Smartphones - Discutii generale

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by ola small dickie »

Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

https://www.reddit.com/r/Axon7/comments ... ck_button/
Pull down the quick settings and disable "Mi-POP".
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by ola small dickie »

haha ce tare. asta era. Multumesc!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Care-i faza la orange cu telefoane cu abonament? Văd că sunt la prețuri destul de avantajoase dacă le iei așa, dar nu-mi dau seama dacă plătești doar abonamentul lor sau trebuie să dai și rate la prețul redus pe lângă?

Stupid question, dar abia m-am trezit din somn :lol:
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Magicake »

Platesti doar abonamentul si la telefoanele foarte scumpe cu un abonament la un pret mai maricel e posibil sa iesi mai ieftin decat daca ai fi luat telefonul cu banii jos.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by TG »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 11 Oct 2019, 17:30 Care-i faza la orange cu telefoane cu abonament?
Nici o fază. Atât doar că într-un mod sau altul, tot te pun ei capră. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Cimitri »

Depinde. Daca nu esti atent si nu cercetezi piata ajungi sa platesti pe un telefon de 900 Euro la liber undeva pe la 1800 Euro dupa cei doi ani de abonament. Ideea e sa te agate cu abonamentul si dupa aceea sa nu poti sa iesi decat platind alta taxa de anulare anticipata daca nu-ti mai covin conditiile.
Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Yeah, cred că trebuie să plătești și prețul redus împreună cu abonamentul. Eu credeam că poți plăti doar abonamentul și-ți include în prețul umflat și banii de telefon.

Mi-au plăcut prețurile lor la iphone, dar problema e că abonamentul lor de 30 de euro pe ele e mult prea scump și meh :D
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Magicake »

Nu poti sa-ti iei iPhone ieftin, don't even bother :lol:
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by MC »

Abonament de 30 de euro....jeezz
Eu am prepay de 5 euro cu nelimitat in retea, 1000 min nationale si 5 Gb net 4G insa primesc lunar un bonus de 30 de Gb valabil 3 luni.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Cimitri »

Exactly my point! Beneficiile la costuri mici sunt doar cu putin mai mici decat beneficiile de la abonamente de 4-5 ori mai mari. Dar te agata pentru ca e o suma mica lunara (gen 30-35 euro)

Caz concret: Xiaomi Mi Mix 3 la Vodafone . Dai 35 Euro x 24 luni = 840 Euro si mai pui si 280 Euro pe care-i mai platesti diferenta vezi doamne la pretul telefonului.

Si uite asa un telefon de 600 Euro ajunge sa coste peste 1000
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Magicake »

35 euro suma mica lunara pentru un abonament la telefon, doamnenumalasa.tga Cu 35 de euro platesc curentul, netul, cablul, spotify, si mai am si de-o masa in oras.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by DANiel »

Pătrunjelu' wrote: 12 Oct 2019, 16:35 Nu poti sa-ti iei iPhone ieftin, don't even bother :lol:
OLX și ai ce poftește inimioara.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Cimitri »

Pătrunjelu' wrote: 13 Oct 2019, 15:18 35 euro suma mica lunara pentru un abonament la telefon, doamnenumalasa.tga Cu 35 de euro platesc curentul, netul, cablul, spotify, si mai am si de-o masa in oras.
Eu mi-am propus sa nu sar mai mult de 20 Euro.
Image
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by juve3332 »

Cred ca am mai spus-o pe aici si nu vreau sa credeti ca sunt agent de vanzari sau ceva, dar....de ce mama naibii nu treceti pe digimobil?! Este 5 euro abonamentul cu tot, toate, todos, intero, whatevs inclus. Merge brici, n-am avut niciodata probleme de conectivitate sau retea telefonica (in afara ocazionalului apel intrerupt o data la 3-4 luni), am semnal peste tot in tara (nu mai veniti cu mitul ca vodafone are acoperire mai larga), ba chiar in locuri in care altii stau si se uita la stele (da, tine de telefon). Chiar nu pot sa inteleg de ce va chinuiti cu abonamentele astea nesimtite de la orange (cei mai jalnici) & co.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by ola small dickie »

Well da, e convenabil. Dar cu semnalul am simtit o eu la birou. Am biroul la demisol intr o vila in constanta. Cand eram la vodafone n aveam probleme. La digi de multe ori n am semnal sau netul e execrabil. Si ai toate inclus mai putin sms uri catre alte retele in afara de digi, care ma taxeaza.cel putin asa e la mine
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by juve3332 »

Din cate stiu, releele sunt administrate si folosite in comun de toate societatile de telefonie mobila, deci semnalul ar trebui sa fie identic pentru toate retelele. Esti convins ca nu e din cauza telefonului? Incearca si cu alt abonat Digi, cu alta marca de telefon. Sau poate intre timp a intervenit un bruiaj de vreun fel. Am avut semnal si net in creierii muntilor, unde alde Vodafone si Organe fluierau la luna. Cat despre sms-uri, lasa-ma sa zambesc in epoca noastra.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by marvas »

la Orange a trebuit sa imi maresc Prepay-ul de la 6 la 10 Euro din cauza de internet in afara tarii. E mai ieftin la altii cu internetul in afara?
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by juve3332 »

Hm, eu stau cu el non-stop deschis, pe date, si platesc cam 40 de lei in plus pe saptamana. Dar il folosesc la acelasi volum ca in Ro.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by ola small dickie »

:lol: am un prieten mai special, alex ala enciclopedia fotbalistica, el e mai special asa si nu are messenger sau whatsap si il sun rar ca fiecare apel cu el dureaza minim o ora. Asa ca ne trantim zeci spre suta de sms uri lunare, majoritatea de fotbal, si mie imi umfla factura
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests