Revista Nivelul 2 - community edition

Ce va place la noul site Nivelul2 și ce nu. Opinii, sugestii, critici.
User avatar
mahri726
Headcrab
Posts: 92
Joined: 18 Apr 2014, 17:12
Contact:

Revista Nivelul 2 - community edition

Post by mahri726 »

Salut. Am văzut ca inca de pe vremea Level, oamenii de pe forum fac coperți alternative. Ce ar fi daca, mai multi de pe forum sau de pe site ar colabora si ar scrie articole la diferite jocuri ce au fost trecute cu vederea de redactorii Nivelul 2. Toate aceste articole ar putea fi puse împreună intr-o revista in format PDF, ce poate fi descărcata, evident, gratuit. Ar fi interesant de văzut de ce este in stare comunitatea. Chester este primul de pe acest forum care a ajuns in redacție. Poate ca, după un astfel de experiment, vor fi mai multi admiși in redacție. Redactorii actuali vor putea analiza stilul fiecăruia si decide de cine au nevoie ca sa facă review pentru jocurile din luna următoare.

Ediția Comunității ar putea sa nu aibă neapărat aceeiasi structura sau grafica ca ediția oficiala, va fi o libertate mai mare de a experimenta. De exemplu, un redactor al comunității ar putea crea un personaj care sa il reprezinte in unele articole pe care le scrie. Personajul are propriile lui metode de exprimare, si o înfățișare specifica.

O alta idee interesanta ar fi ca un redactor din comunitate ar facă un articol la un joc, din perspectiva mai multor personaje, cu relatare la persoana întâi si întreruperi din partea naratorului. Ceva de genul:
--
,,Deodata, am sărit. Îndrăzneț, m-am prins de o margine, si am încercat sa evit sageata Templierului"
Asasinul nostru, vazandu-se înconjurat, a sărit in apa. Batman l-a văzut.
,,Oare să-l salvez, sau sa nu-l salvez ? Jocul lui are mai puține bug-uri pe PC decât al meu, deci mai bine il las așa, si ma întorc la Batmobil. "

--

Cred ca o ediție a comunității ar fi si distractiva. Nu se știe niciodată ce idei ii vor veni . Ce părere aveți de sugestie ?
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Revista Nivelul 2 - community edition

Post by Doc »

Sugestia, nu e rea.

Realitatea o putem vedea la topicurile pentru jocuri, sau la "ce jocuri am terminat" sau la "ce jocuri jucam".

O parte a comunitatii straluceste/este o masiva gaura neagra/depinde din ce unghi privesti in topicul despre politica, o alta parte straluceste dand avertismente/banuri primei parti, si mai sunt o gasca de tehnopati in sectiunea hardware, care-s baieti in regula pana vine vorba de Win 10. Plus Ghinea, care iese din barlog din cand in cand si ma face trol.

Si in principiu cand vine 15 toti ii fugarim pe Kimo si Aidan.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Revista Nivelul 2 - community edition

Post by sebas »

:lol:
dump CHA
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Revista Nivelul 2 - community edition

Post by Cristan »

Am avut intentia sa deschid si eu un topic asemanator anul trecut - ma gandisem ca putem sa facem o revista cu articole de pe site-ul N2, articole misto de pe net culese de useri sau chiar articole scrise de useri (individual sau crowdsourced - un articol la care sa contribuie mai multi), stranse toate intr-un PDF misto. M-am oprit dupa ce facusem template-ul logo-ul pentru coperta, dupa ce au anuntat ei revista tiparita.

Dar in continuare nu cred ca e o idee rea, o revista alternativa editata de cititori. In cel mai rau caz ar fi un sparring partner, in lipsa concurentei.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: Revista Nivelul 2 - community edition

Post by Michilangelo »

Yep, ar fi mișto să facem o revistă. Dacă se hotărăște lumea să facă ceva, I'm in.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Revista Nivelul 2 - community edition

Post by sebas »

E multă muncă pentru o revistă structurată frumos ca a noastră, în .pdf la calitate bună.

Eu aș sugera să începem mai barebones, cu un site pe care comunitatea să poată publica articole legate de gaming/IT etc. Mă ofer să mă ocup de hosting etc, cu tot cu costuri.

Am avea nevoie însă minim de un Redactor șef care să review/filtreze conținutul. Și un batch inițial de contribuitori, nu?

edit.
Și după suficiente articole faine am putea edita și o revistă .pdf, cu copertă și credits. :) Eventual un almanah.
dump CHA
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Revista Nivelul 2 - community edition

Post by .chester »

Eh, a mai venit cineva fix cu aceeasi idee acum vreo 10 ani pe forum si chiar s-a facut si a rezistat 2-3 numere. Am fost si eu implicat si e intr-adevar foarte multa munca for not a whole lot of reward. Ce-i drept, cel care venise atunci cu ideea chiar a ajuns gaming journalist intre timp, dar asta din cauza ca a muncit mult and he hustled, nicidecum datorita PDF-urilor scoase in alea cateva luni. Prefer sa citesc niste posturi entertaining si bine scrise la "Ce jucati in momentul de fata", asa cum mai scriu unii useri, sau LP-urile lui Waaagh!
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Revista Nivelul 2 - community edition

Post by Stokkolm »

De scris articolele le scriem, dar apoi ce, ne citim intre noi?
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Revista Nivelul 2 - community edition

Post by .chester »

:)))))
I'm livin' in a love shadow
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Revista Nivelul 2 - community edition

Post by sebas »

Sigur. Ne dăm și premii după.
dump CHA
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Revista Nivelul 2 - community edition

Post by ola small dickie »

Si facem si forum al revistei. Unde eu o sa fiu moderator si o sa-l banez pe marvas. hehehehe
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: Revista Nivelul 2 - community edition

Post by Michilangelo »

Așadar, facem ceva sau nu? :) Hai, că dacă ne apucăm de treabă acum, putem să terminăm primul număr concomitent cu numărul 3 al revistei.

Ah, și legat de ce zicea sebas, cred că trebuie să fie revistă. That's the whole point, să facem și noi, fanii, una. Nu cred că o să fie chiar așa greu. Îl avem pe Cristan maestrul editării grafice și mă pricep și eu binișor la Indesign. Important e să fie lumea dispusă să participe.

Chiar dacă e destul de posibil să nu fie ceva de durată, sunt sigur că o să fie distractiv, nu îi luați în seamă pe chester și pe Stokkolm.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Revista Nivelul 2 - community edition

Post by ne0lith »

As fi dispus sa contribui cu cateva articole for fun daca ne-am strange mai mult de 2 oameni :)
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Nervozix
Zergling
Posts: 160
Joined: 6 Jan 2015, 20:34

Re: Revista Nivelul 2 - community edition

Post by Nervozix »

Ma gandeam sa fac o sugestie oarecum similara de ceva vreme, si anume sa se deschida o sectiune noua in forum -- "Articolele si recenziile noastre" (alternativ ale userilor/forumului), vizibila doar de userii inregistrati. In sectiune se posteaza doar recenzii sau articole care abordeaza un anumit subiect legat de games/movies/hardware/lifestyle. Eventual o recenzie decenta sau un articol pertinent ajunge pe pagina principala a site-ului, si asa mai animam si zona respectiva cu alte lucruri pe langa news dumps.

Ideea e ca una e sa ai un loc in forum specific pentru asa ceva, unde in topic se vorbeste despre recenzie in sine si se corecteaza sau se dau sfaturi autorului (preferabil chiar de redactori, cand au timp), si alta e sa pui recenzii de n-cuvinte in topicul "Ce jucati in momentul de fata", care mi se pare mai potrivit pentru cateva idei scurte. Iar in topicurile dedicate jocurilor se vorbeste mai mult despre joc (cum e si normal) si se pierd recenziile intr-un val de posturi. In felul asta ai un loc specific pentru articole ceva mai elaborate si o zona pe care pot si redactorii sa o citeasca usor, fara sa urmareasca topicuri pline de shitposting/trasdesireturi/etc.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Revista Nivelul 2 - community edition

Post by Mahdi »

O să scriu și eu un articol, dacă nu o fi bulibășeala prea mare.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Revista Nivelul 2 - community edition

Post by Cristan »

sebas wrote:E multă muncă pentru o revistă structurată frumos ca a noastră, în .pdf la calitate bună.
Nu cred ca asamblarea efectiva a revistei e partea unde e cel mai mult de munca. Teoretic, odata ce ai un template, cu stiluri si tot ce trebuie, nu ar trebui sa dureze prea mult sa scoti o varianta finala a revistei. Cred. Presupun. Nu stiu sigur :) Insa cu exceptia unor articole cu grafica mai speciala, nu vad de ce s-ar munci chiar atat de mult la aranjarea articolelor (presupunand ca o data cu textul, autorul preda si screenshoturile aferente). Un draft de coperta am avea (se stie, asta e partea cea mai grea), si se pot folosi folosi fisierele sursa .indd de la Level Up-ul ala vechi ca punct de plecare pentru un model nou (oricum Level / Nivelu2 nu s-a schimbat asa mult de pe vremea aia, cu toate ca nu prea are sens sa facem ceva asemanator). As putea sa ma ocup si eu, alaturi de Michilangelo, de asta.

Si daca tot e o revista by the fans, for the fans, ar fi interesant de explorat si alte carari mai putin batute - de exemplu, o revista mai speciala, cu video sau animatii, un produs mai interactiv, mai in pas cu vremurile in care traim. Sau o varianta pentru dispozitive mobile. Sau o editie epub. Sau un site cu un layout mai special. Dar, ahem, vorba aia, mai e mult pana departe.

Partea cea mai mai grea mi se pare efectiv scrisul articolelor, si sa mai fie si la o calitate multumitoare. Si da, cum a zis sebas, se poate incepe cu publicarea lor pe un site, pana se aduna suficient de multe pentru un pdf, se obtin si niste reactii mai rapide.

Auziti, dar nu vi se pare cumva de anii 90 ideea cu "sa ne facem revista/site de jocuri"? :) Nu ma intelegeti gresit, si pe mine ma atrage ideea, dar aveti timp de asa ceva?
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Revista Nivelul 2 - community edition

Post by Mahdi »

Cristan wrote:Partea cea mai mai grea mi se pare efectiv scrisul articolelor, si sa mai fie si la o calitate multumitoare.
Da, mult succes cu asta. Ca la orice efort "democratic", rezultatul final tinde să fie foarte... eterogen, să nu plece nimeni supărat acasă.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Revista Nivelul 2 - community edition

Post by Stokkolm »

Michilangelo wrote:Ah, și legat de ce zicea sebas, cred că trebuie să fie revistă. That's the whole point, să facem și noi, fanii, una.
Si sa vina cu poster!
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: Revista Nivelul 2 - community edition

Post by Michilangelo »

On second thoughts, mi se pare o idee bună să începem cu articolele puse pe un site (sau chiar aici pe forum, ar fi mai la îndemână) și să vedem apoi dacă se poate ceva mai mult sau nu. Am putea să punem un deadline, gen 2 săptămâni de acum. Dacă se adună ceva până atunci vedem ce putem face în continuare, dacă nu, ne vedem mai departe de viețile noastre.

Un headcount rapid cu oameni interesați so far: mahri726, Cristan, Sebas, neolith, Mahdi și cu mine. Am fi 7 cu Nervozix, nu am înțeles exact dacă vrea să participe.
User avatar
Nervozix
Zergling
Posts: 160
Joined: 6 Jan 2015, 20:34

Re: Revista Nivelul 2 - community edition

Post by Nervozix »

Eu am venit sa va tai elanul intr-un mod pragmatic mai degraba. This is a hijack. Sugeram un loc pentru articole scrise de forumisti; cele de calitate ar ajunge pe pagina principala (in teorie, depinde de editorul sef desigur; Kimo parca, nu?), eventual dupa ce sunt editate/pieptanate de un redactor benevol. In felul asta mai si inveti una alta si primesti sugestii de la oameni care au facut asta timp de ani buni de zile.

Daca vreti sa scrieti articole oricum e nevoie de un loc pe forum separat. Doar nu o sa postati unul peste altul intr-un singur topic. Eu unul nu vad de ce ai scrie pentru o chestie in .pdf cand ai deja un site binecunoscut la dispozitie, care mai arata si nice and slick, si mai e si citit de, stiti voi, un public. Oricat de limitat ar fi el in comparatie cu alte site-uri in engleza. Sau poate voi chiar vreti sa faceti un fanzine care sa fie citit doar de cei care au scris in el si inca o mana de oameni de pe forum, idklel. Eu ma gandeam la ceva care sa fie integrat in sistemul existent, care oricum e micut (ma refer la forum si numarul de oameni activi).

TLDR; Un sub-forum sub categoria Games pentru articole scrise de forumisti, vizibil doar de userii inregistrati. Asta e sugestia mea, destul de simpla.
Post Reply

Return to “Sugestii Nivelul2.ro”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests