Software liber

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Software liber

Post by Stokkolm »

Jaunty wrote:
Stokkolm wrote:Practic "Free software movement" vrea sa ne ia libertatea de a folosi software neliber.
:) Practic mișcarea aboliționistă vrea să ne ia libertatea de a fi sclavi.
Jeez, ma duc inapoi pe plantatia din Age of Empires 2 rulat pe Windows cu DirectX. Poor me.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Software liber

Post by Doc »

Super, credeam ca e o variatie mai lumeasca a "Pai da, ei isi faceau catedrale cand noi ne luptam cu turcii". Pe linia asta doar nord-coreenii care mananca scoarta de copac nu dau bani altcuiva. Asta e globalizarea. Cum n-am nimic elvetian prin casa, mult mai multi bani dau Coreei de Sud, Taiwanului si Indoneziei - mama lor, isi fac aia pagode pe banii mei :D... Las' ca si noi ne facem autostrazi pe banii egiptenilor si arabilor unde exportam oi si cereale :)

Comertul global, etic sau nu? :lol:
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Software liber

Post by TG »

Jaunty wrote:
Stokkolm wrote:Practic "Free software movement" vrea sa ne ia libertatea de a folosi software neliber.
:) Practic mișcarea aboliționistă vrea să ne ia libertatea de a fi sclavi.
Well, this makes no sense. Nu ai libertatea de a fi sclav. Ai libertatea de a decide dacă folosești sau nu soft neliber, dar nimeni nu întreabă un sclav dacă vrea să fie sclav sau preferă să fie om liber. Nu înțeleg ce caută măcar menționată sclavia aici.
Mărar wrote: LE: Dar va axati rau de tot pe partea cu etica. De parca ati fost atacati personal si declarati inamici al umanitatii. Cred ca asa se simt vegetarienii cand incearca sa le explice amicilor de ce nu mananca carne.

Sunt destul de sigur ca asta e defapt problema. Va las sa va distrati in continuare, n-are rost sa intru in jocul asta.
Iar tu te-ai axat mult prea mult pe ce ai perceput a fi ostilitate și, cum pot deduce din postul tău, prea puțin pe argumentele celor care îl contrazic pe Jaunty.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Software liber

Post by ola small dickie »

Deja usor usor incep sa fiu impotriva softului liber.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Software liber

Post by Jaunty »

caleb wrote:Cred că primul pas pe care ar trebui să-l facă mulți ar fi diversificarea search engine-urilor.
Indeed.
TG wrote:Well, this makes no sense. Nu ai libertatea de a fi sclav. Ai libertatea de a decide dacă folosești sau nu soft neliber, dar nimeni nu întreabă un sclav dacă vrea să fie sclav sau preferă să fie om liber. Nu înțeleg ce caută măcar menționată sclavia aici.
Nu o lua în serios, a fost o glumă (proastă) vizavi de formularea lui Stokkolm. Argumentul e mai jos.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Despre jocuri

Post by Jaunty »

Jaunty wrote:Toți utilizatorii au mai mult control și libertate cu programele libere. Oricine poate învăța puțină programare, iar cei care nu vor pot ruga sau plăti pe cineva să facă o modificare
Apropo, tocmai am găsit https://freedomsponsors.org/ - dacă vrei o modificare într-un program liber ăsta e unul din locurile unde o poți cere, eventual în schimbul unei recompense. Asemănător: https://gratipay.com/.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Software liber

Post by caleb »

Nice find!
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Software liber

Post by Jaunty »

Niște oameni buni lucrează la o variantă liberă, modernizată și cross-platform a motorului Morrowind. Se numește OpenMW și e în dezvoltare din 2008. Încă nu a ajuns la versiunea 1.0, dar arată bine. Are și pachet în Debian. Asset-urile nu sunt incluse, trebuie luate din jocul original.

phpBB [video]


De asemenea, tocmai mi-am dat seama că ScummVM e liber, deci zecile de jocuri adventure pe care le suportă pot fi jucate fără să rulezi cod neliber, dacă nu mă înșel (poate cu excepția unor script-uri interpretate de ScummVM, if they count). Beneath a Steel Sky, Drascula: The Vampire Strikes Back, Flight of the Amazon Queen și Lure of the Temptress sunt incluse cu totul în repo-urile Debian main. Mișto.

Există și ResidualVM, un ScummVM pentru jocuri 3D, care deocamdată suportă Grim Fandango, Myst III: Exile și Escape from Monkey Island.

LE: Se pare că o mulțime de jocuri vechi au căpătat motoare libere: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_g ... ecreations
Also, this: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_c ... ource_code
Văd că există mult mai multe jocuri cu codul liber decât credeam.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Software liber

Post by ola small dickie »

Pai Grim Fandango si Monkey Island au codul liber?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Software liber

Post by .chester »

GG, acum poti juca si altceva in afara de Dink Smallwood.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Software liber

Post by ola small dickie »

Da, acum poti juca in sfarsit si Lemmings. A fost o asteptare lunga din 1991 dar a meritat.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Software liber

Post by TG »

ola small dickie wrote:Pai Grim Fandango si Monkey Island au codul liber?
Game engine recreation is a denomination for game engines, that are clones of the original game engine binary, that came with the video games. The main motivation behind such a project is the wish to play the game on other operating systems, than those supported by the original game engine.

In most cases a clone is made by reverse engineering the original executable, but occasionally, as was the case with some of the engines in ScummVM, the original developers have helped the projects by supplying the original source code—those are so called source ports.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Software liber

Post by Stokkolm »

Source code da, dar poate fi considerat soft liber daca foloseste asseturi grafice, sunete, muzica copirighted? Stiu ca la SCUMMVM tot ai nevoie de joc pentru datele grafice si audio.

E chiar tare lista aia cu video game engine recrations, nu stiam ca exista tentative pentru Starcraft, Heroes 2&3, GTA 1 & 2.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Software liber

Post by Jaunty »

Stokkolm wrote:Source code da, dar poate fi considerat soft liber daca foloseste asseturi grafice, sunete, muzica copirighted? Stiu ca la SCUMMVM tot ai nevoie de joc pentru datele grafice si audio.
Nu e ideal, dar îndeplinește standardul minim. Partea software a jocului este liberă. Asset-urile sunt doar date, nu sunt executate, nu au putere asupra calculatoarelor noastre. Până la urmă se pot face și asset-uri alternative (as seen in HD mods).

O mică clarificare: ai zis „copyrighted” de parcă asta ar fi problema, dar și majoritatea codului liber este copyrighted. Copyleft se bazează pe copyright. La fel și licențele non-copyleft.
Stokkolm wrote:E chiar tare lista aia cu video game engine recrations, nu stiam ca exista tentative pentru Starcraft, Heroes 2&3, GTA 1 & 2.
Yep. Nici eu.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Software liber

Post by ola small dickie »

TG wrote:
ola small dickie wrote:Pai Grim Fandango si Monkey Island au codul liber?
Game engine recreation is a denomination for game engines, that are clones of the original game engine binary, that came with the video games. The main motivation behind such a project is the wish to play the game on other operating systems, than those supported by the original game engine.

In most cases a clone is made by reverse engineering the original executable, but occasionally, as was the case with some of the engines in ScummVM, the original developers have helped the projects by supplying the original source code—those are so called source ports.
Pai si developerii Monkey Island si Grim Fandango au dat codul sursa la ScummVM? Inca incerc sa inteleg cum e etic si liber sa joci Grim Fandango si Monkey Island, chiar si cu ScummVM.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Software liber

Post by TG »

Ah, eu credeam că întrebi cum au făcut de au clonat jocul.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Software liber

Post by Jaunty »

@ola: E posibil să fi contribuit și developerii la ScummVM, eventual cu codul jocurilor originale. Ideea e că în locul vechiului motor SCUMM rulează ScummVM, care este liber. Asta, înseamnă, repet, că dacă joci Monkey Island în ScummVM nu rulezi cod neliber. Pe deasupra beneficiezi de unele îmbunătățiri (jocurile devin cross-platform, de exemplu).
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Software liber

Post by ola small dickie »

Deci nu rulezi cod liber. La asta vroiam sa ajung. Si asta vine de la un utilizator de ScummVm si inca un software pt Grim, imi scapa numele.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Software liber

Post by ola small dickie »

ResidualVM se cheama
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Software liber

Post by Jaunty »

ola small dickie wrote:Deci nu rulezi cod liber.
Am zis că nu rulezi cod neliber.
Post Reply

Return to “Software & Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests