Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

O baba mergea pe strada. La un moment dat, vede pe un gard scris P**A. I se aprind ochii si da navala inautru. Cand colo, dupa gard nu erau decat balarii.

Si sunt destul de sigur ca multi romani mananca "mere" injectate cu "ingrediente" mai nasoale decat componentele unui vaccin.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by zme-ul »

cat de mult a tampit lumea ...
https://www.cbsnews.com/news/virginia-a ... 019-01-30/
At a recent committee hearing, Republican state delegate Todd Gilbert asked Tran to clarify exactly how late in a pregnancy doctors would be able to perform abortions. Gilbert asked if a woman who was about to give birth could request an abortion under Tran's proposed bill.

"She has physical signs that she is about to give birth. Would that be a point at which she could still request an abortion if she is so certified? She's dilating," Gilbert said.

"Mr. Chairman, that would be a, you know, a decision that the doctor, the physician and the woman would make at this point," Tran responded.

"I understand that. I'm asking if your bill allows that," Gilbert posed.

"My bill would allow that, yes," she said.
phpBB [video]
人は地獄を作った
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

"Mr. Chairman, that would be a, you know, a decision that the doctor, the physician and the woman would make at this point," Tran responded.

Adică nu se poate fără acordul doctorului. Și știm cu toții că doctorii nu ar fi de acord cu asta pentru că oricum nu sunt de acord nici cu chestiile de bun simț, spre exemplu să îi lege trompele uterine unei femei care nu e trecută de o anumită vârstă sau care nu are deja nu știu câți copii.

But you know, let's bark propaganda.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Magicake »

Nu-l asteapta decat chin pe un copil nedorit. Pro-life movement, de parca sa traiesti e ceva senzational si dezirabil :lol:
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Oricum trebuie să fi de-a dreptul idioată să stai 9 luni gravidă și posibil să te simți rău fizic și să apară complicații ca apoi să te trezești că vrei să faci avort, decât să îl faci până în 5 luni și să știi o treabă. Zic doar.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

Spartanii verificau nou nascutii daca sunt sanatosi, altfel le dadeau reject. We've gone soft.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

:lol:
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Avand in vedere ca eu consider legea avortului din Romania ca fiind la punctul perfect intre cele doua parti, asta cu late-term abortion mi se pare o abominatie in aceeasi masura cu interzicerea totala a avorturilor mi se pare. Mai putem dezbate daca un fat de cateva saptamani este sau nu o fiinta umana iar daca avortarea sa este sau nu o crima, dar cam greu sa mai faci argumentul ca un fat de 34+ de saptamani nu este unul. Nu de alta dar in stadiul asta el poate supravietui unei nasteri fara prea multa asistenta, are sistemul nervos suficient de dezvoltat pentru a-si forma inclusiv amintiri, etc. E cat se aproape de omorarea unui copil, iar faptul ca "e la latitudinea doctorului" e o palida consolare cand legea permite ceva atat de extrem. E si absurda treaba, pentru ca un avort atat de tarziu implica acelasi efort din partea mamei pentru a-l scoate indiferent daca e viu sau mort.

E trist pentru ca multi ani de zile am crezut ca pro-liferii sunt exagerati cand "inventeaza" scenarii in care astfel de legi pot sa existe, dar uite ca se poate.

N-am nicio problema daca e vorba de o urgenta medicala in care viata mamei sau a copilului sunt amenintate. Dar 3 luni sunt destule pentru absolut toate situatiile in care o mama se poate decide daca doreste copilul sau nu.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Nu e vorba de asta, ideea e că pe cât e de absurdă legea asta, nici nu își are rostul. Femeile care vor să avorteze vor să facă asta cât mai repede, iar cele care nu vor să avorteze nu avortează, obviously (tnx cpt obvious). Plus că este foarte riscant să faci avort după o anumită perioadă de timp. Doar pentru că un idiot a avut o idee nu înseamnă că toată lumea care e pro-avort are aceeași idee. Adică orice om cu puțin bun simț își dă seama cât de absurdă e situația.

De asta am și zis că e la latitudinea doctorului și mi se pare ok chestia asta, pentru că se presupune că omul ăla e educat (mai ales în domeniul respectiv) și pe lângă asta a și depus un jurământ la finalul studiilor medicale.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

Comentariul meu anterior a fost o gluma, dar doar pe jumatate. Arata ca exista precedent si logica pentru infanticid, ca nici nu mai vorbim de avort aici. E un subiect foarte heavy evident si din pacate e o dilema care nu are un raspuns placut. Nu cred ca cineva de aici isi poate imagina ce inseamna sa aiba un copil cu deficienta care va fi o leguma toata viata si va necesita atentie constanta. Dar si sa accepti omori copii dupa ce au fost nascuti e o directie foarte pericoloasa si impotriva naturii umane. Either way you lose. As spera sa existe o a treia optiune.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Prima opțiune ar trebui să fie ca oamenii să fie educați și să folosească metode contraceptive dacă nu își doresc un copil, iar dacă totuși se întâmplă, să facă avort până într-o anumită limită de timp.

Majoritatea defectelor și a bolilor fetusului pot fi descoperite destul de rapid, știința a evoluat atât de mult încât să-ți permită să iei o decizie informată destul de repede.

Poate că sunt absurdă, dar nu voi înțelege niciodată cuplurile care nu-și doresc copii și totuși nu se protejează.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

Prezervativele au o rata de failure de 1-3%, deci iti dai seama raportat la o populatie de sute de milioane cate sarcini nedorite o sa fie cu toata protectia.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Magicake »

Someone needs to invent condom stacks 🤔 Even better, AI-assisted pull out.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Da, dar prezervativele reprezintă doar o metodă contraceptivă din multe altele. Adică dacă tu chiar nu vrei un copil, faci cât mai mult cu putință să eviți să rămâi gravidă/să îți lași partenera gravidă, nu? Pot fi folosite mai multe metode deodată dacă chiar vrei să fii foarte sigur.

Plus de asta, dacă s-ar face avorturi doar în cazuri gen viol/metoda contraceptivă nu a funcționat/fetusul are o boală sau defect/e pusă în pericol viața mamei, sau a amândurora nu ar mai fi văzut avortul ca o chestie așa taboo. Mi se pare că gândirea asta de "mie nu mi se poate întâmpla" nu e ok și nu cred că dacă ai luat măsurile contraceptive potrivite și totuși ai rămas gravidă, ai fi privită la fel ca cineva care nu a luat nici o măsură preventivă. Pentru că faptul că te-ai protejat arată că știi ce faci și ești responsabil.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

cred ca rata de failure a prezervativului e ultima cauza care duce la avorturi sau copii nedoriti
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Triggerix wrote: 31 Jan 2019, 14:10 Poate că sunt absurdă, dar nu voi înțelege niciodată cuplurile care nu-și doresc copii și totuși nu se protejează.
Asta se intampla pentru ca unii au crezut mema sexului cu zero responsabilitati. Daca esti 1000% sigur ca nu vreti copii, sa-si lege ea trompele si ala sa-si faca vasectomie. Otherwise presupune ca orice partida de sex are sansa chiar si minuscula sansa sa rezulte intr-o sarcina and act accordingly.

Cat despre lege, o fi ea inutila dar este celebrata ca un triumf al miscarii pro-choice. Iar daca asta-si doresc ei cu adevarat, count me out si sa nu se mire ca pro-liferii au miscari destul de puternice in contrapartida
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Triggerix »

Ideea e că doctorii nu vor întotdeauna să lege trompele sau să facă vasectomie până la o anumită vârstă, există destule cazuri. Și nu mi se pare ok pentru că e o alegere personală. Să faci sau nu un copil e o decizie foarte importantă și dacă cineva e sigur că nu vrea să aibă un copil și vrea să își facă astfel de operație, indiferent de vârstă (atâta timp cât sunt majori și în deplinătatea facultăților mintale), ar trebui să le fie îndeplinită dorința.

Până atunci, rămânem la metodele contraceptive de bază care au un failure rate foarte mic și care mi se par ok. Oricum, poate nu vrei să faci copii acum, dar peste 10 ani ești sigur că o să vrei, așa că sunt ok și prezervativele/contraceptivele/steriletul etc.

Sincer, if this is what the pro-choice movement is turning into, I'm out too.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

ola small dickie wrote: 31 Jan 2019, 15:15 cred ca rata de failure a prezervativului e ultima cauza care duce la avorturi sau copii nedoriti
Vreo 600.000 de avorturi anual in US.

"450,000,000 condoms sold in U.S each year" ce am gasit cu un search rapid pe google.

2% din acel numar inseamna 9 milioane. Chiar daca elimini toate cazurile irelevante, eu zic ca sunt sanse sa ramai cu un numar destul de mare, comparativ cu acel 600.000.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by cg1700 »

Deci morala zilei e ca masturbarea e mult mai buna. No worry, no hassle.
Image
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests