VINE!

User avatar
KiMO
Headcrab
Posts: 76
Joined: 20 May 2014, 02:20
Location: Brasov, Romania
Contact:

Re: VINE!

Post by KiMO »

Buna asta cu prapastia :)

Anyways, speram la doua saptamani, dar va mai dura putin. O facem cum trebuie sau deloc. Coperta ar trebui sa fie gata pana la finele saptamanii urmatoare si ne dedicam mai tot timpul materialelor.

BRB :)
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: VINE!

Post by MC »

Eu nu am zis-o cu rautate.
In opinia mea va promovati extrem de slab viitoarea revista. Daca un pic nu esti atent ratezi cu totul momentul in care apare primul numar pe piata.
Deja trebuia sa fie plin de banere pe forum si pe site cu noua revista. Pe facebook la fel. Cred ca ar trebui promovata prin orice modalitate de acest gen (mai ales ca nu costa nimic).
O sa apara primul numar la chioscuri (alea care au mai ramas) si probabil se va pierde printre celelalte ziare/reviste incat nici macar nucleul dur de fani nu va afla de ea.

Eu inteleg ca sunteti ocupati cu crearea continutului si probabil sunteti presati de deadline-uri, dar consider ca si promovarea (mai ales ca e primul numar) e la fel de importanta.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: VINE!

Post by Doc »

Nu, nici pomeneala, marketingul e undeva langa contabilitate si femeia de serviciu.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: VINE!

Post by McWilliams »

Cumva, am dubii ca banner-ele sunt fara de cost. Dincolo de teritoriul forumului si al site-ului revistei.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: VINE!

Post by Mafio »

Nu știu în ce realitate paralelă trăiți voi, dar Constanța, București și Cluj (aka orașele pe care le-am vizitat în ultimii doi ani) sunt pline de chioșcuri.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: VINE!

Post by Doc »

Dupa criza, prin 2010-2011 patru din primele cinci retele de distributie au intrat in insolvente/faliment, de aia au disparut majoritatea chiscurilor.
In Severin cred ca mai sunt 5-6 chioscuri de ziare, in rest sunt standuri in Carrefour, Cora, Kaufland. Probabil situatia sta mai bine in orasele cu presa locala dezvoltata.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: VINE!

Post by MC »

McWilliams wrote:Cumva, am dubii ca banner-ele sunt fara de cost. Dincolo de teritoriul forumului si al site-ului revistei.
:) Ma refeream strict la site/forum/facebook. De exemplu site-ul nivelul 2 are in jur de 3300 de like-uri. 2000 de cumparatori in plus nu cred ca strica (in ideea ca nu o vor cumpara toti cei 3300 care au dat like site-ului). Cu conditia sa afle ca exista revista.....
User avatar
DerangedGenius
Zergling
Posts: 203
Joined: 28 Apr 2014, 15:04

Re: VINE!

Post by DerangedGenius »

Cred ca momentan nu ai inca ce promova concret, adica o data de lansare si o coperta. Dar da, odata ce au aceste informatii, ar trebuie sa fie suvoi de promovare.


Just a little bit longer to wait.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: VINE!

Post by Doc »

DerangedGenius wrote:Cred ca momentan nu ai inca ce promova concret, adica o data de lansare si o coperta.
Lol? adica doar alea doua pot fi promovate? In domeniul hype-ului, cand te-ai tras de bracinari cu unii ca Molyneux, topicuțul asta cu doua posturi "informative" e tot ce se poate realiza? Pana si pretul poate fi subiect de vaiete pe aici, pana si daca are sau nu cotor, orice amanunt ar fi cioflait pe aici cu voiosie.

Acum, analiza pe text. Prima coperta a fost promisa pana pe 23.11, deja amanata cu 2 saptamani, mai punem o saptamana in spiritul ludic ce ne caracterizeaza, inca 1 saptamana editarea/tiparirea? inca o saptamana se blocheaza tirurile cu revista prin zapezile din Ungaria... poate o sa fie lansata de Craciun/Anul Nou.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: VINE!

Post by TG »

Nu sunt foarte pasionat de ideea unei noi reviste. O dată că revista nu înseamnă mare lucru, o citeam pentru cei câțiva redactori care îmi plăceau, apoi pentru că nu am deloc încredere în management. Nu pare că s-a învățat din greșelile făcute în mod repetat cu vechea revistă, iar apoi cu site-ul.

Printre oamenii care bănuiesc că ar fi la baza unei reviste N2, sunt destui care scriu bine și a căror părere o voi găsi oricând relevantă. Dar din alte puncte de vedere, cred că setul de abilități necesare lipsește.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: VINE!

Post by .chester »

Pai nu stii nimic despre noul management ca sa poti emite vreo judecata despre activitatea sa si echipa e tot aia veche, oamenii pe care iti facea placere sa ii citesti. Asa ca de ce nu te-ar incanta ideea unei noi reviste?
I'm livin' in a love shadow
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: VINE!

Post by TG »

Păi am explicat de ce. Erau 2 motive distincte, nu văd vreun avantaj în apariția pe print. Sper să existe pentru ei (monetar în primul rând), dar pentru mine ca cititor nu e.

Iar prin management mă refeream la cum se organizează cei din vechea echipă. Pentru că din ce am putut deduce de pe thread-ul ăsta, de ei (KiMO sigur) ține. Then again, poate sunt sub tutela altora, dar nu pot decât să-mi fac o părere pe baza informațiilor de până acum.

Inb4 party pooper.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: VINE!

Post by .chester »

Lal. Pai nu e nicio informatie in afara de faptul ca o sa fie o noua revista scrisa de aceeasi echipa. Orice altceva legat de bani, management, tutele, organizare si altele e doar presupunere si speculatie. Cam nefondat pesimismul tau.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: VINE!

Post by TG »

Ok, sper să ai dreptate.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: VINE!

Post by .chester »

Me too thanks
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 285
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: VINE!

Post by Marius Ghinea »

"Erau 2 motive distincte, nu văd vreun avantaj în apariția pe print. Sper să existe pentru ei (monetar în primul rând), dar pentru mine ca cititor nu e."

singurul avantaj pentru cititor este acela ca ne poate citi. ne este cit se poate de clar acum ca din online nu vin bani suficienti. daca vrei sa ne citesti, trebuie sa iesim pe tipar. daca vrei sa ne citesti trebuie sa ne platesti. altfel nu vei mai fi cititor. si cine nu mai este, nu mai exista. si cine nu exista nu poate avea avantaje. asa ca ai dreptate. nici nu-ti dai seama cita dreptate ai.

cu gindul la banii pe care ii voi primi si care-mi vor permite sa scriu pentru voi, ma apuc acum de al doilea articol pentru primul numar al N2.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: VINE!

Post by Doc »

^Absolut corect

Sper ca echipa sa-si fi facut un SRL independent, sa nu mai stea la mana altora din nici un punct de vedere. (in fond, am gasit pe undeva "Kimo - owner Nivelul2" :D ) Si avand in vedere ca alocatiile s-au dublat, si pretul sper sa fie in masura sa-si scoata cheltuielile si un profit decent. Daca revista vine cu un joc de cativa euro buni, de fiecare data, un pret de +25 mi s-ar parea decent. Oricum sunt singura revista de pe piata, iar gamingul nu e un domeniu ieftin. Dam zeci de milioane pe sisteme, majoritatea ne cumparam jocurile, si n-am avea sa dam un pret corect pe revista?

DVDul mai exista? nu e o cheltuiala in plus? mai bine s-ar da direct cheile de Steam. In fond suntem tara mega-conexiunilor de internet. :p
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: VINE!

Post by ola small dickie »

i am excited! pumped up!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: VINE!

Post by ne0lith »

In ultimii ani presa de jocuri din Romania a fost ca si inexistenta, sper sa se mai revitalizeze un pic lucrurile si sa aveti o existenta indelungata o data cu lansarea pe print. Also, prima coperta sper sa aiba o poza mare din Fallout 4 sub care sa scrie "WITCHER 3 E MAI BUN".
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Geralt of Rivia
Space Invader
Posts: 4
Joined: 20 Nov 2015, 11:36

Re: VINE!

Post by Geralt of Rivia »

And the White Wolves hold the same hope!
Saying a botchling's ugly is like saying shit's not particularly tasty: can't say it's a lie, but it doesn't exactly convey the whole truth either.
Post Reply

Return to “Revista NIVELUL2”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests