Ultimul joc terminat, thread cu note

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
Pătrunjelu'
Global Belit

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Pătrunjelu' » 28 Jun 2019, 21:59

Diablo are valoare sentimentala, csf :lol:
cg1700
Hammer Haunt

Post by cg1700 » 29 Jun 2019, 19:24

Am jucat saptamana asta ZeroRanger si pot spune ca iubesc jocul asta. Are atat o gramada momente de hype ajutate de soundtrack-ul extraordinar si de asta m-a prins cum putine alte shoot em' up-uri, daca nu jocuri in general, m-au prins mai ales ca are o gramada de trope-uri din anime-uri mecha si eu sunt disperat dupa ele. Si pe langa astea e si ceva mai accesibil decat majoritatea celorlalte jocuri din genul asta asa ca dificultatea de al termina e undeva la nivelul cat de cat skilled la jocuri in comparatie cu mega autist cum e in cazul altor shoot em up-uri.
Cum spunea cineva pe net, e practic Gurren Lagann-ul shoot em' up-urilor atat prin faptul ca e o scrisoare de dragoste fata de genul asta de jocuri cat si prin modul in care progreseaza povestea. Si se vede ca developerii sunt fani mecha fiindca pe langa referintele la alte shoot em up-uri jocul e plin de referinte la anime-uri, in mod special cele de la Gainax adica Gurren Lagann insusi, Gun/Diebuster si chiar si putin Eva.
Si pe langa astea e si ieftin asa ca daca e cineva interesat ma gandesc sa donez o cheie, mai ales ca e steam sale acuma.

phpBB [video]
Image
sebas
Hammer Haunt

Post by sebas » 5 Jul 2019, 11:58

Book of Demons

Inspirat evident de Diablo1, pe care il parodiaza usor, joculetul are un gameplay twist care mie mi-a placut: card based skills/items/gear. Miscarea on rails banuiesc ca e ceva limitare de engine/AI ca nu vad ce plus adauga gampleyului in sine. Oricum, daca v-ati saturat de rejucat Diablo sau PoE, merita butonata jucaria asta cateva ore.

Borderlands GOTY Enhanced

Varianta originala te rupea in plictis de pe la jumate incolo, insa versiunea asta noua aduce shift keys si odata cu ele ceva unique guns cu care poti sa treci prin joc ca prin branza. Destul de distractiv blitzkriegul, recomand la plictiseala.
dump CHA
Bogdan
Headless Kamikaze

Post by Bogdan » 5 Jul 2019, 14:47

Ce sunt alea "shift keys"? Ma gandesc sa reiau si eu DLC-urile. Borderlands GOTY a fost primul joc pe care l-am cumparat pe Steam, dar am terminat doar campania de baza si DLC-ul cu Zombie Island.
sebas
Hammer Haunt

Post by sebas » 5 Jul 2019, 21:21

In B2 tot felul de eventuri in care Gearbox au lansat chei cu care poti deschide un special lootbox aflat in base camps care o sa iti dea leveled gear, de cele mai multe ori purples sau yellows. In versiunea GOTY la B1 au introdus loot boxul+75 free keys+ceva unique new guns. Printre care si Violence, un revolver nou cu care poti sa wreck the whole game.

https://borderlands.fandom.com/wiki/Violence
dump CHA
Pătrunjelu'
Global Belit

Post by Pătrunjelu' » 9 Jul 2019, 11:08

D2 is done, here's my shitty build.
Image
Da a mers ok, de la mephisto incoace am rupt tot :lol: Merge si un nightmare cu el.
Waaagh!
Forum Warlord

Post by Waaagh! » 9 Jul 2019, 20:16

Pătrunjelu' wrote:
9 Jul 2019, 11:08
Diablo 2 tutorial is done.
Fixed.
THE DARKNESS SHINES WITH ESHIN EYES
TG
Dremora Lord

Post by TG » 13 Jul 2019, 10:16

GTA IV și EFLC.

Terminat cu DLC-urile, ambele sunt mișto. Gay Tony are cele mai faine personaje, dar și destul de multe misiuni tâmpe cu elicopterul. Iar Lost and Found are cele mai mișto misiuni. Oricum, ambele formează împreună adevăratul GTA 4, pe lângă DLC-uri jocul principal nu pare decât o copie palidă cu niște erori de game design la care nu te aștepți de la Rockstar, sau de la un joc făcut de studenți for that matter

N-aș zice că e un joc bun, cum de altfel nu aș zice probabil despre nici un GTA (indiferent cât de dragi îmi sunt unele). Dar mă bucur că am decis să instalez și DLC-urile după experiența mai puțin pozitivă din main story.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Bogdan
Headless Kamikaze

Post by Bogdan » 15 Jul 2019, 10:30

Si eu am ramas cu o impresie similara. GTA 4 mi s-a parut low point-ul seriei ca fun factor. Au impins mult limitele tehnologiei cu el, dar au sacrificat din wackiness.
Bogdan
Headless Kamikaze

Post by Bogdan » 17 Jul 2019, 10:45

Am uitat sa zic, am terminat recent Ghost Recon: Wildlands, adica Generic Ubisoft Videgame 43.

Foarte shallow, dar relaxant, military power fanyasy all the way. Merge bine cu un podcast in fundal. Poveste simplista si spusa intr-un ton cheesy (de multe ori da in cringe), mai degaba potrivit unui univers gen Borderlands.
Mai am de facut niste misiuni cross promotion bonus (Predator, Splinter Cell, R6 Siege si Future Soldier) despre care am citit ca sunt grele si frustrante, in contrast cu restul jocului. Deocamdata nu am chef de asa ceva.

Sa zicem un 7.5.
Post Reply

Return to “Jocuri”