Televizoare

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Televizoare

Post by marvas »

As vrea sa imi iau un TV si nu ma pot hotari, review-urile de pe internet sunt hot&cold, asa ca va intreb si pe voi poate aveti pe-acasa ceva asemanator si puteti da niste sfaturi.
Bugetul e pana in 2500 RON si as vrea sa fie 4K.

Pana acum astea ar fi optiunile:

http://www.altex.ro/televizor-smart-led ... ue40ju6440

http://www.emag.ro/televizor-smart-led- ... DLRKVMBBM/

http://www.emag.ro/televizor-led-smart- ... DD917MBBM/
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Televizoare

Post by Doc »

Mie-mi place Samsung, pe partea de TV/monitoare. Mi se pare ca se pricep la chestiile astea.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Televizoare

Post by marvas »

yep, cam asta e parerea generala, dar m-ar interesa o opinie mai precisa de la oameni care sunt multumiti de TV-ul de acasa.

Pe net lumea recomanda stelevizoarele Full HD in loc de 4K, pentru ca inca nu avem la ce folosi 4K-ul mai ales in Romania.
Partea de Smart nu e asa importanta pentru mine, mai mult cred ca o sa-l folosesc pentru jocurile de PS4.

Acestea sunt cele peste care m-am uitat (Full HD), dar as aprecia orice sugestie:

http://www.emag.ro/televizor-led-smart- ... DYLF4YBBM/

http://www.emag.ro/televizor-smart-led- ... DDF0VMBBM/

http://www.altex.ro/televizor-smart-led ... dl-40w705c
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Televizoare

Post by MC »

Am in casa doua Smart Tv dar sunt mult sub orice telefon sau tableta in ceea ce priveste "smart-ul" din denumire.
Daca vrei smart tv iti iei unul normal si ii conectezi un Android box sau cum ii zice.

Cat despre 4K, intr-adevar e cam useless momentan strict d.p.d.v al canalelor tv. Totusi poti sa descarci continut 4k de pe net si sa te bucuri de el.
Iar pt consola nu ai nevoie de 4k. Din cate stiu eu PS4 nu stie ce e ala 4K.

In ce priveste brandurile... in plaja asta de pret toate sunt o apa si-un pamant. Practic folosesc aceeasi tehnologie led toate.
Eu am un Philips smart full HD si un Samsung smart full HD si jur ca nu vad diferente. Sigur, culorile se pot ajusta si in plus tine si de gusturi. Unii prefera tenta rece la culori, altii prefera tenta calda...
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Televizoare

Post by Doc »

http://www.emag.ro/televizor-led-samsun ... DFF17MBBM/
Poftim, 11 milioane, FullHD :)
Depinde unde-l pui, eu am televizorul in dormitor, cam la 2-2.5 metri de ochi. 80-85 de cm sunt mai mult decat suficienti in configuratia asta, chiar cu ceva miopie, 1-1.25 :p
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Televizoare

Post by marvas »

M-am uitat vreo juma' de ora la Sony si nu ma pot hotari daca merita sau nu 2000 RON. Parca altele mergeau mai bine. SA MA AJUTE CINEVA!
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Televizoare

Post by TG »

Fă ce-ți zice inima marvas. Eu am un Samsung smart și e ok, mai puțin partea de smart. Useless shit, ai multe alte variante mai bune, notebook ieftin și cablu HDMI fiind preferata mea.

Dar ca televizor, imagine, claritate, whatever, nu-i pot reproșa nimic. Nu că aș fi mare expert în televizoare.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Televizoare

Post by .chester »

Smart TV mi se pare cea mai mare tampenie ever. Am PC, laptop si smartphone, la ce plm sa intru pe un browser rudimentar pe televizor?
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Televizoare

Post by Doc »

Mai interesant decat sa fie smart mi-ar parea sa aiba leduri de alea multicolore in spate, backlight, sau cum ii zice tehnologiei... daca il pui undeva langa un perete.
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Televizoare

Post by sekaba »

chestr0ny wrote:Smart TV mi se pare cea mai mare tampenie ever. Am PC, laptop si smartphone, la ce plm sa intru pe un browser rudimentar pe televizor?
Aplicatii native pt youtube, netflix, hulu, hbo si alte servicii de streaming. Altceva nu ai ce sa faci cu smart tv, si chiar si in cazul asta o futere gen chromecast face televizorul mai spart ca orice smart tv.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Televizoare

Post by marvas »

pana la urma l-am luat si sunt multumit. Am incercat anul asta PS4 pe un Samsung Full HD cu aceeasi diagonala si imaginea in jocuri nu era asa clara cum ma asteptam. In schimb pe TV-ul actual jocurile se vad la fel de clar cu se vedeau pe monitorul pe care le jucam pana acum.

Here's a shitty photo:
Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Televizoare

Post by .chester »

Deci totusi ai facut rost si de dulapioare. :D
I'm livin' in a love shadow
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Televizoare

Post by DANiel »

Urmeaza sa ma mut de unde stau in alta casa cu mult iubita mea prietena, si cum nu ar fi deja asta o drama, trebuie sa imi cumpar un tv.

Acum folosesc un Philips de 40 (101 cm) ceva mai vechi, full HD, care si-a facut treaba cu brio. Bineinteles, cam sters, luminozitatea nu neaparat buna ci mai mult ecranul alb, partea de negru du este deep ci doar se inegreste ecranul dar tot lumineaza in draci.
Overall, trebuie sa trec la un TV nou si sunt dispus sa merga pana in 2000 de lei, insa acum apare problema: ce TV?

Am tot observat pe la prieteni samsunguri diferite si sa fiu sincer, cel putin in gama asta de pret, par cam cheap. I mean, au culori frumusele pe partea de TV, insa cand vad cu arata un PS4/PC pe el, sunt cam dezamagit. Mai exact un mid-range Samsung 43NU7192 care ca aer ca toate: Smart, Netflix, 4K whatsoever. Eu de la tv vreau doar sa scot cat mai bine partea de gaming cu consola/pc si atat, si sa fie peste 108cm acolo.

Cineva care si-a luat de curand un tv si are un feedback?

Also, ma bate gandul la un Sony care arata foarte bine insa ma sperie faptul ca la ~120 cm sunt doar Full HD si parca melteanul din mine care oricum nu observa asta nu se gadila unde trebuie daca nu este 4k.
Detine cineva combo Sony Bravia cu Sony PS4 si este ceva diferit sau este aceeasi chestie cu orice alt tv?

Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Televizoare

Post by MC »

Eu am in casa doua Samsung-uri si un Philips mai batranel.
Dupa ce am vazut noile tv-uri Sony (modele 2017 si 2018) nu cred ca as mai lua altceva. Philips e cam sters, iar Samsung are culori prea saturate oricum l-ai seta.
Ar mai fi si Panasonic pe partea de 4k. Cele full HD nu stiu cum sunt. Dar vorba unui prieten Sony ...e..Sony.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Televizoare

Post by DANiel »

MC wrote: 26 Feb 2019, 15:58iar Samsung are culori prea saturate oricum l-ai seta.
Fix asta voiam sa spun doar ca nu imi ieseau cuvintele.
O sa trec si prin showroomuri sa vad cateva din ele dar ma enerveaza ca pe acolo gasesc fie top-uri fie ce au ei pe oferta sau lichidare de stoc, si cele care nu surad neparat tuturor nu sunt expuse.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Televizoare

Post by zme-ul »

de vre-o 2 ani am un smart LG UHD HDR
Samsung si SONY sunt mult prea scumpe pentru ce ofera; si o chestie la Samsung, nu mi-au placut culorile (saturatia) nici la monitoare
人は地獄を作った
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Televizoare

Post by Triggerix »

zme-ul wrote: 26 Feb 2019, 17:05 de vre-o 2 ani am un smart LG UHD HDR
Samsung si SONY sunt mult prea scumpe pentru ce ofera; si o chestie la Samsung, nu mi-au placut culorile (saturatia) nici la monitoare
Vreo
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Televizoare

Post by DANiel »

La Samusung am observat o chestie foarte ciudata cand vine vorba de TV-uri: ai mei parinti au un samsung generatie 2017 (tot asa medium range) non-smart de ~80cm care este FullHD si se vede impresionant de bine, mai bine decat acel 4K de 108cm pe care il tot vad la unul dintre prieteni. Same shit cu TV-ul pe care il are prietena mea, tot un Samsung ceva mai vechi fara functie de smart (2015 sau 2016) care are tot asa pana in 80 si se vede foarte bine. I don't get it, le iese mai bine la ecrane mai mici, sau cum.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Televizoare

Post by rdo »

Daca vrei imagine buna, LG iz the shit
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Televizoare

Post by ola small dickie »

eu am un samsung smart din asta din 2013

Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests