Cyberpunk 2077

Discuții axate pe jocurile RPG.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Cyberpunk 2077

Post by McWilliams »

Sunt 99.99% sigur ca nu exista vreun quest time-sensitive. Jocul e prea main-stream ca sa aiba din-astea. :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
teroristul
Space Invader
Posts: 44
Joined: 10 Apr 2016, 17:27

Re: Cyberpunk 2077

Post by teroristul »

Fix în situația asta sunt și eu. E posibil să fie as intended? Am mai observat că unele apeluri doar adaugă un ! pe hartă, dar nu apar și în quest log. Doar după ce ajungi în preajmă se activează în log.

Am mai găsit pe cineva care a făcut doar side gigs între timp. :))
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Cyberpunk 2077

Post by McWilliams »

Ah, am uitat: V, I HAVE A FUCKING SET OF WHEELS TO SELL TO YOU!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
kensky
Pig Cop
Posts: 888
Joined: 2 Mar 2014, 17:20
Location: Lenevind™

Re: Cyberpunk 2077

Post by kensky »

legat de timp, might be spoiler so
Spoiler:
panam e cu timp daca vrei sa i-o tragi
Image
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Cyberpunk 2077

Post by Quackers »

teroristul wrote: 23 Dec 2020, 17:51Am mai găsit pe cineva care a făcut doar side gigs între timp. :))
Da, am bagat mult gigsuri, dar sincer, alea sunt cele mai slabe puncte ale jocului. Acu ca ma focusez pe story and sides, alea cu writing, vo si story. Actually, intre noi fie vorba, deja i-am dat cu cheat-engineul in cap si mi-am dat cateva milioane de credite, ca deja consider ca am facut tot grindul pe care vreau sa-l fac in joc, si oricum nu mai sunt deloc challenging gigs. Plus ca poate chiar vreau sa imi pastrez un stil si tot sistemul de crafting recipies, in special pe toale, ma deranjeaza oribil.

legat de timp, might be spoiler so
Nu se aplica, am incercat, sunt tipa, si Panam e 100% straight aparent. Am fost incredibil de dezamagit dar ca gaming experience, sa-mi zica un NPC nu, si nu toata lumea sa fie gay4shepard errr gay4v, mi-a placut. Dar e ok, am un Judy acasa.
Sunt 99.99% sigur ca nu exista vreun quest time-sensitive. Jocul e prea main-stream ca sa aiba din-astea
Nu de asta, cat de scripting and shit, ca poate din varii motive nu mi-a dat questul desi uzual ar fi trebuit sa mi-l dea. That's what i'm worried about, mai ales ca toata bucata cu Nomads si Panam chiar mi-a placut. Dar marog, sincer sa fiu n-am observat buguri de genul asta so far.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Cyberpunk 2077

Post by Mahdi »

Poate are legătură cu finalul și mesajul ei înseamnă că o să poți face nomad ending la momentul potrivit.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Cyberpunk 2077

Post by Quackers »

Huh, maybe, oricum aparent sunt midway act 2 si mai am incat pe atat de jucat deci om trai si om juca.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Cyberpunk 2077

Post by McWilliams »

Jocul e minunat. De vreo 2 ore am descoperit mini-game-ul Rowenta: aspira cat mai mult junk din casele/birourile/localurile oamenilor fara ca cineva sa iti reproseze ceva. "I see you have something Legendary in your locker - YOINK!"

Candva, in mileniul trecut, nu era cufar pentru care sa nu zbiere cineva "What do you think you're doing?!" cand incepeai sa-l mangai cu privirea. Da' probabil ca asta-i viitorul - fara drept la proprietate.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Cyberpunk 2077

Post by Waaagh! »

https://twitter.com/slasher/status/1342 ... 33824?s=21
lmao a class action lawsuit has just been filed against CD Projekt Red on behalf of investors for the disastrous launch of Cyberpunk. the lawsuit seeks to recover damages for investors under the federal securities laws

it just gets worse for CDPR
the lawsuit cites Cyberpunk's poor launch state on current gen consoles, the removal from the Playstation store, the refund issues giving CDPR a bad look, and the misleading nature in all of this. best of luck
opa
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Cyberpunk 2077

Post by juve3332 »

Mi se pare o aberatie juridica, sa fiu sincer. Nemultumirile diversilor consumatori par a fi (cel putin) justificate, dar sa incerci sa le monetizezi in instanta, tu ca investitor corporatist, mi se pare cinic si dubios.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Cyberpunk 2077

Post by Waaagh! »

haha what else is new
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Cyberpunk 2077

Post by Quackers »

Oh hey, am gasit ceva headgear buguit, n-are mesh sau ceva, dar are armura, si functioneaza identic ca un 'hide helmet' mod. :D

Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Cyberpunk 2077

Post by joonior_bmf »

Am jucat vreo 80h pana acum. Sunt undeva in actul 2. Nu cred ca am ajuns nici macar la jumatate. Dar poate pot oferi cateva ganduri de folosinta:

Daca aveti probleme cu quest-ul cu fist fighting, incercati sa va luptati folosind gorilla arms. Spre deosebire de celelalte 3 implanturi pentru brate, nu se considera arma separata. Veti primi un bonus semnificativ pentru blunt damage, chiar daca nu va axati pe body/street brawler. Desi, pentru rezultate mai bune si pentru a va usura travaliul, recomand sa investiti macar cateva puncte in cele 2. Daca nu preferati asa, va trebui sa folositi dodge des in lupte. Dar implantul va ajuta cu siguranta. Chiar si cel de baza (rare), are un slot pentru mod, in care puteti insera electrical/thermal/corrosive.

Daca nu va place handling-ul la motocicleta lui Jackie, incercati Yaiba Kusanagi. O puteti cumpara de la Wakako, si nu e prea scumpa. E modelul ce apare in unele imagini de promotie pentru joc. Si seamana cu acea motocicleta din Akira. E mai usor de manevrat decat alte modele.

Poate e deja evident, dar arme de diverse tipuri va dau experienta pentru skills diferite. De exemplu, tech va da bonus engineering experience, katana da bonus pentru blades etc. De aceea e bine sa variati. Folositi din fiecare tip.
Spoiler for gig:
Veti gasi un gig pentru Regina ce presupune furtul unei inregistrari video, pe care o livrati unui politist. Daca urmariti inregistrarea, Johnny va comenta asupra coruptiei politistului, si va va cere sa-l "rapuneti". Dar daca il omorati, Regina se va supara, si nu veti primi recompensa monetara. E o modalitate de a-i multumi pe amandoi. (obv) folositi o arma non-letala. Acum, nu stiu daca e bug sau scriptat, dar nu am putut folosi quickhacks pentru a-l dobori, iar o arma blunt non-letala l-a omorat (cumva :lol: ). Dar aveam pus deoparte un mod pentru cyberware-ul de la ochi, ce schimba toate armele in mod non-letal, si a functionat.
Spoiler for bonus:
In questline-ul cu Judy, veti ajunge la un ripperdoc dubios. Daca explorati apartamentul anex cabinetului, gasiti o arma blunt non-letala unica (iconic).
User avatar
teroristul
Space Invader
Posts: 44
Joined: 10 Apr 2016, 17:27

Re: Cyberpunk 2077

Post by teroristul »

Dacă tot suntem la capitolul de tips/tricks & bugs, athletics find fie extrem de prost balansat, fie buguit - pentru a obține acele puncte, puteți face următorul lucru :
  1. puneți-vă orice berserk operating system
  2. treceți pe pumni / mantis blades
  3. activați berserk
  4. start swinging
  5. în timp ce boxați cu aerul, intrați în meniu. Mergeți la athletics.Vedeți ce experiență aveți la perk level. Dați un back, și din nou mergeți la athletics. Voila! Crește exp.
  6. în timp ce stați în meniu mergeți și luați-vă o băutură
  7. ....
  8. profit!?
În câteva minute aveți max level, dacă ați investit cele 20 de puncte în Body, evident.
Spoiler for stamina mea în timp ce făceam ce am scris mai sus:
Image
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Cyberpunk 2077

Post by Quackers »

teroristul wrote: 25 Dec 2020, 20:42 Dacă tot suntem la capitolul de tips/tricks & bugs, athletics find fie extrem de prost balansat, fie buguit - pentru a obține acele puncte, puteți face următorul lucru :
Honestly, dat fiind ca's level aproape 50 si trecut prin 30% din farming content, pentru niste chestii am bagat direct Cheat Engine. Verificat valoarea de xp care ramane constanta, trecuta la 99999, facut orice sa creasca, level up, 99999, orice sa creasca, level up. Repeat until you have the level you want.

Quickhacking, breaching, stealth si cold blood par rezonabil balansate, urmat de combat skills si la final de tot Crafting si Athlethics (care apropos, creste cu orice Body skill check la usi and shit). Dar Engineering de exemplu, daca pur si simplu nu dai Turn Off la toate camerele si Override la toate turelele si disarm la toate minele, nu stiu sincer cum il cresti. Tech Weapons? Donno. (ps cold blood aproape jur ca se creste doar omorand chestii in ceva distanta de tine) Adica at this point, fara sa pierd xp ca n-am atribut si 'se duce peste', sunt la gen 13-14 blades/guns si alea imi sunt primary. Si deja ma bat cu absolut orice non-politie cu care ma intalnesc pe strada.

Overall oricum toata progresia mi se pare inceata la nivel de skills in sine, dar cred ca totusi e destul content sa le maxezi daca vrei, doar ca pare mai 'long term' decat jocul in sine ar vrea sa fie. Vorba lu joonior_bmf sunt in plm la gen 100 de ore in joc, single player open world, las-o-n sloboz, ar trebui sa fiu maxed p-acu ca nu's pe un games-as-a-service shit.

Athlethics in sine, mi se pare o chestie ca la fix final de drum, au decis sa faca chestiile sa consume mai putin stamina, sau ai un pool mai mare sau ceva, d-aia creste asa greu, o fi per 'punct' de stamina asa cum si crafting e pur dupa cate materiale bagi. Dar acolo ajungi la un gunoi d-ala de disassemble la mancare sa faci pistoale, sa le disassemble si ai ceva loop care poate fi farmat. Eu mi-am bagat pula si am cheatengineuit, ca si daca nu am vandut NICI o arma in tot jocul si am dezsamblat /TOT/, ajunsesem la gen 10 crafting sau ceva, bagpl.

Oricum astea or sa fie ultimele de care s-or atinge, au alte probleme de rezolvat atm fara sa vorbim de design si progresie.

Ah da, si legat de boxing shit, dati pe Easy, gorilla arms cu upgrades si cateva perkuri in aia cu Stun per hit la blunt. Tot posibil sa va luati 2hit knock out dar aia e, keep on punching and stunlocking.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Cyberpunk 2077

Post by McWilliams »

Daca o sa iasa ceva din jocul asta, va fi nevoie de un overhaul de dimensiunea No Man's Sky.

Povestea pot sa jur ca o poti termina in 20-25 de ore, e sec la activitatea de umplutura (e un grind la cateva chestii care ar face de rusine The Division & friends), iar sfarsitul la fel de bine ar putea sa fie un chestionar de tipul "afla ce personalitate istorica ai fost in alta viata".


De asemenea, nu are vreo relevanta artistica, dar mi s-a rupt apa la "press F to vent". Jocul nu te forta sa apesi F, insa a simtit nevoia sa afiseze vreo 5 tinte pentru F intr-o garsoniera.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Cyberpunk 2077

Post by Quackers »

Terminat si eu acu cateva zile, aproape 100% completion. Are niste side-questuri misto, si mainstoryul se vede ca e a fost ciopartit ici colo, cu sincer un singur final 'bun', care nici nu cred ca e ala 'principal'.

Marog, s-a terminat si cu asta, si nu o sa ma intereseze DLC-uri sau altele, s-a dus. Tot incerc sa aduc un review la forma de chec dar cum sa faci review la cel mai asteptat joc ever (care nu a fost vaporware la vreun un moment dat)? E un fenomen, e un statement piece, e o lectie asupra gamedevului triple A curent, e o lectie asupra ambitiei prostesti? A project managementului defectuos? Sau e doar un sandbox rpg buguit si aia e?

Am incercat sa-mi las niste zile de simmering sa fie facut cu capul limpede, dar de fiecare data intru in detalii aiurea sau ajung sa vorbesc ca pe muntele Sinai. Greu.
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Cyberpunk 2077

Post by Quackers »

Apropos, this just came out: https://www.bloomberg.com/news/articles ... us-rollout

In contextul in care avem un joc superambitios care a inceput full production cu new engine tehnology in 2016 din care 6 luni s-au pierdut cu un gameplay demo de E3, cu echipe de 3-4 ori mai mici decat restul industriei, puuula mea, cred ca n-a iesit asa nasol. : )))
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Cyberpunk 2077

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Cyberpunk 2077 developer hit with ransomware attack
In a message the developer shared on Twitter Tuesday morning, the hackers allege that they stole the closely guarded source code for Cyberpunk 2077, Gwent, and The Witcher 3 (including an unreleased prototype of the last). Documents "relating to accounting, administration, legal, HR, investors relations and more" were also allegedly compromised.
Image

Image
Post Reply

Return to “Role Playing Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests