Kingdom Come: Deliverance

Discuții axate pe jocurile RPG.
User avatar
Angra Maynu
Zergling
Posts: 145
Joined: 16 Mar 2014, 12:25

Kingdom Come: Deliverance

Post by Angra Maynu »

User avatar
Angra Maynu
Zergling
Posts: 145
Joined: 16 Mar 2014, 12:25

Re: Kingdom Come: Deliverance

Post by Angra Maynu »

User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Kingdom Come: Deliverance

Post by MC »

Arata demential. Iar harta aia cum e desenata.....
Apha 0.3 18 min gameplay

https://www.youtube.com/watch?v=eXMegd6-G8E
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Kingdom Come: Deliverance

Post by joonior_bmf »

phpBB [video]
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Kingdom Come: Deliverance

Post by joonior_bmf »

phpBB [video]
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Kingdom Come: Deliverance

Post by sekaba »

Lol ce diferenta intre luptele cu sabia din video-ul asta cu live gameplay si video-ul de mai sus care e de prezentare pt sword combat.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Kingdom Come: Deliverance

Post by Mahdi »

phpBB [video]


Iese în mai puțin de o lună. Și-l ia careva?
REMEMBER CITADEL
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Kingdom Come: Deliverance

Post by MC »

Pe mine ma tenteaza destul de tare. Pare a fi tot ceea ce mi-am dorit sa fie Mount&Blade
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Kingdom Come: Deliverance

Post by tnt »

Pai compara cu Mount and Blade 2
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Kingdom Come: Deliverance

Post by MC »

De ce sa compar cu Mount & Blade 2? Compar cu variantele pe care le am acum.
KC.D se lanseaza cu mult inainte de M&B2.
Probabil ca o sa ma tenteze si M&B2 cand se va lansa.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Kingdom Come: Deliverance

Post by Stokkolm »

Nu cred ca sunt aceeasi nisa. KCD pare un fel de The Elder Scrolls intr-un setting istoric, fara elementele fantasy, pe cand Mount & Blade e un fel de Total War in care participi personal in lupte.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Kingdom Come: Deliverance

Post by Mahdi »

Îmi place foarte mult ideea de RPG într-un setting istoric, fără magii și creaturi fantastice. La cât de frământat de intrigi și lupte interne era, așa numitul Sfânt Imperiu Roman e un setting cu mult potențial.

Și mie îmi dă impresia unui Oblivion fără daedre și elfi, și aici am reținerea cea mai mare. Sunt sătul până peste cap de rețeta de open world aplicată în ultimii ani, cu ore de joc umflate artificial cu task-uri repetitive și cu harta împânzită de "puncte de interes" luate cu copy/paste. Rămâne de văzut dacă KCD va fi mai restrâns ca anvergură și mai puțin diluat în conținut de umplutură. Personal sunt destul de sceptic, pentru că vorbim despre o companie mică, aflată la primul joc.

Mă aștept să fie destul de clunky la lansare, deci o să aștept niște reviewuri.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Kingdom Come: Deliverance

Post by Stokkolm »

Compania e noua, dar are in spate oameni care au conceput jocuri ca Hidden & Dangerous, Mafia, Operation Flashpoint, ARMA. Probabil stiai deja asta, zic si eu pentru orice eventualite.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Kingdom Come: Deliverance

Post by Waaagh! »

Pare cam prea autist. Probabil era buna postarea pentru topicul "Ce urmeaza?", dar cred ca next level pentru jocurile astea vor fi parazitii intestinali si optiunea de a-ti sfasia nadragii inainte de lupta, ca sa nu te incurce dizenteria cand manuiesti arma cu deosebita maiestrie.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Kingdom Come: Deliverance

Post by Mahdi »

:lol: Las' că de-alea pățeai și când luai disease de la râgâiala vreunei mumii în Icewind Dale.

@Stokk - nu știam detaliul ăsta, aveam impresia că e vorba mai degrabă de un CDProjekt în devenire. Chiar și așa, nu mi se pare la îndemâna oricui să facă un open world bun. Sau poate sunt eu un old fart prea exigent.
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Kingdom Come: Deliverance

Post by TG »

Aș argumenta că inerent nu există jocuri open world bune, doar jocuri care au reușit să nu sugă în ciuda acestui detaliu. De obicei făcând open world-ul mai puțin open (fie Gothic style, fie prin deblocare progresivă de locații, etc). De aici și motivul principal pentru care ultimele TES sunt borâturi.

Nu prea am urmărit Deliverance ăsta, pare mișto ca setting dar când văd compasul ala din Oblivion acolo mă apucă frisoanele.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Kingdom Come: Deliverance

Post by ne0lith »

Mahdi wrote:@Stokk - nu știam detaliul ăsta, aveam impresia că e vorba mai degrabă de un CDProjekt în devenire. Chiar și așa, nu mi se pare la îndemâna oricui să facă un open world bun. Sau poate sunt eu un old fart prea exigent.
Stiu ca am citit cateva bloguri ale producatorilor acum cativa ani, cand fusese anuntat jocul, si se cam plangeau de provocarile realizarii unui astfel de titlu cu resursele limitate pe care le aveau. Ma astept ca totul sa se fi rezolvat si sa iasa ceva superb.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Kingdom Come: Deliverance

Post by McWilliams »

Brace yourself for disappointment, my son. Un joc unde - "teoretic" si "zic producatorii" - ca o sa conteze cum ataci (slash, pierce, bludgeon) si unde ataci (top, upper-left/right, lower left/right), dar care arata asa, o sa fie nasol fara urma de indoiala. S-ar putea sa iti placa setting-ul si roleplay-ul suficient cat sa compenseze neajunsul asta. Si sa-i dai puncte bonus pentru ca este un "indie", nu un joc cu un buget egal cu PIB-ul unui stat mai mic. Insa gandeste-te ca hitbox-uri clunky/dubioase provoaca frustrari imense. Iar singurul joc recent care a fost spot-on cu asta (cum ataci si unde ataci) se numeste... oh, wait - I already forgot its name! Made by Ubisoft or the likes. And is currently played by less people than those with Windows 8.

Un joc fara HUD sau cu un HUD limitat - cum e cazul aici - o sa aiba mari probleme in a oferi feedback adecvat cand vine vorba de faimoasele exclamatii "da' l-am lovit, sa moara mama - de ce n-a murit?! Asta triseaza!!!" & comp.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Kingdom Come: Deliverance

Post by DarthZombie »

Faptul ca e open-world nu cred ca e un asa mare dezavantaj pentru un joc de genul asta, e practic o invitatie pentru d-astia ca mine sa exploreze un setting istoric cu tot cu mediul natural pe care-l are. Si din pacate asta vine la pachet cu compasul si waypoints, pentru ca multi oameni sunt absolut pierduti fara Google Maps irl. Sper doar ca aici oamenii vor fi invatat din greselile lui Oblivion et co si vor avea un jurnal cu care sa nu te stergi la fund astfel incat sa poti dezactiva macar waypointurile si sa stii unde ai nevoie sa te duci pentru quest-uri [asta a fost marea problema a jocului, nu compasul cum au impresia multi].

Combatul arata stangaci, dar it's to be expected tbh. Singurul joc care a incercat lupta cu sabii/topoare free-form a fost Die by the Sword si jocul ala arata incredibil de ridicol pentru ca tactica ideala este sa smucesti de mouse ducand la niste miscari de-a dreptul supranaturale din partea personajului controlat de tine. Ce-i drept nu controlezi doar oameni ci si orci, ogrii si mai stiu eu ce creaturi fantastice, dar intelegeti ideea. Asa ca o chestie precum steluta asta directionala pare un compromis acceptabil intre full-mouse-control si atacuri complet scriptate pe care le activezi printr-o apasare de buton in functie de unghiul dorit.

Nu stiu daca au asta in planuri de viitor [trebuie sa ma uit pe canalul de Youtube a devilor KC:D] dar jocul asta ar merge fantastic de bine mana-n mana cu VR. Sper insa ca tampeniile alea de feature-uri mentionate de filmuletul postat de Mahdi ca fiind adaugate pe motiv de "player feedback" sa poata fi dezactivate la alegerea jucatorului. Fuck color filters, la cat de lent pare combatul iti poti permite sa arunci o privire o fractiune de secunda pe bara de stamina in plm!
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Kingdom Come: Deliverance

Post by tnt »

M-am uitat din nou la un video si am observat ce e in neregula la jocul asta (si vad ca mi-ati luat-o inainte, dar nu intocmai), este aceeasi chestie care pt mine face ca jocuri precum The Witcher, Batman, Mad Max sa fie insuportabile: locked combat, acest mecanism de console in care totul se face automat, trebuie sa apesi doar unul sau doua butoane, ce iti da un sentiment de mini-game (oh, acum ne batem noi 2 aici deoparte, o dam parte in parte frate), a fucking boooooring, repetitive and skill-less dumbed-down vomit. In ziua de azi suntem prea idioti pentru a ne pozitiona si a tinti singuri, se ocupa jocul de asta thank you very much. It's all for children, it's kiddies corner time!!!
Mare mi-e mirarea ca nimeni nu s-a plans de asta nici macar pe acest forum, toata lumea ridica in slavi alde Witcher 3, acest modern-The Wheel of Time wannabe pt consolisti, joc in care toate bataliile sunt la fel, ai intotdeauna un oponent locked, iar indiferent unde se uita personajul tot ce trebuie sa faci e sa apesi pe un buton (eventual sa mai faci cate un roll) si gata. Celorlalti oponenti care stau sau nu la rand sa intre si ei in locked mode cu tine, li se pareaza automat mai toate loviturile. O sa ziceti ca... daaa, dar trebuie sa ajungi la nu stiu ce boss sa vezi ca e mai greu; nope, e acelasi tedious repetitive locked shite doar ca stai mai mult.
Am sa astept Mount and Blade 2 pt sword combat, thanks.
Post Reply

Return to “Role Playing Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests