Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
SnipeRulz
Headless Kamikaze
Posts: 428
Joined: 31 Mar 2014, 19:34

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by SnipeRulz »

ne apara Kelly, suntem safe
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Jaunty »

Bine de știut.
Zniper
Space Invader
Posts: 13
Joined: 3 Mar 2014, 19:57

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Zniper »

Funny story, kinda. Am întrebat pe 24 la câteva farmacii din centrul Bucureștiului de iodură de potasiu și nu au avut niciodată. Se mai și uitau farmacistele la mine ca la ultimul dement. 3 zile mai târziu Putin amenința cu nucleare.

Guess I wasn't so far off, tho. 😕
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

I se mai pare genial putin lui trump?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Raspunsul scurt: Da!
Raspunsul lung: (4 ani de mandat Trump, apoi "Da!").
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Apollyon »

phpBB [video]


Fost colonel al armatei americane despre situatia din Ucraina. Some might say a controversial take
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by reV »

Zniper wrote: 2 Mar 2022, 00:11 Funny story, kinda. Am întrebat pe 24 la câteva farmacii din centrul Bucureștiului de iodură de potasiu și nu au avut niciodată. Se mai și uitau farmacistele la mine ca la ultimul dement. 3 zile mai târziu Putin amenința cu nucleare.

Guess I wasn't so far off, tho. 😕
iodura de potasiu nu se comercializeaza in farmacii de ani buni. exact din cauza celor care umbla ca disperatii "ca sa fie, sa nu trebuiasca". Administrarea de iodura de potasiu se face dupa iradiere, nu inainte.
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by reV »

Apollyon wrote: 5 Mar 2022, 14:39
phpBB [video]


Fost colonel al armatei americane despre situatia din Ucraina. Some might say a controversial take
E Fox News. 0/10 would trust again.
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Apollyon »

^ I know, m-a interesat mai mult parerea lui Douglas Macgregor
Zniper
Space Invader
Posts: 13
Joined: 3 Mar 2014, 19:57

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Zniper »

reV wrote: 5 Mar 2022, 14:44
Zniper wrote: 2 Mar 2022, 00:11 Funny story, kinda. Am întrebat pe 24 la câteva farmacii din centrul Bucureștiului de iodură de potasiu și nu au avut niciodată. Se mai și uitau farmacistele la mine ca la ultimul dement. 3 zile mai târziu Putin amenința cu nucleare.

Guess I wasn't so far off, tho. 😕
iodura de potasiu nu se comercializeaza in farmacii de ani buni. exact din cauza celor care umbla ca disperatii "ca sa fie, sa nu trebuiasca". Administrarea de iodura de potasiu se face dupa iradiere, nu inainte.
Eu inteleg chestia asta si inteleg si ca populatia in general nu intelege chestia asta (administrare proactiva vs reactiva), dar daca se ajunge la punctul de iradiere, la care chiar am avea nevoie de iodura de potasiu, what do? Pana aprovizionezi populatia damage-ul va fi deja facut.

Doomsday prepping is dumb until it isn't.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Apollyon wrote: 5 Mar 2022, 14:39
phpBB [video]
Nu-mi pare chiar logic ce spune. Daca poporul rus si poporul ucrainean sunt "indistinguishable", atunci de ce se opun invaziei Rusiei? Nu pot spune ca sunt foarte familiar cu scena politica din Ucraina inainte de ultimele evenimente, dar din ce stiu inca se organizeaza alegeri libere acolo. Nu e cazul in Rusia de ceva timp, deci sa spui ca Rusia si Ucraina sunt similare aici iar nu mi se pare corect.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Sunt yankei care cred ca tuna & chicken sunt indistinguishable. Simply believing it to be true does not make it so.

Tibet, Sinkiang, Manciuria sunt regiuni ale Chinei de ceva vreme, dar cu populatii si culturi considerabil diferite. Daca China s-ar destrama maine, poate ca regiunile alea ar dori sa devina independente. A le refuza asta DOAR pentru ca China le-a calarit timp de cateva zeci/sute de ani, deci China are dreptul divin de a le calari in perpertuitate, ASTA inseamna sa nu intelegi nimic ce se intampla, dar sa ai pareri foarte ferme.

Ucraina, Georgia, Belarus, Rep Moldova, Romania, sunt multe tari care au fost direct in URSS sau sub sfera URSS. Si in care exista segmente insemnate de populatie care vor cu rusii pentru ca "inainte era mai bine". Cumva, e normal sa fie asa. A avea un grup de oameni complet omogen in gandire, in aspiratii este nenatural - diversitatea trebuie sa existe pentru ca, in general, diversitatea face bine pentru evolutia omului pe orice palier posibil.


Pentru romani, traducerea mai simpla la "Are Rusia dreptul sa invadeze Ucraina?" ar fi "Are dreptul Romania sa invadeze Rep Moldova?".
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Apollyon »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 5 Mar 2022, 20:18 Nu-mi pare chiar logic ce spune. Daca poporul rus si poporul ucrainean sunt "indistinguishable", atunci de ce se opun invaziei Rusiei?
Se refera la regiunea Donbas din estul Ucrainei unde se vorbeste limba rusa si e controlata de separatisti. Acolo populatia e in mare parte pro-rusa, pe cand vestul Ucrainei e pro UE/NATO.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Zniper wrote: 2 Mar 2022, 00:11 Funny story, kinda. Am întrebat pe 24 la câteva farmacii din centrul Bucureștiului de iodură de potasiu și nu au avut niciodată. Se mai și uitau farmacistele la mine ca la ultimul dement. 3 zile mai târziu Putin amenința cu nucleare.

Guess I wasn't so far off, tho. 😕
Astea-s panici si isterii de genul "toilet paper apocalypse". Iodura de potasiu e pentru copii/batrani in cazul in care practic le da cu bomba in cap, ca sa nu-si umple tiroida cu iod radioactiv. Dar pentru adulti sanatosi sunt largely inutile si oricum sunt complet inutile pentru restul radiatiei/materialului radioactiv emis in urma exploziei. Daca e sa mori pe loc, oricum mori de la unda de presiune sau unda termica degajate de bomba. Iar pentru supravietuirea imediat dupa la suprafata ai nevoie de echipament de protectie. Tablets don't mean jack shit.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

7. Dar mai există un motiv, cel mai tare și trist, pentru care moartea lui Putin n-ar opri răul. Tot auzim că rușii, care, potrivit celui mai proaspăt sondaj, îl susțin în procentaj de 70%, sunt spălați pe creier de dictatură. N-aș zice. Când televiziunea Kremlinului le spune că Rusia eliberează Ucraina de drogați și naziști, le spune exact ce vor de decenii să audă. Rușii visează dictatura, chiar una sângeroasă. Vor să fie sclavi, dar sclavi imperiali.

Adevărul ultim este că majoritatea poporului rus respinge din rărunchi democrația – îi va trebui un veac s-o învețe, dacă o va învăța vreodată. Șansa omenirii de a supraviețui este carantinarea, izolarea totală a Rusiei, pe termen nelimitat. Pe Pământ, ca să mai existe această planetă, se despart două lumi: lumea liberă democrată și lumea cealaltă, Rusia cu China și Coreea de Nord.
sursa

Acum, nu ca ma copiaza CTPu', dar eu v-am mai zis-o p-aia cu "unele natii nu sunt compatibile cu notiunea de democratie", de la un trecut prea incarcat de a fi altceva decat democrati. Si ca a incerca sa le impui democratia cu forta duce la niste rezultate extrem de dubioase.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Sticluta cu otrava, jocul preferat din copilaria lui putin. Acum am scos super gluma asta
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Jaunty »

Memento: de verificat ce se întâmplă cu Marina Ovsyannikova după ce mass-media nu-i mai dă atenție. Deocamdată a primit o amendă simbolică (vreo 280 $).
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Analiza de plagiat a tezei premierului Nicolae Ciucă a fost blocată de Parchetul de pe lângă Înalta Curte. Mircea Dumitru, președinte interimar CNATDCU: “S-a cerut oprirea întregii analize până când dosarul va fi instrumentat și se va da o soluție la parchet”

“Analiza nu s-a încheiat pentru că nici nu a început, de fapt. Nu am putut constitui nici dosarul întreg al tezei, pentru că acum vreo trei săptămâni Ministerul Educației și UEFISCDI, care asigură secretariatul tehnic al CNATDCU, au primit o înștiințare de la Parchetul de pe lângă Înalta Curte care transmitea o ordonanță a acestei structuri, PICCJ, prin care se cerea oprirea întregii analize până când dosarul va fi instrumentat și se va da o soluție la parchet
Pe 9 februarie, Emilia Șercan scria pe Pressone.ro că Parchetul General a confirmat existența unei plângeri penale de plagiat împotriva premierului Ciucă, dar cita patru juriști potrivit cărora “o simplă plângere penală înregistrată la Parchetul General nu poate bloca procesul de analiză deja inițiat în cazul unei suspiciuni de fraudă academică”. Tot atunci, academicianul Mircea Dumitru, președintele interimar al CNATDCU, spunea că “vom merge mai departe cu analiza”.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

E suficient sa asculti pe si/sau sa te uiti la cineva timp de 5 minute ca sa afli daca acea persoana ar putea fi capabila sa produca o lucrare stiintifica (nu doctorat, ci cel mai elementar "eseu de liceu"). Pe ala, Ciuca, nu-l ajuta nici fata, nici vorba.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Amazon [Bot] and 12 guests