Smartphones - Discutii generale

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by DANiel »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 25 Apr 2019, 21:59 Mi-a dat o vecină un a9 lite până îmi iau alt telefon.

Daniel, dintre acelea două eu cred că balanța inclină mai mult spre moto g6 play. Are o baterie mai puternică (4k vs 3.5k mAh) cu motorola turbopower fast charge (până la 50%). Nokia-ul nu are fast charge. Bine, motorola este și cu 50 de lei mai scump so it evens out I guess. Also, cică acel motorola poate folosi un microSD ca internal storage pentru apps pe când nokia nu poate (according to notebookcheck reviews).

Din ce-am văzut xiaomi au cel mai bun price/specs.
Nu te lua după baterie, este efectiv nulă dacă telefonul nu este bine optimizat (sau mă rog, dacă este făcut pentru a forja procesorul). But again, your call.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Triggerix »

Eu am Xiaomi Redmi 5 Plus. Am dat 850 de lei pe el parcă, la liber. Îl am cam de un an și n-am avut absolut nici un fel de problemă cu el, deși l-am maltratat destul de tare.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

phpBB [video]
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by DANiel »

Are cineva de aici Pixel? Sau mai bine zis, a folosit cineva Google Pixel o perioada mai mare de timp?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by ola small dickie »

ZTE Axon 7 | Almost 3 years later! STILL AMAZING



:lol: 8-)
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Cimitri »

Vai ce unghiuta draguta la degetul mic.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Magicake »

Cum sa dai ba saijdemilioane pe un telefon.
https://www.emag.ro/telefon-mobil-samsu ... DDY7QLBBM/
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by MC »

Dai cand ii ai si nu simti ca i-ai dat :lol:
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Da, dar versiunea cu 8gbRAM/128gb este doar trei mii de lei și un pic :D
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by rdo »

Pătrunjelu' wrote: 27 Aug 2019, 11:43 Cum sa dai ba saijdemilioane pe un telefon.
Nu toata lumea e saraca :(
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by MC »

Eu mi-am luat Note 9-le la 3 luni de la lansare cu 3400 lei. A fost upgrade de la S4. Asa ca pana la urmatorul o sa mai treaca ceva vreme. Telefonul cred ca e cel mai folosit obiect al meu deci nu imi pare rau cand la 4-5 ani fac un upgrade mai costisitor.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by DANiel »

MC wrote: 27 Aug 2019, 21:27cand la 4-5 ani fac un upgrade
Oho, ce zici tu straine. Nu imi aduc aminte sa fi rezistat cu un telefon recent mai mult de 1 si ceva fara sa inceapa sa i se simta varsta. Maxim acum cu iPhone 7 Plus ce inca parca nu isi spune varsta dar ma astept ca dupa iOS 13 sa se subrezeasca putin.
Nici eu nu sunt de acord cu sumele mari pe telefoane (i mean, gasesti le bajeti pe olx ce trebuie) insa consider ca telefonul chiar conteaza, in termeni de performanta si functionalitate. Dupa ce ca stau toata ziua pe el, daca as mai avea si probleme sa mearga greu, mi-as scoate ochii. Also, cu generatiile astea noi si plata prin NFC, pot sa ies si eu la masa ca tot omul fara sa car portofelul dupa mine. Dar again, maxim ce voi fi dispus sa dau pe telefon este de ~2000 lei, si atunci sa fie flagship (de unde provine nu ma intereseaza).
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Magicake »

Cred ca e problema la apple, ca s7 edge-ul meu inca merge brici.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by ola small dickie »

Eu am zte axon 7 din 2017 si n am nicio problema cu el deocamdata
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by DANiel »

Pătrunjelu' wrote: 28 Aug 2019, 11:42 Cred ca e problema la apple, ca s7 edge-ul meu inca merge brici.

Mmm, prietena mea are S8 si mi se pare ca merge prost. Cred ca depinde again si ce intelegi prin brici :))
S7 in opinia mea, exceptand partea de camera, nu este un telefon wow. La momentul aparitiei un fost coleg de la munca a facut upgrade de la 5S la S7 si surpriza, S7 mergea mai prost in Heartstone decat 5S.
Ca user de smartphone, sunt genul caruia nu ii place sa stea sa inchida toate aplicatiile dupa folosire, sa aibe mereu grija de spatiu, sa ce se intampla, sau sa il bigulesc mereu. Imi place sa fac asta cu laptopul, insa prefer ca telefonul sa nu stau dupa el. Efectiv sa il iau, sa apas pe aplicatie si sa se deschida. Also, conteaza mult ca aplicatia de camera sa fie snapy af. Lucruri pe care iphone 7 la face foarte ok, ce incepe sa nu imi surada este ca care oarecum incepe sa ramana in urma, si ca usor usor kind of trece vremea lui. Si daca te trezesti ca ramai cu un telefon caruia ii trece vremea si nu l-ai vandut la momentul potrivit, risti sa ramai cu el in dulap sa adune praf.

EDIT: Also, urmatorul sa fie un dual-sim, sau astea cu e-sim de la Apple. Nu am fost fan Dual sim pana sa am intradevar nevoie sa umblu si cu numarul de munca, si cu doua telefoane in buzunar ma simt fix ca un pistolar in Vest cu arme pe ambele parti.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Nu este invers cu ios noi? Ar trebui să meargă mai bine pe orice apple că sunt optimizate mai bine, nu?
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by DANiel »

Ba da, but still, oricat de bine il optimizezi, iphone 7 este un telefon aparut in 2016.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Magicake »

Image
:thinking:
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by ola small dickie »

de ieri parca mi-a aparut nu stiu de unde o sageata care arata spre stanga intr-un cerculet pe ecranul telefonului (android, zte axon 7). pot sa o plimb pe tot ecranul dar nu stiu cum pot sa o scot, vreau sa scap de ea. daca dau click pe ea are 4 optiuni, lock screen, home, sa faca print screen sau sa arate aplicatiile deschise. stie cineva cum scap de ea?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by DANiel »

Baga un printscreen. Poate este un feature nou de la update de soft. Also, verifica procesele care ruleaza in telefon si vezi daca gasesti aceeasi iconita, si afla mai multe despre aplicatie.
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests