Need for Speed Heat

User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Need for Speed Heat

Post by ola small dickie »

Am amintiri frumoase cu Need for Speed: Porsche Unleashed. Pentru el mi-am cumparat volan. De asemenea amintiri frumoase am si cu Need for Speed II, mai ales in retea. De la Porsche Unleashed n-am mai jucat niciun NFS. Au inceput cu Underground si mi-au pierdut instant interesul. Inainte de Underground a mai fost Need for Speed: Hot Pursuit 2 dar pe asta nu mai retin daca l-am jucat.

Dintre primele jocuri din serie ca doar pe astea le-am jucat Porsche Unleashed mi s-a parut de departe cel mai reusit.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Need for Speed Heat

Post by TG »

Criterion a făcut singurele NFS-uri recente jucabile pentru mine. Preferatul meu e II, dacă ar fi să fiu sincer. UG 2 mi s-a părut fain, Most Wanted o mizerie. Oricum, cam de la UG au început tâmpeniile cu povești and shit, ugh.

La UG2 îmi plăcea să câștig curse folosind doar accelerația și o tastă direcțională. Era de ajuns. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Need for Speed Heat

Post by Cristan »

Porsche Unleashed a fost primul NFS pe care l-am jucat serios și rămâne și până acum preferatul meu din toată seria. Am mai terminat câteva după aia, dar n-am mai stat în niciunul să conduc doar de plăcere, să îmi configurez mașina, sau să joc același traseu de zeci de ori ca să scot un timp mai bun. Știam toate traseele și mai am și acum gamepad-ul cu care aruncam pe birou pe vremea aia - un Genius ieftin, dar incredibil de solid - când nu reușeam să iau o curbă așa cum trebuie.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Need for Speed Heat

Post by Bogdan »

Pentru mine Shift a fost cel mai bun. Modelul de handling e mult mai realist fata de ce te astepti de la un NFS si toata experienta e elevata in cockpit view, in care percepi accentuat vibratiile si acceleratia/deceleratia. Astea de acum nici nu mai au cockpit view.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Need for Speed Heat

Post by DarthZombie »

Ultimul Hot Pursuit a fost pretty cool, mi-a amintit de chestiile faine pe care le aveau primele NFS-uri
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Need for Speed Heat

Post by juve3332 »

NFS Porsche a avut cele mai misto personaje, imho.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Need for Speed Heat

Post by Mahdi »

:lol:
REMEMBER CITADEL
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Need for Speed Heat

Post by DarthZombie »

Dar niciunul nu atingea profunzimea celor din Call of Juarez.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Need for Speed Heat

Post by DANiel »

Deviem de la subiect, dar mie primul COJ mi s-a parut vis. Trecem pe lista, de rejucat.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Need for Speed Heat

Post by tnt »

Exista persoane care nu considera NFS Porsche cel mai bun NFS? Mindblown.

Mda, m-am uitat si eu la trailer sau video, sa facem rapid o trecere in revista: aceleasi hidosenii de ziduri transparente un-immersive cu sageti luminoase la curbe (cea mai mare tampenie ever care si-a facut aparitia in racing games), aceleasi masini tunate de cocleti obositi, aceleasi immersive breaking quick time events in mijlocul unei curse, aceleasi "makes you wanna punch" personaje cu linii cretine de dialog in mijlocul cursei dupa vreun drift (OH EM GI, CAN'T TOUCH MA SKILL), oh aceleasi rewards pentru drifts ca la copii fara stapan, story line lol, where is the skip button? story cutscenes, aceiasi "I can't fucking act" real teenagers pretending to be cool, cocalarish boring desolate low IQ nocturnal car culture, same rinse repeat missions intr-un open world oribil, muzica de neam prost, probabil no cockpit view again, probabil no wheel support again, no manual gears, rubber banding, MTX, loot crates, Origin, EA!!!

Cred ca se poate si mai prost in viata asta decat sa joci asa ceva, s-ar putea SA LUCREZI LA ASA CEVA, sa fii practic in acea echipa de devs care sta si lucreaza, pentru ca asta-i jobul, la fiecare detaliu din aberatia asta. Va puteti imagina nivelul de compromis necesar si stresul mental? M-as sinucide. :lol:
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Need for Speed Heat

Post by MC »

tnt wrote: 22 Aug 2019, 00:19 Exista persoane care nu considera NFS Porsche cel mai bun NFS? Mindblown.
Exista inca persoane care se mira ca alte persoane au preferinte diferite? Mindblown. :lol:
tnt wrote: 22 Aug 2019, 00:19 probabil no wheel support again, no manual gears
Intr-un arcade racer? Nu vrei si clutch support sau tire and suspension model? Sau poate vrei implementarea si simularea transferului de masa in timpul virajului precum si implementarea unui sistem de simulare a acvaplanarii.

Vezi ca sunt si astfel de jocuri daca te pasioneaza. Nu cred ca te uiti in directia care trebuie. :lol:
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Need for Speed Heat

Post by TG »

Da, eu nu înțeleg cum poate Porsche să fie NFS-ul preferat al cuiva. E ca și cum ai zice că Flatout sau GRID e cel mai bun NFS. Toată ideea în seria asta e să mergi din zid în zid cu ”mașinuțe bușitoare”, care stau lipite de asfalt și nu sunt influențate decât tangențial de legile fizicii.

Indeed, Porsche e mișto, dar e mai degrabă un spin-off. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Need for Speed Heat

Post by Bogdan »

MC wrote: 22 Aug 2019, 08:59 Intr-un arcade racer? Nu vrei si clutch support sau tire and suspension model? Sau poate vrei implementarea si simularea transferului de masa in timpul virajului precum si implementarea unui sistem de simulare a acvaplanarii.

Vezi ca sunt si astfel de jocuri daca te pasioneaza. Nu cred ca te uiti in directia care trebuie. :lol:

Hai man, ca nu trebuie sa fie totul alb sau negru. Sigur n-ai jucat Forza Horizon pentru ca acolo ai multe din chestiile astea, evident optionale, iar multa lume le apreciaza. Nu degeaba e seria arcade racer de facto acum.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Need for Speed Heat

Post by ola small dickie »

da, pe langa Porsche Unleashed restul NFS-urilor pe care le-am jucat pareau joculete din alea de la sala de jocuri mecanice

da, chiar pare spin-off
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Need for Speed Heat

Post by MC »

Bogdan wrote: 22 Aug 2019, 09:48
MC wrote: 22 Aug 2019, 08:59 Intr-un arcade racer? Nu vrei si clutch support sau tire and suspension model? Sau poate vrei implementarea si simularea transferului de masa in timpul virajului precum si implementarea unui sistem de simulare a acvaplanarii.

Vezi ca sunt si astfel de jocuri daca te pasioneaza. Nu cred ca te uiti in directia care trebuie. :lol:

Hai man, ca nu trebuie sa fie totul alb sau negru. Sigur n-ai jucat Forza Horizon pentru ca acolo ai multe din chestiile astea, evident optionale, iar multa lume le apreciaza. Nu degeaba e seria arcade racer de facto acum.
Nu am jucat Forza Horizon, dar din ce am vazut/citit nu mi se pare a fi un arcade racer pur. E mai degraba simcade.
Eu vad seria NFS ca un Mario Kart sau CTR Racing dar cu masini reale. Luminite, efecte, explozii, busituri, ciocniri, curbe luate cu "manta", aruncat adversarii in afara traseului etc. Cam ce zicea si TG.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Need for Speed Heat

Post by Bogdan »

LOL, cred ca daca facem intersectia lucrurilor pe care le dorim fiecare de aici de la seria NFS obtinem multimea vida.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Need for Speed Heat

Post by MC »

Eu nu am zis ce imi doresc de la NFS, eu am zis ceea ce cred ca este deja (si a fost aproape in toata istoria sa).
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Need for Speed Heat

Post by juve3332 »

La vremea apritiei Porsche-ului nu-mi amintesc sa fi avut prea multe jocuri cu masini care sa incerce o redare cat de cat fidela a conditiilor de cursa, in afara de simulatoarele specializate de F1 si raliu. Posibil ca producatorul sa fi incercat un pas in lateral-fata, sa testeze publicul, posibil ca Porsche sa fi insistat sa existe o latura ceva mai profesionista tocmai pentru a da lustru marcii si, pana la urma, a reflecta mai corect realitatea ei. Dupa care ne-am intors la bambiliciul obisnuit, ba chiar cateva note mai tern (Hot Pursuit II). Cert e ca, desi nu a reprezentat o schimbare de macaz durabila in viata francizei, nu-mi amintesc sa fi existat atat de multi oameni nemultumiti de directia noua a seriei la vremea respectiva. Mai ales ca puteai sa apelezi la multe "optiuni nivelatoare" ca sa-ti faci experienta de condus cat mai posibil arcade.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Need for Speed Heat

Post by MC »

Cred ca voi relua NFS Porsche cat de curand pentru o reimprospatare a memoriei. Mai ales ca acum il voi juca din perspectiva adultului si a pasionatului de sim-uri peste care au mai trecut 15 ani de gaming.

Chiar.
Mi se pare ciudat ca nu prea ai de unde sa cumperi oficial jocuri NFS mai vechi de...NFS The Run.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Need for Speed Heat

Post by DANiel »

Eu nu inteleg cum naiba de nu au facut o portare pe iOS/Android pana acum la astea mai vechi, cu a facut Rockstar cu GTA-urile. I mean, 5 butoane si asta este tot jocul :)
Post Reply

Return to “Mașinuțe bușitoare (arcade)”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests