Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
Post Reply
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by ola small dickie »

Topic pt fumaciosi. Ce fumati, cat fumati, cand fumati etc.

Eu fumez Parliament cam de pe la 17-18 ani. Sunt extaziat de cateva zile, au schimbat designul pachetului, parca e si mai elegant acum, imi place noul design al hartiutei din interior pe care o rupi cand il desfaci, tigaretele parca au devenit putin mai subtiri, gustul e in continuare excelent. Parliament rulz
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by tnt »

Am fumat pall mall albastru de pe la 14 ani, am prins promotia cu pachet mic, prin facultate am trecut pe kent lung, am dat-o apoi ca gagicile pe slim mentol, dar am revenit in forta cu 10+mg
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by Mafio »

Fumez de aproape 8 ani (am 22) și de 6 ani încoace urăsc fiecare secundă pe care o irosesc fumând, dar sunt prea slab ca sa mă las. Deși de doi ani încoace fumez sub un pachet pe zi (maxim 15 țigări), parcă toleranța mea la canceroasele astea infecte scade pe zi ce trece. Prefer să beau. Fuck smoking.

With that out of the way, acum doua săptamâni am trecut de la Parliament Aqua Blue scurt la Davidoff Gold Scurt. Deși sunt importate, sunt destul de ieftine - 15,5 lei în comparație cu 16 lei cât costă mărcile standard gen Marlboro și Kent și 16 lei 50 țigările mai de "fițe" precum Parliament, Dunhill etc. Nu sunt deloc puturoase și sunt destul de slabe. Nu îmi provoacă tuse și nu îmi lasă un gust oribil în gura. Plănuiesc ca în viitorul apropiat să fac tranzitia spre țigări super slabe pentru că nici pe alea de 6 nu prea le mai suport. Habar nu am cum am putut să fumez Marlboro roșu scurt în liceu.
Last edited by Mafio on 22 Oct 2015, 17:58, edited 2 times in total.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by tnt »

Citisem cartea lu Allen Carr si, culmea, it worked... pt vreo 2 ani, ins m-am reapucat pt ca prietena era fumatoare iresponsabila :lol:
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by Mafio »

Am citit-o și eu, a funcționat. A doua zi de dimineață mi-am sărbătorit abstinența cumpărând un pachet de țigări.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by .chester »

De narghilele avem voie sa discutam? Am fumat doar o data cu gust de mere, acum mai multi ani, si mi-a placut. Unde au narghilele bune in Constanta?
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by Mafio »

Narghilele sunt foarte ok. Ideal este să o fumezi cu încă doi, maxim trei prieteni ca să nu se ducă aroma după trei ture.

Narghilea poți cumpăra la orice tabacherie. Prețul variază între 100-300 de lei narghileaua propriu-zisă, plus cărbuni, aromă, tutun, etc. Poți să-ți iei o narghilea decentă de dimensiuni mici pe la 100 de lei, nu trebuie neapărat să investești într-o locomotivă cu aburi. Dar dacă nu te pasioneaza așa tare, narghilea ok găsești în restaurantul Turkish, lângă Goblin. E vreo 15-20 de lei, ceva de genul ăsta.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by .chester »

Chiar acolo am fumat acum multi ani.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by ola small dickie »

Mafio wrote:Fumez de aproape 8 ani (am 22) și de 6 ani încoace urăsc fiecare secundă pe care o irosesc fumând, dar sunt prea slab ca sa mă las. Deși de doi ani încoace fumez sub un pachet pe zi (maxim 15 țigări), parcă toleranța mea la canceroasele astea infecte scade pe zi ce trece. Prefer să beau. Fuck smoking.

With that out of the way, acum doua săptamâni am trecut de la Parliament Aqua Blue scurt la Davidoff Gold Scurt. Deși sunt importate, sunt destul de ieftine - 15,5 lei în comparație cu 16 lei cât costă mărcile standard gen Marlboro și Kent și 16 lei 50 țigările mai de "fițe" precum Parliament, Dunhill etc. Nu sunt deloc puturoase și sunt destul de slabe. Nu îmi provoacă tuse și nu îmi lasă un gust oribil în gura. Plănuiesc ca în viitorul apropiat să fac tranzitia spre țigări super slabe pentru că nici pe alea de 6 nu prea le mai suport. Habar nu am cum am putut să fumez Marlboro roșu scurt în liceu.
Parliament sunt 16.

Am scazut si eu numarul de tigari zilnice cam in ultimul an. Am inceput sa am mai mult respect pt tigara. Nu respecti tigara, nici ea nu te respecta. Am renuntat la tigarile de-ampulea, la tigarile de dimineata, la tigarile fara scop, la tigarile de plictiseala, la tigarile fumate in mers pe strada. Am ajuns sa fumez prima tigara a zilei pe la 4-5 dupa-amiaza cand ajung acasa sau oricum dupa pranz. Intr-o zi normala fumez cand ajung acasa la o bere 2 tigari, la un meci de fotbal tot cu bere sau la serviciu doar daca ma invita careva la o tigara sau am vreun moment mai stresant sau mai bucuros. Deci putine tigari in zile normale. Minim 2, maxim 3-4-5. Problema e ca atunci cand ies la o bere le sparg de le rup. Poate ca e o tendinta de a le echilibra. Cand sunt la o masa cu oameni fumez prea mult. Trebuie sa mai lucrez la asta.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by Mafio »

Clar, când ies în oraș rup pachetul în două. Eu fumez 2-3 în prima oră după ce mă trezesc, la cafea, după care le răresc pe parcursul zilei. Am reușit și eu să renunț la obiceiul de a fuma țigări în timp ce merg pe jos după ce am observat că la un drum de un sfert de oră, 20 de minute fumam minim două-trei țigări. Ajungeam în bar cu 15-16 țigări, le futeam în trei ore după care mă duceam să-mi cumpăr alt pachet. Nu e ok.

Sincer, mi-ar plăcea să se interzică fumatul în localuri. Nu m-ar deranja absolut deloc să ies afară o dată la jumătate de oră să fumez o țigară.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by ola small dickie »

Mie nu mi-ar placea. Chiar m-ar enerva. As protesta. Imi place prea mult sa fumez la masa, la bere, cu cetateni.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by .chester »

Cetatenilor nu le place. Sper sa se interzica.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by DarthZombie »

Ideal ar fi sa fie localuri pentru fumatori si altele pentru nefumatori. Inteleg de ce este neplacut pentru un nefumator sa inghita fum de la o masa alaturata, dar nici sa ajungem sa ii tratam pe fumatori ca pe niste talhari.
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by Mafio »

În România nu ar fi o idee bună din punct de vedere economic. Sunt mult mai mulți fumători în România decât în Occident, iar localurile de fumători ar atrage mai mulți clienți. Ori se interzice de tot, ori deloc.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by .chester »

Nu are cum sa functioneze ideea cu localurile separate. Se da un grup de prieteni care vor sa iasa impreuna. 3 sunt fumatori si 2 sunt nefumatori. Ce fac, aia trei ies intr-un loc si ceilalti 2 in alt loc?
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by Mafio »

Numai când mă gândesc la câte discuții aprinse ar provoca și câte prietenii ar distruge... Ieșitul în oraș ar fi echivalentul unui joc de Monopoly.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by DarthZombie »

Mai bine sa fie fumatorii pusi in fata unui compromis de a iesi cu pretenii nefumatori din cand in cand decat sa fie tot timpul obligati sa fumeze afara fie ploaie fie ninsoare, zic eu. Pana la urma singurul lucru pe care-l pot face legile care restrictioneaza locurile de fumat e sa ii protejeze pe nefumatori, ca stim bine ca fumatorii nu se lasa de fumat orice le-ai face.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by McWilliams »

Singurul lucru pe care obligatul fumatului afara, in ploaie sau ninsoare, il obtine este guturai pentru cei aflati langa usa localului. Ca fumatorul nu renunta in fata capriciilor naturii. Este o decizie care vine de la propria persoana. Indiferent cate imagini cu plamani si alte apendice ale corpului, in stare avansata de putrefactie, apar pe pachetele de tigari sau prin reclame. Ce, s-a lasat lumea de laba doar pentru ca s-a raspandit vestea ca iti creste par in podul palmei de la asa ceva?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by Mafio »

Tu parcă erai fumător, nu? Ce țigări fumezi?
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Tigarete, tutun si alte lucruri din astea

Post by McWilliams »

Eu nu fumez. Nu am incercat niciodata ca sa zic daca m-ar prinde sau nu. Insa nu am simtit niciodata curiozitatea de incerca.

Am avut o perioada, inainte de facultate, cand toleram foarte bine fumul de tigara (de la colegii de liceu, de la familie). In facultate, in camine se fuma pe hol, iar prin Bucuresti se daduse start la moda incartuirii fumatorilor ca maimutele la zoo (in localurile mai mari, erau pusi intre pereti de sticla cu usa, separati de oamenii "normali" de zici ca aveau ebola), asa ca m-am dezobisnuit. In ultimii ani, iar am devenit tolerant (colegii de serviciu sunt mai degraba fumatori decat nu). Presupun ca, dincolo de lipsa de curiozitate si de existenta altor vicii pentru persoana mea, ar conta si faptul ca prietena nu fumeaza, respectiv ca are o abordare nazista asupra respiratiei (McWill flosses at least twice a day, mofos!).

Nu am probleme cu fumatorii. Totul este sa mentina un minimum de bun-simt si de control asupra viciului - mai exact, sa nu fumeze in spatii stramte/aglomerate care nu sunt destinate fumatului. Suna ciudat, dar exista "oameni" care fumeaza in lift, in cabine telefonice, in metro/autobuz... N-are a face cu viciul, ci cu omul.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 15 guests