System Shock 1 Remastered

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

System Shock 1 Remastered

Post by sebas »



Coming to Kickstarter soon. http://systemshock.com/
dump CHA
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: System Shock 1 Remastered

Post by Mahdi »

https://www.kickstarter.com/projects/15 ... stem-shock

It's live. Și e și cu demo. Hnnnnng.

Lel. Și se confirmă mema cu Avellone obiectiv de kickstarter. Ce-a ajuns omul.
REMEMBER CITADEL
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: System Shock 1 Remastered

Post by vulp »

Not bad. Pentru cineva care n-a putut niciodata sa se adanceasca in SS2 si a ratat fereastra de "System Shock 1 arata bestial" este probabil jocul deceniului :mrgreen:
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: System Shock 1 Remastered

Post by sebas »

Arată foarte bine, îmi place că mențin level designul și atmosfera. Le țin pumnii! Nu doar și pentru că un SS2 remastered cu un final acătării ar fi bestial!
dump CHA
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: System Shock 1 Remastered

Post by cg1700 »

Looking good! Cred ca o sa pun si eu 30$ cand iau salariul.
Image
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: System Shock 1 Remastered

Post by tnt »

Smooth radio talk cu unul dintre developeri
https://soundcloud.com/gamerweekly/epis ... ve-studios

Bonus: get into the neo-noir cyberpunk mood https://soundcloud.com/xemobiz/wire-city-slums

Abia acum am aflat ca exista demo. O sa-l joc azi.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: System Shock 1 Remastered

Post by tnt »

Ceva tare ciudat mi-a sarit in ochi de la bun inceput, jocul are parte de compas, in spatiu... Mi-am etalat cunostintele de gimnaziu in domeniu cu niste postari pe reddit-ul lor, waiting to get totally rekt by the connoisseurs.
https://www.reddit.com/r/systemshock/co ... _in_space/

Strambasem putin cand am auzit ca il fac pe Unity, nu numai ca pare un engine SH in comparatie cu Unreal, dar nici nu credeam ca o sa se potriveasca. Unreal ar fi mers ca o manusa. Ei bine, ma bucur ca m-am inselat, desi multe texturi par low-res, invelisul grafic cladeste superb atmosfera cyberpunk. Chiar sunt placut impresionat de viziunea artistica pe care au avut-o pentru acest mega remake. Ai animatie si cand intri in surgery machine. Ma rog, la animatii mai e de lucru, spre exemplu attack stance-ul mutantului care iti da impresia ca joci turn based, o lovitura eu, o lovitura tu, insa nu am fost prea convins de unele modele, mutantii din nou arata oarecum caraghios rather than scary. Sunt curios cum isi vor reimagina acele nivele holografice, speram sa le vad in demo.

Anyway, sunt foarte placut surprins, iar ce recomand e linkul de mai jos. Puteti vedea demo-ul acolo jucat si comentat chiar de catre devs, daca nu aveti chef sa-l jucati. Insa dupa vreo zece sau mai multe minute intra in dialog si Warren Spector si Paul Neurath, veterani ai industriei, iar aici devine foarte interesant. Ofera insight si istorie nu doar despre SS1, 2 si cate ceva din 3, ci mai ales despre industria jocurilor de la inceputul anilor '90, despre "batalia" lor cu iD Software, despre cursa Ultima Underworld - Wolfenstein 3D pentru terminus a quo-ul 3D-ului, despre lupta pierduta de System Shock 1 in fata Doom in ciuda calitatii sale, despre influenta Looking Glass in industrie, despre cum gandeau SciFi-ul atunci, despre companii de jocuri avant-gardiste si proeminente la vremea aia (Origin Systems, Bioware, Bethesda etc), despre directia jocurilor de astazi si cate si mai cate chestii interesante pt old farts. Deci chiar va recomand.

phpBB [video]
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: System Shock 1 Remastered

Post by vulp »

cu aranjarea decenta a cablurilor de inalt curent (care oricat de bine ecranate ar fi, tot o sa leakuiasca) si un magnetometru (care are o harta + a.i. trainuit pe cablurile respective) este foarte usor sa realizezi un compas nord-sud-vest-est functional in spatiu pe o statie spatiala sau in jurul ei ;)
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: System Shock 1 Remastered

Post by tnt »

Dar nu vad cum e practic, din moment ce nu mergi pe o suprafata. Din ce mi-am dat seama au ales arbitrar punctele cardinale pentru un etaj al statiei spatiale, pe care l-am putea lua ca pe o suprafata. Dar in Citadel strabati pe axa X, ca sa zic asa, cat strabati si pe axa Y, nu e o suprafata asa zis plana. Da, si pe Pamant poti merge altitudinal, dar diferenta e atat de mica in raport cu suprafata planetei incat nu ai putea sa zici ca o iei hat spre zenit. Te ajuta in joc pentru un etaj la un moment dat, dar nu si in raport cu intreaga statie, zic eu.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: System Shock 1 Remastered

Post by vulp »

ma astept ca maine sa te duci prin librarii si sa dai foc la harti si atlasuri. in numele factiunii "globul este adevarul" :lol:
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: System Shock 1 Remastered

Post by sebas »

"Levels will harken back to the original game thematically, but the layout will see a pretty big change to apply modern level design principles for pacing and exploration."

https://www.kickstarter.com/projects/15 ... ts/1825794

Well that went to shit immediately. Fuck reboots!
dump CHA
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: System Shock 1 Remastered

Post by tnt »

Wait, au trecut de pe Unity pe Unreal Engine. Asta e un lucru bun, chiar daca inseamna ca mai toata munca lor de pana acum (6+ luni de zile) s-a dus la vale; ma intreb de ce dracu nu au putut sa gandeasca asta din start.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: System Shock 1 Remastered

Post by sebas »

Au descoperit că e nasol să încerce console release pe Unity.
dump CHA
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: System Shock 1 Remastered

Post by TG »

sebas wrote:modern level design principles for pacing and exploration
sebas wrote:modern level design principles for pacing
sebas wrote:modern level design principles
sebas wrote:modern level design
:lol: :lol: :lol: :lol:

Exista MOD-uri oricum. Pacat ca au luat-o pe calea asta.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: System Shock 1 Remastered

Post by sebas »

Nici nu-ți trebuie moduri, EEul de pe GoG e cât se poate de jucabil: https://www.gog.com/game/system_shock_enhanced_edition
dump CHA
User avatar
Nervozix
Zergling
Posts: 160
Joined: 6 Jan 2015, 20:34

Re: System Shock 1 Remastered

Post by Nervozix »

Man, in clipul ala tipii spun niste chestii aiurea rau pe la min 50. id au facut Catacombs 3D cu un an inaintea lui Underworld, Hovertank 3D a aparut chiar mai devreme. Underworld (primul e din '92) o fi aparut inainte de Wolfenstein, dar tipii de la id deja faceau jocuri 3D (ma rog, 2.5 D nah, si Underworld la fel era) first person. Iar omul care vroia sa faca Doom mai complex era Tom Hall, nu Adrian Carmack. Adrian era art director-ul lol. Tom Hall a plecat de la id mai tarziu datorita diferentelor n stuff. Eu spun chestiile astea ca om care a citit Masters of Doom.

Mie mi se pare o idee inspirata sa faca nivele noi, pentru ca avem deja un remaster al jocului, cel de pe GoG. Limitarile erei au dus la un tip de design destul de abstract la acea perioada care nu prea merge in high-def. Varianta remastered este perfect jucabila, mai degraba as vedea un nou take al lumii cu niste diferente ici si colo, ca vad ca au pastrat foarte multe lucruri din jocul vechi.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: System Shock 1 Remastered

Post by tnt »

Nu stiam de Hovertank. Dar de ce se zice ca Wolf 3D e primul joc 3D? Acum ca am cautat pe google am vazut ca printre primele ar fi Battlezone tocmai din 1980 si altele, dar la cum arata, cred ca depinde cum e definit 3D-ul cand se vorbeste de asta. Din ce am jucat eu vad acum ca si LHX si Stunts (1990) au aparut inainte de Wolf 3D. Hmm...
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: System Shock 1 Remastered

Post by MC »

Wolf 3D nu e primul joc 3D.
E cunoscut ca fiind jocul care a definit genul FPS.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: System Shock 1 Remastered

Post by tnt »

Articol interesant despre making of System Shock 2

http://www.eurogamer.net/articles/2017- ... best-level
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: System Shock 1 Remastered

Post by tnt »

phpBB [video]


Parca au inceput sa schimbe tot, nu prea inteleg ce reprezinta asta. In demo-ul Unity era un update grafic pastrand acelasi stil, il nimerisera la tzanc. Ca sa citez un comentariu de la video:
Kickstarter demo was super fun and I loved this retro-pixel a e s t h e t i c. Now it looks like every other sci-fi shooter on Unreal, too clean and sterile. That's a shame.
Sunt cam de aceeasi parere...
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests