Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Fedaykin
Pig Cop
Posts: 814
Joined: 13 Jun 2014, 07:18

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Fedaykin »

Cel mai bun primistru a fost, din anumite puncte de vedere si extrem de ironic... Nascase.
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Apollyon »

Liberalul rosu Tariceanu cred ca e printre putinele personaje mai nocive decat Ponta. Perseverent in cruciada lui anti-justitie, vad ca a reusit sa atraga o parte din fanii antena 3 de partea sa, ceea ce nu cred ca surprinde pe nimeni. Oricum fara sustinerea PSD partidul lui nu exista.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Fedaykin » Fri Jul 17, 2015 8:49 pm wrote:Cel mai bun primistru a fost, din anumite puncte de vedere si extrem de ironic... Nascase.
Doar prin prisma stabilitatii sale, altfel a facut si asta la smecherii de s-ar rusina toate guvernele din ultimii 10 ani ca au fost fraieri. Eu cred ca Isarescu a fost cel mai ok prim-ministru, chit ca a stat putin de tot. Ca in rest il ai pe Vacaroiu, Ciorbea, Radu Vasile si alti bravi.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Doc »

"Ma rog, e si amuzant pentru ca tu tot nu ai adresat de ce ai adus un ghiveci intreg de termeni intr-o discutie in care nu avea relevanta."

Darth, de ce insisti? esti in stare sa te exprimi in romana oarecum coerent? cand nu esti in stare sa te exprimi, si nici sa intelegi ceva, de ce insisti? Ne contrazicem, ne ironizam, totusi, TU esti singurul care nu intelege. Eu mi-as pune niste intrebari existentiale in locul tau. "Ce sunt eu? Ce caut eu aici? De ce nu pricep nimic?" Chestii de genul asta.

@Antena 3, Tariceanu samd.
A3 sustine in principiu guvernarea, nu neaparat pe cineva anume. Foarte haios a fost cand erau dezorientati in legatura cu Klaus, in perioada ruperii USL. In decembrie era pro-Klaus, revoltati pe Ponta, dupa aia au schimbat macazul foarte rapid. Mai au si interese cu Orban (mai bine un talamb spre conducerea PNL decat vreun fost PDList), dupa ce la alegeri l-au facut praf. Sau atitudinea fata de Crin... samd.
User avatar
Fedaykin
Pig Cop
Posts: 814
Joined: 13 Jun 2014, 07:18

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Fedaykin »

DarthZombie » 17 Jul 2015, 22:33 wrote:
Fedaykin » Fri Jul 17, 2015 8:49 pm wrote:Cel mai bun primistru a fost, din anumite puncte de vedere si extrem de ironic... Nascase.
Doar prin prisma stabilitatii sale, altfel a facut si asta la smecherii de s-ar rusina toate guvernele din ultimii 10 ani ca au fost fraieri. Eu cred ca Isarescu a fost cel mai ok prim-ministru, chit ca a stat putin de tot. Ca in rest il ai pe Vacaroiu, Ciorbea, Radu Vasile si alti bravi.
Evident si absolut corect. DAR... tot ce ziceam e ca lui Nascase poti sa ii atribui multe defecte, unele de-a dreptul diabolice - dar in mod clar nu e/a fost un incompetent.

De altfel, pe cat de mult il urasc pe Iliescu si m-as pisa o luna intreaga pe mormantul lui (asta daca nu face ca Nicolaescu si se imprastie in directiile vantului) numai sa ma asigur ca patrunde pamantul pana la el... nenorocitul are meritele lui.
Iliescu, din pacate, ESTE cel mai politician din tot ce am vazut noi dupa '89, posibil si mai dinainte.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Doc » Fri Jul 17, 2015 11:17 pm wrote: A3 sustine in principiu guvernarea, nu neaparat pe cineva anume.
Rofl. Ei sustin pe cine vrea seful lor sa sustina. Daca sustineau guvernarea, atunci in mod sigur am trait intr-o realitate paralela in care Boc et co erau adulati zi si noapte pe post. In schimb am avut [si inca avem] un discurs de doi lei in care totul duce cumva la Basescu, aceasta gaura neagra care inghite totul. Pe Ponta l-au adulat aproape fara rezerve, si pe Crin impreuna cu el. Crin era invitat semi-permanent pe la Sinteza Zilei, mai ca ziceai ca era prieten apropiat cu Gadea. Deindata ce Crin si-a dat seama ca Ponta-l pacaleste si a parasit alianta, cum tonul lui Gadea a devenit iritat, aproape violent. Mai ca-l dadea afara pe Crin din studio la emisiunea aia. Pai cum sa indrazneasca el sa-l tradeze pe Ponta? Sigur e Basescu de vina!

Deci te rog scuteste-ne de povestile astea cu Antena 3 are macar un dram de caracter, ca n-are. Dar e interesant ca pentru cineva care tot neaga ca ii urmareste intens, nu numai ca le iei apararea dar mai si folosesti expresiile pe care numai Badea nu se simte rusinat sa le foloseasca.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Doc »

Mai... mai Darth, amice, A3 sustine Guvernarea ASTA! PONTA!! tie chiar trebuie omu' sa-ti spuna ceva pe litere ca sa pricepi? din momentul asta poti abera ce vrei, in mod limpede esti un caz pierdut. Omule invizibil, adio.

Iliescu e Iliescu pentru ca are exclusiv damblaua puterii, fara sa-l intereseze banii samd. Asta ii confera asa, un statut mitic aproape, e un fel de unicorn in politica la noi. Ca animal politic (in sensul de feroce) Base cred ca il intrece, la cate invarteli politice si pe cati a tapit in anii astia (sa fii tu PSD/Geoana si sa te combine Base sa intri la guvernare cu PDL, taman in an de criza, lol), numai ca la Base te uiti asa, ca la un om, cu calitati si defecte, mai cu o coruptie inteleasa de societate, mai cu un fes, mai cu un cap in gura si un dos de palma... e om ca noi, chiar ca Darth uneori. Insa ca statesman, Iliescu il intrece pe Base.
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Apollyon »

A se intelege ca "a sustine guvernarea Ponta" inseamna a improsca cu laturi si a linsa mediatic adversarii lor politici, dar si jurnalistii care-i critica. Adica sunt mercenari, activitatea lor nu are nicio legatura cu jurnalismul.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Doc » Sat Jul 18, 2015 11:00 am wrote:Mai... mai Darth, amice, A3 sustine Guvernarea ASTA! PONTA!! tie chiar trebuie omu' sa-ti spuna ceva pe litere ca sa pricepi? din momentul asta poti abera ce vrei, in mod limpede esti un caz pierdut. Omule invizibil, adio.
Pe cine incerci sa fraieresti? Antena 3 l-a luat in brate pe Ponta deindata ce a devenit presedintele PSD, si mai tare dupa ce s-a format USL. Singurul lucru care i-a interesat e sa fie declarat anti-Basescu, in rest poate Ponta sa dea foc la intreaga tara. Dovada si modul absolut penibil in care ii iau apararea la fiecare rahat. La plagiat au spus ca e o conspiratie internationala a dictatorului. La dosarul lui Sova au spus ca e dictatura procurorilor si sustinerea lor e o conspiratie a dictatorului Basescu intermediata prin Johannis. La Geoana a fost aceeasi poveste, pana si la povestea aia imbecila cu flacara violet ei tot sareau sa spuna ca de fapt e ceva suspect si se isterizau pe faptul ca Basescu nu il arunca pe parapsihologul [sau ce naiba era] ala in calea maselor imfometate.

Daca tie ti se pare ca Antena 3 are voce proprie si nu repeta ce le zice stapanul, atunci intradevar pe forum avem o cauza pierduta si eu i ma adresez. Asa ca poti sa te tot prefaci ca esti in gang si sa vorbesti ca un spargator de seminte [auzi la el, "amice", "te pricepi!??!!?!", unde te crezi?], dar numai un om batut in cap poate sa spuna ca Antena 3 e un post demn de luat in serios. Dar daca le esti asa de loial, eu spun sa ne mai spui ce se intampla cu persecutatul ala care fusese aruncat la spitalul de nebuni doar pentru ca avea Basescu ceva cu el :mrgreen:
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Doc »

Apollyon » 18 Jul 2015, 13:06 wrote:A se intelege ca "a sustine guvernarea Ponta" inseamna a improsca cu laturi si a linsa mediatic adversarii lor politici, dar si jurnalistii care-i critica. Adica sunt mercenari, activitatea lor nu are nicio legatura cu jurnalismul.
Daca ar minti, ar fi laturi. Cand dezvaluie adevaruri insa...

"Impartialitatea" jurnalismului/jurnalistului e doar o marota, o chestie inventata ca sa prinda la de alde aia de cred ca si-au luat tara inapoi - Portret robot - tinerei, nu prea cititi, creduli, manipulabili. Genul de pusti de 18 ani care-ti spun lucruri despre Iliescu si mineriade, daca nu si despre comunism. Jurnalistii de la inceputurile meseriei au fost afiliati unor idei, curente, miscari politice samd. Sunt oameni care au convingeri, nu sunt roboti. Da, grupul de la Intact cred ca sustin guvernarea din rarunchi, din convingeri, nu neaparat pentru bani. Si pentru ca si mie (si multor altora - audiente, lol, tavaliti-va) imi place destul de mult guvernarea, ma benoclez la ei. Probleme?

PS. Cu vederea periferica am vazut ca Omul Invizibil m-a citat. Sa-i spuna cineva ca cel putin pe topicul asta nici nu-i citesc posturile.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Antena 3 e aici!

Badea Mircea este idolul tau in viata, nu? Auzi la el cum face portrere-robot, rofl.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by .chester »

Zombie, tu ce vrei de fapt cu posturile astea? E limpede ca nu o sa-l convingi tu pe Doc sa renunte la Antena 3. Cred ca discutia asta merge in cerc!
I'm livin' in a love shadow
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Deci a sustine Antena 3 e la fel cu a utiliza Linux, iar Doc e un partener de discutie pe masura lui Jaunty, got it sir!
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by sekaba »

Va rog frumos sa il lasati pe Doc sa ne scape de Basescu. Mai are putin.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mafio »

Doc, poate o să ajungi și tu la vârsta la care o să înveți să accepți opiniile altora sau, dacă e cazul, să le demontezi într-un mod civilizat, fără să faci apel la vârsta sau inteligența interlocutorului tău. După te-ai manifestat până acum, mă îndoiesc că o să se întâmple vreodată.

Cât despre Antena 3 și gașca misterelor care se străduiește să-l desconspire pe Băsescu la orice pas, te rog, fă un efort și vezi dincolo de minciunile lor. Faptul că Antena 3 este o gloată propagandistă a ajuns deja un understatement în rândul populației posesoare de materie cenușie. Nu există niciun DAR, DACĂ, POATE.
"Impartialitatea" jurnalismului/jurnalistului e doar o marota, o chestie inventata ca sa prinda la de alde aia de cred ca si-au luat tara inapoi - Portret robot - tinerei, nu prea cititi, creduli, manipulabili. Genul de pusti de 18 ani care-ti spun lucruri despre Iliescu si mineriade, daca nu si despre comunism. Jurnalistii de la inceputurile meseriei au fost afiliati unor idei, curente, miscari politice samd. Sunt oameni care au convingeri, nu sunt roboti.
Lolec. Nu înțeleg la care ''început al meseriei'' te referi. Ce perioadă istorică? Te referi cumva la Alfred Harmsworth, pionierul presei de tip tabloid moderne? Edward Morrow? Mausoleul din Halicarmas?

Știu că o să sun destul de radical, dar imparțialitatea este un element fundamental al presei democratice. Dacă îl renegi atribuindu-l unor fumuri adolescentine, pot spune fără nicio urmă de îndoială că ai o concepție în totalitate dereglată asupra presei și rolului ei în societate. Mai mult decât atât, se regăsește în codul deontologic și în numeroase alte legi, dar aici nu mă bag pentru că nu vreau să mă contrazic cu o persoană care are o înțelegere atât de aprofundată asupra dreptului anglo-saxon precum tine. Te rog frumos, nu discredita și mai tare domeniul în care activez (ca voluntar) și pe care-l studiez cu platitudinile astea fumate.

Da, într-adevăr, de-al lungul istoriei, numeroase publicații de succes s-au aliniat anumitor curente politice și au susținut entitățile apartenente, dar nu convingerile lor politice i-au făcut credibili ca jurnaliști și nici participarea activă în circul politic pe care ei ar trebui să-l traducă populației într-o manieră cât mai obiectivă. Asta este, iarăși, o chestie de bun simț care nu ar trebui explicată în secolul 21. Eu cred că faci o confuzie uriașă între a ''susține'', care implică și critica constructivă, și ''a propaga la comandă dejecțiile entităților politice suverane fără le provoca sau a le pune la îndoială faptele''.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Doc »

Mafio, lasa prostiile cu impartialitatea. Baga linkuri despre coduri deontologice si alte legi (lol, si tu incepi cu legile si dreptul) si alte alea. Da, baga o lege cu impartialitatea si te cred. Din orice tara democratica.

Ia de aici:
https://en.wikipedia.org/wiki/Journalis ... _standards

si mai ia si de aici:
https://en.wikipedia.org/wiki/Journalistic_objectivity

Impartialitatea e urmarita, pe cat posibil, de AGENTIILE DE STIRI. Pentru ca ele vor sa aiba clienti din tot spectrul politic samd. In rest? celalalte componente ale mass-media, impartiale? Poate in visele unor imberbi cu cas dupa ureche.

Deci, amice, vreau o lege in care jurnalistii sa fie obligati sa fie impartiali. Hai, maestre, baga!

PS. Voluntar? chiar nu vrea nimeni sa te plateasca? Amice, eu in domeniul meu lucrez platit de la 15 ani. Asta e, daca sunt bun...

PPS. Scuza-ma daca ti-am facut pilaf postul intr-un mod poate, agresiv. Dar, hei, nu poti face omleta fara sa spargi ouale...
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Lol, unul vorbeste de impartialitate ca "principiu fundamental", alalalt cere exemple de legi care sa oblige presa sa fie impartiala. Delicios!
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mafio »

http://www.spj.org/ethicscode.asp

http://www.paginademedia.ro/2010/05/cod ... -de-media/

http://www.rtdna.org/content/rtdna_code_of_ethics
PS. Voluntar? chiar nu vrea nimeni sa te plateasca? Amice, eu in domeniul meu lucrez platit de la 15 ani. Asta e, daca sunt bun...

.
Ți-as zice eu acum unde să te duci cu mizeriile astea, dar nu vreau să-mi iau ban pentru o lepră ignorantă ca tine.

Învață să îți formulezi argumentele fără atacuri ieftine la persoană și poate o să te ia cineva în serios. Și, poate-poate, o să-ți mai faci și tu doi-trei prieteni. Mă indoiesc că un individ atât de arogant precum tine are un cerc social foarte extins.

Ah, apropo, domnule avocațoi sau în ce dracu de meserie activezi de la 15 ani (lol), vezi că wikipedia nu este o sursă de informare.
Last edited by Mafio on 18 Jul 2015, 18:02, edited 1 time in total.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Doc »

Voluntarule, stii ce e aia o LEGE? baga o LEGE. Ai spus ca impartialitatea e prevazuta in LEGI. BAGA UNA, macar.

Tu ai citit linkurile alea? Nu e nimic legat de impartialitate, in niciunu. Stii engleza macar? stii impartialitate ce inseamna?

Iti prevad un voluntariat indelungat, amice, la ce demonstrezi. De fapt, ce voluntariezi? aduni PETuri?

PS. Normal ca unu ca mine are un cerc mai restrans. Pentru ca suntem putini, amice. Turma - multi. Aroganti multilateral dezvoltati - putini. Macar ai nimerit ceva.
Last edited by Doc on 18 Jul 2015, 18:07, edited 1 time in total.
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mafio »

Dar tu știi să te porți ca o persoană decentă?
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 17 guests