Another gaming channel

User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Another gaming channel

Post by marvas »

Sau poti sa faci in spaniola si o sa ai acces la un public larg de spanioli, sud-americani si fani ai telenovelelor din intreaga tara romaneasca.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Another gaming channel

Post by DarthZombie »

Eu am impresia ca se aude un fasait in fundal, dar altfel se aude bine microfonul. Filtru ai putea sa iei, niciodata nu strica. Nu prea vad sensul facecamului imho but it could work I guess dar asta depinde de la persoana la persoana. Daca doar te uiti concentrat inspre ecran si nu schitezi nici un gest in timp ce joci s-ar putea sa nu merite ideea.

Cat despre engleza cata vreme nu e super stricata nu ar fi o mare problema. Sunt destui youtuberi cu accent si cine stie, poate ca accentul acela iti poate da mai multa personalitate in perceptia celor care te vizioneaza. Dar cum am spus, daca nu te simti comfortabil facand ceva poti face mai mult rau decat bine.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Another gaming channel

Post by .chester »

Pls, fara engleza. Mai bine faci ceva interesant in limba romana (ca si-asa e foarte arid peisajul de la noi) decat ceva boring in engleza care se va pierde in marea de youtuberi anosti, alienand in acelasi timp si spectatorii romani.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Another gaming channel

Post by DarthZombie »

"Alienand" cred ca e un cuvant dur, stam destul de bine la nivelul cunoasterii limbii engleza. Daca Raptor era spaniol, francez, german sau italian, materialul in engleza ar fi spus categoric "la revedere" spectatorilor locali.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Another gaming channel

Post by .chester »

Nu ma refeream la faptul ca nu intelegem noi limba engleza, ci pur si simplu ca e mai interesant un comentariu misto in limba romana, fara cocalarisme penibile, cum fac youtuberii romani pe care i-am mai gasit.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Another gaming channel

Post by RaptoR »

Episodul 4 din seria The Long Dark. In seara/noaptea asta vine 5-ul, in functie de cat de repede reusesc sa-l urc. Ma omoara viteza de upload aici. Daca internetul in general imi merge decent acum (download de aprox 2MB, ceea ce pentru Spania e super ok), upload-ul imi merge undeva la 150kbs :) Iar fiecare filmulet are aproximativ 600-900MB. Dureaza mai mult sa le urc decat sa le fac.

phpBB [video]
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Another gaming channel

Post by RaptoR »

Whoaaaa *BLINKS*
Look what I've found while watching jacksepticeye
Nu sunt sigur ca eram eu dar joc cu nick-ul ala si DOAR cu skin-ul de Romania :)

Image
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Another gaming channel

Post by RaptoR »

Episodul 5 din The Long Dark, dupa parerea mea cel mai bun de pana acum.

phpBB [video]
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Another gaming channel

Post by RaptoR »

phpBB [video]
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Another gaming channel

Post by RaptoR »

2 Weeks late, it's still going :)

phpBB [video]
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Another gaming channel

Post by RaptoR »

22 de videouri dupa, still 10 subscribers. Ce fac gresit? Voi ati zis ca sunt cat de cat ok, si Dumnezeu stie ca daca era cineva care ma critica, voi erati :)
Prietenii plus cei de la munca imi zic ca sunt ok.
Am incercat sa fac boost la ceva posturi pe facebook, umblat un pic la numele videourilor, tags, descriere, etc pentru ceva optimizare.

Facut ceva posturi pe cateva forumuri mai mari de gaming de la noi.

Sunt blocat la 10 subs de 2 saptamani. Ce ma incanta e ca alea 10-11 view-uri la fiecare filmulet sunt reale, si de cele mai multe ori vizualizate pana la capat.

Trebuie sa fac altceva decat sa postez si sa astept? Pana acum am postat aproape in fiecare zi, insa de acum munca imi permite sa postez doar de 2-3 ori pe saptamana. E ok? Am vreo sansa sa cresc canalul asa?
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Another gaming channel

Post by sebas »

Asta probabil ar fi o întrebare bună pentru cineva care și-a crescut un canal. :)

Eu aș încerca probabil să scot videos mai rar, o dată la 3-4 zile să zicem, care să fie regizate și editate. Ca un fel de game review poate.
Altfel nu știu ce să zic, e PLIN youtube-ul de LPuri, care mai de care. Toate lungi. Nah, de unde atâta timp să le urmărești?
dump CHA
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Another gaming channel

Post by DarthZombie »

Una la 3-4 zile e cam rar, zic eu. Important este sa continue ceea ce face acum, pentru ca materialul sau e de calitate. The sweet spot este la un video pe zi sau unul o data la doua zile imho. Canalul tau va creste mai vizibil atunci cand vei juca un joc lansat recent, mai "hot", pentru ca in acest moment nu numele tau va atrage search-uri externe ci jocurile pe care le butonezi.

Am observat ca la Dying Light compresia Youtube-ului iti cam face varza imaginea in miscare. Nu e ceva oribil, dar e ceva la care trebuie sa fii atent ca unele jocuri sunt pur si simplu prea detaliate pentru ce scoate youtube-ul la capat. Singura chestie pe care ai putea-o schimba este microfonul pentru a scapa de fasaitul din fundal.

le: si ca sa nu uit, nu te astepta la cresteri spectaculoase si bruste. Canalele de genul asta nu cresc repede din motivele pe care le-a spus sebas mai sus. Dar tu zici ca faci treaba asta de placere, asa ca da-i bice inainte fara sa te gandesti la "moama voi avea 1 milion de subscriberi cat ai zice peste!".
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Another gaming channel

Post by RaptoR »

In fiecare zi imi e greu, in perioada asta. O data la 2 zile e acceptabil.
Cu privire la microfon, am vrut sa imi iau ceva la 30-40 de euro, fiindca mai mult nu vad rostul in a plati, deocamdata. Insa din ce review-uri am gasit pe net, nu e niciunul sa se auda cu mult mai bine decat al meu. Asa ca am zis ca mai bine strang ceva bani si daca merge cat de cat treaba, iau un YETI.

Cu privire la crestere, nu am absolut nici o dorinta de a creste repede, si nici asteptarea. Vreau insa sa vad o oarecare imbunatatire. Dap, fac din placere, insa na... pana la urma ideea e sa ai si oameni care sa iti urmareasca video-urile.

Ms inca o data de sfaturi!
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Another gaming channel

Post by sebas »

Mă da tu' ești tirist înăscut. :lol: Brava! Poate bagi și un ETS2/ATS mai încolo.
dump CHA
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Another gaming channel

Post by RaptoR »

O sa fac si un ETS2, mai ales ca am un G27 cu care se joaca incredibil de realist, doar astept sa imi cumpar un webcam decent pentru ca acolo merge si un facecam.
ms de sfat!

edit: singura chestie cu ETS2 este faptul ca, nu stiu, mi se pare cam plictisitor. Ma refer plictisitor pentru a privi pe cineva cum joaca. Nu stiu, vedem...
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Another gaming channel

Post by sebas »

Pune un podcast pe fundal. Mai comentezi la podcast, mai la drum.
dump CHA
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Another gaming channel

Post by McWilliams »

Stii, intrebarea cu "what am I doing wrong?" este cea mai utilizata la [insert_random_name_here]Con(vention)20xx, cand vin vedete YouTube/Twitch de succes. Nu exista reteta sigura pentru asa ceva. Unii au imbratisat un joc care a fost hype si/sau care a fost longeviv si de acolo au format o baza solida pentru a branch-out in alte directii (TotalBiscuit a facut content pentru World of Warcraft pana mi s-au albastrit ouale - radio/podcast, in principal - si in punctul in care a trecut si pe altele, deja avea o masa consistenta de viewers/subscribers). Altii au pupat in fund un joc pana cand era greu sa iti dai seama unde se termina departamentul de marketing al jocului si unde incepe YouTube-rul, iar developer-ul ia oferit trafic prin exclusive content (invitatii la conventii, invitatii la streaming, invitatii la esport events etc.). Cativa au avut norocul de a fi fost prezenti atunci cand a inceput "revolutia" si de a fi participat la impartirea ciolanului. Iar daca iti plantezi niste silicoane si le tii la vedere la limita regulilor YouTube/Twitch, poti face rost si asa de subs.

Altfel, canalul tau o sa creasca organic: cine se uita la ce faci tu si gaseste ca ii place, o sa zica si la altul daca se iveste ocazia. Doar ca o baza mica inseamna ca sub-urile nu o sa explodeze peste noapte.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Another gaming channel

Post by sebas »

Așa este, exemple sunt multe și foarte diferite. ShoddyCast avea o mâna de subscriberi când l-am descoperit, căutând despre Elder Scrolls Lore. Cu seria aia de videouri a strâns sute de mii de subscriberi.

Acum două canale mici pe care le urmăresc sunt Durmin Parados și Acherus. Sunt curios dacă vor răzbate sau nu. :)
dump CHA
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Another gaming channel

Post by sebas »

Ah, mi-am amintit, vezi că mai e un joc mișto în stilul ăsta: http://store.steampowered.com/app/263280/?l=romanian


edit. Ca să vezi pe ce loc ești, nu e nevoie să stai să te cauți prin listă.

Image
dump CHA
Post Reply

Return to “Streaming, podcasts, canalizare”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests