Sporturi (thread general)

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Sporturi (thread general)

Post by vulp »

rdo wrote:
Doc wrote:Formula 1 la Digi. Am crazut ca am halucinatii auditive prima data
Bout freaking time
Ace Stream is where the business is at.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Sporturi (thread general)

Post by Doc »

Bute si TOT LOTUL de Kaiac canoe prinsi dopati. Lol.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Sporturi (thread general)

Post by Waaagh! »

Asa se face performanta.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Sporturi (thread general)

Post by sebas »

Eh, au luat și ei niște pastile de slăbit după pasca și cozonacul de Paște.
dump CHA
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Sporturi (thread general)

Post by McWilliams »

Incep sa cred ca teoria conspiratiei este in floare. Nu la partea ca ei (nu doar romanii, ci toti cei depistati pozitiv), saracutii, nu s-au dopat. Ci ca meldoniumul nu mai aduce profit pentru producatori, insa fie pentru ca ofera rezultate bune, fie pentru ca este ieftin ca sacosa de ulei/faina/zahar in campania electorala (altfel nu imi explic de ce are o priza atat de mare la public), nu poate fi intru totul abandonat de buna voie de catre consumatori. Adica degeaba isi bage capul versiunea americana a Hexipharma (sau oricare alta, dar yankeii sunt stabi pe latura de R&D farmaceutica) sa dezvolte o noua substanta dopanta si INCA nedetectata, deci INCA neinterzisa, pentru ca pulimea nu renunta la substantele dopante vechi, bune si prezente din abundenta. Asa ca trebuie calcata nitel pe gat cea pulime, astfel incat sa se reprofileze pe medicamentele "alea bune si legale".
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Sporturi (thread general)

Post by Doc »

Meldoniumul e o duda inventata in anii 70, asa ca pica tot esafodajul. IMO problema e ca nu s-a stiut cat de repede este eliminat din organism, incat sa devina nedetectabil. Multi au crezut ca daca nu il mai papa de la 01.01.2016, e in regula. Uita ca teste si de prin aprilie-mai l-au depistat...
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Sporturi (thread general)

Post by McWilliams »

Putea sa fie si din 1670. Daca este ieftin si usor de procurat, de ce ti-ai bate capul altceva? Oricum tind sa cred ca "echipa medicala" din jurul unei federatii, a unei echipe sau a unui sportiv din tarile mai babuine (gen Romania) este doar o idee peste notiunea de vraci/saman/vrajitoare. Si se ghideaza in practica dupa teoria "cu asta se dadea si stra-stra-stra-strabunicu'".

Pe de alta parte, mi se pare relativ logic ca un organism care baga in el substante care nu apartin organismului de la mama natura (sau de la Dumnezeu, depinde cum vrei sa privesti problema), sa aiba o perioada greu de determinat pana la eliminarea acelor substante. Asta daca ar si fi posibil sa elimine total acele substante. Iar daca ne luam dupa cazul Sharapovei, unii se "trateaza" cu Meldonium de mai bine de jumatate din viata (de cand au devenit "sportivi profesionisti"). Si asta este unul din motivele pentru care cred ca s-ar plia o conspiratie - si daca anunti cu un an inainte ca substanta X nu mai este acceptata, asta nu inseamna ca te-ar fi gasit curat daca te opreai doar de la previziuni (si nu de la decizia finala); in schimb, cine stia ca Meldoniumul este o relicva, ca schimbarile in acest domeniu sunt inevitabile (aproape mereu sa interzic substantele cand devin consumabile in masa) si avea o farmacie sponsorizata corespunzator, n-avea niciun stres - indiferent daca se decidea ca 01.01.2016 este termenul, sau 01.01.2014, sau 01.01.2018.


Conspiratii si teorii fanteziste deoparte, nu vad de ce ne miram ca sportivii nostri - la nivel individual, la nivel de echipa sau la nivel de federatie - sunt sprijiniti de "staff-uri medicale" de acest calibru. Nu mare ar fi mirarea daca nu cer bozgorii sa le testeze si pe fetele de la CSM si sa vezi surprize pe-acolo (ca o parte din lot este romanesc pur - adica a jucat doar in Romania si habar nu are ce primeste din partea "medicului"/"nutritionistului").
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Sporturi (thread general)

Post by Doc »

Prea te-ai dus inspre conspiratie, asta era ideea. Din ce am citit, teoretic si practic astia luau Meldonium sa-si protejeze inima (ca parte a unui mix de medicamente, nu cred ca era unu care lua DOAR Meldonium), si avea ca efect colateral un flux al oxigenului nitel imbunatatit, la nivelul organismului. Efect atat de marginal, ca nici n-a fost prea precis cuantificat. Pe chestia asta merge apararea multor sportivi, ca WADA a luat decizia banarii fara studii foarte aprofundate.
Vanzarile totale sunt de 65 de milioane de eur... cat sa fie catre sportivi? jumatate? 30 de milioane intr-o industrie care invarte peste 1000 de miliarde EUR... iti dai seama ca Meldoniumul asta e egal cu zero, nu? nu poate fi miza reala a unei conspiratii... In acelasi sens e distributia geografica a depistatilor, in afara de Sharapova, restul cam toti sunt niste pulifrici irelevanti din Est...
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Sporturi (thread general)

Post by McWilliams »

Bun, uite logica mea. Nu inseamna ca ce zic este corect, sau ca ce zici tu este incorect - e doar o perspectiva asupra problemei.

Companiile farmaceutice au nevoie, constant, de dezvoltarea unor noi medicamente. Din varii motive si pentru diverse scopuri, dar in principal se reduce la bani (spre exemplu, statul X poate oferi sustinere financiara in R&D in domeniul medicatiei pentru inima). Dezvoltarea a ceva nou atrage cu sine o licenta/un brevet pentru acel medicament pentru o perioada, apoi se da la liber (posibil sa ma insel si sa se aplice doar in anumite cazuri). Daca medicamentul care contine meldoniumul este vechi, atunci oricine poate produce acest medicament. Daca medicamentul care contine meldoniumul este ieftin, atunci asta face dezvoltarea unui medicament/unei substante dopante in aceeasi gama (adica un ceva care protejeaza inima, dar ar oferi si o oxigenare mai buna) mult mai dificila. Zic "medicamentul", desi probabil ca sunt mai multe, nu doar unul.

Daca vrei sa vinzi medicamente dopante (adica specializate, ca nu se adreseaza unui segment mare de indivizi, insa se poate adresa unui segment potent dpdv financiar de indivizi), atunci trebuie sa intri pe toate pietele. S-ar putea ca acest medicament-minune, care contine si Meldonium, sa fi avut monopol total in tarile estice/bananiere. Pentru ca era ieftin, mult si folosit din vremuri indepartate. Si pentru ca nu ar exista un motiv real sa treci de la ceva "mult, ieftin si bun" la ceva "mai bun, dar si mai scump, si mai rar", eu ma gandesc ca ar fi ajutat sa fie interzis medicamentul cu Meldonium. Pana la urma, interzicerea unui medicament nu duce la revenirea la mama natura, suc de rosii, oua crude, apa de munte pe fata si tratament cu pupici; automat, treci pe alt medicament, ca sa tii pasul cu concurenta. Asta daca nu decizi sa te lasi de sport si sa treci pe cantat/fotografiat. Deci din saracia ta, faci pe dracu-n patru si incepi sa iei medicamente mai scumpe. Pentru ca fara medicamente, nu ai rezultate astfel incat sa ai venituri. (in ideea ca nimeni nu este 100% curat, doar nedovedit si/sau netestat pentru ca trebuie si/sau pe bombonele inca nedescoperite de majoritate)


Daca ne departam de industria farmaceutica, sunt destule situatii - care sunt intalnite in tarile bananiere - cand ceva existent si functional in respectivele tari bananiere este distrus sau interzis sau destramat sau scos din functiune pentru a face loc la ceva "mai bun, mai frumos, mai din afara". Nu gratis, bineinteles. Ca lumea capitalista nu traieste din caritate. Asa ca, oricat de mica pare cota de piata la meldonium, lipsa meldoniumului duce automat la reprofilare. Si s-ar putea ca acei 30 de milioane mentionati de tine sa se transforme in sume mai mari, din lipsa de alternativa.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Sporturi (thread general)

Post by Doc »

Foarte posibil sa ai dreptate, mai ales ca producatorii sunt niste letoni vai de mama lor, cu 75 de milioane cifra de afaceri si 2 milioane profit... fii ploii in comparatie cu jucatorii adevarati de pe piata.
La fel de posibil e si ca "cineva" sa fi stiut ca asta nu dispare atat de repede din organism, si de exemplu sa rada toti rusii de la olimpiada :D Sportul in zilele noastre e mai mult decat sport, are si valente politice destul de mari. E un sut in oole lui Putin destul de bine plasat.

Dar e si destul de posibil ca WADA sa fie mai catolica decat Papa si sa taie in stanga si-n dreapta, gen Raducan-Nurofen, sa nu acorde o perioada de gratie pentru eliminarea Meldoniumului din organism samd. N-ar fi prima data cand sunt puse medicamente pe lista de medicamente interzise doar in urma unor suspiciuni ca ar imbunatati performantele, nu in urma unor studii realizate riguros, stiintific.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Sporturi (thread general)

Post by McWilliams »

Wait your turn, Steph: LeBron James proves he is still the King

Sper ca o sa se vada articolul. Din ce tin minte, ai voie de la... 5 articole pe care sa le poti citi integral intr-o saptamana, fara sa ai nevoie de abonament. Este un articol despre LeBron James, in mod evident, si destul de detaliat si de sport-orientated pentru un saptamanal de profil (preponderent) economic. M-am gandit sa torn asta aici, macar pentru motivul ca sunt destui care venereaza legende ale baschetului (M Jordan ar fi cel mai cunoscut, dar sunt si altii) si care tot o ard cu "they don't mak'em like they used to!" cand vine vorba de cei in activitate.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Sporturi (thread general)

Post by McWilliams »

Mai are rost sa (re)luam discutia cu trasul pe nas in sportul de performanta, ca urmare a unor informatii secretizate ale WADA, oferite publicului larg cu largul concurs ai unor basement-dwellers?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Sporturi (thread general)

Post by Iavo »

Breakin news, Magnus Carlsen a castigat al treilea titlu de campion mondial la sah in urma cu vreo 10 minute. Ultima mutare a fost un sacrificiu de regina intr-un meci care in general cred ca a fost perceput ca plictisitor din cauza numarului ridicat de partide terminate egal. Now we can forget about chess for the next two years or so.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Sporturi (thread general)

Post by McWilliams »

Fuck the Danish couch!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Sporturi (thread general)

Post by vulp »

cred ca am devenit fan baseball
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi (thread general)

Post by TG »

După 15 ani de la anul în care am început să mă uit la snooker, Mark Williams a devenit din nou campion mondial. Fuck yeah, it was worth the wait.

Și conform promisiunii, a ținut conferința de presă dezbrăcat. :lol: Unde ești ne0lith? Stand by for dick pics.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Sporturi (thread general)

Post by ne0lith »

Tineam cu Higgins dintre cei doi, dar ma bucur ca au fost nume vechi in finala oricum. Tot acum 15 ani m-am uitat prima data la snooker, era chiar finala campionatului mondial cu Doherty si Williams.

Now, about that dick pic...

LE: Stai, sunt mai multe?
"da" - chestrony, 2016
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi (thread general)

Post by TG »

Well same, jucătorii mei preferați au ajuns în finală. Good times.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Sporturi (thread general)

Post by McWilliams »

Acum nu mai lipseste decat ca Liverpool sa castige UCL. Ca acum Nshpe zeci de mii de ani. :lol:

Ah, si Papa sa moara.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi (thread general)

Post by TG »

Ca tot vorbeam de Snooker.

http://www.worldsnooker.com/rocket-fires-magic-maximum/

2 maxime la turneul ăsta, good times.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot], Semrush [Bot] and 10 guests