Televizoare

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Televizoare

Post by DANiel »

Daca asa sta treaba la samnsung, o sa merg pe sony.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Televizoare

Post by ola small dickie »

vezi sa nu cazi

AAAAAAAAAAAAAAAAAAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHA
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Televizoare

Post by DANiel »

Am mers pana la urma pe Sony Bravia de 139cm, best decision ever.
Culorile sunt vii si este foarte placut ca nu apare suprasaturarea aia exagerata. Bineinteles, se pupa perfect cu PS-ul, foarte multumit.

Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Televizoare

Post by MC »

Buna alegere! Sa-l folosesti sanatos!
Semyaza
Zergling
Posts: 161
Joined: 3 Mar 2014, 18:02

Re: Televizoare

Post by Semyaza »

Salutare. Am nevoie de un sfat: caut un tv, clar nu oled, buget cam 2500 ron. nu mai mare de 125-ish cm (138 e prea mult)

Ce voi face cu el: netflix + filme de pe PC / HDD si ultra rar ceva gaming cu prietenii

Momentan am ramas cu astea, opinii, sugestii?

1) https://www.evomag.ro/tv-multimedia-led ... 83085.html

2) https://www.evomag.ro/tv-multimedia-led ... 58362.html

3) https://www.emag.ro/televizor-smart-led ... =fam#Negru
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Televizoare

Post by MC »

Salut.
Am luat de aprox 2 saptamani acest Sony Bravia 43XG83. Sincer as fi mers chiar pe un model de top XG90 sau XG 95 daca as fi gasit o diagonala care sa fie decenta pentru dormitor si nu pentru living.
https://www.emag.ro/televizor-smart-and ... DNW431BBM/

Modelul ales de tine este un XG70 ...deci putin mai jos in gama. Daca nu ma insel modelul XG70 nu beneficiaza de noul procesor X1 de pe modelel mid-high end. Iti recomand cu caldura Sony Bravia XG83.
Culorile sunt absolut bestiale. Androidul de pe el merge impecabil (desi sunt unele comentarii contra, eu nu am intampinat absolut nici o problema pe o conexiune wi-fi stabila). Nu stiu cum merge pe modelul inferior XG70.

Am schimbat un Philips si mai am 2 Samsung in casa. Pur si simplu nu se pot compara cu Sony la imagine. Probabil poate confirma si Daniel care vad ca tot un Sony a luat mai recent.
Semyaza
Zergling
Posts: 161
Joined: 3 Mar 2014, 18:02

Re: Televizoare

Post by Semyaza »

Apreciez foarte mult sfaturile si opinia ta. Acest televizor nu prea se incadreaza in bugetul meu, conform necesitatilor mele actuale pot face rabat de la calitatea imaginii, nu si de la dimensiunea diagonalei (125-129 cm)
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Televizoare

Post by Mahdi »

Și, ce televizoare mai aveți? Mi-aș lua și eu unul, să mai urmăresc filme și pe altceva decât pe monitorul PC-ului, sau pentru comfy videogame times.

Am fost recent la cineva care avea un OLED Philips, d-ăla cu luminițe în spate, și mi-a plăcut cum arăta. Cam scumpinele astea, însă. Voi ce ziceți? Merită?
REMEMBER CITADEL
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Televizoare

Post by Magicake »

Aveam la proprietarul anterior un samsung smart de vreo 70 de milioane si as vrea unul pt mine dar nu-l pot egala la portofel :(
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Televizoare

Post by cg1700 »

Eu mi-am luat anul trecut un samsung la vreo 22 de milioane si sunt multumit de el. Arata foarte bine culorile, si ecranul e de ala de 139 de cm ceea ce inseamna ca pot sa ma joc pe el stand tocmai in pat in capatul opus al camerei. M-am gandit o vreme daca sa imi iau OLED sau nu dar parca nu am chef sa fiu tot timpul ingrijorat ca am prea multe elemente statice pe ecran.
Last edited by cg1700 on 11 Feb 2020, 15:23, edited 1 time in total.
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Televizoare

Post by MC »

Eu am luat prin noiembrie un SONY Bravia XG83 de 108 pentru dormitor (care nu e foarte mare). Am dat vreo 2700 ca era ceva reducere. As fi luat un model chiar mai sus in gama dar doar acesta era la diagonala asta de la SONY. XG 90-XG95 sunt disponibile doar la diagonale mult mai mari
https://www.emag.ro/televizor-smart-and ... DNW431BBM/

Mai am un Samsung in living dar personal imi place muuuult mai mult cum se vad culorile pe Sony.
Il folosesc 80% din timp pentru Netflix si mai urmaresc canalele preferate de youtube cand stau in pat.
In jocuri e sublim.
cg1700 wrote: 11 Feb 2020, 15:21 Mie imi place extraordinar de mult cum arata culorile pe Samsunguri. De altfel am mai crescut putin staturatia culorilor pe tv-ul care il am ca sa arate si mai bine.
E chestie de preferinte. Mie mi se par suprasaturate si default la Samsung. Si la sony sunt vii dar nu par suprasaturate. Par mai naturale. Cel putin asa le vad eu :D
Last edited by MC on 11 Feb 2020, 15:25, edited 5 times in total.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Televizoare

Post by cg1700 »

Mie imi place extraordinar de mult cum arata culorile pe Samsunguri. De altfel am mai crescut putin staturatia culorilor pe tv-ul care il am ca sa arate si mai bine.
Image
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Televizoare

Post by DANiel »

Băi, și mie îmi place cum se vede Samsung însă din păcate tot ce este mid la ei suprasaturează la greu culorile. Sunt briliante la modul TV, dar în cazul meu, pe PS4 am văzut diferențe majore. In RDR2 pe Sony aveam o nuanță de gri închisă (în meniul de selecție) care pe Samsung arată total diferit. Și nu mă refer in modul bun pentru că detaliile fine le vedeam pe Sony, nu pe Samsung. Dar da, au un roșu foarte frumos.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Televizoare

Post by Cristan »

Dacă e în principal pentru filme, ia în considerare și un videoproiector. E nevoie să ai puțin spațiu pentru proiecție și e clar că n-o să ai aceeași calitate a culorilor. În schimb vei avea o imagine mai mare și o experiența mai cinematografică. Culorile sunt naturale și, fiind lumină reflectată, o imagine mult mai puțin obositoare pentru ochi. Eu am proiector de 1 an jumate și n-am regretat până acum că nu am luat televizor, chiar dacă n-am tehnologii din astea șmechere cum au alți prieteni, 4K, HDR, OLED-uri and stuff.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Televizoare

Post by Mahdi »

N-am suficient perete gol pentru proiector. :(
REMEMBER CITADEL
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Televizoare

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Nu o să cumpăr un televizor prea curând și nu mă pricep cine știe ce (nici nu sunt sigur ce e HDR), însă impresia mea este că nu prea e bine să cumperi OLED acum. În viitorul apropiat tehnologia asta se va îmbunătăți în așa fel încât dezavantajele să fie minimizate sau să dispară (problema cu imaginile statice) (asta dacă nu va fi înlocuit de alte tehnologii mai bune care s-ar spune că se dezvoltă acum). Ori, dacă nu, măcar va fi mai ieftin, nu?
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Televizoare

Post by Cristan »

Mahdi wrote: 11 Feb 2020, 21:24 N-am suficient perete gol pentru proiector. :(
Da, ăsta e un impediment. De asta nu mi-am luat nici eu până relativ recent. O soluție ar fi un ecran rulabil, dar nu am găsit ecrane prea mari și am citit că cu timpul se și îndoaie de la rulări repetate.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests