Age Of Mythology: Tale Of The Dragon

Post Reply
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Age Of Mythology: Tale Of The Dragon

Post by joonior_bmf »

Image
Many of you already guessed it after the sneaky teaser at E3 and a lot of speculation has been seen across the community boards, but now the word is officially out: Age of Mythology: Tale of the Dragon is being created by Forgotten Empires and SkyBox Labs and will be the next part in the legendary series.
http://www.forgottenempires.net/age-of- ... nouncement
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Age Of Mythology: Tale Of The Dragon

Post by McWilliams »

Mi se pare destul de "meh". E doar o poza si nu vreau sa fabric un roman intreg din atat de putin, ca nu ma cheama Dan Brown, dar pare ciudat de similara jocului original. Which was like... so 2002-ish. Jocul vechi (originalul plus expansion-ul) nu cred ca au probleme in a fi rulate si acum pe Windows. Adauga la asta faptul ca cineva s-a grabit sa le lanseze si pe Steam anul trecut (si nu cred ca era ceva gen "remastered" sau "HD" edition, doar sa fi umblat la grafica nitel pentru rezolutie). Asa ca nu vad rostul unei ciorbe reincalzite.

Dar na, poate producatorii chiar cred ca pot evita greselile alora care au adus AoE sau Cossacks in versiuni "moderne".
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Age Of Mythology: Tale Of The Dragon

Post by Stokkolm »

Imi imaginez ca target-ul sunt fanii AoM care exact asta asteapta, aceeasi grafica, aceleasi mecanici de joc, dar cu unitati si posibilitati noi.
User avatar
Angra Maynu
Zergling
Posts: 145
Joined: 16 Mar 2014, 12:25

Re: Age Of Mythology: Tale Of The Dragon

Post by Angra Maynu »

Oh yes ,yes ,yes ,oh yes , give it to me ! Unul dintre cele mai bune RTS si cele mai bune si unice soundtrack-uri .

https://www.youtube.com/watch?v=1wtK_qLR3Hg
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Age Of Mythology: Tale Of The Dragon

Post by tnt »

E tot aia ce a fost lansat anu trecut pe Steam, AoM HD primeste un nou expansion, aceiasi "producatori" (de fapt e vorba de o echipa de modderi AOE2, cooptata de MS dupa lansarea Aoe2HD + SkyLabs, care naiba mai stie cine sunt), acu mai adauga cate o civilizatie, un buton si 3 unitati bulind inevitabil si mai tare codul antic, ca apoi sa stea tot anul calare pe updateuri ca nu se poate juca. E de apreciat totusi ca le updateaza constant.
Da, arata practic la fel ca jocu vechi si vizeaza in primul rand fanii de care zice Stokkolm, dar acu au rezolutii mari, cu workshop, multiplayer (ne)functional, 15 fps si alte alea. Toate pot fi gasite in stare functionala si moca pe Voobly.com de altfel, unde se regasesc mai bine de-o juma de parte din jucatorii actuali (ma refer la Aoe2 mai mult, ca AoM e kinda dead). In fine, Aoe2 HD primeste si el al 2-lea expansion toamna asta, ceva cu africani, ca sa fie si villagers negri in joc, dupa ce primu add-on (post Conquerors) de anu trecut nici acu nu cred ca functioneaza cum trebuie.
Practic expansionurile astea Tanar si Nelinistit apar din 2 motive:
- au vazut ca Aoe2HD a avut si continua sa aiba un succes neasteptat de mare pe Steam (nu si Aom HD, insa MS mai baga o fisa si acolo)
- nu-s nici in stare de ceva nou si-s constienti ca nici nu se mai vrea; majoritatea sustine ca reteta perfecta este deja la AoE2 si ca ar trebui procedat in stil "Starcraft 1 -> 2" de aici. E si logic cand te uiti ca singurul din serie ramas bine mersi in viata e 2-ul, 3-ul in care resursele se teleportau si alte mecanici dubioase e mort demult, iar de fiascoul Aoe:Online nici nu mai vorbim.
Post Reply

Return to “RTS - Real Time Strategy”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests