Mancare

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mancare

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Tefal Optimilioane :lol:
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Cred ca apare relativ des (?) la reducere pe media galaxy si/sau altex, eu de-acolo l-am luat pe al meu. A fost vreo 500 lei. Acum vad ca fara reducere e 1000. Nu e chiar super ieftin nici la 500, but...

La cat de util e, as da 1000 daca ar trebui sa iau altul acum :-D It's that good.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Nu a mai avut abatorul local deschis sambata seara asa ca am luat de la lidl pentru gratar :lol:

Am incercat micii de pui, foarte buni. Nu-s sigur daca as mai manca de-aia clasici acum daca am de ales :lol: Si cotletul de porc marinat mediteranean e ok.

Mix grill-ul (mici de porc, carnati, ceafa) e bun si el. Nice stuff overall, mai iau.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

mananc foarte rar chipsuri, mi se face pofta doar cateodata, a doua zi dupa o noapte cu prea putine ore de somn si prea multe beri.

azi mi s-a facut iar pofta si mi-am luat o cutie de pringles cu sare si otet. chiar buni
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

"Mushy peas" a devenit garnitura mea favorita la orice :lol:

Quick & dirty:
  • Pune 1 lingura buna de unt la topit intr-o tigaie.
  • Adauga 2 prafuri bune de sare (adica in loc de luat cu 2 degete, folosesti 4 ca bucatarii adevarati :lol: sper ca nu folosesti sare de-aia praf)
  • Strecoara o conserva de mazare, pune-o in tigaie, zdrobeste-o partial (sau mai mult, dar imi place sa am bucati intregi de mazare din loc in loc).
  • Amesteca bine din cand in cand si lasa sa se gateasca pana scade lichidul suficient/e suficient de bine facuta pentru tine. Merge si daca lasi pana se incalzeste bine, up to you.
Slow & dirty:
Ia mazare raw si fierbe-o tu, apoi fa pasii anteriori. Culoarea astfel va fi un verde fain, in loc de verde cacaniu ca ala din conserva.

Tips:
Nu luati mazare la conserva din lidl, adica aia cu Petits Poids, mi se pare ca are gust cam naspa, boabele sunt foarte mici si se usuca repede. In poza cu puiul e mazare din lidl, e "meh". In poza cu tigaia e mazare de la alt producator, e "nice".

Image
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

RIP ficat
Welcome diabetes :lol:
Image
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Mancare

Post by Fular »

Postează surprizele la nostalgie
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

O sa fac o poza de ansamblu cu toate cele 9000000 de stickere ce vor rezulta din cutia asta... cand o termin :lol:

Nostalgia s-ar putea sa fie afectata de faptul ca au bagat masini moderne de ceva vreme. So far am gasit doar concept cars si un Bugatti Chiron.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

azi mi-am facut o salata la mega

Image

Image

Image

mi-am pus aproape tot ce era posibil. ton, piept de pui la gratar, oo de prepelita, branza, porumb si diferite legume

20 de lei

a fost excelenta
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Fular wrote: 6 Aug 2019, 22:41 Postează surprizele la nostalgie
E unul din aceleasi 2 seturi de stickere in fiecare pachet, probabil ceva metoda sa dea drumul in lume/in fiecare magazin doar la anumite stickere odata. Meh.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Ossobuco in progress, miroase demential.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Un japonez si un italian intra intr-o bucatarie. Rezultatul e sos de rosii cu busuioc si soba noodles.

E comestibil daca nu ai altceva la indemana. Pui branza rasa si e ok. Soba noodles de la lidl.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Stiti senzatia aia cand mergi pe strada si simti miros de gratar? Ma intreb daca si vegetarienii slash veganii au ceva similar :thinking:
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

Cartofi prajiti
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Mancare

Post by rdo »

Pătrunjelu' wrote: 13 Aug 2019, 11:15 Stiti senzatia aia cand mergi pe strada si simti miros de gratar? Ma intreb daca si vegetarienii slash veganii au ceva similar :thinking:
Cand merg pe strada si simt miros de iarba cosita
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mancare

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Nu fac poze că n-am telefon bun, dar am făcut (mai mult maică-mea) niște ardei umpluți de post. Merg acum că poți să-i mânânci reci plus că ultima dată când am făcut cu carne au ieșit nasol și mereu îi diger greu pe aceea.

Recomand! Abia aștept mâine din frigider :D
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Am facut tocana de pipote si inimi. Buna dar nu ma uit inainte la urmatoarea data cand va trebui sa tai si sa curat pipote. O adevarata placere sa scormonesti prin paie semidigerate. Ugh.

phpBB [video]


Am folosit un cub de maggi supa de pui in loc de vegeta, pasta asta de ardei (geniala btw, o folosesc la orice, inclusiv la chili con carne):
Image
si passata de rosii.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Mancare

Post by juve3332 »

"Nu astepti cu nerabdare", nu "nu te uiti inainte". :roll:
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Mancare

Post by MC »

Eu pot sa astept cu nerabdare, pot sa astept cu groaza sau pot sa astept pur si simplu

LE: Am recitit mai atent si am inteles ce ai vrut sa spui. :P
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Mancare

Post by juve3332 »

:D
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests