Revista NIVELUL2 Nr. 1 - 2016

User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Revista Nivelul 2 - Nr. 1/2016

Post by sebas »

Încă mai am de răsfoit la ea dar îmi place, mult.

Din dorința de a chițibușa însă, am să fac o remarcă legată de articolul HotS. NCV pleacă de la premiza (corectă de-altfel) că într-un MOBA ai nevoie sa investești un absolut minim 500 de jocuri pentru a începe să-i înțelegi cu adevărat dinamica și complexitatea. Mai apoi însă face comparații între HotS și LoL/DotA2, comparații din care reiese destul de evident că nu are minimul acela bifat pentru fiecare din cele trei titluri.

Eu unul m-aș fi lipsit de comparațiile respective complet. Nu cred că au avantajat nici jocul, nici articolul.
dump CHA
NiRaSt
Space Invader
Posts: 5
Joined: 12 Jan 2016, 14:41

Re: Revista Nivelul 2 - Nr. 1/2016

Post by NiRaSt »

cand apare revista la chioscuri? stau la gazda si nu prea-mi vine sa fac comanda aici; daca o ratez luna asta, pot s-o mai iau luna viitoare?
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Revista Nivelul 2 - Nr. 1/2016

Post by sekaba »

sebas wrote:Încă mai am de răsfoit la ea dar îmi place, mult.

Din dorința de a chițibușa însă, am să fac o remarcă legată de articolul HotS. NCV pleacă de la premiza (corectă de-altfel) că într-un MOBA ai nevoie sa investești un absolut minim 500 de jocuri pentru a începe să-i înțelegi cu adevărat dinamica și complexitatea. Mai apoi însă face comparații între HotS și LoL/DotA2, comparații din care reiese destul de evident că nu are minimul acela bifat pentru fiecare din cele trei titluri.

Eu unul m-aș fi lipsit de comparațiile respective complet. Nu cred că au avantajat nici jocul, nici articolul.
Si mie mi s-a parut putin ciudat ca la inceput spune ca nu prea a jucat moba-uri si apoi in tot articolul compara multe chestii cu Lol si Dota. Si nu e vorba de lucruri gen numar de eroi sau alte date d-astea "tehnice", ci anumite aspecte ce tin de gameplay, de echilibru.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Revista Nivelul 2 - Nr. 1/2016

Post by sebas »

Mda...ar fi fost mult mai oportun cred să fie un review din partea unui novice nu numai în joc dar și în gen, iar comparațiile să fie lăsate pentru pasionații cu mii de ore și experiență. Unele afirmații din articol (cum ar fi cea că HotS e mai balansat și finely tuned) sunt de-a dreptul infantile.
dump CHA
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Revista Nivelul 2 - Nr. 1/2016

Post by McWilliams »

Pasionatii cu mii de ore sunt, in general, doar intr-un din acele jocuri. Pentru ca, dupa umila mea experienta, o data ce treci de o linie invizibila a X jocuri/Y ore petrecute in joc, nu mai poti renunta usor la un joc pentru a trece la altul din aceeasi categorie, in care sa atingi aceleasi cote de... aprofundare. Poate suna confuz ce zic, dar in esenta se reduce la o imposibilitate practica de a fi jucat si LoL, si DotA, si HotS, si altele la un nivel suficient de aprofundat incat sa faci comparatii competente. Sau, na, nici macar competente nu trebuie sa fie, insa sa fie acceptate ca rezonabile de catre fiecare grup de fani.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Revista Nivelul 2 - Nr. 1/2016

Post by marvas »

eu nu am jucat niciodata vreun MOBA, dar mi-a placut articolul lui ncv si il accept ca indrumator.
Presupun ca s-a documentat si de pe net pentru a trage concluzii legate de cele 3 jocuri. Probabil a discutat si cu alti jucatori.
torp
Space Invader
Posts: 5
Joined: 13 Jan 2016, 14:31

Re: Revista Nivelul 2 - Nr. 1/2016

Post by torp »

Permiteti sa raportez!
Am primit azi revista comandata pe 27 decembrie. Spre surprinderea mea, nu era indoita sau rupta, si a incaput in cutia postala (e drept, avem niste cutii destul de mari).
Daca mai vin vreo doua numere in stare buna poate am sa am chiar curaj sa-mi fac abonament :)
eleminot
Space Invader
Posts: 25
Joined: 9 Jun 2014, 22:43

Re: Revista Nivelul 2 - Nr. 1/2016

Post by eleminot »

Salutare la toata lumea, tocmai am terminat de citit NR1 din noul capitol in tentativa de a avea o revista offline despre boala noastra cea de toata zilele. WOW , pentru inceput calitatea este peste LEVEL , imi place formatul revistei si imi place cum se simte revista in maini.
Articolele sunt scrise frumos si funny. Jocul oferit este incredibil, mai ales ca am primul TRINE de la defunctul LEVEL. I see what you did there :D
Sustin sectiunea de anime-uri pentru ca sunt un mare fan al acestui gen , doar cu o precizare mare, consider ca era mai relevant recomandarea seriei SAO ( Sword Art Online) in corelatie cu VR-ul.

phpBB [video]


PS: Daca redactia a ramas tot in Brasov as avea posibilitatea sa vin sa-mi semnati primul numar si in acelas timp sa va aduc un cadou, trebuie sa ma revansez pentru vremurile in care veneam la redactia veche si ma distram cu ciolan si mitza pe un PS2 si cu o lada de bere, damn ma simt asa batran, those were the days.


CIUS BABY
User avatar
Aidan_DKH
Headcrab
Posts: 63
Joined: 29 Aug 2015, 17:55
Contact:

Re: Revista Nivelul 2 - Nr. 1/2016

Post by Aidan_DKH »

eleminot wrote:Salutare la toata lumea, tocmai am terminat de citit NR1 din noul capitol in tentativa de a avea o revista offline despre boala noastra cea de toata zilele. WOW , pentru inceput calitatea este peste LEVEL , imi place formatul revistei si imi place cum se simte revista in maini.
Articolele sunt scrise frumos si funny. Jocul oferit este incredibil, mai ales ca am primul TRINE de la defunctul LEVEL. I see what you did there :D
Sustin sectiunea de anime-uri pentru ca sunt un mare fan al acestui gen , doar cu o precizare mare, consider ca era mai relevant recomandarea seriei SAO ( Sword Art Online) in corelatie cu VR-ul.

phpBB [video]


PS: Daca redactia a ramas tot in Brasov as avea posibilitatea sa vin sa-mi semnati primul numar si in acelas timp sa va aduc un cadou, trebuie sa ma revansez pentru vremurile in care veneam la redactia veche si ma distram cu ciolan si mitza pe un PS2 si cu o lada de bere, damn ma simt asa batran, those were the days.


CIUS BABY
Yup, PM me :)
i = * ( long * ) &y; // evil floating point bit level hacking
i = 0x5f3759df - ( i >> 1 ); // what the fuck?
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Revista Nivelul 2 - Nr. 1/2016

Post by .chester »

Poti sa vii si pe la mine cu o lada de bere hnio hnio hnio
I'm livin' in a love shadow
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Revista Nivelul 2 - Nr. 1/2016

Post by stef »

eleminot wrote:[...]
Sustin sectiunea de anime-uri pentru ca sunt un mare fan al acestui gen , doar cu o precizare mare, consider ca era mai relevant recomandarea seriei SAO ( Sword Art Online) in corelatie cu VR-ul.[...]
Am terminat primul sezon si pot sa spun ca pentru mine se afla in topul celor mai bune anime-uri pe care le-am vazut pana acum, daca nu chiar pe primul loc. Am inceput sa am fantezii ca ar putea exista si in lumea reala tipe dragute cu un nivel de integritate la fel de ridicat cu al celei din aceasta poveste, insa, probabil povestile vor ramane doar povesti. Dar totusi, sunt inca fascinat de idee...

In alta ordine de idei, am comandat si eu revista, dar din ce am citit pe aici, cred ca trebuie sa ma pun intr-un "idle state" profund pentru cel putin doua saptamani pana la momentul victoriei. Prefer sa dureze, dar sa ajunga intreaga si sanatoasa :)
Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Revista Nivelul 2 - Nr. 1/2016

Post by cg1700 »

Am inceput sa am fantezii ca ar putea exista si in lumea reala tipe dragute cu un nivel de integritate la fel de ridicat cu al celei din aceasta poveste
It's a trap! Asta e primul pas spre a avea waifu! Nici nu o sa iti dai seama cand o sa te trezesti ca mergi pe strada cu un dakimakura.
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Revista Nivelul 2 - Nr. 1/2016

Post by ola small dickie »

stef wrote:
eleminot wrote:[...]
Am inceput sa am fantezii ca ar putea exista si in lumea reala tipe dragute cu un nivel de integritate la fel de ridicat cu al celei din aceasta poveste, insa, probabil povestile vor ramane doar povesti. Dar totusi, sunt inca fascinat de idee...
Nu cunosc nivelul de integritate al personajului respectiv dar esti de opinie ca nu exista tipe dragute cu un nivel de integritate ridicat?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Revista Nivelul 2 - Nr. 1/2016

Post by stef »

Well, nu am vrut sa exprim ideea ca si cum nu ar exista astfel de tipe, ele exista, dar avand in vedere ca in anime-uri anumitor personaje le sunt atribuite calitati exagerate la nivel de ideal sau chiar nerealiste, mi-am permis un pic de escapism prin afirmatia mea ca o urmare a hype-ului avut dupa incheierea primului sezon SAO.
Image
User avatar
ncv
Space Invader
Posts: 17
Joined: 5 Mar 2014, 17:34
Contact:

Re: Revista Nivelul 2 - Nr. 1/2016

Post by ncv »

salutare,
@sebas,
cred ca am subliniat destul de bine ca mi-am exprimat opinile raportate la celelalte doua mari MOBA-uri ca din punct de vedere al unui spectator, in ultimii ani am urmarit indeaproape aceste scene si am avut zeci de discutii legate de ce si cum cu prietenii care le joaca. dar, ai dreptate, sunt prea multe paralele si poate articolul si-a pierdut din putere asa. o sa tin cont pe viitor. :)

@eleminot
sunt convins ca Sword Art Online s-ar fi potrivit manusa cu VR-ul dar inca nu am apucat sa-l vad si nu-mi place sa vorbesc despre doar din auzite, in 2-3 numere, daca o sa ma impresioneze, o sa primeasca si el review, de manuta cu No Game No Life si Summer Wars
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Revista Nivelul 2 - Nr. 1/2016

Post by sebas »

Ai punctat foarte bine la final ca un moba e ca un stil de viață, deosebit de complex. De la gameplay, la meta, la comunitate, meme-uri etc. toate contribuie în alcăutirea acestui ecosistem.

Ei, mobaurile astea deși au origini comune și un subset de reguli comune au evoluat până în punctul în care nu le mai poți considera aceeași mâncare de pește, doar cu altă garnitură. Sunt fiecare propriul stil de viață.

În această ordine de idei, dacă scriai un review la Rugby nu cred că te-ai fi avântat în paralele la fotbal american sau australian. :)
dump CHA
User avatar
ncv
Space Invader
Posts: 17
Joined: 5 Mar 2014, 17:34
Contact:

Re: Revista Nivelul 2 - Nr. 1/2016

Post by ncv »

ha! :)
initial am vrut sa fac doar un review din punctul de vedere al cuiva care nu a jucat niciodata un MOBA, apoi m-a mancat si m-am gandit sa-l fac ca un special despre MOBA-uri, tot nu am vorbit niciodata pe site sau in Level despre ele... speram sa-l fac interesant si pentru cei care joaca Dota sau LoL si vor sa stie cu ce vine deosebit HotS. ba chiar am dat prietenilor (unul pasionat de Dota altul de LoL) articolul inainte de a-l trimite sa-mi spuna daca au ceva de comentat si au spus ca nu, ca le place... ce sa spun, am facut cat de bine am putut.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Revista Nivelul 2 - Nr. 1/2016

Post by sebas »

Nu mă înțelege greșit articolul mi s-a părut foarte bun, a fost informativ și mi-a plăcut pasiunea cu care ai scris, se pretează foarte bine pe un moba. Cum ziceam și mai sus comentez la câteva idei care, per ansamblu, sunt mărunte.
dump CHA
User avatar
Comy
Space Invader
Posts: 25
Joined: 11 Dec 2015, 22:26
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revista Nivelul 2 - Nr. 1/2016

Post by Comy »

Salutare tuturor,

Gata, am terminat de citit primul numar, e timpul sa-mi dau si eu cu parerea (ca tot romanul care se pricepe la toate :D ):

1. Comanda
Am facut comanda pe site, a ajuns undeva la ~12 zile (~5 zile pana la primul colet trimis de baieti, ~7 zile de la data la care au trimis-o baietii) - insa asteptarea a meritat cu varf si indesat
Adrenalina pe care o simteam cand coboram scarile in fuga dimineata spre cutia postala e de nedescris (I missed that). In fiecare dimineata cand plecam la munca ma simteam de parca as fi sarit cu Bungee-ul pana jos la cutia postala... La fel seara cand ma intorceam de la munca si goneam in scara blocului pregatit sa gasesc revista in cutia postala.
Pana intr-o zi cand sotia a ajuns acasa inaintea mea si m-a sunat sa-mi spuna ca a ajuns revista :P

2. Livrarea prin posta
Desi am o cutie postala relativ mica, desi postasul a indoit revista in doua pe verticala ca sa incapa, revista nu a fost deloc sifonata. S-a pastrat perfect.
E bine ca e ambalata intr-un plic si nu intr-o folie transparenta cum sunt alte publicatii. Asa nu atrage vreun vecin sa o faca a lui ma gandesc :)

3. Revista
Revista este pur si simplu extraordinara (nu mai zic de bine ca s-a tot zis mai sus).

- Scria cineva mai inainte ca ii e dor de sistemul de scoring pe categorii (ex: Grafica 8.5; Audio 7; Gameplay: 9; etc) - subscriu
- La fel si despre system requirements care erau trecute la sfarsitul fiecarui articol, aveau si ele farmecul lor.
- Ce mi s-a parut putin diferit fata de fostul LEVEL, articolele par putin prea artistice pentru gustul meu, pare ca sunt toate cumva din categoria "Mugetarea" indepartandu-se de o descriere bruta a jocului (lucru si bun si rau din punctul meu de vedere)
- In articolul HoTS ati scris streem-uri de mai multe ori, cred ca v-ati referit la stream-uri (cred)
- Cred ca ati putea introduce in timp si sectiunea cu imagini trimise de cititori (screenshot-uri)

4. Concluzii
Nota 10+

Imi e teama de un singur lucru ... ca nu cumva sa nu fim destui cat sa putem tine revista in viata.
Din ce vad eu, cred ca am mai ramas numai old-school-iștii pe aici, medie de varsta undeva <28/30 de ani (fostii cititori). Cred ca ar trebui largit publicul tinta cumva (publicitate / colaborari cu stream-eri, vloggeri, etc)...
Cred ca in momentul de fata am comandat numai cei care am aflat mai mult sau mai putin din intamplare de nivelul2, respectiv cei care am ramas aproape de subiect dupa ce a decedat Level... eu nu am vazut nicaieri in alta parte brand-ul nivelul2 in afara de site in sine... Trebuie sa gasim solutii sa "atingem" o paleta mai mare de jucatori.
Modul oarecum artistic de a scrie articolele pare sa targeteze un public ceva mai rafinat din clasa jucatorilor, cred ca ar trebui simplificat putin (nu mult) ca sa poate fi digerat si de jucatorii de generatii mai noi. Nu zic sa faceti compromisuri in scop comercial, dar vrem totusi ca revista sa reziste de data asta

Pe supererou.ro pare ca e "ascunsa" revista, o gasesti undeva la sectiunea "Carti" dupa ce o cauti prin toate celelalte categorii...

P.S. - inainte de nr 2, ne puteti spune cate reviste s-au vandut? poate nu neaparat un numar exact, sa ne spuneti daca ati reusit macar sa recuperati costurile de productie/distributie

Toate bune,
Cosmin
eleminot
Space Invader
Posts: 25
Joined: 9 Jun 2014, 22:43

Re: Revista Nivelul 2 - Nr. 1/2016

Post by eleminot »

The KING is dead, long live the KING.

Ultimul numar din LEVEL :ugeek: , primul numar din NIVELUL2 :D .

Image
Post Reply

Return to “Revista NIVELUL2”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests