Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

User avatar
Edgar
Zergling
Posts: 172
Joined: 16 May 2018, 11:59
Location: București
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Edgar »

Nu știu ce să zic despre episodul ăsta. Enjoy?
PRO TIP: Shoot at it until it dies.
User avatar
Edgar
Zergling
Posts: 172
Joined: 16 May 2018, 11:59
Location: București
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Edgar »

Mon amis și mafioți, acest episod este pentru voi.
PRO TIP: Shoot at it until it dies.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Cimitri »

Baieti, vesti bune. Apare Bloodborne sub forma de board game.

https://www.kickstarter.com/projects/cm ... board-game
Image
User avatar
PaulP
Space Invader
Posts: 36
Joined: 28 Jan 2019, 13:49

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by PaulP »

sper că are mecanică de farmat vlood vials
The artist formerly known as Silverbolt
User avatar
Edgar
Zergling
Posts: 172
Joined: 16 May 2018, 11:59
Location: București
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Edgar »

Eu sper că are mecanica aia în care eu apuc să-l joc.
PRO TIP: Shoot at it until it dies.
User avatar
Edgar
Zergling
Posts: 172
Joined: 16 May 2018, 11:59
Location: București
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Edgar »

Săptămâna asta parcă a fost concurs pentru cine e cel mai de căcat angajator și BONUS, mintorități vocale nasolae.
PRO TIP: Shoot at it until it dies.
User avatar
Edgar
Zergling
Posts: 172
Joined: 16 May 2018, 11:59
Location: București
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Edgar »

N-am mai postat episoade aici că m-am gândit că știți deja unde apar dar voi face o postare to end all postări de linkuri cu Joc și Vorbe. Ne puteți găsi pe următoarele site-uri.

Facebook Daț un like, sau nu. WE DON'T CARE. (postăm meme, if you're into that sort of thing)
Youtube Aici apar playthrough-uri si stream-uri pe lângă podcast.
Soundcloud Doar audio. Merge pe fundal de pe telefon and all that goodness
iTunes Well, e pe Apple so that's nice.
Spotify - Cred că trebuie să căutați voi aici că nu am reușit să găsesc un link decent de pe PC.

Firul ăsta rămâne în continuare un loc de pus întrebări, discuții sau plângeri despre ce facem noi și nu numai.
PRO TIP: Shoot at it until it dies.
User avatar
Edgar
Zergling
Posts: 172
Joined: 16 May 2018, 11:59
Location: București
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Edgar »

Pwp, esti un haiduc al http-ului.
PRO TIP: Shoot at it until it dies.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Cristan »

Pentru că Edgar și Paul S-AU AJUNS și primesc comentarii mai multe pe soundcloudul lor și nu mai postează aici, o să pun eu link la ultimul episod și apelul către vot:
CE ESTE ȘI MAI IMPORTANT ESTE CĂ VĂ RUGĂM SĂ VOTAȚI! Nu are nicio legătură cu alegerile recente, vrem doar să știm ce facem cu rubrica "Ce te-ai jucat săptămâna asta, menuț" (tm) (R) (C)
VOT AICI: www.strawpoll.me/18063556
O să mai menționez că poll-ul ăsta mi s-a părut o ocazie ratată de engagement, pentru că puteați să cereți păreri în comentarii și poate ați mai fi primit și niște comentarii suplimentare, poate și feedback pe lângă. Nu aveți chiar ATÂT de multe canale și ATÂT de multe comentarii încât să nu le puteți urmări pe toate.

Buuun, și dacă veni vorba de feedback... M-am găsit recent în inedita situație în care să pot să recomand cuiva podcastul ăsta (să nu se înțeleagă că n-aș vrea să-l recomand, doar că în general nu am cui, sunt cam singurul gamer - gamer în adevăratul sens al cuvântului - din toate bulele mele). Și așa mi-am dat seama ce util ar fi un episod introductiv (sau o selecție de episoade mai bune), ceva care să zică oricărui ascultător nou „uite, menuți, începeți de aici, ăsta e tutorialul, ăștia suntem noi, astea-s glumele pe care le facem, așa discutăm despre jocuri, așa ne pișăm pe Seinfeld” (sau poate nu începeți cu asta, că poate vreți să vă mai asculte și a doua oară).

Și de aici ajung la următorul punct - nu simțiți nevoia să aveți un punct central pentru podcast? Un „home”, unde să puneți linkuri către toate platformele unde e podcastul? Facebook nu se pune, e volatil și nu e al vostru. Un site / blog / whatever, unde să mai puneți și desene, embed de podcast, comentarii, CUPRINS CĂUTABIL PENTRU TOATE PODCASTURILE, mai scrieți un articol ceva, mai linkuiți niște MOD-uri, niște jocuri preferate, merchandise store, un logo ca să vă faceți un brand, plm, chestii din astea de creatori - alții cum fac, nu mergeți la meetupuri de podcasteri?

Și tot la capitolul ăsta, niște idei de monetizare, notați-le acolo în carnețelul în care puneți ideile alea golden:
- dacă tot aveți Soundcloud din ăla plătit, de ce nu activați ceva donație sau cumpărare de tracks? Puneți la fiecare podcast un „tip jar” sau faceți niște compilații cu cele mai bune podcasturi pe care să le vindeți separat, cu artwork mișto și cuprins și nu știu, chestii pe care le fac și alții, că nu descoperiți voi asta acum.

- vindeți niște tricouri cu desene și text care să promoveze podcastul: „am ascultat Joc și Vorbe și m-am ales doar cu Vorbe” (și cu „pișat pe Seinfeld”, dar pentru asta puteți să scrieți pe niște chiloți)

Mai aveam ceva, dar am uitat. Poate revin.

le: relevant - The Podcast Ecosystem in 2019 – a16z’s 68 page analysis
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by ola small dickie »

Cristan wrote: 1 Jun 2019, 16:04 , așa ne pișăm pe Seinfeld”

could you repeat that?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Cristan »

Eh, doar revelația că unul dintre ei n-a prins Seinfeld la vremea lui și acum nu i se pare cine știe ce. N-am reținut exact cuvintele, că mi se făcuse puțin greață și m-am oprit să-mi revin. :)
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by ola small dickie »

HUOOOOOOOO

si cand ma gandesc ca i am ascultat de cateva ori si mi au placut

HUUUOOOOOOO
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Edgar
Zergling
Posts: 172
Joined: 16 May 2018, 11:59
Location: București
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Edgar »

Scuze ca ne-am ajuns :(. Încă citim toate cometariile de peste tot, tho.
Cam toate ideiile ălea de monetizare ne-au trecut prin cam într-o măsura sau alta, tricouri, artwork, chestii personalizate. Gluma cu Patreon nu e în totalitate glumă. Eu, cel puțin, aș prefera un sprijin ceva mai stabil în modelul de monthly "dă cât te lasă inima".

Cât despre ascultătorii noi, poate ar trebui să facem cât se poate de clar că preferăm să aculte ultimul episod apărut și dacă le place să sape, cum ați și făcut unii dintre voi. Ați mers chiar la episoadele care mi se par neascultabile, lol. You truly are brave.

Problema cea mai mare e că am văzut monetizarea ca pe un obiectiv undeva în viitor poziționat după ce avem un număr nedefinit dar mai măricel de ascultători. Cert e că încă dezbatem ce formă va avea monetizarea. Momentan o facem că ne place.

Un loc central unde ne pot găsi oamenii e o idee excelentă. Nu știm cum am putea face asta acum dar o să încercăm cumva, timp să avem.

Iar Seinfeld, well, errrrr. Nu știu ce să zic despre asta.
PRO TIP: Shoot at it until it dies.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by ola small dickie »

A deci tu erai edgare
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
PaulP
Space Invader
Posts: 36
Joined: 28 Jan 2019, 13:49

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by PaulP »

Salut menuți, cum mai atârnă?

Vin și eu să adresez punctual problemele ridicate:

1. la mână, nu mai postăm aici, pentru că, cum a zis și Edgar mai sus, cam știți pe unde să ne găsiți și nici nu vrem să facem spam aici cu pls listen new episode up. Nu e că nu ne place de voi sau ceva, că de aici am primit turbo boost de ascultători. Dar da, poate trebuia să dăm cu pollul și aici deși l-am citit cu voce tare în podcast.

2. Nu am cerut explicit comentarii, poate trebuia să o facem, dar nu e ca și cum nu e tot timpul deschis canalul de feedback indiferent dacă e deschisă secția de votare sau nu.

3. Apreciem că ai recomandat cuiva podcastul. Cred că am mai menționat, dar cel puțin dintre așa zișii mei """prieteni""" adevărați nu ascultă nimeni podcastul. E destul de nișat spre oameni pasionați de gaming încât să știe ce e un Randy dar nu chiar atât de pasionați încât să fie din ăia. în principiu pe mine asta m-a oprit să încerc să arunc cu podcastul prin locuri unde circulă gamerii adevărați. Da, ne-ar trebui într-adevăr un episod staple.

Eu de exemplu recomand de obicei Episodul 80: Cuckosaurus Rex pentru că mi se pare că atinge un echilibru ok de "Suntem niște filthy SJWs, dar facem și glumițe porcoase, ne distrăm, ne imaginăm cum ar fi să dormi pe bărbia lui BJ Blazkowicz și uite ce ne-am mai jucat"

4. DA, CRISTAN O SĂ FACEM SITE, OK?

Nu, dar serios, am luat aminte tot ce ai recomandat și în trecut, și ieri seara de exemplu am stat să îmi urmăresc prin achievements pe steam când am jucat Witcher, după care m-am dus în urmă la perioada respectivă, am ascultat începuturile episoadelor și am notat și editat cu timestamp unde începe discuția despre Witcher pentru că au fost MULTIPLE requesturi pe tema asta.

Deci ca un fel de roadmap (haha anthem epic store lel), să zicem că ar urma să reluăm episoadele mai vechi, să punem timestampuri și taguri pe fiecare și ulterior să îmi pun skillurile de developer de aplicații enterprise unde mi-e gura și să fac un site cu I GUESS că un tag cloud, ceva, și o funcție de search prin ele? Da, ar fi frumos să avem un site cu toate chestiile la un loc, dar o să ia ceva timp. Deja dedicăm o parte destul de mare din timpul nostru liber proiectului.

5. Despre monetizare a spus deja Edgar și rezonez și eu. Un tip jar sună pe termen scurt ca cea mai simplă soluție și cea mai accesibilă (deși, tot cum a zis și Edgar, ne e un pic aiurea să cerem bani de la 20 de oameni fani dedicați pentru ceva ce oricum facem din plăcere). în rest rămâne de văzut. și ideea tricourilor am mai float-uit-o în prealabil și între noi.

Iar am răspuns punctual în câteva paragrafe și pare că spun "da, da, așa e dar lasă mai bine să rămână cum e. Nu e situația, internalizăm fiecare bucată de feedback primit pentru că suntem niște nevrotici amândoi dar încercăm să vedem cât mai eficient cum ar trebui să abordăm problema fără să ajungem în situația de burn-out.

xoxo

EDIT: La 1000 de dolari pe lună pe Patreon Edgar o să se uite la Seinfeld. La 2500 o să se forțeze să îi placă. La 5000 închide geamul când înregistrăm
The artist formerly known as Silverbolt
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Fular »

PaulP wrote: 1 Jun 2019, 20:54 Salut menuți, cum mai atârnă?
Scurtă, strâmbă și mereu pe partea stângă.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Cristan »

Menuți, tonul meu era de glumă, nu mă deranjează că v-ați ajuns (lol) . E ok să nu mai postați aici la fiecare episod, am înțeles. La fel și cu Seinfeld (deși, acum că veni vorba, e ciudat cum cineva fixat în trecut de joacă același joc de aproape 30 de ani nu se mai poate uita la un serial din aceeași perioadă doar pentru că nu l-a prins la vremea lui, deci își refuză ceea ce ar putea fi considerat Doom-ul serialelor de comedie moderne. Dar cum ziceam, nu mă deranjează.).

Ziceam de monetizare nu neapărat ca să trăiți din asta - da, înțeleg că nu aveți ascultătorime pentru asta și e prematur - cât așa, ca gest (un tip jar) ca să aveți din ce să vă mai luați un joc nou de care să vorbiți la podcast. Sau ceva pe linia asta.

Asta-mi aduce aminte de ce uitasem să zic mai sus - mie îmi place când vorbiți despre ce ați jucat, deci din punctul meu de vedere poate să fie cât de des se poate. Dar na, să fie când puteți, nu vă obligați la asta mereu. Also, aș prefera jocuri noi de fiecare dată, decât un foileton cu același joc timp de câteva săptămâni - dacă e un joc mare, așteaptă până e gata și vorbești mai mult într-un episod. Și revin și la exemplul cu bundles - mi-a plăcut episodul de streaming de atunci (nu știu cât succes a avut pentru voi), dar aș vrea să-l văd repetat, ori stream, ori in podcast, că mai sunt și alte bundle-uri mișto. Uite, acum de exemplu, eu mă gândeam să-l iau pe ăsta, că-mi plac trenulețele de lemn, dar mai sunt câteva interesante.

Pentru site, dacă miriada de posibilități existente nu sunt suficiente, puteți fork-ui pur și simplu site-ul nostru și să-l customizați pentru voi. Nu că ar fi vreo minune a tehnologiei, dar e simplu și gratis (inclusiv hosting pe GitHub Pages). Și chiar dacă e static, se poate include și ceva funcție de căutare, dar n-am ajuns încă la asta. Sau puteți să postați direct aici :)
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
PaulP
Space Invader
Posts: 36
Joined: 28 Jan 2019, 13:49

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by PaulP »

Da, menuț, știu că glumeai, dar am zis să zic explicit să fie clar pentru toată lumea că vă pupăm și vă apreciem.

O să vorbim despre viitorul rubricii ce te-ai mai jucat menuț în episodul următor, dar intenția nu a fost niciodată să scăpăm de ea sau să vă ghostuim. în continuare scenariul ideal e să vorbim despre câte ceva în fiecare săptămână, dar fără să repetăm incidentele Witcher 3 și Fallout 4. Also, e motivul pentru care încă nu ați auzit nimic de la mine despre Mafia 3, de exemplu.

Și ca și streaming, da, cel cu Bundle a fost printre cele mai reușite (parcă o idee prea multe jocuri în el, totuși) și cel al lui Edgar cu GTA V Roadtrip. Dar încă nu avem foarte multe streamuri la activ și facem doar unul pe lună deci încercăm ceva diferit de fiecare dată așa că e hit and miss.

Mersi de linkul la github. Nu știam că îl aveți public
The artist formerly known as Silverbolt
User avatar
Edgar
Zergling
Posts: 172
Joined: 16 May 2018, 11:59
Location: București
Contact:

Re: Joc și Vorbe - Podcast/streams/orice despre jocuri în funcție de cât timp liber avem.

Post by Edgar »

Dacă eram băiat matinal scriam aici gluma cu "A apărut revista!".
PRO TIP: Shoot at it until it dies.
Post Reply

Return to “Streaming, podcasts, canalizare”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests