Ce jucati in momentul de fata

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ciolan »

Blood: Fresh Supply. Își merită mălaiul.

Sunt foarte mîndru de mine că am descoperit nivelul secret din primul episod fără ajutor. Niciun supersecret pînă acum, da e timp.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by cg1700 »

Merita? Ca am auzit ca era un dezastru la lansare.
Image
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ciolan »

Acum e ok. Era jucabil și la lansare, doar că avea ceva bug-uri și nu era 100% identic cu versiunea de dos. Nici acum nu e, dar dacă nu ești obsedat de Blood și știi exact unde era fiecare pixel în versiune de DOS, e exact ce trebuie. Alternativa, dacă ai One Unit Whole Blood și n-ai chef să mai dai banii pe remaster-ul ăsta, e să folosești BloodGDX sau NBlood.
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ciolan »

Am băgat puțin Total War: Warhammer II. Și I. Și Attila. Și mă enervează "îmbunătățirile" aduse hărții de campanie de la Rome 2 încoace de mor. Băi, au încărcat-o pînă la refuz cu tot felu de brizbrizuri de nu mai reușesc să mă orientez neam pe ea. Cel puțin în Warhammer 2 e durere. Păduri, vortexuri, luminițe, esplosii, fum, munți, stegulețe, săbii de foc, ochi lucitori, armurile personajelor te orbesc, nici nu știu la ce dracu să mai mă uit. După vreo două ore de joc a început să mă doară capul. Plus că se mișcă ca nevoia (cacofonie intenționată), și dacă mă pune dracu să mai scad din detaliu, devine și mai dubioasă, că tot circul ăla grafic are cît de cît sens dacă îl pui pe detalii maxime, pe minim arată ca o pulă și tot prost se mișcă. Mor de draci.

Acu nu zic să se întoarcă la primul Shogun (deși nu m-ar deranja o hartă de campanie cît mai minimalistă, unde se văd clar granițele dintre provincii și cine și ce pizda mă-sii face pe ea, ceva probabil la nivelul unui Europa Universalis 3), dar măcar să fi luat exemplu de la Shogun 2 care, cel puțin în campanie, mi se pare compromisul perfect între bun simț, estetică și utilitate. Muiști. În schimb, la AI n-ar lucra nici bătuți. M-am enervat, nu mai pupă ăștia un ban de la mine. Și nici n-o să le mai piratez jocurile.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DarthZombie »

În schimb, la AI n-ar lucra nici bătuți.
Ba mai mult de atata, AI-ul de la jocurile de acuma e mai prost decat ala de pe vremea primului Rome. Nu ma surprinde deloc, vorbim totusi de compania care are bug-uri grandfathered de jde ani de zile pe care le-au "rezolvat" scotand feature-urile care le puteau declansa in loc sa repare problemele.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Din păcate, da. După Shogun 2 aveam mari așteptări de la ei, însă nu doar că nu le-au confirmat, dar după acest apogeu, jocurile au scăzut drastic în calitate. Bug-urile sunt ultima lor problemă.

Speram ca Three Kingdoms să fie un fel de Shogun 2 2, dar nu prea pare.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by marvas »

American Fugitive - aduce a GTA Chinatown Wars. Inca sunt la inceput si nu pot sa ma pronunt, dar sunt destul de entuziasmat din ce am vazut pana acum.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DANiel »

God of War (2018): foarte misto, dar cu totul altceva comparativ cu restul. Este efectiv un alt joc din alta lume. Luptele imi plac foarte mult, chiar daca sunt total diferite comparativ cu toata seria pana acum, si chiar mor de cateva ori pana se reusesc sa dobor un boss sau un inamic mai puternic. Vedem cum evolueaza.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

Katana Zero. Un fel de Hotline Miami, doar că sub formă de side scroller (și nu top down shooter) cu câteva mecanici în plus. Foarte nostalgic-optzecist, dar parcă nu la fel de cool & gritty ca Hotline Miami. Review coming soon.
REMEMBER CITADEL
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

L-am inceput si eu pe Switch si mi se pare ca se potriveste de minune pe platforma asta.
Am ajuns pe la ziua a 7-a si imi place destul de mult pana acum. Fiecare nivel a venit cu mecanici noi si situatii inedite.
Intradevar are un feeling puternic de Hotline Miami, dar in acelasi timp reuseste si fie diferit si nu me refer doar la genul side-scroller vs top down shooter.
Recomand!
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Wow so abia am terminat misiunea cu faerie dragon din heroes 3 dragonslayer. Ce tare e să aduni o armată aparent ridicolă și să-ți iei one shot în prima rundă because faerie dragons. M-am simțit ca un pro când dădeam blind la ultimul dragon și dădeam ressurect la toată armata :lol:
fml de heroes 3, n-am băut nici apă și-am stat doar cu ochii în monitor. mi-e somn
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

eu am terminat toate campaniile de la The Restoration of Erathia si acum sunt la campania Armageddon's Blade
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Cristan »

Outer Wilds. Ești prins într-un timeloop de 20 minute, timp în care poți să explorezi un sistem solar în miniatură (raze de doar câțiva kilometri). Ce e interesant e că jocul simulează foarte frumos mișcarea corpurilor astrale și te simți ca într-un planetariu, zburând de la planetă la planetă în doar câteva secunde, sau doar urmărind orbitele planetelor. Planete care au propria gravitație, unele au și luni, altele formează un sistem binar (planete gemene, care orbitează una în jurul celeilalte), alta are în centru... never mind, o să vedeți voi. Pe lângă asta, e și un mister pe care poți să-l descoperi, alcătuit din multe bucăți de informație aruncate în toate părțile (și în diferite momente ale buclei temporale) ale sistemului solar. După fiecare 20 minute soarele explodează și o iei de la capăt, păstrând doar indiciile adunate anterior. Lumea îl compară cu Return of the Obra Dinn prin felul în care e construită povestea cu multe piese interconectate, dar mie îmi place în special pentru sentimentul de explorare și descoperire pe care-l pune pe primul plan și atmosfera... nu găsesc echivalent românesc, genul ăla de Americana, cu muzică banjo și muzicuță, cu călătorii în natură, foc de tabără și prăjit de bezele. Foarte fain.

Image
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Klamath »

The Longest Journey... probabil pentru a cincea oara :-). Why?
https://www.pcgamer.com/this-mod-update ... 5hvnv8XJ6Y
Transformarea este absolut fenomenala, am vrut sa vad cum arata si nu m-am mai putut abtine in a-l rejuca.
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

De 3 ori cred ca am inceput the longest journey, de 3 ori m a fascinat exact pana in momentul ala cand intra in cealalta lume. Dupa aia de fiecare data m a pierdut instant. Si l am lasat. Poate data viitoare

Trecerea aia pe mine nu m a vrajit deloc.mi s a parut o barbarie fortata, de nicaieri. I did not buy that moment
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Bogdan »

Credeam ca zici ca ai facut rage quit la faza cu rata de cauciuc. Cand am citit solutia la acel puzzle, pentru ca eram total blocat, m-am enervat mai tare decat am facut-o vreodata in League of Legends.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

imi aduc aminte vag un puzzle din the longest journey care ar putea intra in categoria puzzleurilor buclucase, ca sa fiu eufemistic. asta cu rata de cauciuc era ala cu linia ferata de metrou? parca ceva cu o sina de metrou imi vine in minte.

oricum n-am renuntat niciodata la a continua un adventure din cauza unui puzzle mai obtuz. cand am renuntat am facut-o din cauza altor factori, povestea si / sau personajele care nu ma atrageau sau mai rau, mi se pareau chiar fortate, care nu se legau cu mine deloc
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Bogdan »

ola small dickie wrote: 10 Jun 2019, 19:43asta cu rata de cauciuc era ala cu linia ferata de metrou? parca ceva cu o sina de metrou imi vine in minte.
Ala era. Poate nu aveam eu experiente prea mare in adventure games (nici acum nu am), dar mi s-a parut total ilogic.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

M-am apucat de Slay the Spire, un roguelite cu cărți de joc. Destul de fun și adictiv.
REMEMBER CITADEL
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DarthZombie »

L-am jucat acum vreo 6 luni si mi se parea limitat si repetitiv, sper ca au mai imbunatatit partea asta a jocului. Mecanicile lui de baza sunt faine, dar depind foarte mult de varietatea tipurilor de encounters pentru a fi un joc fezabil de butonat mai mult de 1-2 saptamani imho.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests