Ce cititi momentan?

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Ce cititi momentan?

Post by Soarecu »

Mie mi-a placut mult stilul lui Harari in Sapiens, poate si de aia am terminat-o asa rapid.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce cititi momentan?

Post by DANiel »

Aici oarecum cred ca tine si de mine, pentru ca am venit de la The Cold War: A New History de John Lewis Gaddis unde oarecum ma antrena mai mult sa citesc pentru ca nu era un neant totul ci mai mult ceva ce adaugam peste, la Harari unde cu toate ca in timeline poti intui ce urmeaza tot sunt idei pe bucati/capitole care nu ii ofera (again, pentru mine) o continuitate in citire. Again, fix modul meu.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Ce cititi momentan?

Post by Soarecu »

De acord ca exista senzatia aia de ruptura intre capitole. In Homo Deus parca se simte si mai pronuntat decat in Sapiens si, combinat cu faptul ca multe idei se reiau aproape identic, fac cititul destul de greoi.

In alta ordine de idei am abandonat Quo Vadis pentru ca nu mai puteam suporta stilul. Slavici are de o suta de ori mai mult stil decat polonezul care a scris cartea aia si asta spune multe tinand cont ca Slavici nu a luat niciun nobel pentru literatura. Meh, poate reincep In cautarea timpului pierdut sau ma apuc de crima si pedeapsa, desi pana cand incep faculta nu m-as baga la carti chiar asa lungi/grele.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce cititi momentan?

Post by Fular »

Lol, Sienkiewicz a ajuns "polonezul care a scris cartea aia." :lol:
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Ce cititi momentan?

Post by Soarecu »

Mi-a fost prea lene sa ma uit pe carte ca sa nu ii scriu gresit numele :lol: . Am inteles ca e considerat un mare prozator polonez, dar cel putin pe mine nu m-a prins defel stilul lui, cum am zis, Slavici mi se pare ca are mult mai mult farmec in scris decat el si nu cred sa fi fost din cauza traducerii.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Ce cititi momentan?

Post by Iavo »

Nici pe mine nu m-a impresionat prea tare Quo Vadis. Nici alte carti scrise de polonezul ala. Cred ca mi-ar fi placut in liceu tho, spre deosebire de Slavici. Si ca sa nu fie o contributie exclusiv negativa: citesc "If this is a man" de Primo Levi. Singura (alta) carte pe care am citit-o de la o persoana care sa fi experimentat in mod direct Auschwitz-ul in perioada lui de glorie a fost "Cinci ani la Auschwitz" de alt polonez (Wieslaw Kieler). Kielar a petrecut de 5 ori mai mult timp in lagar decat Levi dar italianul scrie mai bine si poate ca si intelege mai bine unele lucruri...oricum, imi place mult stilul lui. Ah, de fapt am citit si Man's Search for Meaning de Frankl dar acolo experienta din lagar nu era subiectul principal al cartii. Si probabil o sa citesc si Night.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Ce cititi momentan?

Post by Iavo »

Scuzati modul abrupt de a proceda dar am si eu niste intrebari si curiozitati legate de obiceiurile si motivele voastre in ceea ce priveste minunata activitate careia ii este dedicat acest nu mai putin minunat thread: cam cate carti cititi pe an? doar beletristica sau si din alte domenii? Doar text sau si audio? One book at a time sau doua (or more) in paralel? De ce cititi si cum credeti ca v-a ajutat asta (sau daunat)in viata cea de toate zilele? Cam atat :D Nu e nici un sondaj sau ceva de genul asta, daca o sa aveti bunavointa sa raspundeti la una sau mai multe intrebari o sa trebuiasca sa va multumiti doar cu satisfactia derivata din faptul ca mi-ati satisfacut mie curiozitatea. Si iertati-ma (nu, nu imi cer scuze prea des, vi se pare) daca unele intrebari par naive, inutile sau pur si simplu idioate dar chiar e un interes sincer din partea mea. (PS: nu sunt beat, serios).
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce cititi momentan?

Post by Mahdi »

cam cate carti cititi pe an?

Obișnuiam să citesc 40-50 pe an. Anul ăsta nu cred că am citit 10, din păcate. Cel puțin una pe lună e țelul meu pentru la anul.

doar beletristica sau si din alte domenii?

Până acum câțiva ani citeam predominant beletristică, dar mai nou citesc și non-ficțiune. Tind să cumpăr mai puțină beletristică decât înainte - nu prea mai am dispoziție să citesc scriitorii „cool” ai secolului XX. Încerc să îi reintegrez totuși în „circuit”. Momentan sunt ocupat cu D.F. Wallace, care-mi place foarte mult pe felia eseistică, dar văd că le zice bine și pe ficțiune.

Doar text sau si audio?

Doar text.

One book at a time sau doua (or more) in paralel?

Dacă citesc două sau mai multe în paralel, invariabil vor fi cărți la care voi renunța complet pe parcurs, mințindu-mă că le voi relua altădată. Încerc să citesc cât mai puține o dată.

De ce cititi si cum credeti ca v-a ajutat asta (sau daunat)in viata cea de toate zilele?

O întrebare care merită un răspuns mai extins, dar mi-e lene și în plus, pauza de masă se termină în curând. Dar pe scurt, se pot face multe gimnastici mentale vizavi de utilitatea cititului (lăsând la o parte lecturile „practice” de non-ficțiune), dar adevărul e că dacă nu mi-ar face plăcere să citesc, nu aș face-o. Trebuie să fie mai util de atât ca să merite să citești? Discutabil.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce cititi momentan?

Post by Fular »

cam cate carti cititi pe an?
Depinde: numărul de pagini, densitatea informației, dispoziția. Dar în principiu undeva la 25-30 pe an.
doar beletristica sau si din alte domenii?
În mare parte beletristică, dar mai citesc istorie și mult mai rar, filosofie.
Doar text sau si audio?
Doar text. Singurele audiobook-uri pe care le-am ascultat au fost după scrieri de Lovecraft. Mi se par că-s mai aproape de teatru radiofonic. Nu le pot asocia de nici o culoare cu cititul.
One book at a time sau doua (or more) in paralel?
Am încercat să citesc două în paralel, una pe drumul înspre/dinspre lucru și una acasă, dar după "Blues pentru o pisică neagră" am renunțat să mai citesc pe autobuz sau tramvai. Nu țin minte nimic din cartea aia. Pe partea cealaltă tovarășa care-l iubea pe Vian îmi zisese în prealabil că e foarte meh.
De ce cititi si cum credeti ca v-a ajutat asta (sau daunat)in viata cea de toate zilele?
Din cauza lui taică-miu (da, e cauză, nu datorință) - el m-a forțat s-o fac până a ajuns să-mi placă și am descoperit că puteam evita activitățile ce țineau de curricula școlară dacă citeam. Nu știu dacă m-a ajutat sau nu pentru că nu am vreun mod de a ști cum ar fi fost altminteri. Cum lucrez într-un domeniu tehnic sunt privit ciudat uneori dacă îmi îngâdui să folosesc cuvinte "pompoase".
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce cititi momentan?

Post by juve3332 »

Inainte citeam destul de mult (pe undeva pe la cifra anuala a lui Mahdi), de cand lucrez ca traducator ma rezum la circa 5-7 volume de beletristica (au fost si ani in care n-am citit niciunul), 3-4 de arta, tot cam asa de istorie si istorie a ideilor, iar ocazional poezie. Inainte citeam mult mai variat, inclusiv filozofie si eseistica, teorie etc. Dupa ce lucrez aproape toata ziua cu text, pur si simplu nu mai am chef sa ma relaxez facand acelasi lucru. Pe de alta parte, mai am perioade scurte si intense cand mi se pune pata (si am timp), iar atunci pot sa rad cate un mamut de genul 2666 intr-o saptamana.

Text, audiobooks nu am auzi decat fara sa vreau pe la taica-miu, care nu prea mai poate citi. Au farmecul lor, dar sunt o forma de arta separata as zice, nu echivaleaza cu cititul efectiv pentru ca adauga un strat interpretativ care elimina ambiguitatea si deschiderea mai mare a cuvantului scris. Inainte nu ma apucam de o carte fara a o fi terminat pe cea dinainte, citeam in reprize mult mai condensate, acum se intampla sa mai lalai cate 2 sau 3 in paralele, in general din genuri diferite, gen beletristica si istorie. Am ramas cu cateva intrerupte la jumatate, printre care cea mai de rasunet ar fi Middlemarch; se intampla sa fie si a dracului de buna.

Citesc destul de mult in engleza, autorii de literatura aproape exclusiv in original de vreo 10 ani. In ultima vreme, am mai virat si spre alte spatii culturale, de voie, de nevoie. Se vede extrem de pregnant faptul ca mi s-au rarit lecturile: mi-a scazut capacitatea de a-mi organiza si expune ideile; mi-am pierdut din flerul polemic; am probleme de a-mi mentine concentrarea si a rezona cu formele de arta scrisa si cinematica (fiindca eu priveam cinemaul dintr-o perspectiva foarte discursiva si hermeneutica); am o viata interioara per total mai putin bogata.

Oh well...
Last edited by juve3332 on 5 Dec 2019, 13:37, edited 1 time in total.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce cititi momentan?

Post by ola small dickie »

cine citeste in tramvai, autobuz, metrou sa ia ban pana dupa sarbatori
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce cititi momentan?

Post by juve3332 »

Hm, dc?! E mai bine sa petreci respectivele 20 de minute moarte cu ochii beliti in telefon? In plus, sunt multi oameni care nu au timp si spatiu sa citeasca altundeva: la serviciu banuiesc ca e evident de ce, iar acasa au copii, parinti, parteneri, menaj care le ocupa timpul si spatiul de gandire. Ca atare, mi se pare absolut ok sa citesti oriunde ai capacitatea de a o face.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce cititi momentan?

Post by ola small dickie »

ma irita cand ii vad. ma intreb ce fel de atentie pot avea oamenii astia daca pot avea o lectura fructuoasa in urmatoarele conditii: in picioare sau pe scaun intr-un mijloc de transport in comun care se misca, care trece prin statii, prin care se plimba oameni pe langa tine, unii dintre oamenii astia mai si vorbesc intre ei langa tine, in timpul lecturii trebuie sa te si gandesti unde esti si cand trebuie sa cobori, etc

eu unul nu-s capabil de asa ceva
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce cititi momentan?

Post by juve3332 »

Hahaha, sa fim seriosi. Nu mi se pare vreo reusita de amploare sa citesti intr-un mijloc de transport in comun. Da, sunt dati in care sunt atat de iritat sau deconcentrat incat diverse nimicuri imi distrag atentia. Dar in general n-am probleme. Cititul nu e aceasta activitate mistica, derulabila doar intr-un glob de sticla.

Pe tren chiar imi facea o placere deosebita sa citesc. Am terminat carti intregi.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce cititi momentan?

Post by ola small dickie »

Ma refer la drumul de 20 de minute prin oras cu tramvaiu, metrou, autobuz. Trenul e total altceva. Si ma refer la literatura, unde tre sa cufunzi putin in lectura, nu la altceva
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce cititi momentan?

Post by juve3332 »

In conditii normale, pentru un cititor cat de cat antrenat, nu vad ce problema sa existe. Nu ai nevoie de cine stie ce preparative ca sa intri in materia narativa. Ma rog, vorbesc in numele meu si al altor cativa cunoscuti despre care stiu ca practica cititul in mijloace de transport. Eu, ca fapt divers, o fac rar acum, dar din motivele expuse mai sus.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce cititi momentan?

Post by ola small dickie »

eu nu pot juca nici un adventure sau un rpg, genuri de joc ce necesita atentie la poveste, text, personaje daca in casa langa mine am harmalaie. de exemplu acum cateva zile am stat la calculator cateva ore in timp ce in bucatarie niste muncitori imi instalau tevi pentru gaze. am intrat in Yuppie Psycho incercand sa ma joc dar n-am reusit sa ma concentrez cu aia in bucatarie muncind. Am tras un Championship Manager pana la urma :lol: probabil am eu un deficit in a ramane focusat, atent pe ceva cand se intampla si alte chestii imediat in jurul meu. cand e ficamea acasa nici nu se pune problema sa joc vreun adventure.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Ce cititi momentan?

Post by Iavo »

You guys are great :D @Mahdi. Nu incercam sa gasesc ceva motive "utilitare" pentru a justifica obiceiul sau pentru stimulare. Stiu ca, in ultima instanta, "pentru ca ne face placere" (in afara de Fular care a fost obligat sa ii faca placere, chiar, pana la urma ii esti recunoscator tatalui tau pentru rezultat? banuiesc ca pentru metoda nu prea ai cum sa ii fii) e adevaratul motiv pentru care citim dar eram curios de consecintele mai mult sau mai putin neintentionate ale actului in cazul vostru (mi-a placut raspunsul "oblique" al lui Juve la intrebarea asta). Probabil nu sunt foarte sigur de ce sunt o persoana atat de a dracului de speciala si ma intrebam daca cititul e principalul motiv sau e doar un caz clasic de narcisism fara nici o legatura cu lecturatul sau cu realitatea in general :D Audiobookurile sunt o alternativa viabila in cazul cartilor de non-fictiune sau cel putin in cazul anumitor carti de non fictiune. Primul meu audiobook a fost "The Selfish Gene", narata de autor, a fost o experienta mult mai satisfacatoare decat cititul traducerii...discutabile de care a avut parte in tarisoara noastra. (PS: nici in seara asta nu am baut nimic, is just a phase).
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Ce cititi momentan?

Post by Triggerix »

Iavo wrote: 5 Dec 2019, 02:27 cam cate carti cititi pe an?
Cam 10-15. Depinde cel mai mult de lunile de vară și cât de mult timp/chef am. Atunci citesc cel mai mult de obicei, dar încerc să păstrez un ritm de cel puțin o carte pe lună.
Iavo wrote: 5 Dec 2019, 02:27 doar beletristica sau si din alte domenii?
De obicei beletristică, deși îmi plac și cărțile true crime/history/science sau autobiografii.
Iavo wrote: 5 Dec 2019, 02:27 Doar text sau si audio?
Pentru beletristică doar text, pentru celelalte merge și audio. Prima carte audio a mea a fost ”Bad Blood: Secrets and Lies in a Silicon Valley Startup” și a fost destul de ușor de urmărit. Probabil că aș trece prin mai multe cărți audio dacă m-aș ține de asta, dar când lucrez la ceva prefer să pun pe fundal un documentar sau un video pe youtube la care nu trebuie să fiu atentă 100%.
Iavo wrote: 5 Dec 2019, 02:27One book at a time sau doua (or more) in paralel?
Una. Dacă mă apuc de mai multe ori le las pe toate, ori îmi place una mai mult și vreau să o termin cât mai repede și le las pe celelalte.
Iavo wrote: 5 Dec 2019, 02:27De ce cititi si cum credeti ca v-a ajutat asta (sau daunat)in viata cea de toate zilele?
Eu citesc din plăcere. Cititul mă ajută să scap de rutină și de stres mult mai ușor și plăcut decât un film sau un serial. Și am și atașat multe titluri de anumite amintiri, spre exemplu autobiografia lui Agassi va fi întotdeauna asociată cu primul Crăciun pe care l-am sărbătorit fără ai mei, îmi amintesc destul de detaliat cam tot ce s-a întâmplat în perioada aia pentru că am terminat cartea în câteva zile.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce cititi momentan?

Post by Fular »

Iavo wrote: 6 Dec 2019, 01:05 chiar, pana la urma ii esti recunoscator tatalui tau pentru rezultat? banuiesc ca pentru metoda nu prea ai cum sa ii fii
Da, cum să nu? M-a "obligat" să citesc în anii formativi când începusem să oscilez între plictis etern și plăceri frugale și era lesne să devin iremediabil lepră. Mi-a strunit astfel tendințele spre oblomovism și delăsare.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests