as vrea sa fac un joc

Lucrezi la un joc și ai nevoie de ajutor? Ai făcut un joc și vrei părerea noastră?
pitbulol
Space Invader
Posts: 15
Joined: 1 Apr 2015, 23:24

as vrea sa fac un joc

Post by pitbulol »

sunt un old school gamer si visul meu (probabil nerealizabil) e sa fiu game designer pentru un joc creat de mine
am ideile de baza despre ce si cum as vrea sa fac dar din pacate nu am cunostinte de programare

fara a da prea multe detalii as vrea sa fac un joc similar cu diablo 2 si 3 (parerea mea e ca diablo 3 este un mare fail, nu ca diablo 2 in starea curenta ar fi mai bun dar in fine discutie pentru alt topic).

realistic vorbind ce sanse am si cum as putea sa abordez o companie de jocuri?
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: as vrea sa fac un joc

Post by Doc »

Zero. In (orice) industrie se intra tiptil, de jos. N-o sa te puna nimeni direct game designer la jocul tau, tu venind doar cu ideile.

Cel putin ai citit articolele despre game design din Level? ai idee despre ce vorbesti? balance, design de level, samd?

Oricum, e bine ca-ti propui direct sa dai de pamant cu Blizzard. Niste prosti carora le curge scuipat din gura si care fac numai mari failuri.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: as vrea sa fac un joc

Post by ne0lith »

pitbulol wrote:realistic vorbind ce sanse am si cum as putea sa abordez o companie de jocuri?
Ce pot spune (din perspectiva unui amator care planuieste sa faca jocuri proprii pe viitor) e ca nici o companie nu o sa fie interesata doar de idei - toata lumea le are. Important e sa dovedesti ca poti sa le pui in practica, asta arata un minim de experienta relevanta si dedicare. Nu vrei sa fii una din multele persoane cu propuneri de genul "m-am gandit eu la un joc pe care mi-ar placea sa il faceti pentru mine" fara sa poti aduce vreun argument pentru care ai fi util companiei.

La inceput, ti-as recomanda sa citesti cat de multe articole poti despre game design. Dupa care poti incerca sa aplici la posturile disponibile in tara si, daca esti selectat, sa vezi in ce consta testele de angajare. Dar in general, nu te astepta ca o astfel de pozitie intr-o companie pe care nu o detii sa iti ofere gradul de libertate pe care l-ai descris aici. Nu o sa decizi tu ce joc vei face, practic intreaga ta gama de decizii va fi serios limitata de conditiile impuse de angajator (genul jocului, publicul tinta, dificultatea, bugetul, release date etc). E nerealist sa te gandesti ca o companie cu oameni experimentati asteapta sa apara random dudes cu idei in care sa investeasca bani si timp.

Ti-as recomanda totusi sa investesti si un pic de timp pentru a invata un engine accesibil (gen GameMaker), dupa care sa iti faci un portofoliu de joculete. Cum spuneam, e greu sa atragi atentia fara a demonstra angajatorului ca ai depus un minim de efort. La fel cum nu te poti astepta sa ii povestesti unui regizor experimentat in 2 fraze o idee de film si sa ai pretentia sa o ia in calcul daca nu ai facut nimic relevant domeniului, fie si la nivel de hobby. Write a script, film and edit something yourself and then you're at least above the ton of "ideas people". And IF you show potential and get lucky, maybe you'll be given a chance to start small in the industry. And if you prove yourself over a period of time, you may finally get the finances and credibility to have others follow your big ideas. That's the typical road.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: as vrea sa fac un joc

Post by vulp »

https://www.youtube.com/user/handmadeheroarchive/videos

Mai recomand si documentarul asta (se gaseste la distribuitorii obisnuiti) daca alegi calea indie:

https://www.imdb.com/title/tt1942884/

Optiunea doi este sa faci un dosar de prezentare cu jocul tau (inclusiv scenariu complet, mecanici de joc demonstrate, niveluri analizate statistic si asseturi dezvoltate 2D + cateva in forma finala... o analiza de marketing n-ar strica nici ea) si sa-l trimiti la macar 40-50 studiouri. Sunt sanse ca 1-2 sa-ti raspunda ceva folositor, ba chiar sa-ti ofere niste bani frumos pentru concept. Dar sa-ti ofere un post de game designer? Tu cati ani ai? Cu ce te-ai ocupat pana acum?

In rest, daca NU vrei sa alegi calea indie (si nu esti ceva pui de barosan cu sute de milioane de euro de care n-are nevoie) si NU vrei sa adopti Optiunea Doi, ce sa zic...

PS: Ma simt generos, ia si asta, http://www.industrybroadcast.com/ , in mod specific pentru: http://www.industrybroadcast.com/2009/0 ... -designer/
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: as vrea sa fac un joc

Post by Stokkolm »

Nu stiu ce sa zic de sfatul lui ne0lith. Nu-mi imaginez in ce univers angajeaza cineva un total noob pe baza unui portofoliu de joculete in game maker si il lasa sa vina cu ce idee de titlu AAA are el chef. Cel mult ar fi posibil sa ajungi game desinger la vreo companie de jocuri mobile, jocuri de facebook, pacanele online, dar o sa fii mai departe ca niciodata de clona de Diablo la care speri.

Cred ca cea mai mare sansa sa te remarci e prin modding. Asa eviti si sa lucrezi la jocuri marunte care nu te interesaza doar ca sa acumulezi experienta. Poti incerca chiar cu Diablo 2. Sau sa gasesti un joc open source cat de cat asemanator cu Diablo si il modifici. Ceva programare va trebui sa inveti, n-ai de ales. Iar daca reusesti sa produci un concept interesant, functional, atunci poate ai o sansa sa te duci pe la comapanii si sa propui a transforma modul intr-un joc stand-alone.
User avatar
Fedaykin
Pig Cop
Posts: 814
Joined: 13 Jun 2014, 07:18

Re: as vrea sa fac un joc

Post by Fedaykin »

realistic vorbind ce sanse am si cum as putea sa abordez o companie de jocuri?
Zero.

Singura sansa sa faci ceva apropiat de ce ti-ai dori ar fi sa pui mana pe RPG Maker (sau alte motoare de jocuri beginner-friendly) si sa incepi sa incropesti un core design al conceptului pe care ti-l doresti, apoi sa convingi eventual alti pasionati pe net (fiecare pe felia lui - LD, LA, programare, etc) sa ti se alature ca apoi dupa foarte multa munca sa iti postezi joculetul indie pe Steam (sau alta platforma de distributie care permite publicarea joculetelor independente).

Dupa vreo 5-10 proiecte de genul asta ai putea sa zici ca ai un portofoliu cu care sa bati la usa studiourilor de jocuri.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: as vrea sa fac un joc

Post by TG »

Stokkolm wrote:Cel mult ar fi posibil sa ajungi game desinger la vreo companie de jocuri mobile, jocuri de facebook, pacanele online, dar o sa fii mai departe ca niciodata de clona de Diablo la care speri.
Well, eh... nevermind. :)

E foarte simplu. Fără să ai cunoștințe reale în domeniu și proiecte la care ai lucrat deja, nu ai nici o șansă. Ori tu momentan nici nu prea cunoști măcar superficial cum stau lucrurile, deci presupunând că nu ești foarte tânăr, singura ta variantă e să înveți singur și să faci un joculeț indie.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: as vrea sa fac un joc

Post by marvas »

aici se vede influenta filmelor americane care ne-au invatat ca in orice moment al vietii tale poti sa devii super-bogat sau super-renumit datorita unei singure idei pe care o ai, fara sa depui si alte eforturi. Thanks, Obama.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: as vrea sa fac un joc

Post by ne0lith »

Stokkolm wrote:Nu stiu ce sa zic de sfatul lui ne0lith. Nu-mi imaginez in ce univers angajeaza cineva un total noob pe baza unui portofoliu de joculete in game maker si il lasa sa vina cu ce idee de titlu AAA are el chef.
Uhmm, am zis fix contrariul a ceea ce ai inteles tu. Nu o sa ai libertatea pe care o mentioneaza el si o sa incepi de jos. Cel mai probabil, nici dupa ce ai acumulat ani de experienta nu vei avea gradul asta de libertate. Dar e perfect rezonabil sa poti fi angajat ca junior game designer pe baza unui portofoliu de joculete si a unui test de angajare, cam asta e singurul lucru pe care poti sa il arati la inceput. Cunosc persoane care au reusit in felul asta. Cat timp te pricepi sa analizezi jocurile in detaliu si sa creezi un game design document coerent, nici nu prea conteaza in ce program ai facut jocul in sine. Asta pentru a incepe de undeva in industrie, faptul ca slujba oricum nu este cum si-o imagineaza el l-am mentionat de mai multe ori.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: as vrea sa fac un joc

Post by Stokkolm »

Chiar exista post de junior game designer? Pe google imi apar ceva rezultate, dar nu-mi imaginez ce atributii ar avea, sa-i prepare cafeaua lead game designer-ului? :lol:
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: as vrea sa fac un joc

Post by ne0lith »

^ Multe proiecte mari au echipe de design, directori creativi, producatori etc, nu o singura persoana al carei rol e doar sa vina cu idei. Ca incepator te ocupi de anumite elemente ale jocului care iti sunt atribuite (o mecanica de joc, un item, o misiune etc) si care trebuie documentate si implementate intr-un mod coerent cu viziunea jocului. Viziune pe care nu o decizi tu.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Fedaykin
Pig Cop
Posts: 814
Joined: 13 Jun 2014, 07:18

Re: as vrea sa fac un joc

Post by Fedaykin »

Chiar exista post de junior game designer? Pe google imi apar ceva rezultate, dar nu-mi imaginez ce atributii ar avea, sa-i prepare cafeaua lead game designer-ului? :lol:
Dap. Din cate stiu, mai intai te obisnuiesti cu nomenclatura & formatul design docs pe care le prefera firma/studioul respectiv, impreuna cu procedurile aferente.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: as vrea sa fac un joc

Post by vulp »

La modus operandi-ul curent (similar cu cel al filmelor, game designul fiind facut dupa reteta), nu ma mira.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
pitbulol
Space Invader
Posts: 15
Joined: 1 Apr 2015, 23:24

Re: as vrea sa fac un joc

Post by pitbulol »

ok va multumesc tuturor pentru pareri, am citit raspunsurile si pot sa zic ca ma asteptam la unele dintre ele.
stiu cum functioneaza sistemul si stiu ca o asemenea functie este ravnita de multi mai ales in ziua de azi unde practic ploua cu jocuri peste tot, unele bune altele mai semi si multe care se pierd (desi o parte din ele ar avea potential bun)

din punct de vedere al experientei as putea sa bag mana in foc si sa zic ca nu e cel mai important element, cel putin asta e parerea mea. jocurile mele favorite sunt genul izometrice rpg/arpg/hack+slash si cam joc tot ce prind din aceasta vasta gama. vreau sa fac o paralela si sa revin la cea mai mare dezamagire de joc pentru mine, diablo 3. pe langa faptul ca nu imi place deloc sistemul, skillurile si itemele lasam asta la o parte dar la o companie cum este blizzard (nu mai e ce era in trecut ce e drept) nu prea inteleg cum au scos diablo 3 in starea care era. aici ma refer la multitudinea de buguri si exploituri care au fost in joc in primele versiuni, mai ales la inceput. daca as fi facut parte din echipa de design a jocului pot sa garantez ca multe din ele ar fi fost eliminate inainte de release si atribui asta gamerului din mine pentru ca am o viziune 'think outside the box' (stiu ca si altii au descoperit multe din neajunsurile jocului dar in mare parte tot gamerii inraiti, daca aveau blizzard macar 1 in echipa de testare nu s-ar fi facut asa de ras).


nu e usor sa faci ceva remarcabil in ziua de azi, din pacate jocurile ca orice altceva sunt un business o afacere si totul e pe bani. personal eu as lucra si fara venit in timpul liber cel putin pentru inceput poate cea mai mare sansa ar fi un proiect bazat pe kickstarter. in mare parte cea mai mare problema care as intampina-o la un astfel de joc ar fi botii, exploiterii si 3rd party sellers si avand in vedere ca o companie ca blizzard nu a reusit sa opreasca astea ma intreb ce sanse ar avea altii care poate nu au programatori asa de buni. vreau ca in jocul meu sa conteze si skillul nu doar gearul si asta poate nu va fi considerat un plus pentru ca observ o tendinta spre casual deoarece unii oameni nu au nici timpul si nici pasiunea pentru a fi gameri inraiti.

in fine nu vreau sa ma intind prea mult cu zid de text (sau e prea tarziu pentru asta?) si la urma urmei sunt un anonim pe internet de care nu a auzit nimeni si la fel ca restul care impartasesc visul meu nu prea am cum sa ma afirm. pacat pentru noi din aceasta categorie pentru ca sunt convins ca multi ar fi dedicati si ar pune umarul la treaba daca doar le-ar oferi cineva o mica sansa...
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: as vrea sa fac un joc

Post by Mahdi »

În primul rând trebuie să pui umărul la treabă înainte să ți se ofere o șansă. Asta s-a spus mai sus, în repetate rânduri. Nimeni nu o să investească în ideile cuiva de pe internet, fără nimic în portofoliu.

În al doilea rând, sunt de acord cu tine cu faptul că Diablo 3 a fost și este un castron. Dar ești naiv dacă crezi că în echipa de design a jocului lipsea un ochi de gamer adevărat și de-aia a ieșit cum a ieșit. Stai liniștit, că sunt destui gameri old school printre developerii unui joc AAA. De multe ori e o decizie de business și nu una gamer-savvy a scoate pe piață un joc într-un stadiu prost finisat. O decizie care a fost de altfel foarte profitabilă în acest caz. Cu toate neajunsurile lui, Diablo 3 a adus o grămadă de bani și continuă să aducă în continuare.
REMEMBER CITADEL
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: as vrea sa fac un joc

Post by vulp »

Vezi ca motorul Doom 3 (id Tech 4) este sub licenta GPL3. Eu il vad drept un motor excelent pentru un joc gen Diablo 3. Are lumini ok (color), shadows, bump mapping si este extrem de eficient - nu stiu ce ai vrea mai mult. Apoi ori scoti jocul asa si ceri donatii (+ un eventual kickstarter cand deja un alpha e gata, pentru o suma intre 300 000 si 600 000... daca ideea e ok si nu esti retardat, probabil o sa iei peste 1 milion de dolari la termen) ori negociezi cu id Software pt o licenta si scoti jocul pentru PC si XBox (prin Steam si XBLA cel mai probabil).

Asta e o varianta. Dar eu sunt fan al acestei tehnologii deci take it with a grain of salt... plus trebuie sa stii sa programezi macar la un nivel mediu (sigur, trebuie doar sa modifici un engine, nu sa cladesti unul, dar totusi) in c/c++ (de matematica sa nu mai vorbim).
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
pitbulol
Space Invader
Posts: 15
Joined: 1 Apr 2015, 23:24

Re: as vrea sa fac un joc

Post by pitbulol »

Mahdi wrote:În primul rând trebuie să pui umărul la treabă înainte să ți se ofere o șansă. Asta s-a spus mai sus, în repetate rânduri. Nimeni nu o să investească în ideile cuiva de pe internet, fără nimic în portofoliu.

În al doilea rând, sunt de acord cu tine cu faptul că Diablo 3 a fost și este un castron. Dar ești naiv dacă crezi că în echipa de design a jocului lipsea un ochi de gamer adevărat și de-aia a ieșit cum a ieșit. Stai liniștit, că sunt destui gameri old school printre developerii unui joc AAA. De multe ori e o decizie de business și nu una gamer-savvy a scoate pe piață un joc într-un stadiu prost finisat. O decizie care a fost de altfel foarte profitabilă în acest caz. Cu toate neajunsurile lui, Diablo 3 a adus o grămadă de bani și continuă să aducă în continuare.
as putea sa scriu pagini intregi despre ce si cum vreau sa fac si da asta inseamna sa pui umarul la treaba cum de altfel am spus si eu. daca stii sa programezi nu inseamna neaparat ca stii sa si faci un joc fain. nu sunt naiv, stiu ca au avut testeri dar negru pe alb nu au fost suficienti de buni sa vada multe lucruri (ma refer la buguri si exploituri) probabil in saptamani de testari pe care unii dintre noi le-am descoperit in zile sau ore de joaca.

stiu foarte bine si faptul ca diablo 3 este unul din cele mai vandute jocuri (top 5-10 probabil) si stiu si de ce, nu neg ca nu ar fi fun de jucat eu nu am cumparat expansiunea dar ii inteleg pe cei care prefera un joc casual unde intra sa joace si ei o ora doua seara cand vin de la lucru. intrii omori niste demoni, gasesti niste iteme si e ok. dar pentru restul din noi care ne-am dori mai mult, lasa de dorit. asta e de fapt o tendinta vad la blizzard sa faca jocuri usor de invatat/jucat care sa atraga un public larg. la fel e si heartstone, heroes of the storm sau viitorul lor overwatch.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: as vrea sa fac un joc

Post by vulp »

pitbulol wrote:daca stii sa programezi nu inseamna neaparat ca stii sa si faci un joc fain.
Dar daca nu stii sa programezi, garantat nu stii sa faci un joc fain. Sau, de fapt, orice fel de joc :mrgreen:
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
pitbulol
Space Invader
Posts: 15
Joined: 1 Apr 2015, 23:24

Re: as vrea sa fac un joc

Post by pitbulol »

vulp wrote:
pitbulol wrote:daca stii sa programezi nu inseamna neaparat ca stii sa si faci un joc fain.
Dar daca nu stii sa programezi, garantat nu stii sa faci un joc fain. Sau, de fapt, orice fel de joc :mrgreen:
normal, tot se face in echipa si fiecare are rolul lui dar eu nu vreau sa fac parte din cei care far programarea, care lucreaza in engine, grafica sunet efecte etc... si daca m-as pune sa invat ceva programare acum mi-ar trebui mult prea mult timp sa ajung la un nivel macar decent si nici atunci nu as fi in stare sa fac la nivelul la care mi-as dori sa fac.

spune multe despre blizzard cand au avut un om ca jay wilson pentru diablo 3
asa au 'testat' ei jocul, au facut dificultatea si apoi au dublat-o

https://www.youtube.com/watch?v=GkXf1aR2LXA
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: as vrea sa fac un joc

Post by Mahdi »

pitbulol wrote:as putea sa scriu pagini intregi despre ce si cum vreau sa fac si da asta inseamna sa pui umarul la treaba cum de altfel am spus si eu.
Și de ce nu o faci?
REMEMBER CITADEL
Post Reply

Return to “Proiecte personale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests