Homeworld: Deserts of Kharak

Post Reply
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Homeworld: Deserts of Kharak

Post by joonior_bmf »

User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Homeworld: Deserts of Kharak

Post by tnt »

Likely to flop hard, e de ajuns sa arunci o privire pe forumul de pe steam sa observi negativismul general. Eu le-am urmarit proiectul de ceva timp si ma intrebam cu ce-o sa vina nou avand in vedere directia aleasa (sci-fi rts la sol, nisip, desert, arabi, earth 2150, ground control, supreme commander, nisip, desert... ffs really?), iar acum ca sunt mai multe detalii... se pare ca mai cu nimic. Sper sa ma insel, dar in orice caz, macar avem un remake superb la epocalele Homeworld 1 si 2.
User avatar
Nervozix
Zergling
Posts: 160
Joined: 6 Jan 2015, 20:34

Re: Homeworld: Deserts of Kharak

Post by Nervozix »

Asta a fost Hardware Shipbreakers right? Tin pe hard un folder cu concept art-ul jocului, heh. Mi se pare a fi un titlu de real time tactics mai degraba decat RTS (ma indoiesc ca ridici cladiri) destul de interesant, si imi place directia artistica si scara vehiculelor, are un aer poetic (suna pretentios dar are ceva hazey si distant in el jocul, judecand dupa trailer). Imi aduce aminte de primul Ground Control. Pacat ca nu exista infanterie (ne amintim de scutierii aia cool din Ground Control) dar pare logic luand in considerare actiunea si stilul ales, mai ales viteza luptelor.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Homeworld: Deserts of Kharak

Post by tnt »

User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Homeworld: Deserts of Kharak

Post by Doc »

^ Nu pare sa scoata capul din multime...
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Homeworld: Deserts of Kharak

Post by tnt »

Fac mea culpa la ce am scris mai sus acum cativa ani. Nu stiu inca cum e skirmish sau multiplayer (am inteles ca nu prea ok, dar nici nu ai avea cu cine sa joci), dar are cea mai buna si atmosferica singleplayer campaign in ceea ce priveste genul RTS; e pur si simplu in alta liga, way ahead of its time. Cred ca doar celelalte Homeworld-uri se pot compara cat de cat din punctul asta de vedere, dar orice alt RTS pare o jucarie din aia de copii la care apesi pe butoane si scoate sunete gen piupiu ninonino cand vine vorba de campanii. Muzica, dialogurile, cutscenes, prezentarea in general sunt fenomenale. Misiunile, prin tempo, intensitate, suspans, maturitate si no-nonsense sunt infailibile. Sper ca Homeworld 3 va fi tot pe mainile astora.

Nu stiu de ce l-am luat abia acum, asa ceva trebuia jucat din start si luat concediu pentru asta. E la reducere 75% pe GoG momentan, la pretul asta se merita cu siguranta indiferent de alte minusuri (multiplayer?, putine harti, no custom hotkeys). Just play it!
Post Reply

Return to “RTS - Real Time Strategy”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests