Placa de sunet

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Placa de sunet

Post by vulp »

Xonar DS e excelent si are un DAC (CS4398) comparabil cu cel din Cambridge Audio (a carui cip Wolfson, daca nu ma insel, e fabricat chiar in fabrica Cirrus Logic). Sigur, WM8742 e mai nou (fiind cel mai nou design, cipul Burr-Brown fiind undeva intre CS si WM, primind un upgrade subtil anul trecut... de care insa Audioengine D1 nu beneficiaza) insa ce s-a produs in ultimii 20 ani - odata cu ajungerea la maturitate a DVD playerelor - este cam maximul posibil, diferentele fiind cel mult neglijabile. Bine, asta daca vorbim de sigma-delta, ca la 1-bit avansul vine de altundeva... dar deviem, ca un cristal in canicula.

Logitech X-230 e bum bum rau de tot, chiar si cu wooferul ala dat la minim :( Adam o sa sune foarte sec in comparatie, insa are mai putin sec decat Yamaha de care am zis (vezi ca la boxele astea mai de neam, ce modifici din EQ o sa aiba influenta mult mai nuantata comparativ cu niste boxe de entertainment care suna cum a zis dom inginer, orice ai face... deci curaj... doar sa nu uiti ca ai dat +12db la bas, iar peste cateva zile sa le dai la maxim din orisice motiv... ca o sa le spargi :P) Adam A7X, adica varianta (mult) mai mare, e foarte indragita in productia de ibize, technouri, rock, funk etc.

In orice caz, si Adam si Yamaha de studio (HS=home studio) au fost facute nu numai sa acopere toata plaja acustica, dar sa faca asta cat de linear posibil. Bine, pentru puterea - si implicit banii, ca e mai greu sa faci asta la putere mare - aferenta.

PS: Nu, n-am vazut, nu stiu de ei, si eu traiesc in trecut, la fel ca niste boxe yamaha hs80m :(
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
KodrutZ
Headcrab
Posts: 71
Joined: 18 Mar 2016, 08:49
Location: Iași
Contact:

Re: Placa de sunet

Post by KodrutZ »

Hmmm, au mai ramas citeva AL-uri pe Amazon.co.uk vad. Disijans, disijians. Cred ca revenim la subiect dupa ce am banu'. Poate mai visez ceva intre timp... :)
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Placa de sunet

Post by ola small dickie »

Ce faceti janghinosilor?

Vreau sa-mi iau o placa de sunet, cu aia de pe placa de baza imi tot bazaie boxele si castile si cred ca cu o placa de sunet separata scap de asta. Mai ales daca imi iau una externa, un DAC extern. Da, ma gandeam sa imi iau un DAC zilele astea.

Ce ziceti? Aveti placi de sunet separate? Interne? Externe? Dac-uri? Ce DAC-uri recomandati?

Va tin la curent si cam la ce ma orientez eu
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Placa de sunet

Post by ola small dickie »

dupa ce am frunzarit cateva site-uri cu topuri DAC si avand in vedere ca nu-s vreun cunoscator, profesionist, audiofil si e primul meu DAC cred ca alesul va fi asta: DAC Fiio E10K. 399 de lei pe avstore

https://www.avstore.ro/dac-uri/fiio-e10k/
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Placa de sunet

Post by DarthZombie »

Eu il am pe asta si-si face treaba bine. Mi-a convenit sa-l iau pe asta si nu cel din link-ul tau pentru ca nu aveam nevoie de bass boost si prefer sa setez volumul direct din Windows in loc sa bibilesc cu rotita DAC-ului care sta in spatele unitatii. Plus sample rate de 192khz si o forma mult mai compacta.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Placa de sunet

Post by ola small dickie »

misto. m-am uitat si la ala
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Placa de sunet

Post by ola small dickie »

din ce am vazut stickul ala usb dragonfly red de la audioquest e foarte laudat dar e 900 de lei pe emag
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Placa de sunet

Post by DarthZombie »

Imho de la 400 de lei in sus trebuie sa fii foarte audiofil sau sa faci bani de pe urma folosirii placii de sunet ca sa justifici achizitia. Iar in caz ca nu ai urechi foarte bine "calibrate" nu o sa prea observi diferente ca sa justifice diferentele de preturi.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Placa de sunet

Post by ola small dickie »

well pana la urma primul meu DAC este FiiO K3. urmasul lui E10K. luat cu 600 lei de pe avstore

https://www.avstore.ro/dac-uri/fiio-k3/

Image
Image
Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests