Ce ţăpăline v-ati luat?

Discuții off-topic în limita bunului simț
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Ce ţăpăline v-ati luat?

Post by .chester »

Pe interwebs sau in viata reala. Be honest, we're all friends here.

Incep eu cu doua ţăpăline cu jocuri. Prima data voiam sa joc Battlefield Bad Company 2 si pe CG era cel mai ieftin. Era un rahat de-ala shady cu "cumpara-mi credit pe Orange de 12 euro". Am facut asta, am primit jocul, am jucat vreo doua ore, dupa care in mod misterios nu a mai mers niciodata. Alta data, castigasem un key de Borderlands 2 si m-am gandit sa-l vand. Detaliile sunt destul de fuzzy. A luat unul legatura cu mine si ne-am dat add pe Steam sa facem tranzactia prin trading. Nu mai tin minte exact cum s-a intamplat, cert e ca am ramas fara key si fara bani, iar ala mi-a dat ignore/block pe Steam si nu am mai avut ce sa fac. Lel.

De atunci m-am potolit definitiv cu jocurile megaieftine cumparate de la dubiosi de pe CG.

Voi?
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Ce ţăpăline v-ati luat?

Post by Doc »

Am cumparat Medieval Total War + Kingdoms, de pe un site romanesc, parea legit, cu CDuri frumoase, dar era gata virusat.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Ce ţăpăline v-ati luat?

Post by cg1700 »

@chester

Daca vrei jocuri megaieftine incearca g2a. Sunt sanse mici sa te fraieresti de acolo.
Image
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Ce ţăpăline v-ati luat?

Post by Stokkolm »

G2A nu e un fel de Filelist VIP? Adica dai bani pentru a pirata jocuri? Macar cu filelist contribui la economia nationala. :)
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Ce ţăpăline v-ati luat?

Post by cg1700 »

Discutabil. Sunt chei reale de jocuri care merg pe steam doar ca probabil sunt obtinute prin metode mai putin curate.
Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Ce ţăpăline v-ati luat?

Post by ne0lith »

Am lucrat vreo luna si ceva pentru un tip care tocmai isi deschisese firma si a angajat 5 oameni. 3 din ei au fost platiti pentru munca depusa, iar 2 din ei, unul fiind eu, au fost dusi cu vorba pana si-au bagat picioarele. Interesant e ca, fara sa ma laud, m-am descurcat cel mai bine la testul de angajare asa ca aveam si sarcina de a verifca proiectele celorlalti, so I did extra work too.

Tipul respectiv tot insista ca va efectua platile la o anumita data, dupa care fie nu mai dadeai de el, fie anunta alta amanare, invocand scuze penibile. Practic, era un mincinos patologic, din cate-am inteles avea destui bani pentru a merge in concedii, dar nu pentru salarii. N-am avut rabdare sau mari sperante ca voi rezolva ceva prin reclamatii, so I just said fuck it and left.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Ce ţăpăline v-ati luat?

Post by sebas »

Eu mi-am luat țeapă tot pe CG cu Mass Effect 3 Digital Deluxe edition. Am dat 20 de Euro..pentru a avea jocul în librăria Origin vreo 4 luni, până când au făcut un rând de key sweeps.

Se pare că, big surprize, nu sunt un jurnalist rusnac. Origin Support nu au fost impresionați de tentativele mele de a părea legit DAVAI CYKA BLYAT DAVAI! așa că până la urmă am mai cumpărat o dată jocul, de la ei a doua oară.
Last edited by sebas on 17 Feb 2016, 15:19, edited 1 time in total.
dump CHA
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Ce ţăpăline v-ati luat?

Post by .chester »

ne0lith wrote:so I did extra work too.
Image super.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Ce ţăpăline v-ati luat?

Post by cg1700 »

@ne0lith

Deci morala e ca e o idee proasta sa lucrezi la firme mici?
Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Ce ţăpăline v-ati luat?

Post by sebas »

Nu e deloc o idee proastă să lucrezi la firme mici. Să lucrezi la un startup nou nouț este însă întotdeauna un risc. Are avantaje și dezavantaje implicite.
dump CHA
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Ce ţăpăline v-ati luat?

Post by vulp »

@cg1700 Nu, morala e ca daca faci afaceri cu romani, mereu sa ceri banii in avans. Sigur, 1. trebuie sa pricepi la ce faci (ne0lith se pricepea deci nu se pune problema) si 2. trebuie sa-i convingi de asta astfel incat sa te inteleaga (de asta exista Harvard Business Review).

Eu am luat teapa cu un telefon cumparat la negru. Dar e ok, eram tanar.
Last edited by vulp on 17 Feb 2016, 15:27, edited 1 time in total.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Ce ţăpăline v-ati luat?

Post by Mafio »

ne0lith wrote:Am lucrat vreo luna si ceva pentru un tip care tocmai isi deschisese firma si a angajat 5 oameni. 3 din ei au fost platiti pentru munca depusa, iar 2 din ei, unul fiind eu, au fost dusi cu vorba pana si-au bagat picioarele. Interesant e ca, fara sa ma laud, m-am descurcat cel mai bine la testul de angajare asa ca aveam si sarcina de a verifca proiectele celorlalti, so I did extra work too.

Tipul respectiv tot insista ca va efectua platile la o anumita data, dupa care fie nu mai dadeai de el, fie anunta alta amanare, invocand scuze penibile. Practic, era un mincinos patologic, din cate-am inteles avea destui bani pentru a merge in concedii, dar nu pentru salarii. N-am avut rabdare sau mari sperante ca voi rezolva ceva prin reclamatii, so I just said fuck it and left.
Era prea ocupat să apere antenele pe topicul despre politică.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3657
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Ce ţăpăline v-ati luat?

Post by marvas »

am cumparat Dark Ages of Camelot de la Auchan, in varinta boxed foarte frumoasa si lucioasa. Un fel de collector's edition. A fost ieftin, vreo 30 RON. Am ajuns acasa am deschis cutia, dar nu avea CD-urile, doar manuale si ceva artbook. In loc de cele 4 CD-uri erau 4 cartoane. M-am intors la Auchan si mi-au zis ca nu mai au altul si sa imi aleg altceva. Am ramas cu cutia.
User avatar
Foxman
Headless Kamikaze
Posts: 312
Joined: 3 Sep 2015, 17:54

Re: Ce ţăpăline v-ati luat?

Post by Foxman »

Eram pe ODC acu multa vreme si voiam un film nou, aparut recent. L-am gasit dupa ce am dat search, l-am tras si apoi am vazut ca de fapt era alt film peste care fusese pus titlul filmului pe care-l cautam. Intrebarea care ma roade pana-n ziua de azi: ce avea omul ala de castigat? Faptul ca i se incetinea compul cand tragea lume de la el un film cu nume fake? Ce satisfactie ar fi putut sa obtina?

Banuiesc ca acelasi tip de satisfactie ca ala care a creat mass-urile cu Raresh, care are cancer pe creier si ii da AOL cu Yahoo cate un cent pentru fiecare mass. Daca nu dai mai departe, n-ai inima!
Praise be to the muffalo tree.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4654
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce ţăpăline v-ati luat?

Post by Magicake »

Era ceva site romanesc de jocuri cu concursuri, la care am "castigat" un Bad Company 2. Cred ca era prin 2011 sau 2010, in orice caz aproape de lansarea BC2. Cand ajunge curierul la mine zice ca trebuie sa-i dau 60 lei taxe postale. Nu l-am luat, evident. Nice win.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Ce ţăpăline v-ati luat?

Post by Doc »

vulp wrote:@cg1700 Nu, morala e ca daca faci afaceri cu romani, mereu sa ceri banii in avans.
Asta nu se intampla niciodata.
In transporturi, de exemplu, plata la 30 de zile e ceva normal, iar la 45-60 de zile nu e complet deplasat. Si toti transportatorii accepta asa ceva. N-ai bani, nu-ti transport nimic! Nu-ti dau marfa jos din camion fara bani. Dar, wait, Romania nu e SUA, si nici nu suntem la Shipping Wars...
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Ce ţăpăline v-ati luat?

Post by vulp »

Evident ca nu se intampla niciodata, de ce crezi ca e tara in veceu? Rudele au cele mari mari sanse de a recupera banii intr-o forma sau alta... asta e celalalt motiv pentru care tara e in veceu ;)

In orice caz, eu nu vorbeam de transporturi, constructii sau alte blue collar jobs.

Scuze de offtopic.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Ce ţăpăline v-ati luat?

Post by Doc »

Nici in whte collar jobs nu se intampla sa fii platit in avans. Frica de tepe e prea mare.

La urma urmei, oricum mi-ar fi jena sa cer banii in avans. De ce as face-o? mor de foame? nope, ma platesti cand iti predau lucrarea. Asa mi se pare corect sa incepi o relatie de afaceri, nu sa presupui ca celalalt e un hot. In 20 de ani de cariera am luat doar 3 tepe, cam 30 de milioane in total. Un romulan cu care lucrasem 3 ani, o PDista, lol, cu care lucrasem vreo 4 ani, si o tipa care ar fi preferat sa plateasca altfel. Well, nu-s genul... :)
User avatar
marius
Zergling
Posts: 161
Joined: 28 Apr 2014, 14:51

Re: Ce ţăpăline v-ati luat?

Post by marius »

Job de vara, vindeam bilete. Au venit vreo 3 tiganci. Mi-au dat bancnota de 200 RON, sa cumpere 3 bilete. Le-am dat biletele si restul. Una a inceput sa faca nu stiu ce scandal, si au zis ca nu mai vor, le-a trecut chefu'. Mi-au dat inapoi biletele si restul de la 200 RON. Eu le-am dat inapoi bancnota de 200 RON. Au plecat.

Cand m-am pus pe numarat banii am iesit pe minus cu 30 lei. :/

Classic gipsy trick. FML
Wraith » 9 May 2014, 18:48 wrote:Azi urasc faptul ca cineva mi-a luat vechiul user de pe forum doar ca sa faca lurking cu el. Ceea ce intentionam sa fac si eu oricum, dar macar eram THE Marius. /hate
ProtectorateNova wrote:Cand ma jucam eu Gothic 2 tu erai in clasa 5-a.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce ţăpăline v-ati luat?

Post by TG »

Well, am luat și am dat deopotrivă. Steam trades, aveam un key de Blackguards parcă și mi-a dat add unul de pe steamtrades.com. De obicei verific să văd că cel care mi-a dat add e și cel cu care vorbeam pe site, dar de data asta ma grăbeam. Omul avea reputație bună, așa că i-am dat rapid key-ul, apoi mi-a dat remove și block. Mi-a luat 2 secunde să înțeleg ce se întâmplase, apoi am râs.

On the other hand, deși nu e thread-ul potrivit, când a fost sale-ul ăla cu cărbuni pe Steam am luat o grămadă de jocuri dând la trade key-uri ce au fost ulterior retrase. This is my confession, deși nu știam sigur că asta se va întâmpla, nici nu m-a luat prin surprindere, pentru că le obținusem super cheap.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Post Reply

Return to “Colțul vesel”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests