Emotiv Epoc

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
Foxman
Headless Kamikaze
Posts: 316
Joined: 3 Sep 2015, 17:54

Emotiv Epoc

Post by Foxman »

https://emotiv.com/store/epoc-detail/

Thinking of getting this for some time, due to arrive on February. Am un coleg care a apucat sa testeze un device asemanator si a ramas foarte impresionat de capacitatile acestuia. Aplicarile posibile ar fi pentru dezvoltarea unor soft-uri pentru prostetice si/ sau pentru RC stuff. O sa avem un proiect micut de legare a unui device cu un robot prin telecomanda; Minds will be blown.

Daca ati lucrat cu un asemenea device sau stiti ceva despre el, va rog sa daruiti un pic de feedback, necesar pentru research-ul nostru.
Praise be to the muffalo tree.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3670
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Emotiv Epoc

Post by marvas »

cat de avansate e? Pot sa-l folosesc in loc de telecomanda la TV?
User avatar
Foxman
Headless Kamikaze
Posts: 316
Joined: 3 Sep 2015, 17:54

Re: Emotiv Epoc

Post by Foxman »

Face bind-uri intre semnale EEG si diverse comenzi. Da, poti sa-l folosesti.

phpBB [video]
Praise be to the muffalo tree.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Emotiv Epoc

Post by vulp »

Sunt curios ce proportie a controlului vine din "semnalele EEG" si ce proportie vine din energia electrica care actioneaza / actionata de muschii fetzei (incomparabil mai puternica decat EEG-ul, sa nu mai vorbim de faptul ca din EEG nu prea poti sa extragi chestii distincte - in niciun caz unele cu timp de reactie util)... Daca te uiti la cateva videouri de genul, o sa vezi ca fac strambaturi mai mici (sau mai mari lol) si dau din cap subtil. Nu zic ca nu e o tehnologie utila, insa eu n-as folosi vrajeli gen "EEG" pentru a vinde produsul. S-ar vinde si fara.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Foxman
Headless Kamikaze
Posts: 316
Joined: 3 Sep 2015, 17:54

Re: Emotiv Epoc

Post by Foxman »

Asta ramane de vazut si cand vine pachetul o sa va pot da un raspuns, pana atunci intrebam si eu daca mai are cineva cunostinte legate de acest dispozitiv.
Praise be to the muffalo tree.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Emotiv Epoc

Post by vulp »

Vrei sa-ti zic si eu Dumneavoastra? :P

Ai comandat Epoc sau Epoc+? Cred ca cel cu plus merita pentru bluetooth (gen sa controlezi tel sau raspi pe strada... iarna, desigur, n-as purta chestia aia pe cap fara caciula) si giroscoapele integrate.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Foxman
Headless Kamikaze
Posts: 316
Joined: 3 Sep 2015, 17:54

Re: Emotiv Epoc

Post by Foxman »

Nu ma, vorbeam la plural gen voua celor ce cititi si sunteti interesati. :P

Epoc+
Praise be to the muffalo tree.
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests