Articolele Comunitatii (discutii generale)

Recenzii sau articole care abordează un anumit subiect legat de games/media/hardware/lifestyle, scrise de către userii forumului.
User avatar
Nervozix
Zergling
Posts: 160
Joined: 6 Jan 2015, 20:34

Articolele Comunitatii (discutii generale)

Post by Nervozix »

Postul de fata este un composit editat din comentariile mele din topicul “Revista Nivelul 2 - community edition”.

Ideea este destul de simpla, dar aparent ridica intrebari si voi incerca sa ofer raspunsuri. Sugerez creeare unei noi sectiuni in forum – "Articolele Comunitatii", vizibila doar de userii inregistrati. In sectiune se posteaza doar recenzii sau articole care abordeaza un anumit subiect legat de games/media/hardware/lifestyle; exact ce contine si revista/site-ul Nivelul2. Eventual, o recenzie sau un articol decent poate ajunge pe pagina principala a site-ului, si asa mai animam si zona respectiva cu alte lucruri pe langa news dumps. Asta depinde de editori, de timpul disponibil al redactorilor, si desigur, totul doar daca redactorii gasesc ideea atractiva.

De ce o sectiune separata? Mai multe motive. Una e sa ai un loc in forum specific pentru asa ceva, unde in topic se vorbeste despre recenzie in sine si se corecteaza sau se dau sfaturi autorului (preferabil chiar de redactori), alta e sa faci asta pe topicul dedicat jocului sau in topicul "Ce jucati in momentul de fata" unde discutiile curg rapid (si de multe ori in porumb). In felul asta ai un loc specific pentru articole ceva mai elaborate si o zona pe care o poti citi lejer, fara topicuri pline de shitposting/trasdesireturi/etc. Plus ca in topicul articolului poti sa vezi ce sugestii si schimbari au fost aduse treptat de autor/redactori. In felul asta inveti si iti imbunatatesti propriile abilitati critice.

De ce ai pune un text pe forum, in loc sa il trimiti direct unui redactor? Pe forum poti primi mult mai usor sugestii sau observatii atat de la redactori cat si de la useri competenti (vezi de exemplu felul in care a fost luat Chester la dumicat in topicul despre Underrail de useri care joaca CRPG-uri). Indiferent cat de vag-functionali sunt multi useri cand e vorba de lumea ce are loc in afara ecranului, fiecare are cel putin un gen de joc (sau jocuri ce abordeaza anumite teme specifice) despre care poate face comentarii pertinente. Ola a jucat un numar mare de adventure games, Waagh! are o precadere catre jocuri de strategie/RTT-uri, sau ma rog, cel putin catre un RTT, lel. Neolith, Mahdi, Caleb, probabil au la un loc o librarie de CRPG-uri vasta. Sunt o mana de useri pe forum care daca nu au timp sa scrie recenzii ar putea cu siguranta sa ii ajute pe cei ce fac asta cu sugestii sau corecturi.

De ce sa fie pe forum, unde pot fi citite lejer de orice user? Nu am date dar presupun ca nu multi dintre cei ce citesc site-ul citesc neaparat si forumul (vad multa lume in sectiunea de comentarii pe care nu o vad si pe forum). Daca o recenzie ajunge pe site e citita si de lumea care nu bajbaie pe forum, plus ca sectiunea ar fi vazuta doar de useri inregistrati (cum sunt si alte sectiuni). In felul asta, daca cineva vrea intr-adevar sa vada cum sunt scrise articolele poate sa inregistreze un user. Asa mai aducem lume pe forum, atat imbecili cat si oameni care pot face o diferenta notabila. Cu siguranta ca fiecare post coerent va fi insotit de doua sau trei inutile/agasante de la useri care vor doar sa se afle in treaba. Asta e lege, o stim de mult timp, dar beneficiile cred ca le intrec.

In final, chit ca ar fi doar unul sau doi useri care ar scrie cate ceva din an in paste in sectiune nu cred ca ar face rau existenta ei, si ar fi destul de interesant sa vedem cum ar evolua, sa chiar involua, un astfel de loc pe forum.

Bottom line: Un sub-forum pentru articole scrise de forumisti, vizibil doar de userii inregistrati. Asta e sugestia, destul de simpla, cand ne debarasam de explicatii lungi si exhaustive.

As fi pus si un poll dar vad ca nu am aceasta abilitate, eh.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Articolele Comunitatii

Post by Mahdi »

Să se facă. În cel mai rău caz o să fie o secțiune cum e cea de Let's Play, unde se postează o dată la câteva luni. Nothing to lose.
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Articolele Comunitatii

Post by TG »

Am făcut o nouă secțiune dedicată conținutul scris de membrii forumului. Articolele Comunității e printre sub-secțiuni, momentan însă e vizibilă tuturor. Mă gândesc că poate e mai ok așa, poate e genul de chestie care să mai atragă useri, will see what happens. Am mutat thread-ul ăsta aici pentru alte discuții despre secțiune în sine, dacă e nevoie de un regulament specific etc.

Cineva ar trebui să dea startul. :)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Articolele Comunitatii

Post by Cristan »

Un test rapid pentru o revista digitala (format tableta), in mai multe variante. Nu am testat si nu am stat sa configurez nimic, deci daca nu va merge acum, nu inseamna ca n-o sa mearga pe viitor. Trebuie doar sa stabilim un format standard, si vedem dupa aia in ce alte versiuni se mai poate exporta.

PDF: EPUB: Apropo, trailerul din testul asta e... de test, sa vad cum o sa fie cu un video incorporat. Dar nu o sa fie practic (si nici nu vad rostul) sa fie cate un trailer la fiecare articol, dar o animatie, sau un alt filmulet ilustrativ, mai scurt ar merge.

*Cititorul de ebooks trebuie sa suporte epub 3.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Articolele Comunitatii

Post by Fular »

Mă uitam azi pe la mini review-urile de la The Way pe GoG, unde am văzut un tip cu un link pentru un review complet în franceză a jocului.

Am descoperit că franțuzii de la indiemag au o secțiune pe forum asemăntoare cu asta a noastră.
https://www.indiemag.fr/forum-linde/vos-tests-jeux-inde

Păcat că nu suntem prea francofoni pe aici, poate mai învățam ceva de pe la ei.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Articolele Comunitatii

Post by Soarecu »

Chiar mi-ai dat ceva de citit, desi inteleg doar vreo 50-60% din ce-i acolo, restul se poate deduce din context.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Articolele Comunitatii

Post by Fular »

Gata mă, ne-a pierit entuziasmul? Nu mai scrie nimeni nimic?

Aș vrea să cred că premiile n-au fost singurul element catalizator care a determinat oamenii să scrie.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Articolele Comunitatii

Post by .chester »

Ba da, fara premii nu scrie nimeni nimic.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Zulu
Zergling
Posts: 146
Joined: 3 Mar 2014, 18:48
Location: Planeta Moldova

Re: Articolele Comunitatii

Post by Zulu »

Eu am un review de scris la Dreamfall Chapters. Problema e ca l-am inceput acu' 2 luni si n-am terminat nici macar primele doua parti.
Ex-Level Forum member, ex-Tzeeeac member, current everything else.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Articolele Comunitatii

Post by .chester »

QED
I'm livin' in a love shadow
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Articolele Comunitatii

Post by TG »

Eu am scris și nu m-a băgat nimeni în seamă. Nu mai scriu. :(
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Articolele Comunitatii

Post by Mahdi »

Ai scris prea bine. Dacă scriai prostii, săreau toți pe tine.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Articolele Comunitatii

Post by Fular »

TG wrote:Eu am scris și nu m-a băgat nimeni în seamă. Nu mai scriu. :(
Eu am citit, dar m-am pierdut de câteva ori și am concluzionat că e mai bine să și joc Underrail să înțeleg mai bine despre ce e vorba.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Zulu
Zergling
Posts: 146
Joined: 3 Mar 2014, 18:48
Location: Planeta Moldova

Re: Articolele Comunitatii

Post by Zulu »

Zulu wrote:Eu am un review de scris la Dreamfall Chapters. Problema e ca l-am inceput acu' 2 luni si n-am terminat nici macar primele doua parti.
chestr0ny wrote:QED
Jocul nu l-am terminat, ca altfel review-ul ar fi fost scris de mult. Pur si simplu nu am avut timp de el :)
Ex-Level Forum member, ex-Tzeeeac member, current everything else.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Articolele Comunitatii

Post by .chester »

Scuze gasim cu totii, oricand.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Zulu
Zergling
Posts: 146
Joined: 3 Mar 2014, 18:48
Location: Planeta Moldova

Re: Articolele Comunitatii

Post by Zulu »

Not really. Pentru ce este cu adevarat important ma organizez de asa masura. Sa termin un joc cat mai repede este in schimb ultimul lucru de pe lista mea de prioritati.
Ex-Level Forum member, ex-Tzeeeac member, current everything else.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Articolele Comunitatii

Post by Waaagh! »

E-hehei, daca era pus un premiu consistent la bataie, sa vezi cum iti resortai prioritatile, he-hehei.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Articolele Comunitatii

Post by McWilliams »

Uite, fac eu cinste cu un premiu - o saptamana in campus la facultatea Politehnica, alaturi de colegul nostru de forum, Ferrrrrrrrrdinand. Sexul si geometria diferentiala sunt incluse in pachet.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Zulu
Zergling
Posts: 146
Joined: 3 Mar 2014, 18:48
Location: Planeta Moldova

Re: Articolele Comunitatii

Post by Zulu »

Cred ca mi-au ajuns 5 ani in campus la Poli, ce-i frumos e frumos dar exista o limita. Cat despre premii, you guyz are too funny. Sa stiti ca fix ala a fost motivul participarii la primul concurs, sa castig un joc (pe care nu am apucat sa-l deschid btw). Mhm, sure.
Ex-Level Forum member, ex-Tzeeeac member, current everything else.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Articolele Comunitatii

Post by ola small dickie »

atunci faima?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Articolele comunității”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests