Revista NIVELUL2 Nr. 3 - 2016

User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 3 - 2016

Post by Doc »

Steam loveste din nou.

Zi de reduceri Star Wars, printre care si povestea lui Kyle Katarn, recenzata in ultimul numar de Marius Ghinea. - 5 euroi - zeci de ore de dat cu sabia si sforta (si nu numai) in stanga si-n dreapta.

http://store.steampowered.com/sub/2103/
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 3 - 2016

Post by stef »

Nostalgia m-a lovit din nou, trebuie sa-mi iau si eu Jedi Outcast si Academy sa le mai termin odata. De asemenea cred ca e timpul sa reiau si seria Thief, ca nu le-am mai jucat de cativa ani buni.
Image
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 3 - 2016

Post by Marius Ghinea »

:) ;)
Esett
Space Invader
Posts: 45
Joined: 28 May 2014, 11:29

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 3 - 2016

Post by Esett »

Mai vine si Nr. 4?
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 3 - 2016

Post by marvas »

va fi probabil un 4-5.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 3 - 2016

Post by Stokkolm »

Nr. Aprilie-Septembrie
User avatar
DerangedGenius
Zergling
Posts: 203
Joined: 28 Apr 2014, 15:04

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 3 - 2016

Post by DerangedGenius »

Feedback (with story?) part 1/2
Mijlocul lunii aprilie. O sâmbătă. Era una din primele zile adevărate de primăvară. Ca om friguros cu imunitate mediocră, era o adevărată bucurie să ies doar în tricou afară. O zi perfectă de mers pe jos în oraș și să îți iei revista Nivelul 2 pentru care ai dat comandă cu o zi înainte, de la un sediu pe care urma să îl descoperi cu Google Maps.
Îmi plănuisem traseul astfel încât să vin dinspre Universitate și să intru pe prima stradă de dinainte de Teatrul Mic. Pe telefon nu se afișa decât numele de Jean-Louis de Calderon, și am crezut că intru direct pe ea și apoi ajung la colțul străzii Thomas Masaryk, sursa revistelor Nivelul2. Cu stupoare și frustrare am realizat că nu găsesc ușor strada și că mă învârt pe mai multe străduțe care încep din Piața Rossetti. Străzile din centrul Bucureștiului nu sunt generpase cu plăcuțele cu nume. Iar oamenii de prin preajmă dau direcții aiurea. Mi-am dat seama în cele din urmă că eram, inițial, pe drumul cel bun, doar că prima bucată a străzii Calderon se numește Dimitrie Gerota, și că îți trebuie un zoom pervers de insistent pe hartă pentru a afla asta. Oh well.
Am sunat la interfonul unui bloc vechi și uitat de la începutul străzii Masaryk, vis-a-vis de o cafenea. Ușa blocului s-a deschis destul de repede și am intrat odată cu o doamnă cu câine care locuia acolo. Părea, sau așa îmi imaginam eu, destul de indignată de prezența mea evident confuză, ca și cum nu eram primul acolo, de parcă „încă unul din tinerii ăștia care vin din ce în ce mai des să îți cumpere din blocul nostru nu mai știu ce revistă de jocuri”. Uitasem cum e lifturile vechi. Am urcat până la etajul 5 (greșesc?) într-o cutie strâmtă de lemn pe care am împărțit-o cu plictisita doamnă. Având dubii despre capacitățile liftului, am decis repede că la plecare cobor pe scări.
Pe hol am început să îmi imaginez și să mă simt ca un începător în achiziții ilegale de droguri sau arme în blocuri cu aer închis, mari și strâmte, în care nu mă simt ca acasă. De fapt, ce de să mă mint singur? Normal că urma să fac o tranzacție cu droguri. O revistă care nu se găsește la chioșcurile de ziare, în văzul lumii, care mai e și scumpicică, nu este altceva decât un drog suspect. Sunt dependent de hârtie colorată, cu imagini luate din locuri ireale și texte artistice, învelită în coperți lucioase.
Înainte să concluzionez aceste gânduri, un Vali vădit zâmbăreț îmi deschide ușa, aparent deja undeva sus, purtat/afectat/radiat de teancurile de exemplare N2. Sau poate era doar somnoros, who knows.
Cu achiziția validată, am ieșit încântat ca un copil cu o jucărie sau bandă desenată mult așteptată. M-am uitat puțin la ea apoi am băgat-o în geanta special luată ca să o țină dreaptă cât mă mișc prin oraș. Știam din start că voi începe acasă cu articolul cu Serious Sam. E vorba de o serie cu care am o istorie lungă, începută în copilărie, de asemenea eram și serios de curios de informațiile despre SS4.
A fost o experiență magică și unică, pe care dacă aș repeta-o s-ar putea să-și piardă din valoare. Plus că văd că revista se livrează și la Red Goblin, destul de aproape de sediu de fapt, un magazin care îmi e familiar, așa că probabil o să cumpăr de acolo de obicei. Dar dacă vă ia comision mare să îmi spuneți, că îl cert pe proprietar dacă e. Îmi e vecin de cartier și pot.


-
Ca să mai detensionez situația așteptării noului număr, mi-am zis că prinde bine o povestioară ca asta și o porție cât pot de zdravănă de feedback. N-am mai scris oricum un feedback post de mulți ani, iar de când N2 e pe print încă nu am dat cu părerile mele în amănunt pe aici. Nu pot spune încă însă tot ce cred despre toate articolele. Savurez un număr al revistei destul de lent, făcând asta scad din timpii morți până la numărul următor. De fapt, recent mi-am luat și nr.2 din Red Goblin, așa că am ce citi liniștit până la numărul 4.

Am păstrat anumite articole mai spre final, pentru momente în care sunt cu adevărat liniștit, nu cu multe task-uri în minte. Astfel de articole sunt retro-ul cu Jedi Knight și Art by Game.

Articolul aniversar / interviul Serious Sam este frumos și colecționabil, mă bucură relația pe care o întrețineți cu Croteam. Deși am aproape toate jocurile lor (îmi lipsește DLC-ul lui Talos Principle), nu m-ar deranja să văd jocuri Croteam ca jocuri full pe viitorul apropiat. Sau și mai bine...de la colegii de la Devolver. Un Shadow Warrior ar fi..mmmm, delicios. Alături de un preview/hands-on la Shadow Warrior 2 bineînțeles. Păcat că mi se desprind pagini chiar din acest articol.

Ah da, am să vorbesc despre articole în ordinea în care le-am citit - în funcție de cât de vechi sunt jocurile de la review și de cât de interesat sunt să aflu anumite lucruri. Sau ordinea în care îmi amintesc de ele.

Secțiunea Focus a fost unul din motivele principale pentru achiziția urgentă. Gameri Disperați e o idee foarte bună care mă atrage. Vreau să îmi cumpăr o revistă și pentru acest gen de conținut, nu doar recenzii, previews și ceva specialități. Cred că sunt multe subiecte, aproape lună de lună, care merită disecate. Treaba cu simulatorul de urși și PewDiePie chiar merita tratată. Tonul sincer, de discuție, a lui ncv a fost relaxant pentru mine. Cred că nu pot exprima succint cât de mult îmi doresc o astfel de secțiune permanentă. Dramele din mediul gamerilor nu sunt mereu ceva superficial, ci au substraturi care merită dezbătute și prezentate obiectiv.

Top 20 cele mai așteptate jocuri din 2016? Credeam că nu o să mai vedem așa ceva în aprilie. În mare mi se pare deja redundant un astfel de articol, pentru că simt că știu deja despre acele jocuri, unele se amână pe anul următor, iar eu tind recent să îmi fac singur fel de fel de liste. Dar trebuie să recunoc că alegerile lui Chester sunt cât se poate de valabile, și spre rușinea mea oarecum, iată că am descoperit două titluri despre care nu aflasem până acum, foarte interesante. Mulțumesc. Și îmi place cum scrie Chester. Cineva de pe forum zicea că și-a ținut ascuns talentul, poate așa e.

Tocmai de aceea mi-a plăcut și cum sunt prezentate Doom și Fallout 4. Despre acestea două aș avea însă comentarii tehnice. Ca preview, Doom arată bine cu pagina aceea întreagă de cover, și cu screenshots imense. La Fallout 4 însă, pentru care nici nu mai așteptam review, nu prea văd rostul paginii de intro atât de aerisite, mai ales că jocul nu mai este recent și nici așa esențial de tratat. Dar na, cred că am ajuns eu să apreciez mai mult utilul decât frumosul.

Ceea ce îmi amintește de ultima pagină din Far Cry Primal (verso pentru pagina cu Fallout 4). Well, cred că ne prinde bine să avem și pagini strict cu artwork, și înțeleg și de ce s-a procedat așa, că nu prea se putea începe recenzia la Fallout 4 pe o pagină de dreapta. Dacă ați mai fi alocat o reclamă, probabil că aici ar fi fost. Nu știu exact ce mă determină să nu apreciez așa mult paginile de genul. Recenzia lui Aidan m-a amuzat, de la subtitlu la încheiere, fără să fie o întreagă bășcălie. Un review așa cum am apreciat la Aidan și când era nou. Țin minte că îmi plăceau totuși mai mult recenziile mai seioase, gen SpecOps the Line. Cred că depinde și cât de serios este jocul sau cât de serios merită tratat.

Bombshell. În sfârșit o notă corectă. Îmi place jocul, l-aș termina dacă nu aș avea un laptop construit din pământ și pietre. Dar am înțeles și de ce nu e totuși de notă mare, nici măcar 7. Totuși, cu 3 și 5 mi s-a părut exagerat de distrus de presa internațională.

SOMA. Cred că trebuie să mai citesc încă o dată cu atenție sporită, să citesc printre rânduri și în psihologia autorului. Cum reușește atât de bine Marius Ghinea să umple 8 pagini spunând atât de multe despre un joc, fără însă să dezvăluie nimic despre el? Ce îmi place din totdeauna la articolele sale este tonul atât de personal, și totuși dedicat unui public. De parcă o bucățică din sufletul său se află în cernelurile cu care s-au imprimat respectivele pagini. Creepy. Love it.

-
Mai sunt atât de multe de spus despre numărul 3, mai ales + și - overall, dar somnul a venit peste mine.
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 3 - 2016

Post by Marius Ghinea »

"o bucățică din sufletul său se află în cernelurile cu care s-au imprimat respectivele pagini"

se afla :)
multumesc
alexnsn
Space Invader
Posts: 37
Joined: 12 Dec 2015, 14:25

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 3 - 2016

Post by alexnsn »

Bai, mie mi se pare cam naspa intarzierea asta... ceva clar nu merge bine.
Esett
Space Invader
Posts: 45
Joined: 28 May 2014, 11:29

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 3 - 2016

Post by Esett »

R.I.P Nivelul 2?
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 3 - 2016

Post by Doc »

Macar ne putem lauda ca avem colectia completa :) Putin optimism, pls...
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 3 - 2016

Post by Doc »

Feedback time!
*de mult parca n-am mai citit un numar cu atatea jocuri cu care sa nu rezonez deloc. Fallout 4, Jedi Kight, partial Serious Sam, Ashes si Far Cry. Restul...

Revista pare ca se aseaza usurel in matca ei, de nici nu s-ar zice ca e doar al treilea numar. Tineretul are stilul lui, recogniscibil, batranetul e glazura de pe ecler. Smantana de pe sarma. Branza din mamaliga.

Specialul informativ, telegrafic, un bun aperitiv. Focusul si Cultura, foarte interesante. Interviul, dement de-a binelea. Golul lui Suker :lol: cat de tare a fost :P
Hands-on-urile foarte bune. Dupa mine, cel mai important la un articol e sa contribuie semnificativ la decizia de a "consuma" jocul respectiv.
Doom trebuia sa aiba un preview, asa ca l-a avut. Vedem noi dupa daca e ceva de capul jocului sau nu. La preview toate par caco-bestiale.
Far Cry Primal si Fallout 4 un pic prea reci, cu o mica bulinuta alba in plus pentru Aidan. Imi aduc aminte de articolele Fallout 3 si NV, si cred ca s-ar fi putut gasi niste chestii mai profunde in F4, care n-au fost exploatate. IMO in F4 devii au incercat sa introduca teme mai profunde, sa genereze tensiuni mai mari decat in primele doua jocuri, alegerile sa aiba o greutate mai mare.
Firewatch foarte bun, Life is Strange remarcabil, SOMA... amprenta lui Ghinea pe un joc din care n-a vrut sa dezvaluie prea multe, joc in sine de nisa, nisa paralela cu mine... l-as fi vrut pe Ghinea la Fallout 4 :) Oricum, omul e incapabil sa faca articole slabe.
Si restul review-urilor sunt foarte bune, in linia revistei.
Retroul delicios, ca si jocurile in sine. Pacat de Kyle Katarn, a devenit personaj necanonic. Hobby-ul, parca mai interesant decat de obicei; probabil Aidan ar fi tratat subiectul mai profesionist, mai din interior :D Bune si urmatoarele doua articole ale lui NCV.

Rubrica hardware, foarte buna. Pasiunea musteste SI in paginile alea... parca mai mult decat in fostul Level.

Per total, un numar foarte bun.
User avatar
KodrutZ
Headcrab
Posts: 71
Joined: 18 Mar 2016, 08:49
Location: Iași
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 3 - 2016

Post by KodrutZ »

Esett wrote:R.I.P Nivelul 2?
Pentru mine cam da, din pacate. Macar de as primi o diploma de donator, ceva. Eh, noi sa fim sanatosi. E misto ca altii se bucura de revista macar. Eu nici nu am primit raspuns la mailurile de sesizare de acuma o mie de ani. Sper ca macar sa se specifice in clar acum ca expedierea prin posta NU se face prin Posta Romana, sa nu se intepe si altii ca mine.
doru
Space Invader
Posts: 3
Joined: 17 May 2016, 12:02

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 3 - 2016

Post by doru »

Salut! Eu am cautat si gasit revista la inmedio. Din pacate am devenit prea comod pentru a alerga dupa postas sau curier. N-am petrecut prea mult rasfoind revista, dar ceea ce am citit mi-a placut, indiferent de joc/tema dezbatuta. E o diversitate placuta, fiecare autor punandu-si amprenta asupra articolului.

O singura problema am intampinat pana acum si anume lipiciul ce tine paginile a cedat astfel incat a lasat cotorul liber chiar inainte de Serious Sam. Cele doua parti de revista sunt tinute doar de hartia cotorului. Cred ca am apasat prea tare pe cotor pentru a departa cele doua pagini din preview-ul The Division.

Abia astept sa iau si numarul 4! Nu va grabiti, luati-va tot timpul necesar pentru a face treaba buna!
User avatar
DerangedGenius
Zergling
Posts: 203
Joined: 28 Apr 2014, 15:04

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 3 - 2016

Post by DerangedGenius »

Feedback part 2/2
Deja i-am tocind colțurile tot răsfoind-o, dar o fac cu plăcere. Tot nu am ajuns să citesc 100%, dar nu e un achievement de care am nevoie.
Sunt încântat de părțile de hardware, gaming gear și lifestyle, chiar dacă le citesc pe diagonală. Poate cine știe, cândva, chiar am să mă uit la anime-uri. Cât despre un sistem de 1000$, deși îmi folosește articolul, mă tem că alte piese se vor găsi pe piață atunci când o sa pot da acești măcar 1000$. Oricum, Monstru e un guest foarte fun.

Mă așteptam la mai multe pagini pentru seria Jedi Knight. Jedi Outcast e unul din FPS-urile mele preferate. Și totuși, am peste 40 de ore la activ pe Steam în Jedi Academy, fără multiplayer decât cu boți, mult peste Outcast, considerat al copilăriei mele. Aș fi apreciat niște imagini și din alte jocuri ale seriei, nu doar Jedi Academy, că doar e retro pentru toată seria. După lectură m-am simțit puțin rece, cu amar, ca și cum aceste bijuterii de jocuri nu au fost tratate cum trebuie în articol. Pe de altă parte, realizez și că totuși nu prea ai ce spune despre ele în mai mult de 4 pagini. Povestea este aproape un nimic, într-adevăr, trebuie să recunosc, chiar dacă până acum nu m-am gândit la asta. Dar pe undeva, jocul tot bate filmul, chiar și din acest punct de vedere. În ansamblu, articolul e bun, mă bucur cum este menționat level design-ul, care este cred eu punctul cel mai forte, dar sentimentul de dezamăgire nu se dă jos, și nu știu în totalitate de ce. Nu sunt fanboy, dar cred că aveam așteptări mai mari de la acest retro.

Mi-a plăcut mereu foarte mult să citesc hands-on-uri, iar numărul ăsta a avut trei, toate scrise de Aidan. Mereu au avut un aer de joc proaspăt, sau de acces exclusiv. Știți ce nu înțeleg? De când folosim „mapă” pentru „hartă”? Aștept cuvintele corecte în review-ul la Ashes of the Singularity, când o veni.

Ah, yes, Art By Game. I want more now. And you better deliver, ncv. Un pic mai tehnic să fie descrisă grafica avută în vedere (sau muzica, un număr despre muzică!) și aș fi și mai încântat. Ce nu-mi place este aranjarea imaginilor. Acel negru peste imaginea superbă din Beyond Eyes mă enervează.
Și chiar, de ce tocmai în acest articol nu avem imagini care ocupă toată pagina?! Ceva pe landscape ar fi mișto de asemenea. Nu mă interesează moaca protagonistului din Far Cry Primal sau armura de Fallout care e oricum peste tot. Admir munca Ramonei, să știți, însă nu mă pot abține de la sugestii de DTP&all that, mai ales când ceva îmi înțeapă ochiul. „Eee, contează ce citești în text, aranjarea poate fi oricum” ar zice probabil cineva, însă...grafica și designul, precum și imaginile reprezintă un procent destul de mare din motivația mea de a cumpăra reviste.

O altă nemulțumire de-a mea se referă la prezența jocurilor adventure. SOMA, Kings Quest, Doomsday on Deponia...foarte fain. Dar Shardlight(la care ați făcut preview!), Day of the Tentacle Remastered? Nelly Cootalot: The Fowl Fleet? Samorost 3? Le tot aștept în paginile revistei, indiferent cine se ocupă de ele. Rămâneți datori cu un număr 50% adventures în ritmul acesta.
În fine, asta nu e o critică reală. Scrieți și voi la ce apucați, în ce ordine vă e mai comod etc. Puteți să puneți asta la „mofturi”.
Hei, revenind. Chester nu a jucat celelalte Deponia, parcă nu îmi vine să mă orientez numai după recenzia lui.

Pentru secțiunea de Hobby am mai mult întrebări. Dacă se numește Hobby, înseamnă că se are în vedere și altceva pe viitor, în afară de jocuri de societate? Cum ar fi o discuție generală despre figurine, sau chiar recenzia uneia? Mi-ar plăcea să văd un articol de 4-5 pagini în care sunt prezentate pe scurt câteva dintre cele mai interesante proiecte board games de pe Kickstarter.

În rest, toate bune și frumoase, dar nu am neapărat ce comenta la recenziile pe care nu le-am menționat. O să mă apuc acum, încetișor, de citit numărul 2. Chiar aștept să unesc cele două părți de Xenoblade.
_________________________
Concluzii
Plusuri
+ Specialul încântător despre Serious Sam
+ Prestația tuturor redactorilor, mai ales chester, ncv și Ghinea
+ Coperta
+ Varietatea de subiecte abordate, mai ales legate de cultură și focus.
+ Chiar dacă sunteți în urmă, ați depus efort să acoperiți și ceva prospături prin hands-on și preview

Minusuri
- this shitbad luck
Spoiler:
Image
- (să zicem) Retro-ul
- Bulina aia de pe copertă. Chiar vreau să aud povestea din spatele ei
- Mapă
- Câteva typos
- Anumite decizii de design
- Adventure games multe pe care le aștept!
Bonus minus stage
- XCOM 2 nu e pe copertă
- XCOM 2 nu are review
- Nici în nr.4 XCOM2 nu are review din câte văd
- În nr.5 deja e cam târziu de XCOM 2
- Dacă nu-l scrie cioLAN, degeaba băgați review la XCOM 2


Văzute din ansamblu, punctele slabe par să domine. Nu e așa. Dar nici nu le puteam trece cu vederea. De aia e și thread-ul, pentru feedback (sper eu) constructiv. Iar ce am învățat legat de marketing, e că un client care vine și se plânge de ceva, e un client dispus să fie loial, un client care vrea ca brandul tău să fie mai bun.
User avatar
AidanOM
Space Invader
Posts: 25
Joined: 21 May 2014, 00:21
Location: Brasov
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 3 - 2016

Post by AidanOM »

Hei, Deranged, mulțumesc mult pentru feedback, critică și aprecieri. Doar o notă aș avea, mapă este sinonim cu hartă în limbă română și e corect utilizat, chiar dacă mai rar:

"MÁPĂ2, mape, s. f. (Astăzi rar) Hartă geografică. – Din lat., it. mappa, fr. mappe."

Îmi place să mă joc cu anumite cuvinte pentru a evita repetițiile :)
Richard: "I wish we could have met again under different circumstances."
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 3 - 2016

Post by Doc »

^Ce chestie tare :) in 57 termenul era deja invechit :P
MÁPĂ, mape, s. f. 1. ... 2. (Învechit) Hartă.
Sursa: DLRLC (1955-1957)
User avatar
DerangedGenius
Zergling
Posts: 203
Joined: 28 Apr 2014, 15:04

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 3 - 2016

Post by DerangedGenius »

Asta chiar e interesant. Aud des cuvântul folosit pentru hărți de jocuri, dar mă îndoiesc că toți pe care îl folosesc știu de vechiul cuvânt în română, sunt aproape convins că e o falsă traducere, cum folosesc mulți „caracter” pentru personaj (character). La fel ca mapă, nu e complet greșit :roll:
User avatar
KiMO
Headcrab
Posts: 76
Joined: 20 May 2014, 02:20
Location: Brasov, Romania
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 3 - 2016

Post by KiMO »

Esett wrote:R.I.P Nivelul 2?
NIVELUL2. Legat :)
User avatar
KiMO
Headcrab
Posts: 76
Joined: 20 May 2014, 02:20
Location: Brasov, Romania
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 3 - 2016

Post by KiMO »

DerangedGenius wrote:
Feedback part 2/2
- this shitbad luck
Spoiler:
Image
Da, se pare ca lipiciul n-a facut banii in cazul tau. Ne-am asigurat ca nu va mai exista problema asta.
Post Reply

Return to “Revista NIVELUL2”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests