Ultimul joc terminat, thread cu note

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Magicake »

Am abandonat Far Cry 1 la vreo 3 misiuni inainte de final. Are nevoie de patch uri ca sa nu fie fizica janky, so keep that in mind daca vreti sa (re)jucati. Daca e prima oara ca la mine, puneti dificultatea pe easy sau medium, eu am jucat pe penultimul si e destul de absurd. Inamicii sunt practic aimbots, jocul in multe situatii devine o serie de reloads dupa fiecare moarte, in care avantajul tau consta in faptul ca stii unde e fiecare inamic, sau ai noroc sa glitchuie vreunul/sa nu te nimereasca. E genul ala stupid de dificultate pe care l mai gasesti din cand in cand in fps uri oldschool. Nu o poti schimba odata ce ai inceput jocul. Adauga la asta si ca jocul are checkpoint saves doar, si uneori trec 30 min sau mai mult intre checkpoints. Trebuie sa o iei incet pentru ca un sniper NPC te poate omora dintr o singura lovitura.

M am dat batut cand m au aruncat intr o sectiune in care altcineva conduce masina si eu stau la mitraliera. Not worth it. Daca nu faci totul perfect si nu ai noroc sa te rateze inamicii, esti mort.

Jocul e fain cand esti in natura si trebuie sa te furisezi predator style, eliminand inamicii unul cate unul. Nu cred ca am mai intalnit un joc in care sa fie senzatia la acelasi nivel, si nici vorba sa mai fie in cele mai noi FCs. Poate in 2, nu mai tin minte multe. Aici dificultatea contribuie mult, in sensul bun, dar e ok pentru ca ai toate optiunile la dispozitie sa ramai stealthy ca sa ai avantaj.

50% din joc nu e asa din pacate, e in spatii inchise pline de suferinta.

Anyway, daca era 2004 cred ca as fi zis ca-i mega bun. Acum, cand am 30 jocuri instalate, 6 incepute, 999999 in backlog, nu prea mai merita efortul.
Spoiler:
P.s. pe mine nu m a deranjat asa mult cand au aparut mutantii cum i au deranjat pe unii pe vremea aia. Parca si review ul din level mentiona prezenta lor ca un minus. Sunt misto, mai putin cei mari, ca-s bullet sponges :lol: sunt insa un element de plot foarte banal.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by MC »

Pe mine tin minte ca m-a exasperat porțiunea aia in care au aparut mutanții, insa nu prea imi mai aduc aminte multe detalii, ca au trecut mai bine 15 ani de la ultimul playthrough.
Consider ca FC3 e mai bun ca primul cam sub toate aspectele, mai putin factorul nostalgie. Recent am reinceput FC 2 si e mai bun decat mi-l aminteam. Restul nu le-am jucat dar am in plan sa mai joc macar FC4, ca ma atrage settingul.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Magicake »

Cica solutia la sectiunea cu masina e sa nu te uiti in directia NPCurilor si daca esti la 60 fps sau mai putin si nu te uiti catre locul unde ar fi ei nu o sa se spawneze :lol: nice game.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Magicake »

Ba, ce m au omorat astia cu gaselnitele lor la final de kotor. It's done, very good stuff. Pacat ca am asteptat atat sa l joc :lol:

9.5/10

Very wholesome.

Am terminat si Boltgun. Mai putin wholesome, dar fain si el. E un shooter foarte reusit din toate punctele de vedere.

Si boltgun a avut gaselnite la final, dar in cazul lui au fost mai mult tristute decat enervante.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by MC »

Da, finalul la Boltgun a fost cam trist din punct de vedere al inspiratiei producatorilor. Altfel un shooter excelent la nivel cu Prodeus, poate chiar peste.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Magicake »

Am terminat Bioshock (Remastered), acum ca am jucat si SS pot sa vad de unde s-a inspirat. Fainutz, cam scurt. O sa le joc si pe urmatoarele soon.

E pacat ca si Remaster si original sunt stricate, doar ca in moduri diferite. Remaster-ul e jale la sunet si are si unele bugs cu textul/fonturile.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Bogdan »

Mafia Definitive Edition. Un remake 100% al originalului, foarte reusit. E aceasi poveste excecelnta, spusa ceva mai pe larg prin introducerea unor scene noi in script. Din pacate coloana sonora e total schimbata. Poate cea noua e mai autentica, dar am tot imi pare rau dupa piesele lui Djrango Reinhardt din original.
Gameplay-ul e decent, dar nu extraordinar, mai ales pe partea de shooting, unde au implementat un sistem de cover care mai da rateuri. Am jucat pe easy, ca sa nu ma enervez din cauza asta. Un alt minus e ca ca merge doar la 30 FPS pe consolele actuale.
All in all un 8/10, merita la deep sale, pentru ca nu e foarte lung, iar in afara de story mode, contentul e destul limitat.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by tnt »

Da, cu coloana sonora am fost si eu dezamagit. Se pare ca nu au vrut sa reinoiasca drepturile.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by tnt »

Am terminat Hitman 3. Foarte scurt. M-am si obisnuit cu jocul de-a lungul trilogiei, dar luate separat raman foarte scurte toate, mai ales ultimul. Cred ca mi-a luat 3-4 ore fara sa ma grabesc. Cam neobrazat cum l-au scos daca stai sa te gandesti, fiecare din ele la pret full dar sunt practic niste episoade dintr-un joc intreg. Ah, si totdeauna trebuie sa fii online.
Se merita trilogia recenta, e fainuta, insa doar daca cumparati direct Hitman 3 World of Assassination care vine si cu continutul primelor 2. Ar trebui sa fie un singur joc fara indoiala. Eu le-am tot luat separat si platit separat.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Magicake »

God of War, Santa Monica au probabil cei mai talentati si capabili devi din lume in momentul asta. Incerc sa mi imaginez cata munca a necesitat tot ce e aici, si nu e absolut nimic in joc care sa nu fie best in class quality.

Premisa mi s a parut weird la inceput dar acum abia astept ragnarok ca sa i bonkez umpic pe thor si odin. They deserve it.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Mahdi »

Pe felia indie 2023 pare să fie anul clonelor de Vampire Survivors (survivorslike? bullet heaven? nu știu care e denumirea încetățenită). Au ieșit multe din early access anul ăsta, altele încă primesc update-uri.

Și zic clone, dar unele mi s-au părut mai reușite decât originalul. Am jucat și terminat recent Brotato și Halls of Torment. Și Boneraiser Minions, dar am mai zis de el. Toate sunt ceva mai engaging decât Vampire Survivors - unele necesită și un pic de dexteritate, nu sunt doar simulatoare de umplut ecranul cu sprites și particule. Brotato mi-a plăcut cel mai mult, cu vibe-ul său de streamlined Binding of Isaac.

Am jucat și Path of Achra și mi s-a părut mișto, dar nu l-aș băga în aceeași oală cu astea. Încă păstrează destul din ADN-ul roguelike. Cred că i s-ar potrivi eticheta de „roguelite” interpretată literal - Path of Achra arată și se joacă ca un roguelike old school, dar cu run-uri mai scurte și simplificate.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2415
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Mărar »

Mărar wrote: 6 Sep 2023, 10:39 Nimeni n-a postat despre Suzerain

Nici nu mai stiu de unde il am, vreun bundle? a primit recent un overhaul si am inceput sa-l joc. Am tendinta de a abandona jocuri, da am vrut sa-i dau un shoutout before that happens.

Momentan m-a prins; mult lore de citit, multe codex entries, pare interesant, sa vad daca o sa aibe sens consecintele deciziilor mele catastrofale.
L-am terminat, oarecum. Primul playthrough am facut dupa capul meu si am iesit ca radical centrist; cred ca pentru ca nu voiam sa privatizez sistemul de sanatate si pentru ca pusham pentru zile de concediu si alte drepturi pentru muncitori, il privatisasem insa pe cel de invatamant, dar in rest eram pe free market. in fine, sa zicem; la final aveam inflatie si datorii la buget cam la nivel de Venezuela, am falimentat tara, dar am facut reforma in sanatate si invatamant.

Al 2-lea playthrough am zis sa urmaresc un ghid pentru un "perfect run"; end corruption, self sufficiency, no debt, etc.. Si tbh, nu a fost cu mult mai diferit fata de runul initial, singurele diferente au fost
Spoiler:
- Planned economy, aka social democracy, desi din cate imi dau seama ambele pathuri au rezultate similare cu privire la starea financiara a tarii
- Nu m-am aliat cu nici o superputere, dar asta a impactat doar scenariu de razboi, nu economia
- Am dat veto la un pachet de legi ecologice
- N-am cheltuit bani cand am primit un event pentru o dezvoltare regionala
- Am crescut taxele la coorporatii si am scazut taxele la microintreprinderi.
La final imi duduia economia, somaj inexistent, inflatie mai buna decat avem noi acum. Dar am dat un click intr-un event de pe la final, si i-am certat pe unii care invadasera un teritoriu, desi cand am intrat pe pathul ala de dialog n-am avut vreo optiune diplomatica in care sa nu dau in ei, la final pentru ca o alta tara nu a primit sanctiuni, probabil pentru ca am initiat acel dialog, m-am trezit intr-un razboi in care mi-am luat KO in 2 clickuri, si nu puteam sa dau reload la punctul de dinainte de event pentru ca jocul e ironman by default.

7/10, scriitura buna si e dragut cum e facut, mai mult citesti pagini de wiki decat sa te joci dar e immersiv. Problema e ca e prea estoteric: deficit de -8 e prea mult dar -7 e ok si poti sa iti revii, thanks walkthrough, fuck you game. Si primesti eventuri random care te obliga sa dai bani si respectiv sa-ti creasca deficitul, si nu prea poti sa stii din avans cam cat de mult sa dai pe investitii ca sa recuperezi economia tarii

Inca n-am terminat Chapter IV, si nici nu imi mai bat capul, ar dura multe ore sa revin la punctul respectiv.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Magicake »

E 6 euro pe steam acum la reducere, daca-l mai vrea cineva.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Magicake »

Doom 64, l am terminat mai mult ca sa nu l las neterminat. E retro doom dar mult mai scary si cu nivele si story proprii, e si pe steam daca l vrea cineva pe PC. A fost ok. Prea multe jumpscares.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Magicake »

Am terminat Baldur's 3.

Nu sunt neaparat spoilere in ce zic aici, dar pun spoilers tag anyway ca poate cineva nu vrea sa citeasca opinii pana nu termina jocul.
Spoiler:
Mi se pare ca e de departe cel mai complet (dpdv al feature-urilor) si slefuit RPG facut vreodata, deci Larian isi merita toate laudele, premiile etc. Sunt multe momente si personaje memorabile in el. E super.

Dar spre final m-a obosit rau de tot, iar de pe la act 2 nu mi-a mai placut la fel de mult, mai exact aproape de momentul in care dispare tot misterul din spatele lui Absolute. De ce au ales sa-l strice asa devreme, nu stiu. Ce urmeaza apoi e bog-standard vanilla fantasy RPG plot. Reveal-ul mi s-a parut aproape jenant.

Pacing-ul in Baldur's Gate (orasul, act 3) pe foaie suna super, un oras mare de explorat, ai si outskirts la dispozitie, ai 100000 de posibilitati de a rezolva problemele, descopera tot si vezi ce faci. Problema e ca vine dupa 60+ ore de joc care acum e bog-standard vanilla fantasy RPG story, remember si in punctul ala nu prea vreau sa mi se zica "uite aici, e inca pe-atat joc, doar ca acum si mai neliniar si mai mare". Ma rog, nu doar povestea e vanilla, tot jocul are un vibe vanilla, de la stilul grafic la muzica.

E un joc mult si obositor daca nu vibe-uie cu tine, si cu mine n-a prea facut-o. E in top 10 universal, dar nici vorba top 10 personal :lol:

Am eliberat acum aproape jumate de disc ca l-am sters, pot sa downloadez iar chestii. Finally, it's been months >.>
User avatar
sleepknot
Zergling
Posts: 102
Joined: 26 Nov 2019, 17:44

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by sleepknot »

Am jucat You Are Empty. Da, stiu. Dar mi-a placut mult; level design-ul si atmosfera sunt bestiale pentru orice soviet/distopian enthusiast. Nota data de Ghinea cred ca e justa - 7 - cu mentiunea ca eu, avand impresia ca jocul a iesit in 2004/5 si nu 2007, mi s-a parut ok si gameplayul
Spoiler:
Image
Image
Image
Image
"Where there are no gods, there are ghosts" - Novalis
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Magicake »

Si eu as vrea sa l joc dar l am tot amanat ca am auzit ca are probleme cu crashurile.
User avatar
sleepknot
Zergling
Posts: 102
Joined: 26 Nov 2019, 17:44

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by sleepknot »

Magicake wrote: 21 Nov 2023, 10:45 Si eu as vrea sa l joc dar l am tot amanat ca am auzit ca are probleme cu crashurile.
Eu am gasit un install pe net (E abandonware, nu se poate cumpara nicaieri, am cautat) - si a mers nativ, rezolutie 2K, niciun crash/problema tehnica.. Iti pot trimite un wetransfer daca vrei.
"Where there are no gods, there are ghosts" - Novalis
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by Mahdi »

Am terminat Cocoon, un puzzle adventure foarte mișto de la creatorul lui Limbo și Inside. E același concept de aventură fără cuvinte și probabil pentru unii o să fie cam sec, pentru că nu are o concluzie clară. Dar puzzle-urile sunt mișto, la marginea mindfuck-ului, și îl recomand oricui îi place genul.

Este disponibil și pe gamepass.
REMEMBER CITADEL
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6549
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Ultimul joc terminat, thread cu note

Post by joonior_bmf »

Misto Cocoon. L-am jucat recent. Din lipsa de alte titluri de anul asta, e favoritul meu pana acum. Inca nu l-am nominalizat, pt ca poate mai apuc sa joc ceva inainte de sfarsitul anului. Dar il recomand si eu.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 16 guests