Ce ţăpăline v-ati luat?

Discuții off-topic în limita bunului simț
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce ţăpăline v-ati luat?

Post by Waaagh! »

Cea mai mare serioasa teapa de care sa-mi aduc aminte am luat-o in campania relativ recenta cu sarmatii din rtw, cand am invatat the hard way, dupa aproape 1000 de ore de joc, despre faptul ca doua provincii intre care au loc schimburi comerciale terestre nu vor face si comert maritim. Si cand te gandesti ca dusesem hoarda din stepa ucraineana pana la malurile sudice ale Marii Caspice special ca sa ocup niste porturi strategice, care pana la urma au ramas neutilizate toata campania. >.<
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce ţăpăline v-ati luat?

Post by McWilliams »

Am facut comanda prin eMag la niste chestii - un webcam de la ei si niste gantere de la un partener. Pentru ca vreau sa arat relativ decent atunci cand incep sa frecventez sala de forta in speranta ca voi ajunge sa arat relativ bine dpdv al corpului (it's a questionable plan, but I'm sticking to it :lol:). Dau sa fac plata cu cardul, mumu. Incerc de vreo 4 ori, acelasi mumu. Schimb plata la virament bancar si astept facturile. Vin doua, fiecare pentru furnizor (zic eu); ciudat, amandoua aveau acelasi cont bancar. Neavand pe cine sa iau la intrebari, trimit banii si astept coletele.

Webcam-ul a venit in 2 zile. Ganterele, mumu. Dupa o saptamana, sun la astia de la eMag. 40 de minute de muzica stresanta mai tarziu, prind un cocotat de la call centre. "Unde mi-s fiarele?" intreb. "Pai ati facut plata?" raspunde ala. "Da, verificati contul". "Ah, pai ati platit in contul de la eMag. De fapt, trebuia sa platiti in contul partenerilor". "Auzi, nenea, crezi ca eu am scris IBAN-ul ala pe factura? Am virat banii acolo unde mi s-a indicat". "Pai, transferam noi banii la partener. Doar ca dureaza". Mai trece o saptamana. Mumu gantere. Intre timp, ma suna cineva de la partenerul eMag-ului si intreaba "Banii cand ii dai, bha?". Explic situatia. "Ah, pai nu mai bine va anulez aceasta comanda, facem una noua si ne trimiteti banii direct in contul X? Ca ce vreti dvs e acum la reducere cu 66%, in urmatoarele 5 zile". Trimit banii, ganterele vin in 2 zile prin curier.

Sun iar la eMag. Iar asteptare de jumatate de ora. Raspunde acelasi cocotat. Ii explic problema. El zice ca stie de problema mea de la un alt coleg cu care vorbisem initial. Eu zic ca i-am tinut minte numele de data trecuta, asa ca putem sari peste gargara si putem trece la "unde mi-s banii?". El zice ca urmeaza sa fie trimisi la partener. Eu ii explic ca pana si contul meu de la eMag arata comanda drept anulata de o saptamana. "Ah, da? Atunci trimitem banii ramburs. Dati-ne contul.". "Decat sa-l scrii gresit, foloseste-l pe ala din care s-au primit banii". "Aaaaah, zice cocos, nu detinem aceasta informatie". Serios, nu stiau de unde si-au primit banii, saracii de ei. Ii zic sa astepte 2 minute sa butonez dupa IBAN prin telefon. Cocosul inchide imediat. Nuclear meltdown commences in my head.

Cum o discutie prin call-centre-ul eMag este mai dureros decat batutul cuielor in talpa, si acum stau cu 300 de lei in "contul dvs personal de la eMag". Ma gandesc ca inapoi nu-i mai vad vreodata, dar probabil ca o sa mai fac o comanda la un produs de-al lor ca sa ii folosesc. Probabil.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Cata
Zergling
Posts: 137
Joined: 10 Mar 2014, 16:36

Re: Ce ţăpăline v-ati luat?

Post by Cata »

Ma mir. La mine s-au miscat rapid cu returnatul banilor si la o comanda anulata si la un produs returnat. Rapid=saptamana viitoare, miercurea parca. Au doar o zi cand fac plata.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Ce ţăpăline v-ati luat?

Post by vulp »

Wow, il imaginam pe McWilliams un om echilibrat, chibzuit, traind in armonie cu sinele si natura. Acuma aflu ca e gras. Poate exista Dumnezeu.

Sa ai mereu la indemana IBANurile, ca CNPurile de la buletine.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce ţăpăline v-ati luat?

Post by McWilliams »

Din contra, nu sunt gras, ci foarte... suplu. Ideea era sa ajung la un nivel la care vizitele la sala de forta sa fie folosite in mod eficient. Adica sa nu gafai dupa 2 aparate si sa petrec restul de 40 de minute band apa si discutand diverse cu diversi.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6086
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce ţăpăline v-ati luat?

Post by Mahdi »

Am și uitat că există topicul ăsta.

Să-l înviem așadar cu ultima dramă de pe internet:
https://www.avocatoo.ro/blog/poate-fi-c ... selatoare/
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14556
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce ţăpăline v-ati luat?

Post by ola small dickie »

cine putea sa deschida topicul asta decat chester
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce ţăpăline v-ati luat?

Post by TG »

Phew, bine că n-am dat și eu precomandă. :mrgreen:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Ce ţăpăline v-ati luat?

Post by Rukifer »

Am dat comanda de Days Gone Collector's Edition de la Ventum, prin Emag. Mi-au trimis editia normala. Dupa ce am refuzat livrarea cand am vazut ca a venit nea Caisa de la Cargus cu un fucking plic, acelasi individ m-a sunat urmatoarele doua zile sa-mi aduca, pana la urma, 'comanda'.
Am sunat la Emag sa le cer banii inapoi si tantica de-acolo s-a chinuit 5 minute sa caute 'alt produs similar, poate gasim ceva sa-ti placa".

Mi-au dat banii inapoi pana la urma.
M U I E
Post Reply

Return to “Colțul vesel”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest