Ce cititi momentan?

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Ce cititi momentan?

Post by cg1700 »

Da, asa e. Probabil majoritatea nu o sa ajunga sa se sufoce cu monoxid de carbon. Cred ca supradoza de pastile e mult mai comun.
Image
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Ce cititi momentan?

Post by Soarecu »

Fular wrote: 27 Mar 2019, 17:06 Ai fi preferat să se trezească brusc jumate în aragaz ca Plath irl?
Nu neaparat. Nu faptul ca si-a revenit m-a surprins, ci modul subit in care a facut-o.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Ce cititi momentan?

Post by Soarecu »

Am terminat Tropicul Capricornului si sper ca a treia oara cand incep Divina Comedie o si termin.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Ce cititi momentan?

Post by Cimitri »

Eu m-am apucat de seria Witcher . Am prins un deal bun pentru primele 7 carti din serie pe Amazon .

Am inceput cu Last Wish si chiar nu regret alegerea facuta. Am aflat si eu intr-un final de ce-i zice lumea "the butcher of Blaviken"

De jucat, am jucat doar primul pana la jumatate si wild hunt complet asa ca,daca partea cu Blaviken facea parte din vreun joc eu am ratat-o complet :D.
Image
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Ce cititi momentan?

Post by Soarecu »

Nu ma pot monta sa citesc o serie asa lunga. Am cochetat cu ideea de a incepe Dune, dar parca dupa Fundatia nu mai pot citi mai mult de 3 carti de acelasi autor consecutiv.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Ce cititi momentan?

Post by Cristan »

Cimitri wrote: 29 Apr 2019, 22:58 Eu m-am apucat de seria Witcher . Am prins un deal bun pentru primele 7 carti din serie pe Amazon .
[...]
De jucat, am jucat doar primul pana la jumatate si wild hunt complet asa ca,daca partea cu Blaviken facea parte din vreun joc eu am ratat-o complet :D.
Nice. Când le-am citit eu, nu erau traduse toate în engleză, așa că cel puțin jumătate din serie am citit-o ca fan translation. Dar a fost ok. Și nu, n-ai ratat nimic, toate jocurile sunt plasate după cărți.
Soarecu wrote: 30 Apr 2019, 12:43Am cochetat cu ideea de a incepe Dune, dar parca dupa Fundatia nu mai pot citi mai mult de 3 carti de acelasi autor consecutiv.
La Dune poți să te oprești liniștit și după 3 cărți. Sau după 2. Sau citește-o măcar pe prima.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Ce cititi momentan?

Post by Triggerix »

Tocmai am terminat Bad Blood: Secrets and Lies in a Silicon Valley Startup. Interesantă lectură și ciudat cum Elizabeth Holmes a reușit să creeze o firmă evaluată la 9 bilioane de dolari fără a avea efectiv un produs funcțional. Mișto treabă.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Ce cititi momentan?

Post by Triggerix »

”1Q84”- Haruki Murakami
Am terminat acum câteva zile și ultimul volum, în cele din urmă. Pe cât de tensionată a fost povestea, pe atât de diluat a fost finalul. Nu am fost dezamăgită, dar mă gândeam că poate Murakami va schimba și modul tipic în care-și termină romanele pentru că ăsta a fost cu totul diferit față de tot ce am citit de la el până acum.

”Sărbătoarea neînsămnătății” - Milan Kundera
Pe asta am citit-o rapid, cred că mi-a luat sub două ore. E o lectură ușoară la prima vedere, dar cred că va trebui să o recitesc să mă conving că nu mi-a scăpat nimic. Nu m-a impresionat și cred că am făcut o greșeală să încep cu cartea asta din toate ale lui Kundera. O să mai încerc și altceva și după poate o să-mi formez o altă idee despre el și scrisul lui.

”The Power” - Naomi Alderman
Pe asta am început-o ieri, la sugestia unei prietene. Nu pare genul meu, e ceva YA combinat cu SF. We shall see what comes out of it.

”O clipă în China” - Paul Anghel
Am pescuit-o dintr-un sac (literally) al bunicului unei prietene. Voia să le doneze, dar a zis să mă lase să-mi aleg ce vreau eu înainte să facă asta. E ciudat să citesc un.. ”eseu despre eternitatea culturii chineze” publicat în 1978. Internetul îmi spune că domnul Anghel era plăcut de oamenii cu funcții importante în vremea regimului comunist, poate așa se explică oarecum libertatea exprimată în volumul ăsta. E totuși de apreciat faptul că autorul (cel puțin până unde am citit eu) rămâne obiectiv și face o analiză destul de interesantă a culturii chineze și comparații cu cea a satului tradițional românesc. O să văd până la final dacă se schimbă tonul discursului sau rămâne la fel.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Ce cititi momentan?

Post by Iavo »

Nuuu, aia e una din cele slabe ale lui Kundera desi mie mi-a placut. Romanele lui bune sunt cele scrise in ceha, incearca Gluma sau Nemurirea, you won't regret it....cred :D
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Ce cititi momentan?

Post by Soarecu »

Gluma chiar e interesanta si bine scrisa, desi unele pasaje imi par fortate. Daca vrei o experienta si mai buna de lectura, nu cumpara editia de la Humanitas, albul paginiii e de-a dreptul chinuitor pentru ochi.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Ce cititi momentan?

Post by Triggerix »

Mi-am dat seama după ce m-am informat puțin că nu am făcut o alegere tocmai fericită. Mulțumesc pentru recomandări, voi încerca "Gluma". :lol:
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Ce cititi momentan?

Post by Triggerix »

Voiam să postez acum câteva zile dar din cauza mutatului n-am avut timp.

"Prin deșert spre libertate" - Eunsun Kim
O poveste emoționantă despre evadarea unei familii din Coreea de Nord. Nu știu dacă într-adevăr stilul de scris al tipei e așa.. conversațional sau e din cauza traducerii, dar mie mi-a plăcut.

"The Song of Achilles" - Madeline Miller
I mean it's all in the name. Nu știu cât de mândru ar fi Homer de această "reimaginare" dar eh, e okay-ish. Nu prea le am cu mitologia dar chiar mi-a plăcut și am citit-o rapid de tot. Also it's gay af and that's ok bc ne0lith recommended it so it fits him.

"Un om sfârșit" - Giovanni Papini
Pe asta n-am apucat să o termin pentru că sesiune. Am citit puțin din ea și momentan îmi place, sper să o termin rapid acum că sunt în vacanță
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce cititi momentan?

Post by Mahdi »

După ce s-a terminat Game of Thrones m-a luat o poftă să citesc ceva fantasy old school, cu world building și atmosferă cum trebuie. Am început seria Book of the New Sun - era de mai demult pe listă, fiind recomandată, printre alții, de Chris Avellone și Ciolan. Am terminat primul volum și mi s-a părut decent. A avut câteva momente de *roll eyes*, dar încă n-am dat peste vreo carte din genul ăsta unde să nu mă lovesc de asta.

Mi-am mai luat recent dintr-o librărie și Liu Cixin - The Three-Body Problem, un hard sci-fi despre care am auzit numai de bine.
REMEMBER CITADEL
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce cititi momentan?

Post by McWilliams »

There's only so much science fantasy to go around. O data ce ai citit cateva carti din acest gen, restul par sa se invarta in acelasi cerc. Singura chestie este sa pui totul in context (mai ales dpdv al cronologiei) si mai poti scuza o carte sau alta prin prisma faptului ca are o varsta (adica ti se pare seaca pe alocuri si/sau ca repeta aceleasi motive, insa a facut asta acum 30+ ani).

Science fantasy-ul tinde sa conduca in mod iremediabil spre schlock, pe masura ce cartea/seria se lungeste. Din experienta mea, daca tratezi astfel de carti mai mult ca episoade saptamanale dintr-o antologie de History Channel si te bucuri de fiecare moment mai luminos/amuzant iesi mai castigat decat daca te astepti la un film cu buget de Oscar la care sfarsitul has to subvert your expectations.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Ce cititi momentan?

Post by Soarecu »

De mult nu m-am mai "chinuit" asa mult la o carte: mi-a luat cam 3 luni sa termin Muntele Vrajit. A meritat din plin, fiind una dintre cele mai "monumentale" carti din cate am citit. Acum sunt indecis daca sa incep Lacrimi si sfinti de Cioran sau Crima si pedeapsa de Dostoievski.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Ce cititi momentan?

Post by Azad »

Acum sunt indecis daca sa incep Lacrimi si sfinti de Cioran sau Crima si pedeapsa de Dostoievski.
Why not both? :D

Eu momentan citesc „Galeria cu viță sălbatică” de Constantin Țoiu. Am citit doar 100 de pagini din ea, dar ador atmosfera deprimantă post-belică, la început de regim comunist. Aspectul meta-narativ o face puțin greu de urmărit pe alocuri, dar narațiunile și personajele sunt captivant construite și merită efortul. Puncte bonus pentru simbolistica religioasă împrăștiată pe alocuri.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Ce cititi momentan?

Post by Soarecu »

Nu prea imi place sa incep de buna voie doua carti in acelasi timp ca sunt sanse sa nu termin niciuna :D
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Ce cititi momentan?

Post by Soarecu »

Se pare ca mi-a prins bine schimbarea de registru intrucat am terminat "Homo Sapiens - O scurta istorie a umanitatii" in 3 zile. Urmeaza Homo Deus, sper ca in tot atatea zile.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Ce cititi momentan?

Post by Soarecu »

Gata si cu Homo Deus. O buna bucata din carte reia oarecum ideile din Sapiens si am vrut chiar sa o abandonez de cateva ori pana sa ajung la jumatatea ei. De acolo incepe Harari sa emita niste idei si speculatii cel putin interesante.

Am inceput Quo Vadis, dar ma termina virgulele dese si aiurea care ingreuneaza deranjant actiunea.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce cititi momentan?

Post by DANiel »

Eu inca ma lupt cu Sapiens. Cartea mi se pare foarte buna insa parca imi dispare si reapare interesul fata de ea in reprize.
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests