candaparerevista.ro

Tot ce ţine de site-ul forumului.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: candaparerevista.ro

Post by Mahdi »

E o referință relativ obscură la Muzici și faze, un roman românesc nostalgic. Există și un muzicisifaze.ro, un site unde citeam în tinerețe tot felul de recenzii excentrice la albume muzicale. So yeah, poate totuși n-ar merge ÎNCĂ o referință obscură în brandingul site-ului.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: candaparerevista.ro

Post by Cristan »

Cateva ilustrații:

Gaming și lol | Gaming din 1997
Image
Image

Games, Hardware & Lifestyle
Image
Image
(Nu prea am fost fan al tagline-ului ăstuia nici pe vremea Level, dar este, într-adevăr, descriptiv pentru forum și întărește legătura cu trecutul levelesc. Totuși, ce e „lifestyle” ăsta?)


Jocuri vechi și noi
Image
Image
Alte sugestii?
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: candaparerevista.ro

Post by DarthZombie »

"Gaming si lol" suna prost imho, un 😂 ar mai lipsi :lol:. Varianta a doua e ok desi lifestyle suna a ceva cam non-gaming. Dar ultima varianta imi place cel mai mult, eu as merge pe tagline-ul care nu-i allcaps si eventual cu diacritice daca nu strica flow-ul prea tare
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: candaparerevista.ro

Post by Magicake »

Gaming si lol 😂 😂 💯 💯

Lifestyle era sectiunea unde bagau articole despre filme si muzica, way back in the day, poate si altceva. De acord ca-i un termen cam demodat, l-am ales for historical reasons.

Nu-s fan al unui tagline doar despre jocuri, pentru ca forumul nu-i doar despre jocuri, vad discutii mereu active la cafenea, muzica, filme etc. Majoritatea din noi suntem cel mai activi acolo.
Last edited by Magicake on 1 Feb 2019, 04:40, edited 1 time in total.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: candaparerevista.ro

Post by DarthZombie »

Touché
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: candaparerevista.ro

Post by Jaunty »

Eh, tema de bază a forumului e dată de jocuri și de revista Level. Pentru tagline mi se pare suficient.

Prefer ultimele două. "Games, Hardware & Lifestyle" pentru că aduce aminte de revistă (dar da, „lifestyle” sună cam aiurea). „Jocuri vechi și noi” pentru că se potrivește bine și e în limba română. N-am citit „Ciocoii vechi și noi”. E vreo paralelă?

Menționez că Level a avut și tagline-ul „It's all about GAMES” prin 2001, iar în 2010 au renunțat cu totul la tagline.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: candaparerevista.ro

Post by Cristan »

Jaunty wrote: 2 Feb 2019, 12:30N-am citit „Ciocoii vechi și noi”. E vreo paralelă?
Nu. Doar reflectă faptul că pe forumul ăsta suntem mai tot timpul cu un picior în trecut în ce privește jocurile pe care le jucăm și despre care vorbim.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: candaparerevista.ro

Post by Magicake »

Cam adevarat, +1 pentru Jocuri vechi si noi now that I think about it more.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: candaparerevista.ro

Post by Cristan »

Ctrl + F5

Discuția rămâne deschisă.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: candaparerevista.ro

Post by Jaunty »

Ok, am schimbat și în board settings, ca să vadă și motoarele de căutare.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: candaparerevista.ro

Post by Cristan »

Vrem o imagine de fundal, un colaj de personaje/imagini din jocuri?

Image Image

Asta e doar un exemplu, dar mă gândesc să strângem imagini de la toată lumea cu niște personaje preferate și să facem un colaj propriu, sau măcar să personalizăm unul existent.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: candaparerevista.ro

Post by Mahdi »

^bump

Eu zic că ar fi mișto, chiar și lăsând colajul folosit ca exemplu mai sus.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: candaparerevista.ro

Post by Cristan »

Ar fi mișto, dar nu știu cine a făcut imaginea aia și în ce condiții se poate folosi, am găsit-o random pe net.

Cred că ar fi mai bine însă să avem o imagine proprie, trebuie doar... s-o facem. Acum cu draftul ăsta putem găsi niște personaje cu care să umplem o imagine, mai trebuie doar niște timp pentru asta.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Podcast Nivelul 2

Post by cg1700 »

CandApareRevista cand o sa aiba pagina de Patreon?
Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Podcast Nivelul 2

Post by DarthZombie »

Depinde de Jaunty asta, el ne-a refuzat orice oferta de donatii atunci cand a pus pe picioare forumul asta.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Podcast Nivelul 2

Post by Jaunty »

Nu depinde numai de mine. Dacă ceilalți admini vor să o facă, n-am nimic împotrivă. Rezerva mea e că banii pot complica lucrurile mai mult decât merită. De exemplu, cum am face împărțeala între noi (adminii) și autorii articolelor? În fine, eu unul prefer să nu-mi bat capul.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: candaparerevista.ro

Post by Cristan »

Jaunty știe mai bine pe partea tehnică ce costuri sunt, deci aici nu mă pronunț. Nici nu-mi pun problema de bani pentru articole, ar fi o complicățenie de care n-avem nevoie. În rest, în ce mă privește, n-aș vedea altă utilitate pentru donații decât (1) să cumpărăm jocuri (sau accesorii hardware) pe care să le folosim ca premii pentru concursuri periodice pe forum sau pentru review sau (2) să organizăm ceva eveniment vreodată - vreun stand și nimicuri promoționale (șepci, etc) la vreun „gaming con” ceva. Dar chiar și așa, nu cred că e cazul să ne batem capul deocamdată.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: candaparerevista.ro

Post by Jaunty »

Cristan wrote: 8 Apr 2019, 21:01 Jaunty știe mai bine pe partea tehnică ce costuri sunt, deci aici nu mă pronunț.
6$/lună. Plus domeniul, pe care l-ați plătit voi.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: candaparerevista.ro

Post by Cristan »

Site-ul a împlinit 1 an de existență. La mulți ani nouă!

https://candaparerevista.ro/blog/2019/0 ... sare-1-an/

Și dacă intrați, veți vedea că vine și cu ceva noutăți:
Lucruri noi și vizibile
  • O galerie de imagini mai ușor de folosit și mai prietenoasă cu telefoanele mobile. Și nu doar galeria de la sfârșitul articolelor, dar de acum putem avea mini-galerii și în corpul articolelor (vedeți aici un exemplu). Dacă folosiți un script blocker, site-ul va arăta ca până acum, deci n-ar trebui să vă afecteze.
  • Toate articolele Featured au un aspect puțin mai deosebit. Probabil ați văzut la review-ul despre Sekiro, dar acum am actualizat toate articolele din categorie.
  • Articolele au de acum o casetă la sfârșit în care să afișăm informații generale despre joc (data apariției, producător, etc). N-am actualizat încă toate articolele, dar puteți vedea câteva exemple în articolele Pyre sau Return of the Obra Dinn.
  • Linkuri de navigație către toate paginile site-ului sau secțiunilor, inclusiv pentru prima și ultima pagină.
  • Cardurile afișează acum și timpul aproximativ de citire. Nu puneți prea mare bază pe el, însă, e doar orientativ.
  • Header-ul site-ului are acum un fundal „gameristic”. E încă în probe, poate mai umblăm.
Lucruri mai mărunte
  • Tagline-ul site-ului e la fel ca pe forum acum: Jocuri vechi și noi • Site-ul comunității LEVEL.
  • Mici separatoare între categoriile din meniu ca să le grupeze după categorii - Despre și Contact sunt pagini simple, nu secțiuni cu posturi, iar Forum e link extern.
  • Pagina de Articole nu mai afișează și tag-urile, pentru că erau prea multe. Am făcut însă lista de categorii puțin mai vizibilă și mai ușor de citit.
  • Jocurile pe care le primim de la producători au un disclaimer în caseta de la sfârșitul articolului.
  • Reparat headerul de la secțiunea Blog, să fie la fel ca la celelalte secțiuni (până acum se afișa și logo-ul site-ului)
  • Alte câteva mici ajustări și reparații.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: candaparerevista.ro

Post by MC »

Imi place foarte mult cum arata site-ul. Are acel...je ne se quoi...
Post Reply

Return to “Site candaparerevista.ro”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests