Probleme cu sunetul.

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
Altair xD
Space Invader
Posts: 10
Joined: 18 Jul 2014, 19:17
Location: Pillars of Nosgoth

Probleme cu sunetul.

Post by Altair xD »

Deci, dintr-o data a inceput PC-ul sa scoata un bazait enervant, dar nu din unitate, ci din PC(nu stiu cum sa ma exprim mai bine; ca si cum ai asculta o melodie, doar ca era un bazait, venind de la nimic).De fiecare data cand miscam mouse-ul, sau intram pe ceva videoclip scotea un bazait.Asta se intampla si cand restartam PC-ul.Am resintalat Windows dar problema n-a disparut.Dupa ce am desfacut unitatea, am curatat-o de praf si asa, si l-am montat inapoi, n-a mai functionat deloc sunetul.Adica windows-ul nu-mi mai recunoaste deloc placa de sunet, iar pe langa asta, cand dau pe un videoclip pe Youtube, imi da automat eroare, ca nu e available.Vreo sugestie?Ar functiona daca as da un System Restore sau problema poate fi de la placa de sunet(se poate sa se fi ars)?
Pe deasupra mergatorul.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Probleme cu sunetul.

Post by zme-ul »

placa de sunet e integrata sau e placa separata pe PCI/PCIe ??

in device manager iti apare sunetul?

daca sunetul e integrat, ce placa de baza e (prducator si model serie)
人は地獄を作った
User avatar
Altair xD
Space Invader
Posts: 10
Joined: 18 Jul 2014, 19:17
Location: Pillars of Nosgoth

Re: Probleme cu sunetul.

Post by Altair xD »

Placa de sunet e integrata.

Image

+ am instalat ceva HD Audio Drivers de la Realtek

Si nu stiu modelul placii de baza.Revin.
Pe deasupra mergatorul.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Probleme cu sunetul.

Post by ola small dickie »

din poza aia mie mi se pare ca placa ta de sunet nu e instalata
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Probleme cu sunetul.

Post by zme-ul »

aia nu e cumva sunetul de la placa video HDMI ??

ia vezi de curiozitate in BIOS, poate-i dezactivata de acolo; ar trebui sa fie pe la integrated peripherals (depinde mult de BIOS si de producator)
人は地獄を作った
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Probleme cu sunetul.

Post by ola small dickie »

uita-te ce model de placa de baza ai si downlodeaza de pe situl producatorului driverul placii de sunet. si da, e posibil sa fie dezactivata din bios.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Probleme cu sunetul.

Post by zme-ul »

chiar si fara driver instalalt, placa aia de sunet trebuia sa apara ca reva, unkown device sau cu eroare, la el nu apare deloc
ceea ce nu e deloc incurajator, daca nu e dezactivata din BIOS e spre grav :|
人は地獄を作った
User avatar
Altair xD
Space Invader
Posts: 10
Joined: 18 Jul 2014, 19:17
Location: Pillars of Nosgoth

Re: Probleme cu sunetul.

Post by Altair xD »

Asta e placa mea de baza., iar in Bios o sa ma uit imediat.

http://www.asrock.com/mb/Intel/ConRoe1333-1394/

Edit: Am intrat in Bios, singura chestie legata de sunet era OnBoard HD Audio, pe care am setat-o pe Enabled(inainte era pe Auto), dar tot nu si-a revenit.
Pe deasupra mergatorul.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Probleme cu sunetul.

Post by zme-ul »

da, sunetul e un RealTek ALC888

vezi in manual la paginile 31, 32: ftp://europe.asrock.com/manual/ConRoe1333-1394.pdf
in BIOS la Advanced - Chipset Configuration - On Board HD Audio sa fie pe enabled
人は地獄を作った
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Probleme cu sunetul.

Post by ola small dickie »

Altair xD » Sun Jul 20, 2014 11:40 am wrote:Asta e placa mea de baza., iar in Bios o sa ma uit imediat.

http://www.asrock.com/mb/Intel/ConRoe1333-1394/

Edit: Am intrat in Bios, singura chestie legata de sunet era OnBoard HD Audio, pe care am setat-o pe Enabled(inainte era pe Auto), dar tot nu si-a revenit.
downloadeaza si instaleaza driverul audio din linkul ala pus de tine. daca nici dupa instalare (si enabled in bios) nu merge, cred sunt sanse bune sa-ti iei o placa de sunet

depinde acum si ce windows ai. vad ca placa asta de baza are drivere doar pt xp, vista si 2000.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Probleme cu sunetul.

Post by zme-ul »

Altair xD » 20 Jul 2014, 11:40 wrote:Edit: Am intrat in Bios, singura chestie legata de sunet era OnBoard HD Audio, pe care am setat-o pe Enabled(inainte era pe Auto), dar tot nu si-a revenit.
cand ai curatat placa, ai scos-o din carcasa sau ai lasat-o inauntru? daca ai scos-o verifica cumva sa nu ai ceva sa atinga placa pe spate

tie chiar nu-ti vede sunetul in device manager, ceea ce ma face sa cred ca s-a belit ceva pe placa
in device manager, da un click dreapta pe numele PCului, in cazul tau Stark-PC si click pe Scan for Hardware Changes, iti detecteaza ceva nou?


le: e chestie ce o poti incerca sa vezi daca nu cumva e belit windowsu
sa rulezi un linux live CD/DVD/USB flash, distrouri din astea mai cunoscute: Debian, Ubuntu ce ar trebui sa aiba driverul de sunet inclus
daca-ti merge in Linux -> Windows muci; daca nu-ti merge nici in Linux -> placa de baza
人は地獄を作った
User avatar
Altair xD
Space Invader
Posts: 10
Joined: 18 Jul 2014, 19:17
Location: Pillars of Nosgoth

Re: Probleme cu sunetul.

Post by Altair xD »

Va multumesc pentru sfaturi si timpul acrordat.In final, problema era ca placa de sunet s-a ars.Am cumparat una noua(prin USB), am instalat-o si a mers.Aparent, si video-urile si-au revenit.Multumesc inca odata.
Pe deasupra mergatorul.
Post Reply

Return to “Software & Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests