Piqturi

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Piqturi

Post by ola small dickie »

Azad wrote:Jakub Schikaneder

Chudoba
Spoiler:
Image
The Island of Helgoland
Spoiler:
Image
Misto avatar Azad. M-am apucat si eu de Primordia acum cateva zile. Mi se pare excelent pana acum.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Piqturi

Post by Azad »

E unul din jocurile mele preferate all time si cel mai bun al celor de la Wadjet(urmat de Blackwell), dupa parerea mea. Iti recomand sa incerci A Golden Wake si Technobabylon de la ei, nu sunt capodopere dar sunt destul de reusite. A Golden Wake in special pentru atmosfera si setting-ul interesant. :)
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Piqturi

Post by vulp »

Aia cu Helgoland e misto rau de tot.

Michaël Borremans - The House of Opportunity (2004-2005)

Image
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Piqturi

Post by ola small dickie »

Azad wrote:E unul din jocurile mele preferate all time si cel mai bun al celor de la Wadjet(urmat de Blackwell), dupa parerea mea. Iti recomand sa incerci A Golden Wake si Technobabylon de la ei, nu sunt capodopere dar sunt destul de reusite. A Golden Wake in special pentru atmosfera si setting-ul interesant. :)
A golden wake l-am terminat. am terminat si toate jocurile blackwell - mi se par cele mai bune de la ei si au devenit unele din jocurile mele preferate. am mai terminat the shivah si am mai jucat putin resonance dar l-am abandonat, o sa-l incep din nou dupa ce termin primordia. technobabylon dupa
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Piqturi

Post by juve3332 »

Mda, misto Helgoland, dar cam copiata dupa Bocklin.

Image

Altfel, doua chestii incredibile pe care tocmai le-am vazut recent.

Parmigianino, Sclava turca.
Image

Magritte, Raspunsul neasteptat.
Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Piqturi

Post by ne0lith »

juve3332 wrote: Parmigianino, Sclava turca.
Image
Promitator, dar totusi ce e cu degetele alea de consistenta pastelor carbonara? Ar mai fi ceva de lucru.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Piqturi

Post by vulp »

juve3332 wrote:Mda, misto Helgoland, dar cam copiata dupa Bocklin.
Nu stiu cat e de "copiata," pana la urma

1. Vaporasul pleaca (sau, daca vine, e departe, destule pot sa se intample pana ajunge), mutand accentul de la ritualul intalnirii pe viata de pe insula.

2. Boecklin a descris varianta sa “a dream picture: it must produce such a stillness that one would be awed by a knock on the door” in timp ce varianta lui Schikaneder este dinamica (vezi punctul 1. dar si marea suparata sau cerul in culorile apusului - in "original" este ba zi, ba noapte, ba nori amenintatori... dar mereu static... in timp ce apusul e o trecere).

3. Arhitectura, boss, in niciuna dintre variantele lui Boecklin cladirile nu sunt la nivelul marii - si in aproape niciuna n-au deschidere spre mare. Mai mult, ori sunt in stanca, ori sunt integrate in stanca... pe cand in fantezia lui Schikaneder ce vedem este o structura sine-statatoare, aflata la malul marii, cu mai toate deschiderile spre mare.

4. Varianta lui Boecklin n-are alte vietati decat luntasul si pasagerul sau. Schikaneder are o gramada de pescarusi plangaciosi.

E mai mult un fel de Aliens (1986) comparativ cu Alien (1979). Poate povestea, protagonistul si ce a condus acolo sunt aceeasi, dar asta nu inseamna ca e o copie.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Piqturi

Post by juve3332 »

@neolith:))) Hop si tu, one-line wise guy. Nu e neaparat cea mai fericita reproducere, in realitate totul arata mai bine. Ma rog, tipul e unul dintre favoritii mei, dar pictura, tehnic vorbind (si vazuta live), mi s-a parut de o calitate coplesitoare.

@vulp: ok, termenul de copie, mai ales cand ne referim la arta figurativa, e prea tare. E o reinterpretare, o adaptare. Dar mi se pare ca pictura lui Schikaneder face trimetere evidenta la Bocklin. Pai numai volumele si paleta cromatica. Desigur, asta nu e ceva rau. Doar ca in epoci mai apropiate (si nu in toate curentele), s-a pus parca mai mare accentul pe orginalitate decat pe reluarea modelelor consacrate (ca-n "conversatiile sfintilor" din pre-, post-Renastere) si poate de-asta am simtit nevoia sa il amintesc pe Bocklin. Nu sa il inculp pe Schikaneder.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Piqturi

Post by vulp »

Nu boss, nu e nici reinterpretare nici adaptare. Alea s-ar putea aplica, de ex, la asta:

Image

Volume? Paleta cromatica? Unde suntem, in gradinita? Alea erau aplicabile cel tarziu (si cu indulgenta) in pictura italiana de secol XVI.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Piqturi

Post by juve3332 »

Ma bossulica, tu imi zici mie ca pictura lui nenea Schikaneder nu este in niciun fel "indatorata" fata de creatia ultra-cunoscuta a lui Bocklin cu 18-19 ani inainte (prima varianta)? In conditiile in care ambii provin din medii artistice apropiate, iar primul cunostea cu siguranta Insula mortilor. In conditiile in care am mai vazut si eu ceva pictura la viata mea (chiar daca nu m-am apucat s-o studiez inca de la gradinitia) si sa zicem ca pot avea opinia unui amator informat. Eu vad aceste similitudini. Desigur, e o parere personala si neatestata documentar, iar tu ai dreptul sa-ti exprimi una contrara, dar nu il ai s-o consideri pe a mea nula de drept. De altfel, tu insuti te-ai apucat sa construiesti o "dialectica" intre cele doua picturi: aici se distanteaza de asta, aici pune accentul diferit etc, ceea ce demonstreaza ca la un anumit nivel si tu constientizezi ca exista un dialog intre ele.

Doi la mana, cum adica, dupa manierism nu mai putem vorbi despre volume si cromatica?!? Aici e vorba despre concepte. Cum adica nu mai sunt aplicabile?! E ca si cum ai zice ca dupa Chaucer nu mai putem vorbi despre structura narativa.

Repet, termenul de copie e prea tare. Iar atitudinea mea nu era una polemica. Nimeni nu i-a reprosat lui Goya ca s-a inspirat dupa Titian sau alte zeci de exemple (inclusiv foarte moderne). Am simtit doar nevoia sa amintesc de pictura lui Bocklin fiindca eu am considerat ca exista o inrudire intre cele doua.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Piqturi

Post by ola small dickie »

pictura lui juve mi-a facut pofta de parmigiano reggiano grattugiato (sau parmigiano reggiano grattugiano cum simpatic il denumea sotia-mi)
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Piqturi

Post by .chester »

Fix cand credeam ca man crush-ul meu pentru ne0lith nu poate deveni mai intens, aflu ca e fan Zdzisław Beksiński. *SPLOOSH* Unul dintre visurile mele in aceasta viata e sa am pe perete ceva de Zdzisław Beksiński.

EDIT: Hmm, am intrat pe site-ul lui si se pare ca printurile costa $25 si din cate imi dau seama transportul e inclus in pret. Oh man!
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Piqturi

Post by Azad »

@ola Nu are legatura dar iti mai recomand si seria The Dark Eye(Chains of Satinav si Memoria) de la Daedalic, asta dupa ce termini jocurile celor de la Wadjet. Marea lor problema e ca puteau sa fie unele dintre cele mai bune point & click-uri facute vreodata dar nu au reusit din cauza sfarsitului abrupt in cazul primului si inceputului greoi si neinteresant in cazul celui de-al doilea.

@juve&vulp Vreau sa mentionez ca dupa ce am cautat mai mult am descoperit ca "The Island of Helgoland" s-ar putea sa nu fie denumirea corecta a picturii. Se pare ca exista aceasta care poarta atat numele de "On the Island of Helgoland"(link) cat si "On the shore of the island of Helgoland" (link)(ctrl + f "helgoland"). Pictura despre care discutati se numeste "Evening in the bay" (link). Imi cer scuze ca v-am indus in eroare.

Tot ca mentiune mai adaug si ce am citit din biografiile celor doi, anume faptul ca Schikaneder a vizitat Elvetia dupa 1881(nu spune precis cand, am dedus din "Schikaneder, alongside Emanuel Krescenc Liška (cs), was involved in the furnishing of the royal box in the National Theatre in Prague; however, this work was lost in a fire in 1881. After his work in the National Theatre, Schikaneder travelled through Europe, visiting Germany, England, Scotland, The Netherlands, Switzerland, Italy and France") iar Bocklin a locuit acolo(Zurich mai precis) intre 1886 si 1892, deci nu e exclus ca cei doi sa se fi intalnit.

Intr-adevar, habar nu aveam de o asemanare intre cele doua picturi pana sa fi mentionat juve. Parerea mea e ca pictura lui Schikaneder reprezinta mai mult un "raspuns" la cea a lui Brocklin. Aici ma leg de ceea ce ai spus tu, vulp
2. Boecklin a descris varianta sa “a dream picture: it must produce such a stillness that one would be awed by a knock on the door” in timp ce varianta lui Schikaneder este dinamica (vezi punctul 1. dar si marea suparata sau cerul in culorile apusului - in "original" este ba zi, ba noapte, ba nori amenintatori... dar mereu static... in timp ce apusul e o trecere).
Presupun ca Schikaneder a vrut sa prezinte totul ca o trecere(de unde si prezenta apusului; pasarile) si de aceea cred ca putem sa luam tabloul acela ca o viziune alternativa asupra mortii, in liniile stabilite de "Isle of the Dead".

In alta ordine de idei

Katsushika Hokusai - Honganji Temple at Asakusa in Edo
Spoiler:
Image
Legat de Asia, pentru cine este interesat de pictura chinezeasca ii recomand acest site. Nu sunt toate capodopere dar unele sunt chiar ok.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Piqturi

Post by vulp »

@juve

Nu e indatorat. Erau camarazi. Lasa competitia pentru americani. Mersi.

@azad

In general toti simbolistii o ardeau impreuna (la fel ca toti oamenii care apartineau "curentelor"), deci e exclus sa nu fi corespondat cel putin. In zilele noastre nu exista asa-zise curente artistice - poate in afara celor care fac ilustratii de pinup, cu toate ca sunt majoritar plasati in america de sud si cam toti au depasit 70 de ani... artistii de tatuaje si de concept art nu-i consider artisti pentru ca au alte prioritati - deci poate sa para putin mai greu de imaginat in era internetului.

Daca deja ai amintit de Hokusai, mie imi place mult Hiroshige, stampa de mai jos ocupand fara efort un loc in top5-ul meu all-time (lucru pe care n-as putea zice despre alte chestii pe care le postez aici :P).

In rest, arta chinezeasca nu prea am aprofundat, stiu doar de pergamenele alea luuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuungi cu peisaje, sate, intamplari + propaganda maoista incredibil de misto executata + un artist/o artista care face ceva chestii cum sunt pe siteul ala doar ca MULT mai misto (cand o gasesc prin foldere, o sa zic cum se numeste). Dar, sa vina

Hiroshige - New Year's Eve foxfires at the changing tree, Oji (1857) (btwbtwbtw copacu ala din Oji inca mai exista si e faimos pt ca in nush ce bombardament din WW2 focul de la bombe s-a oprit fix inaintea sa si nu s-a mai extins)

Image

@chestern0y

Cred ca Beksinski a avut o influenta enorma asupra fanteziilor oamenilor eliberati de sub cortina de fier/rusia, si care practic s-au trezit cu filme americane la TV in timp ce citeau Lem, Strugatsky, Tolstoi si exista un peisaj mega-dubios militaro-industrial in jurul lor. Cred ca avem multe in comun cu acest nenea

Image

btw
On 21 February 2005, Beksiński was found dead in his flat in Warsaw with 17 stab wounds on his body; two of the wounds were determined to have been fatal. Robert Kupiec (the teenage son of his longtime caretaker), who later pleaded guilty, and a friend were arrested shortly after the crime. On 9 November 2006 Robert Kupiec was sentenced to 25 years in prison, and his accomplice, Łukasz Kupiec, to 5 years by the court of Warsaw. Before his death, Beksiński refused to loan Robert Kupiec a few hundred złotych (approximately $100).
+Sunt tare curios ce asculta la CINCI magnetofoane concomitent... asta daca nu era un pirat bigtime :P
Image

PS: Nu stiu pe ce site ai gasit cu 25$, insa cu acele culori, inkjet pe hartie decenta (nonclor, semi-arhival sa zicem), marime originala - maestrul folosea 50x70 sau 100x70, de obicei taiate/fixate(albe) la margini 5+5cm pe fiecare latura... pai minimul ar fi cam incepe de la 40 euro bucata... la 25 euro poate merge daca-l montezi dupa o sticla alipita (sa ajute la culori) si ai grija sa nu te uiti prea deaproape dar altfel sunt bani aruncati aiurea; vezi aici cat costa un print decent (marimile cele mai mici sunt cele "originale"): http://www.shopbeksinski.com/store/muse ... -editions/

edit: Ah uita ca au si posteruri pe hartie, unele la 85 dolari... http://www.shopbeksinski.com/store/photo-posters/ ... in romania cred ca metrul patrat (la 4000 dpi interpolat, delta laser) e de 100 dolari :) ... am gasit si alea de 25 dolari dar sunt A3-uri... meh... deja gasesti jpeguri care sunt A3 la 30x40cm doar sa te duci undeva decent...
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Piqturi

Post by Azad »

In general toti simbolistii o ardeau impreuna (la fel ca toti oamenii care apartineau "curentelor"), deci e exclus sa nu fi corespondat cel putin. In zilele noastre nu exista asa-zise curente artistice - poate in afara celor care fac ilustratii de pinup, cu toate ca sunt majoritar plasati in america de sud si cam toti au depasit 70 de ani... artistii de tatuaje si de concept art nu-i consider artisti pentru ca au alte prioritati - deci poate sa para putin mai greu de imaginat in era internetului.
Bineinteles, am vrut doar sa fac mentiunea respectiva in legatura cu discutia despre "inspiratia" lui Schikaneder. :)

Stampa postata de tine e foarte frumoasa. Nu stiam de povestea respectiva, thx for sharing. O sa ma documentez mai mult ceva mai incolo.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Piqturi

Post by juve3332 »

@vulp: "indatorat" - mi se pare ca tii cu dintii de o semantica rigida ca sa ilustrezi...ce?! N-am zis ca intre cei doi ar fi existat ceva de genul, daca tot vorbim de simbolisti, certei intre James Ensor si Fernand Khnopff, in care primul l-a acuzat in mod public de plagiat. Asta ca sa ne dam seama si cum stau cu competitia prea-luminatii pictori europeni.

Khnopff, Ascultand Schumann
Image

Ensor, Muzica ruseasca
Image

In alta ordine de idei, sunt curios de top 5-ul tau :) (fara nicio ironie).

@ola: Atunci, ia de aici, tot din zona.

Annibale Carracci, Macelaria.
Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Piqturi

Post by .chester »

vulp wrote:am gasit si alea de 25 dolari dar sunt A3-uri... meh... deja gasesti jpeguri care sunt A3 la 30x40cm doar sa te duci undeva decent...
Ar fi o idee si cu jpeg-ul, dar sincer nu stiu care ar fi dimensiunea minima astel incat sa iasa ok pe A3, plus ca nu stiu unde ar fi acel "undeva decent" in orasul meu. :?
I'm livin' in a love shadow
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Piqturi

Post by vulp »

@juve3332: Incearca sa-ti restrangi diareea sa te incadrezi in limita de 1 imagine per post. Mersi.
chestr0ny wrote:
vulp wrote:am gasit si alea de 25 dolari dar sunt A3-uri... meh... deja gasesti jpeguri care sunt A3 la 30x40cm doar sa te duci undeva decent...
Ar fi o idee si cu jpeg-ul, dar sincer nu stiu care ar fi dimensiunea minima astel incat sa iasa ok pe A3, plus ca nu stiu unde ar fi acel "undeva decent" in orasul meu. :?
Mda, mi-a luat degetul inainte si ce imi aminteam ca iese la 30x40 (asta sau asta) de fapt iese la 15x17... la 300 dpi care e ideal pentru hartie. Ecranul are 72dpi. O revista cam 150dpi. Cu 150dpi iese 30x40... daca nu gasesti solutie mai buna (exista chinezi care fac oil paining reproductions dupa imaginea trimisa, daca vrei sa-ti faci un cadou pe care poti sa ti-l lasi urmasilor si n-ai zece mii de euro pentru o originala... preturile sunt - pentru 50x70 - cam de la 75 la 300 dolari, iar calitatea NU depinde de pret... ce sa zic, e si asta o aventura si din pacate n-am pe cine sa-ti recomand) ai doua optiuni pentru acei 30x40:

1. te duci la un laborator foto, unul bun (poate singurul, nici B-city nu sta prea bine la acest capitol), cu poza aleasa pe un stick si-i zici ca vrei pe hartie foto 30x40; o sa te intrebe daca vrei in fit sau fit in (sau ceva dracovenie de genul) la care zici vreau toata suprafata imaginii si taiati marginile albe de pe hartie (zici asta cuvant cu cuvant, daca e nevoie - repeti - trust me); o sa te intrebe daca vrei hartie glossy sau mată - la care alegerea depinde de unde vrei sa proptesti produsul finit... daca o admiri mai mult in camere luminate uniform, in timpul zilei, cere glossy pt ca face bine la sharpnessu (care oricum nu e multa de inceput with), daca-l agati intr-un coridor lugubru luminat de un bec gol care abia palpaie, cere mat (altfel o sa oglindeasca tot ce-i prin jur si o sa-ti strici ochii mijindu-i). si neaparat sa mentionezi ca vrei fara modificari (alfel baga brightness/contrast de parca ai vrea sa vezi cu adevarat ce e acolo... ceea ce la Beksinski nu e neaparat intentia autorului). cam atat.

2. te duci la un print shop unde fac inkjet prints. hartia va fi A3 si ar trebui sa aiba gramajul intre 175 si 250 (exista si 350 si 400 dar pentru un poster hai sa mergem in jur de 200, niciodata sub 175), vopseaua de pigment... vezi ca va trebui sa convertesti din RGB in CYMK sau poate mai bine ii lasi pe ei... e important sa intrebi daca sunt capabili sa faca print care arata ca jpg-ul acela pt ca vrei sa-l agati pe perete si sa te uiti la el zeci de ani.

O marire pe hartie foto d-aia 30x40 costa intre 5 si 15 lei, un print pe hartie A3 decenta costa de la 30 lei in sus (la un printshop fara pretentii artistice).

Nu stiu ce conspiratie de drepturi de autor exista, dar vad ca nici Google Art Project n-a trecut pe la polonezul nostru. Din capturile Google Art Project de obicei poti sa scoti lejer printuri maricele... de exemplu stampa aia o poti scoate la 300dpi 50x30cm.

Aici e un calculator ok: http://www.hdri.at/dpirechner/dpirechner_en.htm

Nu stiu daca am uitat ceva, insa sunt sigur ca o sa ma votati presedinte cand vine vremea.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Piqturi

Post by .chester »

Eu te voi vota cu proxima ocazie. Oricum, in concluzie, polonezul nu se poate face deocamdata la photo lab sau la print shop, ca nu gasesti pe net JPEG-uri suficient de mari, right? Misto calculatorul ala si mersi de sfaturi.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Piqturi

Post by vulp »

Pai dai google image search ( https://images.google.com/ ), dai pe Search Tools (ultimu buton), selectezi primu, alegi Large... acuma, daca gasesti la rezolutie similara cu cele doua linkuite de mine in postul precedent - si arata bine, adica fara artefacte de compresie sau noise de la sapuniera - teoretic poti sa fortezi putin nota si sa scoti una 30x40 @ 150dpi la print shop, placeholder pana vizitezi un poster shop din marea britanie sau ceva (unde au reproduceri decente pentru 15 euro... doar ca numai cateva modele populare, nu ajungi la pretul ala facand doar 5000 copii) :)

Acuma vorba sa fie intre noi, eu lucrez la niste algoritmi care sa-mi permita sa maresc niste unele de 400 pixeli in ceva care arata DECENT odata marit 50x70, dar nu este un proiect d-al meu prioritar...

---

Lucas Cranach cel Batran - Venus

Image
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests