Discuţii politice, ca la cafenea

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Apollyon »

Şefii BOR şi Sfântul Facebook. Biserica a cooptat vedete într-o campanie - viral, prin care să-i convingă pe părinţi să-şi înscrie copiii la orele de religie
Biserica ortodoxă face un pas mare către online şi apelează la vedete de toate vârstele pentru a-i convinge pe părinţi să semneze cererea pentru ora de religie. Mesajele sunt prezentate fie de Asociaţii apărute peste noapte, fie de artişti sau oameni de media. Lupta se duce pe toate fronturile pentru că mai sunt doar cinci zile până când părinţii trebuie să-şi dea acordul.

Clipurile video nu au mai mult de două minute şi sunt filmate profesional. De la efectele vizuale până la încadrare şi mişcările camerei totul este făcut să pară natural şi să exprime emoţie. Oamenii vorbesc din inimă, îşi aduc aminte de copilărie şi de cât de mult i-a ajutat până acum biserica. Vorbesc despre valori, frumos, neam românesc, despre comunismul care a alungat bisericile şi preoţii şi despre democraţia prost înţeleasă.

Toate clipurile se termină cu un sunet de ceas care numără secundele şi mesajul "Înscrie-ţi acum copilul la ora de religie!", scris cu majuscule, în litere roşii. Fiecare video este făcut de Trinitas TV, televiziunea Patriarhiei Române.

Campania a început cu un text narat de o voce dramatică şi nişte imagini menite să îţi rămână întipărite pe retină "Acum mai bine de 25 ani, românii au luptat pentru libertate şi au învins", spune vocea în timp ce tabloul lui Ceauşescu este dat jos de pe perete şi în locul lui este aşezată o icoană pictată pe lemn cu Fecioara Maria şi pruncul Iisus Hristos.

"Copiii aceloraşi români sunt acum ameninţaţi de o democraţie prost înţeleasă care ar dori să şteargă orice urmă de spiritualitate din educaţia lor", continuă vocea gravă în timp ce icoana este scoasă din cui şi peretele este văruit. Mesajul de la final este clar: "Înscrie-ţi copilul la ora de religie!".

User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Stokkolm »

Ce-am ajuns, ca sa ma uit la o reclama de 30 de secunde trebuie sa vad mai intai alta reclama de 30 de secunde.
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by brutalistu »

phpBB [video]
Image
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Nu a interzis nimeni orele de religie, insa astia se dau de ceasul mortii pentru ca parintilor li s-a oferit dreptul de a alege daca vor sa-si trimita copiii la acele ore sau nu. Bezna mintii. Clipul asta pare facut in acelasi spirit cu campania lui vvp (and that went awesome ;) ;) ;) ), si inteleg ca e difuzat doar pe trinitas tv, unde oricum se uita numai aia pentru care biblia e un instrument excelent pentru ruperea in bataie a plodului atunci cand li se pare ca a adus vreun afront divinitatii. Bezna mintii x2.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by sekaba »

Evi-fucking-dent ca e si Dan Puric acolo. Ce fata de anafura mucegaita are.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
Generalul
Headless Kamikaze
Posts: 327
Joined: 31 Mar 2014, 14:06
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Generalul »

Am vazut o asa-zisa dezbatere privind ora de religie in scoli, pe Realitatea, la emisiunea lui Rares Bogdan. Evident, totul a fost o propaganda desantata a BOR, cu 90% invitati pro-indoctrinare, cu un moderator ce sustinea fatis aceeasi idee, difuzand la final si un clip de acesta gretos, iar de partea cealalta, singura voce pro-ratiune, cavalerul delfinilor, Cernea...

Cel mai bun exemplu privind rezultatul religiei asupra individului l-au reprezentat culmea, tocmai aparatorii acesteia,cum este Manuela Harabor, care a dat dovada de o agresivitate si de o ipocrizie tipica adeptilor indoctrinarii celor mici. Eu nu imi permit sa judec pe cineva si stilul sau de viata, insa individa o face, cu toate ca, potrivit chiar cartii pe care o doreste varata pe gatlejul copiiilor, a "preacurvit", avand un copil cu Dan Chisu in timp ce era casatorita cu alt barbat. Potrivit cartii "sfinte" dupa care se ghideaza in viata, este o curva ce merita ucisa cu pietre. Cred ca nici un om normal si nici o societate normala nu are vreo treaba cu viata privata a cuiva, insa religia DA! Imaginati-va ca in locul ei ar fi fost vorba de o persoana fara religie sau de alta religie ca cea ortodoxa, cum ar mai fi fost tocata de propaganda pro-BOR...
Cadoul ideal pentru orice ocazie: www.comanda-caricaturi.ro
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ciolan »

Manuela Hărăbor, stâlpul ortodoxiei, și Remus Cernea, campionul secularismului, încleștați într-o luptă pe viață și pe moarte. Doar la Realitatea. Ia mai dă-i în gura beliei de expirați. Păi dacă te apuci să judeci sisteme de credințe și valori cu ăștia doi ca modele, ai rupt-o-n fericire, mai ales dacă ești un om normal și echilibrat. Riști să dai în cel mai crîncen nihilism și să-ți pui ștreangul de gît. Bine că nu-s doar ei doi pe toată planeta. Mă mir că nu l-au invitat și pe IPS Conector. Să ia foc Internetul ... ce băiat frumos și talentat era el, avea în lucru două simfonii și un concert pentru pian și orchestră, da l-a prins religia în casa scării, i-a compus două hituri jenante și l-a trimis la produs...
Potrivit cartii "sfinte" dupa care se ghideaza in viata, este o curva ce merita ucisa cu pietre.
Eu țin minte că protagonistul avea alt discurs. Da asta o fi fost înainte s-o transforme corporațiile într-un manual de vînzări.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Eu am facut o conventie cu mine insumi si am decis sa nu-mi mai irosesc resursele cerebrale ascultand/citind opiniile persoanelor publice din Romania in cazurile in care e limpede ca vorbim despre idioti ce nu pot sa respire fara asistenta. Mai fac exceptii atunci cand respectivele persoane emit puncte de vedere pe care un om normal nu le-ar putea concepe nici dupa un ceiuc de ciuperci.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Soarecu »

User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Este foarte ok ca orele de religie [mai ales in forma in care sunt facute la noi] au devenit optionale. In acelasi timp inteleg de ce Bor duce campania asta. Dar nu stiu ce mare branza de conversatie ai cand unii spun ca "l-ai scos pe Dumnezeu din scoala" iar ailalti o ard cu "orele de indoctrinare", sa fiu sincer.
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by brutalistu »

phpBB [video]
Image
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

L-a ajuns razbunarea ciocoilor Elodiei.

Sa-i duca sanatos si sa imbogateasca universul cultural romanesc cu o opera literara cat mai vasta, dar nu inteleg de unde si pana unde iei mai multi ani de carcera pentru santaj decat pentru subminarea economiei nationale/abuz in serviciu/trafic de influenta/spagat.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by sekaba »

Ia mai da-l in dragostea mea si p-asta
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Waaagh! »

Pentru cine nu e constient de dimensiunile irealului din vremurile otv, am gasit un articol cu o retrospectiva draguta. Nu-s chiar toate momentele de aur, de exemplu e trecuta cu vederea isteria cu emotivii sinucigasi. Still a phun read.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by .chester »

Daca n-as fi vazut personal cateva dintre episoadele enumerate (inclusiv ala cu emotivii sinucigasi, la care m-a apucat asa o durere de fund, incat am trimis sms-uri cu injuraturi catre OTV la 1 noaptea sau cand se difuza minunea), as fi zis ca e un articol de pe Times New Roman.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Bataie cu EMO la OTV

Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by McWilliams »

Nu stiu de voi si de neamurile voastre, dar la orele de religie pe care le-am avut in liceu (primii 2 ani din 4, daca imi aduc corect aminte), am facut teorie clerica. Nu pilde, nu povete, nu faptele Mantuitorului, nu faptele Apostolilor, nu Chivotul Legii, nu alte rahaturi... sa le zicem interpretabile, subiective, spalatoare de minti tinere si confuze.

Din ce imi mai aduc aminte aiurea-n tramvai, am facut ierarhia ingerilor, am facut ierarhia preotilor, "cursus honorum" pentru preoti si conditiile ce trebuie indeplinite, am discutat in detaliu despre muzica bisericeasca, am discutat in detaliu despre arhitectura bisericeasca (ortodoxa, in principal, dar am trecut si prin celelalte ramuri crestine), am discutat despre ramurile crestinismului (cele mai importante, nu toate splinter cells). Am discutat si despre ceva local (as in BOR), dar foarte sumar si doar cand a fost adiciant la subiectul principal. A fost ceva destul de serios, destul de structurat si de neutru. Daca faceai abstractie de faptul ca profesorul era imbracat ca un preot (tipul pe care l-am avut era la vreo 35 de ani, facultate de litere, licenta + master, plus cea de studii religioase, casatorit, deschis la minte) si de faptul ca, ocazional, se mai ajungea la Dumnezeu si ce ganduri mai are El cu lumea pe care a creat-o, nu era nimic diferit dpdv al partii tehnice fata de muzica, de desen, de istorie, de geografie etc. Adica putea sa nu te atraga "materia", putea sa nu ti se para folositoare, insa la fel de bine puteai trece prin ea invantand-o ca papagalul (in ideea ca ar fi fost tratata ca alte materii si ca notele ar fi fost acordate la fel de serios).

Daca as fi convins ca ce am facut eu este "religia" din scoli si ca pentru asa ceva se decide DA au BA, eu as zice DA. Insa sunt 90% sigur ca in alte parti, ora de religie inseamna copierea temei la mate/fizica intre doua rugaciuni. Daca ai noroc.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6550
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by joonior_bmf »

Din cate tin minte, doar in scoala generala am facut putina "teorie" teologica la orele de religie. Am avut o profesoara interesanta in anii 3-8. Cred ca avea si studii in psihologie. Facand abstractie de tentativele de indoctrinare prin a ne obliga sa memoram diverse "incantatii", nu inteleg nici in ziua de azi de ce o persoana atat de inteligenta preda religie si nu ceva mai... serios. In restul anilor, subiectul a fost un snoozefest presarat cu dialoguri deschise.

Also, *adiacent.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Am avut tot soiul de profesori, fiecare cu ideea lui despre ce ar trebui sa fie ora de religie.

Am avut unul care ne punea sa invatam pe de rost Crezul si alte rugaciuni. Alta ne-a insirat despre sectiunile din care era compusa o biserica si ne-a trecut prin mai toata Biblia. Altul ne ruga sa ii propunem subiecte de discutie pentru orele viitoare, orice cata vreme era ceva legat de spiritual, iar omul venea pregatit pentru discutie. Alta venea la ora fluturasi incarcati cu poze cu avortoni si mesaje anti-avort. Altul ne spunea teorii ale conspiratiei, cum codul de bare e 666 si masonii conduc lumea [mai arata si ca un hipiot ca sa fie tabloul complet]. Altul era agent de asigurari atunci cand nu tinea ore si orele cu el erau mai mult bascalie decat altceva.

Ca atare e greu sa generalizezi "ora de religie". Cum am mai spus, din punctul meu de vedere in forma in care e in prezent, ora de religie e mai mult sau mai putin un cadou facut lui Bor din partea statului roman [in conditiile in care alte culte trebuie sa-si organizeze pe barba proprie educatia religioasa, de la "personalul didactic", pana la locatiile in care sa ii stranga pe copii]. A spune ca fara ora de religie se distruge fabrica societatii romanesti e o prostie. Dar in acelasi timp nu sunt "ore de indoctrinare", grosul copiiilor care nu vin indoctrinati de acasa nu raman cu nimic din orele astea facute la scoala.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Noi faceam orele de religie cu Gregorian Bivolaru. Nu are rost sa mai zic ca mutam bancile in alta pozitie la ora lui. A fost o experienta, oricum ai lua-o.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 25 guests