mesajul de rămas bun în topic.
După ~3 luni, undeva prin ianuarie 2024, site-ul se va închide definitiv.

Cu dragoste și prețuire,
EboLLa
Edit: discuții pe reddit:
https://old.reddit.com/r/Romania/commen ... _filelist/
https://old.reddit.com/r/CasualRO/comme ... arie_2024/
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Trackere private

Post by tnt »

Mda, tocmai am fost anuntat si eu, not good.

Niciodata nu mi-am imaginat viata lalaindu-ma pe streaming platforms. Si nu e vorba ca nu-mi permit. Ma uit la prieteni pe aici ca vor sa vada cutare film, dar nu e pe Netflix sau restul ce au ei, e pe Disney+ or some crap, unul pe care nu-l au. Sau ca vor sa vada nush ce clasic, dar nu e pe nicio platforma. Sau ca umbla in supermarket dupa dvd-uri cu filme. Ii mai ajut din cand in cand cu un stick USB cu filmul. Ii vad asa ca pe niste neanderthalieni din punctul asta de vedere.
Sa ma asez comod in canapea sa vreau sa revad cutare film si sa observ ca nu e disponibil nicaieri? Cam asa ar fi iadul daca ar exista. As fi zis pas si aici daca era ca la gaming sau muzica, dar alternativele aici sunt la nivel de distopie.
Sper sa se faca trecerea la alt tracker.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Trackere private

Post by TG »

Cu toate că Filelist nu însemna nimic pentru mine decât ocazii de a face mișto, e totuși mare păcat că nu se poate continua și se vor pierde atâtea lucruri.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Trackere private

Post by Mărar »

tnt wrote: 16 Oct 2023, 03:40 Sper sa se faca trecerea la alt tracker.
Pentru filme, seriale si muzica comerciala folosesc de multi ani de zile trackere publice. Pana recent rarbg, si de cand a murit ala am trecut la torrentgalaxy, n-am avut niciodata probleme cu seeds sau cu viteza.

Pentru chestii putin mai obscure sau software, rutracker este de-asemenea foarte bun, lumea e vigilenta impotriva virusilor. Cred ca se poate inregistra oricine folosind google translate, nu sunt 100% sigur. Am contul mai vechi, dar n-are cerinte de ratie sau alte restrictii.

Ca o paranteza, in ultimele luni stau aproape exclusiv pe Disney+, cu ocazionalul HBO cand mai apare ceva nou (am cam vazut tot ce era de vazut). Are un catalog surprizator de bun Disney, momentan alternez intre M.A.S.H. si King of the Hill in pauza de masa.

Netflix l-am folosit o singura data recent, ca sa ma uit la ultimul sezon din Planet Earth 2.

Iar pentru filme romanesti: https://www.youtube.com/@THECINEPUB

Alt pro-tip pentru vizionare, daca ai TV cu support de screenshare de pe mobil: Firefox cu uBlock Origin in continuare blocheaza reclamele de pe Youtube.

Iar pentru muzica romaneasca, recomand Soulseek, spiritul DC++ is still going strong
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Trackere private

Post by Magicake »

La mine nu merge yt cu ff si ublock origin. Acasa am premium dar la lucru e fix pix, ca nu vreau sa ma loghez cu contul meu :-(
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Trackere private

Post by cg1700 »

Mărar wrote: 16 Oct 2023, 14:00 pe mobil: Firefox cu uBlock Origin
E infinit mai simplu si mai comod de folosit Revanced.
Image
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Trackere private

Post by tnt »

Mărar wrote: 16 Oct 2023, 14:00
tnt wrote: 16 Oct 2023, 03:40 Sper sa se faca trecerea la alt tracker.
Pentru filme, seriale si muzica comerciala folosesc de multi ani de zile trackere publice. Pana recent rarbg, si de cand a murit ala am trecut la torrentgalaxy, n-am avut niciodata probleme cu seeds sau cu viteza.

Pentru chestii putin mai obscure sau software, rutracker este de-asemenea foarte bun, lumea e vigilenta impotriva virusilor. Cred ca se poate inregistra oricine folosind google translate, nu sunt 100% sigur. Am contul mai vechi, dar n-are cerinte de ratie sau alte restrictii.

Ca o paranteza, in ultimele luni stau aproape exclusiv pe Disney+, cu ocazionalul HBO cand mai apare ceva nou (am cam vazut tot ce era de vazut). Are un catalog surprizator de bun Disney, momentan alternez intre M.A.S.H. si King of the Hill in pauza de masa.

Netflix l-am folosit o singura data recent, ca sa ma uit la ultimul sezon din Planet Earth 2.

Iar pentru filme romanesti: https://www.youtube.com/@THECINEPUB

Alt pro-tip pentru vizionare, daca ai TV cu support de screenshare de pe mobil: Firefox cu uBlock Origin in continuare blocheaza reclamele de pe Youtube.

Iar pentru muzica romaneasca, recomand Soulseek, spiritul DC++ is still going strong
Mersi de recomandarea canalului ala de YT cu filme romanesti, nu stiam de el.
De trackere rusesti nu ma ating, iar la cele publice e mai complicat aici in UK, poti avea probleme cu legea.
Post Reply

Return to “Software & Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests