Controllers, gamepads, joysticks și altele

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Controllers, gamepads, joysticks și altele

Post by MC »

Pentru PC folosesc de aproximativ 8 ani un controller de Xbox 360. Merge ca uns. E drept ca nici nu a fost forjat nu stiu cat. Pentru mine e cel mai ergonomic tip de controller.
Mai folosesc cele de la PS3, PS4.
Pentru Switch am luat recent ceva controller de la Trust. A costat vreo 80 de lei parca. Nu e cine stie ce, dar isi face treaba in rarele ocazii cand ma joc pe Switch in modul TV.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Controllers, gamepads, joysticks și altele

Post by Stokkolm »

Am folosit X360 controller in ultimii 10 ani, doar recent mi-am dat seama cat de masochist am fost sa trec prin atatea side-scrollere cu un D-Pad facut special pentru FPS-uri si 3rd person action games. Mi-am luat recent un PS4 dualshock dar nu l-am incercat inca pentru ca nu am luat in calcul ca vine fara adaptor bluetooth. Cred ca va deveni controller-ul principal pentru ca joc mai mult jocuri care necesite control precis pentru butoanele de directie.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Controllers, gamepads, joysticks și altele

Post by Cimitri »

cg1700 wrote: 16 Sep 2020, 13:33 Eu am cate unul din fiecare pentru toate consolele curente. In principal il folosesc pe ala de PS4 si sunt multumit de el. Pro controller-ul de Switch in schimb are unul din cele mai proaste D-Pad-uri pe care le-am vazut, e aproape imposibil sa joci sidescrollere cu el fiindca inregistreza inputuri aiurea.
Te referi la Pro Controller-ul oficial? Ca eu nu am avut nici o problema cu el si e ani lumina mai bun decat joycons.
Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Controllers, gamepads, joysticks și altele

Post by cg1700 »

Da, ala oficial. Si nu sunt singurul care are problema asta, e destul de raspandita pana in punctul de a exista homemade fixes pentru ea, de genul unde iti desfaci controller-ul si pui bucatele de scotch pe parti din contactele D-Pad-ului ca sa il faci sa mearga cum trebuie. Inca nu am incercat dar probabil o sa la un moment dat. Joycon-urile sunt naspa ca au drift, dar macar butoanele pe care le are merg impecabil in jocuri 2D si driftul se poate repara usor fara sa fie nevoie sa desfaci tot controller-ul.

Daca tie iti merge inseamna ca ai avut noroc destul de mare sa nimeresti unul fara probleme.
Image
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Controllers, gamepads, joysticks și altele

Post by Cimitri »

Da, nu am sesizat si am bagat si niste binding of isaac cu d-pad pana m-am obisnuit cu analoagele si shooting sideways. Eu l-am luat pe al meu mai ieftin din republica cehoslovaca printr-un magazin ce mai aduce chestii de acolo si cunosc patronul. Sa fi fost alt lot, nu stiu ce sa zic dar merge impecabil
Image
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 2 guests