Ultimul joc terminat, thread cu note

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
Post Reply
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by DarthZombie »

Dupa cum spune si titlul, aici aratam lumii ce jocuri ne-au mai trecut prin mana. De preferat sa se rezume la descrieri scurte finalizate cu o concluzie, si nu certuri interminabile pe principiul "da' jocul tau suge!".
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by reV »

Thief
PRO:
-> E muncit, din punct de vedere al fidelitatii grafice si audio
-> Stealth ca la carte
-> Storyline bunicel (nu e supercalifragilistic, dar prea putine jocuri se pot lauda cu un storyline bulletfroof)
-> Custom difficulty (OH HELL YES!)
-> Lipsa sabiei (vezi Thief: The Dark Project). Blackjack-ul e perfect ok
-> Replayability - In mod surprinzator poti s-o iei de la capat si sa schimbi tactica. E drept, ajungi tot acolo, but it's more about the journey than the destination, right?
-> Te face sa gandesti
-> Background dialogue e genial, daca stai sa asculti discutiile intre NPC-uri
-> Options menu ca la carte, are tot ce-i trebuie
-> No QTEs
-> Challenges

CON:
-> Resurse scumpe (sagetile se duc repede si unele sunt destul de scumpe)
-> AI-ul are momente in care o ia razna (nu e game-breaking, da' poate deveni enervant) - Posibil sa apara patch-uri care sa rezolve problemele
-> Detinatorii de placi video nVidia vor avea probleme de performanta pana la aparitia unor drivere noi cu optimizari pentru Thief (more of an inconvenience)
-> Resursele cerute (am vazut PC-uri decente ingenunchiate)
-> Unele achievement-uri (pentru cei carora le pasa)

82/100
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by sebas »

@reV

Ai jucat și primele Thiefuri sau ăsta e primul? Întreb pentru că nu-s convis dacă să-l butonez sau nu, iar tu ești primul pe care-l aud că are o părere cât de cât Ok despre joc.
dump CHA
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Mahdi »

Te sfătuiesc să încerci o variantă "gratis", dacă înţelegi la ce mă refer. De obicei nu fac asta, dar având în vedere controversa din jurul lui Thief, better safe than sorry. Eu am jucat doar prologul şi mi s-a acrit. Asta neavând cine ştie ce aşteptări. Storyline-ul e bunicel doar în măsura în care consideri povestea din Diablo 3 ca fiind reuşită. Eram dispus să trec peste asta, dar nici ca gameplay nu mă încântă - e foarte limitat şi nenatural, în niciun caz "stealth ca la carte". N-am înţeles ce relevanţă are "lipsa sabiei".
REMEMBER CITADEL
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Waaagh! »

Feel free to call me the tif basher, dar
PRO:
-> E muncit, din punct de vedere al fidelitatii grafice si audio
Partea audio e destul de buggy. Intreruperi ale sonorului, suprapunerea sau inversarea ordinii replicilor intr-un dialog, desincronizare fata de lipsinc si asa mai departe. Coloana sonora in sine e din cu totul alt film fata de jocurile vechi, dar are cateva piese reusite, in particular un drone bass care m-a anihilat. Give me warm. Give me soft.

In ceea ce priveste grafica, mie personal nu-mi place directia, nu are nimic din misterul evocat in primele jocuri. Mi se pare un fel de betmen cu arcuri. Asta e o chestie subiectiva, dar sunt si probleme obiective, cum ar fi ca aproape toate nivelurile arata la fel, si ca sunt numai doua modele de inamici in tot jocul, cu exact aceleasi animatii si acelasi comportament. Nu vreau sa spoilaresc, dar nu mi se pare normal ca un paznic antrenat si un individ care nu are nici o treaba cu aceasta profesie, sa aiba aceeasi postura, acelasi mod de tinere si utilizare a armei si asa mai departe. Also the physics in so wrong in so many places. Cheap.
-> Stealth ca la carte
Poate comparativ cu sneakere moderne. Eu nu am jucat nimic altceva in afara de tifurile vechi, deci nu ma pot pronunta, dar e o gluma proasta fata de seria pentru care serveste drept rebut (huehuehue). Nu exista gradient de lumina. In ciuda laudelor lui nea chelie care spunea ca sistemul este superior celui vechi, esti ori complet expus ori in intuneric total. Regiunea de tranzitie este mult prea ingusta ca sa poata fi luata in considerare. Sunetul nu mai are aproape nici o importanta. Daca nu calci peste portiunile de podea pe care scrie mare STICLA PISATA poti sa le joci geamparalele in cap la paznici. Si ca veni vorba de paznici, AI-ul este chiar mai prost ca cel din jocurile vechi, ceea ce e o realizare in sine. + pentru ca aprind tortele mai frecvent si mai intra la banuieli daca esti amator si lasi usi sau sertare deschise, dar cam atat.
-> Storyline bunicel (nu e supercalifragilistic, dar prea putine jocuri se pot lauda cu un storyline bulletfroof)
Storylineul e o abominatie bombastica sufocata de cele mai obosite clisee, dume americane si cutsceneuri cu explozii. Zici ca-i film cu supereroi. As detalia dar ma irita operatia numai cand ma gandesc.
-> Custom difficulty (OH HELL YES!)
Da, asta e foarte niec. In cazul de fata iti permite sa simulezi ca te joci tif cand de fapt te joci CoD, dar sper ca in viitor sa tina cont de acest aspect in designul jocului.
-> Lipsa sabiei (vezi Thief: The Dark Project). Blackjack-ul e perfect ok
Eu urasc blackjackul asta contextual, care merge numai din spate, la o anumita orientare, inca de la Deadly Shadows. Sunt destul de convins ca daca-ti iei ditai baranga in nas cazi lat, cu sanse mult mai mari decat la o lovitura in obraz, mai ales ca animatia lasa de inteles ca paznicii o vad venind.
-> Replayability - In mod surprinzator poti s-o iei de la capat si sa schimbi tactica. E drept, ajungi tot acolo, but it's more about the journey than the destination, right?
Yeh, dar merita? "Alternativele" in tif sunt de regula usa principala sau sistemul de ventilatie daca ai surubelnita, nu e nici pe departe un sandbox pe care sa il poti aborda liber.
-> Te face sa gandesti
Clar. Inca ma intreb la ce dracu se gandeau cand l-au facut.
-> Background dialogue e genial, daca stai sa asculti discutiile intre NPC-uri
Unele discutii sunt reusite, dar esti adus la disperare din cauza repetitivitatii. Cand trebuie sa petreci mult timp intr-o locatie, sa auzi "trage-mi-o trage-mi-o mai tare" sau "hei, tu nu mirosi a pipi si sudoare" (in-game quotes, ca e pentru audienta matura) incontinuu este foarte suparator.
-> Options menu ca la carte, are tot ce-i trebuie
True. Can't bash that.
-> No QTEs
Eh, cateva secvente semiregizate tot au strecurat si sunt de tot prost gustul. Also, spammingul pe care trebuie sa-l faci ca sa muti grinzi sau sa deschizi geamuri este extrem de enervant.
-> Challenges
In the old games nu se numeau challenges. It was the way they were meant to be played.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by MC »

Mahdi wrote: Eu am jucat doar prologul şi mi s-a acrit. Asta neavând cine ştie ce aşteptări.
Pai partea aia e cea mai nasoala ptr ca e conceputa ca un tutorial ptr cei care nu au mai auzit de Thief. Dupa aceea isi da drumul jocul si iti ofera mai multa libertate.
Mie imi place si am terminat Thief 1, iar Thief 3 am jucat destul de mult.
Cum a spus si reV, ai optiuni beton comparativ cu ce vezi in ziua de azi prin jocuri. Poti sa modifici absolut tot pe partea de dificultate si sa il faci cel mai hardcore joc daca asta vrei.
Grafica buna, cam prost optimizata imo ( am si placa video nVidia). Insa la sunet au dat-o de gard. Se desincronizeaza de destule ori cat sa deranjeze.
Ai parte de o doza buna de stealth.
Nu inteleg de unde toate opiniile negative de pe net. E chiar un joc reusit din ce am apucat eu sa joc si cred ca il voi duce la capat. Asta in conditiile in care nici nu am vrut sa il cumpar, dar mi-a convenit pretul si am zis ca ii dau o sansa. Nu imi pare rau
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by reV »

@sebas da, am jucat toata seria, e drept, in vremuri de demult apuse

@Waagh! fiecare are dreptul la o opinie, zic eu. Mie mi-a placut si problemele am reusit sa le ignor, and that's that. Da, poate opinia mea difera de cea a unora mai experimentati in domeniu', da' eu tind sa imi fac o parare proprie inainte de a aproba sau dezaproba pe altii. Pentru mine e o achizitie care si-a meritat saptamanile de stalking pe AWA pentru un key de la AMD.

@Mahdi <- subscriu la ideea de "varianta free inainte de a arunca cu bani"

@Claudiu eu nu am avut probleme cu desincronizari audio. E drept, masina pe care am jucat e un monstru (nu e masina personala, nu-mi permit inca o configuratie decenta) dotat cu toti clopoteii disponibili (Xonar, 3-way SLI, dual CPU si mai mult RAM ca NASA si SSD-uri pervertite)


Concluzia: Daca-ti place, bine. Daca nu, tot bine
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Waaagh! »

^Absolut de acord, dar exact asa cum tu ai dreptul sa spui ca e stealth ca la carte cu storyline bunicel, am si eu dreptul sa explic de ce nu, si de ce builder pazeste nu.

Poate trebuia sa scriu mai clar ca jocul este prost (dpmdv ofc) daca este comparat cu titlurile anterioare. Habar n-am cum sta fata de AAAuri moderne, dar e posibil sa fi avut parte de o receptie mai calduroasa daca era vandut sub un nume diferit. Nu mi se pare ok ca la nivelul general de calitate pe care il are sa-i spui Thief si sa vrei sa scapi fara suturi.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by reV »

Waaagh! wrote:^Absolut de acord, dar exact asa cum tu ai dreptul sa spui ca e stealth ca la carte cu storyline bunicel, am si eu dreptul sa explic de ce nu, si de ce builder pazeste nu.

Poate trebuia sa scriu mai clar ca jocul este prost (dpmdv ofc) daca este comparat cu titlurile anterioare. Habar n-am cum sta fata de AAAuri moderne, dar e posibil sa fi avut parte de o receptie mai calduroasa daca era vandut sub un nume diferit. Nu mi se pare ok ca la nivelul general de calitate pe care il are sa-i spui Thief si sa vrei sa scapi fara suturi.

Iti inteleg opinia (nu vreau sa par a fi unul din acei oameni care zice ca eu am dreptate, iar opinia celorlalti e gresita daca nu coincide cu a mea).

Ma simt oarecum dator cu o explicatie: Cand "dau note" unor jocuri incerc sa le distantez de seria din care fac parte. Dau un exemplu, dpdv personal:
TES IV: Oblivion
Ca stand-alone, e un joc bun care ar trebui jucat cel putin de cateva ori. Comparat cu TES III: Morrowind, e epic fail, cu toate ca aduce unele elemente noi, in acelasi timp simplificand (sa zicem) unele chestii, aducand restrictii si renuntand la anumite elemente (vezi lipsa de levitate, equipment system-ul mult simplificat - pentru cei care nu stiu, in Morrowind aveai cel putin 11 elemente de armura, in timp ce in Oblivion pauldrons (de exemplu) erau pereche, gauntlets lafel)

Nu caut samanta de scandal (daca chiar vreau sa ma iau la tranta cu cineva, ma duc pe Steam si gasesc acolo flame war cat vreau).

Da, daca e sa iau sa compar Thief cu jocurile anterioare pot sa ajung si la concluzia ca e un reboot 'ieftin' care nu-si avea rostul (don't take it literally, I was trying to make a point).

Cat despre review-urile de pe net: nu toti care scriu/fac video-uri sunt chiar curati (e valabil si contrarul), la modul ca exista destui interesati sa vada jocurile competitiei cu note cat mai mici (si stim foarte bine ca s-a mai intamplat sa apara review-uri pe site-uri gen IGN sau Metacritic care sa fie total paralele cu realitatea, insa erau scrise de oameni influenti din jurnalismul gameristic). Cum ziceam, e valabil si contrarul, la modul ca jocuri de calitate mizera apareau cu note extraordinar de mari si nejustificate.

Revin la concluzia ca cel mai bun review e cel care ti-l faci singur, tu pentru tine.
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by MC »

@reV. Problema cu sunetul am intalnit-o si la altii, inclusiv totalbiscuit. Nu cred sa fie de la sistemul meu. Ma situez aproape de recomandat, iar pe partea de sunet stau binisor. Am un X-fi Xtreme gamer.
In rest de acord cu ce zici. :)
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by reV »

Moldovan Claudiu wrote:@reV. Problema cu sunetul am intalnit-o si la altii, inclusiv totalbiscuit. Nu cred sa fie de la sistemul meu. Ma situez aproape de recomandat, iar pe partea de sunet stau binisor. Am un X-fi Xtreme gamer.
In rest de acord cu ce zici. :)
Tot ce se poate.
Configu' pe care am jucat eu e major overkill (MOBO custom cu 2xi7 black box, 196Gb ram, 3 GTX 690 Ti, SSD OCZ pe PCI-e, RoG Phoebus). Ori e de la overkillness ori pur si simplu nu am dat eu importanta/n-am sesizat
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by ne0lith »

reV wrote:Configu' pe care am jucat eu e major overkill (MOBO custom cu 2xi7 black box, 196Gb ram, 3 GTX 690 Ti, SSD OCZ pe PCI-e, RoG Phoebus).
Da ce mama naibii faceti cu un sistem ca ala? Lucrezi la NASA? :) Sunt intr-adevar domenii in care poti ingenunchea orice sistem, dar tot e o raritate sa dai peste asemenea configuratii
"da" - chestrony, 2016
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by reV »

ne0lith wrote:
reV wrote:Configu' pe care am jucat eu e major overkill (MOBO custom cu 2xi7 black box, 196Gb ram, 3 GTX 690 Ti, SSD OCZ pe PCI-e, RoG Phoebus).
Da ce mama naibii faceti cu un sistem ca ala? Lucrezi la NASA?

Nu e config-ul meu.
E al unui prieten care a avut un magazin de componente in Iasi si mno. Si-a permis si el un moft. A lucrat saracu' trei luni sa-si faca o carcasa calumea in care sa-si bage monstru'
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by TG »

Sau la PCGamer...

http://lpc.pcgamer.com/
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
adriano13

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by adriano13 »

In febra de instalat si dezinstalat joace (idle pentru cards, pe care vreau sa le schimb pentru carti de SS3 BFE), am dat peste un joc caruia nu ii dadeam nici o sansa, si anume Finding Teddy. Nu sunt fanul jocurilor cu "patratele" da` asta mi-a placut, ii dau un 9/10 din partea mea, e diferit fata de ce eram obisnuit, insa cel mai mult mi-a palcu Gallery (artworkuri superbe), se pare ca ma cam prind in ultima vreme jocurile de genu`, mai ales ca inaintea lui am terminat Splice (notat 7/10 dupa mine) si The Bridge (care, desi mi-a dat dureri de cap, primeste 10/10, un joc superb), toate cu full achievements. Sa vedem ce urmeaza ...
User avatar
FuzzyFuzzball
Headcrab
Posts: 57
Joined: 3 Mar 2014, 20:45

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by FuzzyFuzzball »

Image

Tocmai am vazut pe un forum imaginea asta cu subtitlul "Thief guards AI in action". It made me laugh.

Also ... the game is shit.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by reV »

FuzzyFuzzball wrote:Also ... the game is shit.
Rules is rules. Argumenteaza.
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
FuzzyFuzzball
Headcrab
Posts: 57
Joined: 3 Mar 2014, 20:45

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by FuzzyFuzzball »

Image

Nothing to argue here. (daca nu vezi toata imaginea da righ click pe ea si alege "view image")
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by reV »

fair enough
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Waaagh! »

Genul asta de probleme cu AIul erau si in jocurile originale, dar ai zice ca in 15 ani ar fi putut sa gaseasca niste workarounduri. Cat de greu poate sa fie sa programezi un AI capabil sa se urce pe o scara sau pe 2 cutii obosite?

Si da, poza aia e epica :lol: .
NO COVER. ALL MAN.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests